Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Joy26 είπε:

@Rena28 έχω ΠΗΤ, τώρα είμαι 16+3. Θα πάω από κοντά να το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Κορίτσια κάνει καμία από σας γιόγκα? Έχω ξεκινήσει από τον δεύτερο μήνα δειλά δειλά και προχωράμε. Απλά με έχει πιάσει ένας πόνος στην κοιλιά σήμερα και ήθελα να το συζητήσω. 

Κοριτσακι καλημέρα! Με το καλό! Ειναι πολυ νωρίς για γιογκα για εγκυους..Το χω ψαξει παρα πολυ απο την πρωτη εγκυμοσυνη.. Κι εμενα με εκραξε και ο γιατρος καιη μαια οταν τους το πα..Αλλα εχω φιλη που ειναι βοηθος μητροτητας και διδασκει η ιδια γιογκα και μου πε οχι απο τόσο νωρις.. Δε θα επεκταθω παραπανω γιατι δεν ειμαστε εδω για να τρομαζουμε...Εγω κανω διαδρομο 3-4 φορες τη βδομαδα περπατημα για 15-20 λεπτα..Αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκια μου καλημέρα..Κι εγω μια χαρά είμαι.. Την Παρασκευή μπαίνω αισίως στην 19η εβδ. Αυριο πρωι παω για εξετασεις αιματος και καλλιεργεια κολπικου υγρου και βιτ d3. Έχω αρχίσει να νιώθω την τσούπρα εδω και λιγες μερες αλλα οχι καθε μερα φυσικα.. Κυριως το βραδυ που συγκεντρωνομαικαι την καταλαβαινω.. Αλήθεια πηρατε κρεμα για ραγαδες? Ποια? Τωρα ψαχνω για αυτο ρωτάω.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2018 at 7:27 ΜΜ, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα με το καλο η μπεμπουλα!!! Γιατι σε εβαλε να κανεις εξέταση για βιταμίνη D συγνωμη κιολας που ρωτάω... 

Μου είπε ότι πολλές έγκυες δεν έχουν D και δεν το ξέρουν.. Δεν ειχα κανει ποτε ,οποτε δε με χαλάει να δω αν εχω έλλειψη..  Βασικά τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη μου εχει προσθεσει εξετασεις καινουριες χαχα..Μ εχει ξετιναξει.. Στον μεγαλο δεν ειχα κανει ουτε τα μισα..:shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian και εσύ με το καλό κορίτσι μου. Και εγώ την φοβόμουν στην αρχή την γιόγκα αλλά έχω δει ότι δεν με πειράζει ίσα ίσα με κάνει να νιώθω καλύτερα. Δεν δουλεύω αυτό τον καιρό και έχω πάρει κ κάποια κιλά οπότε αν δεν κάνω κ αυτό πραγματικά θα τρελαθώ. Την προηγούμενη εβδομάδα με είδε ο γιατρός κ ήταν όλα καλά. Βέβαια προσπαθώ να μην υπερβάλλω και να μην πιέσω πολύ τον εαυτό μου κατά την διάρκεια του μαθήματος. Ελπίζω να κάνω καλό γ μένα κ το μωράκι μ. Θα εμπιστευτώ το ένστικτο μ προς το παρόν κ αν δω ότι κάτι αλλάξει θα σταματήσω.

Όσο για την βιταμίνη D3 και εγω είχα πάρα πολύ χαμηλή κ παίρνω συμπλήρωμα. Μπορεί εμένα να είναι και λόγω της αφαίρεσης του θυρεοειδή που έκανα τον Οκτώβριο. Μπορεί να είναι κ λόγο της εγκυμοσύνης. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian όσον αφορά την κρέμα για τις ραγαδες εγώ στην αρχή πήρα bio oil αλλά μετά π το έψαξα λίγο καλύτερα επέλεξα να πάρω αμυγδαλελαιο το οποίο είναι κ πολύ φθηνό (κάπου 3 ευρώ τα 100ml) , έβαλα λίγο βιταμίνη Ε που έτυχε να έχω για καλύτερο αποτέλεσμα και κάποιες σταγόνες έλαιο λεβάντας για άρωμα. Αλλά μπορείς άνετα να το χρησιμοποιήσεις και μόνο του. Βέβαια εγώ για πρώτη φορά το δοκιμάζω. Πάρε και και γνώμη από κάποια μαμά που το έχει ξαναζήσει το έργο :)

Γενικά απ'ότι έχω καταλάβει το σημαντικό είναι να μένει η περιοχή ενυδατομένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες καλησπερα!!!! Πηγα στο προγενετιστη ολα οκ η Μπέμπα ειναι καλα 18.3 σημερα και ειμαστε 230 γραμμάρια....πλακουντας τράχηλος και μήτρα ολα οκ!!και το έντερο το ειδε οκ!! Ολες οι ενοχλήσεις οφείλονται επειδη εκανα πρωταθλητισμό αντιδρούν οι μύες μου καθως η μήτρα προσπαθει να μεγαλώσει ειπε μπορεί καποια στιγμη να αποχωρησουν αλλα καποια στιγμη μαλλον θα γινουν και χειρότεροι λογω οτι θα μεγαλώσει κι αλλο η μήτρα... Αλλα ησύχασα θα κανω κουραγιο για την μπεμπουλα μας!!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian εγω εχω παρει ηδη κ χρησιμοποιώ εδω κ κανα μηνα απο frezyderm την prevenstria! Προς το παρόν ειμαστε οκ χωρις βεβαια να εχω πρηστεί κ ιδιαιτερα (16η εβδομαδα) κ σήμερα με την συμβουλή της φαρμακοποιού μου κ φυσικα με διάφορες καλές γνώμες πηρα κ το bio oil κ θα τα βάζω ή εναλλάξ ή πρωι το να βραδυ το αλλο

 

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ τελεια κοριτσι μου!!!! Αρα ολα υπεροχα κ για εσενα κ για το κοριτσι σου!!!μπραβο να ησυχάσεις κ να ξερεις πια ώστε να μην σε ανησυχεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@elenian εγω εχω παρει ηδη κ χρησιμοποιώ εδω κ κανα μηνα απο frezyderm την prevenstria! Προς το παρόν ειμαστε οκ χωρις βεβαια να εχω πρηστεί κ ιδιαιτερα (16η εβδομαδα) κ σήμερα με την συμβουλή της φαρμακοποιού μου κ φυσικα με διάφορες καλές γνώμες πηρα κ το bio oil κ θα τα βάζω ή εναλλάξ ή πρωι το να βραδυ το αλλο

Ρε συ όλοι λένε για το bio oil, αλλα επειδη εγω διαβαζω μονη μου τα συστατικα καθως οι φαρμακοποιοι καμια φορα δεν ξερουν παραπανω πραγματα, και καθότι μπηκα στην ιστοσελιδα την επισημη της bio il, εχει μεσα  Retinyl Palmitate (βιταμινη Α), η οποία από ότι ξέρω απαγορευεται στη εγκυμοσυνη και μαλιστα ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη... Δεν τολεω για να σε τρομαξω καθως σχεδον ολες οι εγκυες ατυτο παίρνουν αλλα απορώ.. Εγω ουτε που το ακουμπαω προσωπικα.. Διαβασε στο ιντερνετ για retinyl palmitate και εγκυμοσυνη.. Σου παραθετω και την σελιδα 

https://www.bio-oil.com/gr/gr-el/original/formulation/ingredients

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian ναι υπάρχει οντως στα συστατικά αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο επικίνδυνη ή σε τι ποσότητα. Θα ρωτησω κ τον γιατρο μου αν το ξερω σαν προϊόν κ τι γινεται σε αυτη την περίπτωση! Ευχαριστω παντως! Με τρόμαξες Χαχαχα :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@elenian ναι υπάρχει οντως στα συστατικά αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο επικίνδυνη ή σε τι ποσότητα. Θα ρωτησω κ τον γιατρο μου αν το ξερω σαν προϊόν κ τι γινεται σε αυτη την περίπτωση! Ευχαριστω παντως! Με τρόμαξες Χαχαχα :roll:

Όχι μην τρομαζεις σιγα, και συ αν ξερεις κατι θα μου το πεις ας πουμε.. Γι αυτο ειμαστε εδω.. χεχε Αλλα απορω με το λαδι αυτο πραγματικα.. Παντως οταν εμεινα εγκυος και στον πρωτο μου, ο γιατρος και η μαια μου ειχαν πει βαλε οτι κρεμα θες αρκει να μην εχει βιταμινη Α. Τωρα τι να σ ου πω.. Εγω θα συνεχιζα με τη frezyderm :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian αστειευομαι καλέ φυσικα κ καλα εκανες κ μου το επισημανες γιατι ειδες καμια φορά παρασύρεσαι χωρις να ψάξεις περαιτέρω. Την φρεζυντερμ σκέψου μου την σύστησε ο γιατρός όποτε ειμαι σίγουρη για την ποιότητα της απλα διχάζονται οι απόψεις για τα αποτελέσματα! Θα ρωτησω κ για το λάδι κ θα επανέλθω να σου πω ετσι πιο πολυ για να ξερουμε. Ισως τελικα το κρατήσω για αφού γεννήσω, για να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Joy26 είπε:

 

@NicolVall εγώ ξεκίνησα κ ζούμπα την προηγούμενη βδομάδα αλλά ο γιατρός μ είπε όχι. Κάνε μόνο γιόγκα μ λέει. Τώρα για τις πιλάτες αν είναι ειδικό τμήμα με λίγα άτομα δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος. Αλλά εσύ να κάνεις ότι σ λέει ο γιατρός γιατί ξέρουν καλύτερα από μας σίγουρα. 

Ειδικό τμήμα ειναι η αληθεια εκει που εχω δει δεν εχει αλλα η δασκάλα υποτίθεται ειναι κ γνωστη (εννοω βγαινει τηλεόραση,εκπομπές κτλ) κ με καλές κριτικές! Κ υποτίθεται πως σου επιτρέπει συγκεκριμένες ασκήσεις κ οχι όλες του μαθήματος. Αλλα λέω να μην το ρισκάρω να παιρνω τον σκυλο κ να περπατάω λιγο λιγο. Τι να κανω κ εγω μεσα στο σπιτι καθε απογευμα θα φρικαρωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall το περπάτημα είναι το καλύτερο αλλά εγώ το βαριέμαι. Βέβαια για το μωράκι μου όλα τα κάνω. Έχω ένα γήπεδο κοντά στο σπίτι μ και παω εκεί κ κάνω κύκλους χαχαχα. 

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ πολύ ωραία τα νέα σου. Πολύ χαίρομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian κι εμένα ο γιατρός μου έδωσε την prevenstria της frezyderm τη χρησιμοποιώ εδώ και κάνα 20ήμερο, μου φαίνεται πολύ καλή και μυρίζει απίστευτα!

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ τέλεια χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου... εμένα όμως οι πόνοι δεν είναι σίγουρα από πρωταθλητισμό γιατί δεν έκανα ποτέ!!! από τι είναι οεο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ προς το παρόν βάζω αμυγδαλελαιο :) αλλά έχω ακούσει και εγώ για αυτή την κρέμα της frezyderm... Όσο για γυμναστική σκέφτομαι μετά το Πάσχα (που θα είμαι μόνιμα στην πόλη μου γτ τώρα είμαι σε ένα μικρό νησί) να κάνω 1 φ/εβδ prenatal yoga και 1 φ/εβδ prenatal pilates, θα είμαι ήδη 6.5 μηνών... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την prevenstria απο frezyderm βάζω εδώ και καιρό και όταν ξέρω οτι δεν θα χρειαστεί να βάλω σύντομα ρούχα, βάζω ελαιόλαδο. Το ελαιόλαδο το πρότεινε στο βιβλίο εγκυμοσύνης που έχω. Προς το παρόν είμαι οκ αλλά νομίζω είναι έτσι κι αλλιως νωρις για να δούμε ραγάδα.

Σχετικά με τη γυμναστική τώρα... εγώ δεν το σκέφτομαι καν ακόμα γιατί για μια απλή δουλειά βγαίνω έξω και κουράζομαι και θέλω στάσεις και λαχανιάζω. Απορώ πως πηγαίνετε και επι τούτου για περπάτημα. Εχω πρόβλημα λέτε; Θα ήθελα να γίνω καλύτερα να πάω αργότερα πάντως για γυμναστική ή για περπάτημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny δεν είναι απαραίτητο να έχεις πρόβλημα επειδή κουράζεσαι. Φυσιολογικό είναι. Η κάθε εγκυμοσύνη και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Να κάνεις όποτε κ αν εσύ νιώθεις έτοιμη. Σε ποια βδομάδα είσαι τώρα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου εμένα ο γιατρός είναι της άποψης οτι αν μια γυναίκα έχει την προδιάθεση για ραγάδες θα κάνει ο,τι και αν βάλει, απλά καλό είναι να κρατάμε ενυδατωμένο το σώμα μας, ιδίως τα σημεία που ανοίγουν για να αποφύγουμε τις έντονες φαγούρες!! Και εμένα μου είπε ο,τι και αν βάλεις μακριά απο bio oil.. 

@beauty bunny δεν είσαι η μόνη που κουράζεσαι, εγώ τα φτύνω πολύ γρήγορα ο,τι και αν κάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2017 at 1:59 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Γεια σας....ποιες θα πάμε μαιευτήριο αντί για παραλία φέτος???

Εγώ είμαι 6+5 και γεννάω τέλος Ιουλίου.

 

Και γω με το καλό γεννάω περίπου 12 Ιουλίου! Ανυπομονώ! Μου φαίνεται τόσο μακρυά!

Και σκέφτομαι και τους τελευταίους 2 μήνες που δεν θα μπορώ να κουνηθώ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βοήθεια, σήμερα στη δουλειά γλιστρησα και έπεσα κάτω φαρδιά πλατιά. Θα ανοίξω κι άλλο θέμα να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα αλλά έχω πανικοβληθει. Δεν ακούμπησε η κοιλια από ότι μπόρεσα να καταλάβω, έπεσα στο πλάι, και ούτε είχα πόνο μετά όμως τώρα με έχουν πιάσει τα κλασικά πονακια που έχω κ έχω φοβηθεί. Έστειλα μνμ στο γιατρό κ είπε να προσέχω και ότι δε χρειάζεται να με δει αλλά σκέφτομαι μήπως έχω κάνει ζημιά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα @babybaby ειχα κατι ανάλογο στις αρχες τις εγκυμοσύνες επεσα απο τις σκάλες στο σπιτι... Και μενα ετσι ειπε ο γιατρός να προσέχω και μην ανησυχω.. Αλλα αμα σε ανησυχεί πολυ το γεγονος πες του να πας να σε δει... Και γω χθες είχα παει ατο παρκο με μια φιλη μου και την μικρη της και καποιος κλώτσησε μια μπαλα δυνατα και για να μην χτυπήσει τη μικρούλα της φίλης μου άπλωσα το ποδι μου και εκοψα την μπαλα και ανησυχω να σου πω την αληθεια φυσικα δεν ειπα κάτι στο γιατρο αλλα ο  αντρουλης μου λεει δεν εγινε και τιποτα επειδη τεντωθηκα και σταμάτησα την μπαλα.. Δεν την εφαγα και στη κοιλιά.. Και γω εχω τα πονακια μου οπως και είχα αλλα εχω αγχωθεί.. Ειμαι πολυ φοβητσιαρα... Αλλα εσενα ειναι πιο σημαντικο το θεμα σου αμα συνεχισεις να ανησυχεις γνωμη μου πήγαινε να κανεις ενα υπέρηχο να δεις το μωρακι σου πως ειναι καλα!!! Μην αγχωνεσαι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΠΟΜΠΑΚΙευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ τότε που έπεσες από τις σκάλες δεν τρανταχτηκε η κοιλια? Παρόλα αυτά σου είχε πει και σένα να μην ανησυχείς? Μακάρι να μην έχουμε κάτι, κι εγώ είμαι πολύ φοβιτσιαρα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby δυο φορες κιολας η μια σαν και σενα πλαγιά και η αλλη κρατήθηκα απο το κάγκελο δεν εφυγα μπροστα αλλα έσκασα με φορα στο πωπώ μου....ουτε εγω ειχα παει ειπε δεν ειναι κατι που να μας ανησυχεί... Στη μια πτωση ημουν 4 και στην αλλη 8 εβδομάδων... Αλλα τις σκάλες τις φοβαμαι πολυ.. Μένουμε σε μεζονέτα τωρα κατεβαινω με περισσότερη προσοχη... Οσο μπορω... Αλλα ενα κακο διαβαζω συνεχεια πραγματα στο ιντερνετ και ολο νομιζω πως θα τύχουν και σε μενα... Μήπως κανεις το ιδιο λάθος;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...