Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Να σας ρωτησω, πηρα σημερα τα αποτελέσματα από τις μηνιαίες αίματος κ ούρων κ εχω χαμηλή κρεατινίνη πρωτη φορα. Είναι «φυσιολογικό» λόγω εγκυμοσύνης; Γνωρίζει καποια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας φιλενάδες μου!!!!

Χάθηκα, αλλά έπεσε πολύ πίεση στη δουλειά και η μικρή όσο μεγαλώνει τόσο λιγότερο χρόνο έχω!!!

Ο μπέμπης μας είναι καλά και στις 29 έχουμε Β επιπέδου.

Δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα αλλά είδα ότι πάμε γενικά καλά.

Κάπου είδα απορίες με φορμάκια. Το 0-3 είναι ιδανικό για αρχή εκτός και αν αναμένεται μωρό πάνω από 4 κιλά. εκεί καλύτερα να πάρετε 3-6 θα τα φορέσει περισσότερο. Για το μαιευτήριο θα χρειαστείτε μακρυμάνικα φορμάκια (έχουν κλιματισμό και το μωρό την πρώτη εβδομάδα δεν έχει πιάσει θερμοκρασία). Μετά ότι φοράτε εσείς και το βράδυ +1 αν έχει δροσούλα εκεί που μένετε ή είστε με κλιματιστικό. Σίγουρα θα χρειαστείτε κοντομάνικα και αμάνικα φανελάκια. Αλλά μην πάρετε πολλά γιατι θα σας φέρουν κιόλας και θα κάνετε και αλλαγές σε δώρα και αν χρειαστείτε κάτι μπορεί κάποιος να πάει να αγοράσει. Επίσης μόνο βαμβακερά, όχι συνθετικά υλικά και να μην έχουν πάνω κάτι που μπορεί να ξεκολλήσει ή να τραβήξει το μωρό (στρας κλπ) γιατί μπορεί να το βάλει στο στόμα.

Όσον αφορά λίκνο, πορτ μπεμπε ή καλαθούνα....πορτ μπεμπε και καλοκαίρι δεν λέει (πολύ ζέστη και δεν αερίζεται γύρω γύρω). Η καλαθούνα είναι πολύ βολική αλλά για λίγο. Αν είναι να αγοράσετε πάρτε λίκνο, είναι πιο μεγάλο, πιο άνετο και αυτό μπορεί να μεταφέρεται από δωμάτιο σε δωμάτιο, γιατί ύπνος δεν είναι μόνο στο δωμάτιο τους πρώτους μήνες, αλλά όπου είναι η μαμά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny καί εγώ μαζί τα παίρνω με το φιλισιν απλά παίρνω ένα φιλισιν με βιταμίνη Β12. Παίρνω κ ασβέστιο και βιταμίνη D3 μετά το φαγητό. 2 φορές σίδηρο την ημέρα. Αλλά πρέπει οποιοδήποτε συμπλήρωμα να το παίρνω με διαφορά 3 ωρών από το χάπι του θυρεοειδή. Οπότε βάζω ξυπνητήρι από τις 5 και μετα περιμένω κ μισή ώρα μετά το σίδηρο γ να φάω. Ας είναι καλά τα μωράκια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια άσχετο αλλά ξέρει καμία αν δικαιούμαστε επίδομα σε περίπτωση που είμαστε άνεργες αλλα σε ταμείο? Που πρέπει να πάω για να ρωτήσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ αυτο που με προβληματιζει μονο ειναι οτι δεν εχω καποια πονακια που και που, αλλα ποναω σχεδον καθε μερα και συνεχεια, δεν ειναι δλδ τραβηγματακια, αλλα σαν συνεχης πονος περιοδου. Βεβαια ειναι ανεπαισθητος, δε θα επαιρνα δλδ παυσιπονο γι αυτον, απλα ειναι εκει συνεχεια... ετσι ειναι και σε εσενα @Rena28;

@Mariloux να μπαινεις οποτε μπορεις, παμε μαζι στη βδομαδα και πολυ χαιρομαι να ακουω νεα σου! Με το καλο το νεο σας σπιτακι!

@beauty bunny εμενα από την αρχη της εγκυμοσυνης ο γιατρος με εβαλε να παιρνω πολυκαψουλες (2 καψουλες εχουν μεσα τα παντα - φυλλικο, σιδηρο, ασβεστιο, ωμεγα 3 και δε ξερω τι αλλο, και τις παιρνω το μεσημερι μετα το φαγητο, ετσι λενε οι οδηγιες. Μου ειπε θα τις παιρνω μεχρι να γεννησω.

@ditaki πάνω σε αυτο που λες με το λικνο, εμεις βρηκαμε ενα για διπλα στο κρεββατι, που το ειχαμε βαλει απο καιρο στο ματι, κι επειδη ειδαμε οτι το εβαλαν τωρα για μερικες μερες προσφορα το αγορασαμε!! Περιμενω να μου το στειλουν!! Το ξερω οτι ειναι νωρις, απλως ειχαμε δει ποιο θελαμε και ημασταν σιγουροι οποτε το πηραμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby μια απο τα ιδια και γω συνέχεια τα νιωθω... Αλλα το χειρότερο μου ειναι το βραδυ... Εχω τρια βραδια να κοιμηθω καλα... Και ουτε μπορω να πω οταν πηρα μπουσκοπαν οτι ηρέμησα... Αλλες φορες νιωθω σαν πονο περιοδο αλλες σαν βαρος και αλλες σαν τραβήγματα.. Ξαπλώνω ανάσκελα νιωθω κατι να φουσκώνει και να με τραβάει γυρίζω στο πλάι και μαζεύω τα ποδια νιωθω πονο... Αφου παω για πιπί μου σορρυ κιολας μετα πάλι νιωθω σαν βαρος και τράβηγμα... Αυριο που θα παω στο προγενετιστη να μου δει τράχηλο και μήτρα θα σου πω...!!!! Αν και τελικα μηπως ειναι ολα της εγκυμοσύνης;;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με στέλνει εκει ο γιατρός για να αποκλισουμε καποιο γυναικολογικο η μαιευτικο προβλημα... Ευχομαι ολα να δείξουν οκ αυριο... Και απλα θα κανω μονο υπομονη μεχρι να παρω τη μπουμπού στην αγκαλια μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ετσι θελω να πιστευω! Εμενα δεν ειναι τετοιος πονος, κοιμαμαι κανονικα (και σα βοδι!!!) και γενικα ποναω πολυ λιγο, απλα ποναω και φοβαμαι... Εγω για την ωρα δε θα κανω τιποτα, θα περιμενω να με ξαναδει 4/4 και βλεπουμε. Και μεσα απριλη θα κανω και τη β επιπεδου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμα ανησυχεις ομως μην το αφήνεις πηγαινε στο γιατρο να σε δει... Εμενα ολα οκ τα ειδε την παρασκευή αλλα απο μονος του ειπε να το κοιτάξουμε καλυτερα!!!  Εγω β επιπέδου εχω 12.4 και ξανα το γιατρο μετα την β επιπέδου. Ισως γι αυτο ειπε να το κοιτάξουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ αυτο που με προβληματιζει μονο ειναι οτι δεν εχω καποια πονακια που και που, αλλα ποναω σχεδον καθε μερα και συνεχεια, δεν ειναι δλδ τραβηγματακια, αλλα σαν συνεχης πονος περιοδου. Βεβαια ειναι ανεπαισθητος, δε θα επαιρνα δλδ παυσιπονο γι αυτον, απλα ειναι εκει συνεχεια... ετσι ειναι και σε εσενα @Rena28;

@Mariloux να μπαινεις οποτε μπορεις, παμε μαζι στη βδομαδα και πολυ χαιρομαι να ακουω νεα σου! Με το καλο το νεο σας σπιτακι!

@beauty bunny εμενα από την αρχη της εγκυμοσυνης ο γιατρος με εβαλε να παιρνω πολυκαψουλες (2 καψουλες εχουν μεσα τα παντα - φυλλικο, σιδηρο, ασβεστιο, ωμεγα 3 και δε ξερω τι αλλο, και τις παιρνω το μεσημερι μετα το φαγητο, ετσι λενε οι οδηγιες. Μου ειπε θα τις παιρνω μεχρι να γεννησω.

@ditaki πάνω σε αυτο που λες με το λικνο, εμεις βρηκαμε ενα για διπλα στο κρεββατι, που το ειχαμε βαλει απο καιρο στο ματι, κι επειδη ειδαμε οτι το εβαλαν τωρα για μερικες μερες προσφορα το αγορασαμε!! Περιμενω να μου το στειλουν!! Το ξερω οτι ειναι νωρις, απλως ειχαμε δει ποιο θελαμε και ημασταν σιγουροι οποτε το πηραμε...

Ποιο λίκνο είναι αυτό; αν μπορείς στείλε μου μήνυμα! Ευχαριστώ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby  είναι όπως τα περιγράφεις όχι αφόρητος πονος να μη μπορώ να περπατήσω αλλά ενοχλητικός ώρες κ φορές κ τη νύχτα ειμαι καλά προς τ παρόν...ο γιατρός δεν έδειξε ανησυχία ...τωρα 21 /3 ξανά ραντεβού κ βλέπουμε !? @Joy26 να σου πω αν παίρνεις επίδομα ανεργίας οαεδ πρέπει να απευθυνθείς στο ΙΚΑ που είσαι κοντά..για να δεις αν δικαιούσαι επίδομα κυοφορίας κ λοχείας δηλ μητροτητας..(αν έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια από ΠΙΘΑΝΉ ΗΜ.ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΠΊΣΩ ) ΤΌΤΕ δικαιούσαι κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Αμα ανησυχεις ομως μην το αφήνεις πηγαινε στο γιατρο να σε δει... Εμενα ολα οκ τα ειδε την παρασκευή αλλα απο μονος του ειπε να το κοιτάξουμε καλυτερα!!!  Εγω β επιπέδου εχω 12.4 και ξανα το γιατρο μετα την β επιπέδου. Ισως γι αυτο ειπε να το κοιτάξουμε!!! 

Ναι μπορει γι αυτο... Εμενα την Παρασκευη μου ειπε οτι απο τη μητρα δεν ειναι κατι, τωρα μαλλον θεωρει απο εντερο... θα δουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια αυτό το έντερο το υποτιμαμε αλλά όσες έχουμε λίγο ευερεθιστο έντερο η γενικά κάποια εντερικα θεματάκια προ εγκυμοσύνης (μέσα σε αυτές είμαι κ εγώ)..χειροτερευουμε συνήθως με την εγκυμοσύνη ..μπορει τελικά οι πιο πολλοί πόνοι πονακια να είναι από εκεί λόγω πιέσεων από τη μήτρα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ζηλευω που κοιμαστε.. Γιατι την ημερα μπορω να αντεξω τις ενοχλήσεις και δεν τις εχω και συνεχεια αλλα το βραδυ δεν αντέχετε... Παντα ημουν δυσκολη στον υπνο οποτε μπορει να μου φταιει και αυτο χαχα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω πιστευω πως μπορει να ναι επειδη αλλαξε ο μήνας και μπήκα στο 5 αν και ο γιατρός λεει οχι... Εχω βλεπω και αλλαγη στο στήθος!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ρε κορίτσια κι αυτό το θέμα με τους μήνες πως είναι έτσι... Εγώ ας πούμε σήμερα μπήκα στην 17η εβδομάδα και σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έχει δώσει ο γιατρός είμαι ακόμα 3ο μήνα, εφόσον μετράει και κάτι σαν μήνα 0 για τις εβδομάδες που στην πραγματικότητα δεν είσαι ακόμα έγκυος... Εμένα λεει την άλλη βδομάδα (18η) μπαίνω στον 4ο... Εσας στην 18η σας λένε ότι μπαίνετε στον 5ο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby δεν τον εχω ρωτήσει απο τους υπέρηχους που βλεπου γραφει βδομαδα και μερα... Επισης εχω διαβασει σε αρθρο το παρακατω Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτό που ανέβασε η @ΜΠΟΜΠΑΚΙ ξέρω. Οπότε είμαι στον 4ο και την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 5ο. Μήπως ο γιατρός σου μιλάει για ηλικία εμβρύου και όχι κύησης; Από όσο ξέρω όλοι μετράνε κανονικά τον πρώτο μήνα αν και κανονικά δεν είσαι ακόμα έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πιο εύκολα εγώ έχω στο μυαλό μου το εξής, έχω ΠΗΤ 31/07, άρα κάθε 31 αλλάζω μήνα (η 30 τους ζυγούς μήνες).

Το έντερο είναι ύπουλο κορίτσια, επίσης σιγά σιγά θα έχετε και έντονες ενοχλήσεις καθώς θα μεγαλώνει η μήτρα και το έμβρυο όλο και περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 έχω ΠΗΤ, τώρα είμαι 16+3. Θα πάω από κοντά να το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Κορίτσια κάνει καμία από σας γιόγκα? Έχω ξεκινήσει από τον δεύτερο μήνα δειλά δειλά και προχωράμε. Απλά με έχει πιάσει ένας πόνος στην κοιλιά σήμερα και ήθελα να το συζητήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!

@Joy26Εγω χτες ρωτησα τον γυναικολόγο για πιλάτες κ με έκραξε...δεν εμπιστεύεται καθόλου την δουλεια κάποιων κ απο το να ρισκάρεις μου λεει οχι δεν θελω να κανεις κ ετσι πανω που ηθελα να ξεκινήσω μου έκοψε την χαρα...περπάτημα μου λεει αμα θες γυμναστική :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki τύπου κράμπας ακριβώς αλλά μάλλον ήταν οι κοιλιακοί. Σήμερα παραπάτησα ότι σταμάτησε. Κ γω δεν πηγαίνω σε ειδικό τμήμα απλά είναι τύπου personal(2-3 άτομα) και έχει το χρόνο να με προσέχει.

@NicolVall εγώ ξεκίνησα κ ζούμπα την προηγούμενη βδομάδα αλλά ο γιατρός μ είπε όχι. Κάνε μόνο γιόγκα μ λέει. Τώρα για τις πιλάτες αν είναι ειδικό τμήμα με λίγα άτομα δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος. Αλλά εσύ να κάνεις ότι σ λέει ο γιατρός γιατί ξέρουν καλύτερα από μας σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...