Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Αχ κοριτσια πραγματικα με κανατε και ηρέμησα... @Petalouditsa28 μπραβο σου που δεν το εβαλες κατω και πιστευω οτι δικαιολόγησε και με το παραπανω!!! Αααα δεν εχεις και αδικο αυτο με τη καρδιά και γω το εχω ρωτήσει και έχει πει το ιδιο χαχαχαχ οπως οτι αμα πας ετσι όλους τους μηνες τη βάψαμε θα γεννησουμε ολοι πριν απο σενα... ???αλλα και μενα δεν με νοιαζει θα ρωτάω... Εεε να ριζνω και κανα κλάμα οπως σημερα που με επιασε το παράπονο μου... Οι ορμόνες φταινε.. Και χω και τον αντρουλη μου να τα τραβάει ολα αυτα ήρωας ειναι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ κορίτσια σας διαβάζω κ ανυπομονώ να φτάσω κ εγω στην πολυπόθητη περίοδο που θα νιώθω κ θα ακουω καθε μερα το μωρούλι. Ειμαι 15+3.

εγω σημερα πηρα τεράστια ταραχή κ στεναχώρια εβαλα τα κλάματα με λυγμούς κ τωρα εχω αγχωθεί πολυ μην τυχόν κ εγινε κατι κακο. :cry:

ευτυχως παω Τετάρτη στον γιατρο για υπέρηχο κ δεν θα παραταθεί για πολυ το άγχος μου, εχω τρελαθεί σημερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ και εγώ @ΜΠΟΜΠΑΚΙ με τα υπόλοιπα κορίτσια, είναι νωρίς ακόμα για να το νιώθεις κάθε μέρα, από την 28η εβδομάδα είναι πιο έντονες οι κινήσεις από ότι έχω διαβάσει :) και εγώ κάποιες μέρες δεν την νιώθω τόσο έντονα όσο άλλες και αγχωνομαι λιγάκι αλλά όλα είναι φυσιολογικά και για τα πονακια μου είχε πει ο γιατρός ότι θα έχουμε συχνά γτ συνεχώς μεγαλώνουν πλέον τα μωράκια... 

@NicolVall μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι, είναι ανθεκτικά τα σπορια μας και όσο το σκέφτεσαι και στενοχωριεσαι χειρότερα είναι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι νέα στην παρέα σας. Μόλις έγινα μέλος.

Είμαι 22 εβδ+2 ημερών με ΠΗΤ 12/07. Ακούω το κοριτσάκι μου από τη 19η εβδομάδα. Φοβερό συναίσθημα!

Όταν περνάνε όμως οι ώρες και δεν την ακούω με πιάνει φοβερό άγχος ότι κάτι έχει γίνει... Και οι υπέρηχοι πλέον είναι μία φορά τον μήνα, οπότε μέχρι την επόμενη εξέταση αναρωτιέμαι αν όλα είναι καλά!!!

Είναι το πρώτο μας παιδάκι και έχω απίστευτο άγχος για όλα. Αν θα πάνε όλα καλά, αν θα είναι υγιές (γιατί είμαι και 38 χρονών....) και αν θα αντέξω την τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου!!! Μιλάμε για τρόμο!! Ήμουν πάντα ανεξάρτητη και τώρα όλο αυτό με φοβίζει. Παρ'ολο που το θέλουμε τοοοοοοσο πολύ και προσπαθούσαμε 15 μήνες. Νιώθω ήδη τύψεις που σκέφτομαι έτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι νέα στην παρέα σας. Μόλις έγινα μέλος.

Είμαι 22 εβδ+2 ημερών με ΠΗΤ 12/07. Ακούω το κοριτσάκι μου από τη 19η εβδομάδα. Φοβερό συναίσθημα!

Όταν περνάνε όμως οι ώρες και δεν την ακούω με πιάνει φοβερό άγχος ότι κάτι έχει γίνει... Και οι υπέρηχοι πλέον είναι μία φορά τον μήνα, οπότε μέχρι την επόμενη εξέταση αναρωτιέμαι αν όλα είναι καλά!!!

Είναι το πρώτο μας παιδάκι και έχω απίστευτο άγχος για όλα. Αν θα πάνε όλα καλά, αν θα είναι υγιές (γιατί είμαι και 38 χρονών....) και αν θα αντέξω την τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου!!! Μιλάμε για τρόμο!! Ήμουν πάντα ανεξάρτητη και τώρα όλο αυτό με φοβίζει. Παρ'ολο που το θέλουμε τοοοοοοσο πολύ και προσπαθούσαμε 15 μήνες. Νιώθω ήδη τύψεις που σκέφτομαι έτσι..

Καλως την! Νομιζω λιγο πολυ όλες το σκεφτόμαστε αυτο. Κ μας πανικοβάλλει το αυριο κ μας αγχώνει αν θα ειμαστε καλές μητέρες κ αν θα ανταπεξέλθουμε άξια κτλ. Όποτε μην αισθάνεσαι άσχημα. Κ εγω ετσι σκεφτομαι καποιες φορες ειδικα οταν εχω σκαμπανεβάσματα ψυχολογικά ή κ σωματικά...γιατι εγω ταλαιπωρούμαι κ πολυ με εμετούς κ αναγούλες.

ειμαι 32 χρονων προσπαθούσαμε σχεδον 2 χρονια κ τωρα περιμενω αγοράκι, 15+3! Πως κ πως περιμενω να τον νιώσω κ να αισθανθώ αυτο που περιγράφετε εσεις!!! 

Καλως μας ήρθες κ καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

 

Όταν περνάνε όμως οι ώρες και δεν την ακούω με πιάνει φοβερό άγχος ότι κάτι έχει γίνει... Και οι υπέρηχοι πλέον είναι μία φορά τον μήνα, οπότε μέχρι την επόμενη εξέταση αναρωτιέμαι αν όλα είναι καλά!!!

 

Καλως ηλθες! Το πέρασα κ εγω αυτο το σταδιο.... ακομα και τωρα που ειμαι 27η, εχω το νου μου στο αν κλωτσάει, αν είναι καλα... νομιζω θα ηρεμήσουμε όταν τις κρατησουμε στα χερια μας...Μετά βεβαια ερχονται αλλα αγχη..αλλα προσπαθβ να σκέφτομαι "κατσε πεταλουδιτσα χαλαραωσε...ενα ενα καθε φορα..."!! 

Το ιδιο προσπαθεισε να κανεις και εσυ... ας σκεφτομαστε μονο θετικες σκεψεις μεχρι να τις κρατησουμε στην αγκαλια μας και ολα τα αλλα σιγα σιγα θα τα βρούμε......ενα ενα βημα καθε φορα! Με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας καλοκαιρινές να μανουλες. Κ γω πρώτα ο Θεός τέλος Αυγούστου είναι να γεννήσω. Είναι το πρώτο μ μωράκι κ η αλήθεια είναι ότι μας έτυχε και με την πρώτη παρακαλώ :) τα παιδιά όμως είναι το νόημα της ζωής οπότε τι σημασία έχουν όλα τα άλλα. Με το καλό όλες μας. Θα χαρώ πολύ να ανταλλάξουμε ιδέες και εμπειρίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Αχ κοριτσια πραγματικα με κανατε και ηρέμησα... @Petalouditsa28 μπραβο σου που δεν το εβαλες κατω και πιστευω οτι δικαιολόγησε και με το παραπανω!!! Αααα δεν εχεις και αδικο αυτο με τη καρδιά και γω το εχω ρωτήσει και έχει πει το ιδιο χαχαχαχ οπως οτι αμα πας ετσι όλους τους μηνες τη βάψαμε θα γεννησουμε ολοι πριν απο σενα... ???αλλα και μενα δεν με νοιαζει θα ρωτάω... Εεε να ριζνω και κανα κλάμα οπως σημερα που με επιασε το παράπονο μου... Οι ορμόνες φταινε.. Και χω και τον αντρουλη μου να τα τραβάει ολα αυτα ήρωας ειναι!!!! 

Καλησπέρα κοριτσια τι κανετε... Οι πόνοι υποχώρησαν λιγο το πρωι... Αλλα πριν λιγο με πηρε ο γιατρός και ειπε να κλείσω ραντεβου με το γιατρο που καναμε αυχενικη και θα κανουμε και την β επιπέδου να παμε να με δει να μου κανει καποιες μετρησεις σχετικα με το έντερο να δουμε απο που προέρχονται αυτοι οι άτιμοι και ανυποφοροι πόνοι.... Δεν το βλεπει φυσιολογικό.. Παντως ηρέμησα που μας πηρε και ειπε να το ψάξουμε παραπανω... Τωρα σειρα εχει να κλείσω ραντεβου και να παμε να δουμε οτι ολα πανε καλα...!!! Δεμ ξερω αν είναι το έντερο νομιζω πως καταλαβαινω τους πόνους του εντέρου....μπορει να ειναι λογω αλλαγής του μηνα που οπως εχω ακουσει οτι υπαρχουν πόνοι και ενοχλήσεις αλλα θελω να σημειώσω εκανα πρωταθλητισμό και ισως ειναι πιο δύσκολα ...οι μυς μου ειναι πιο σκληροί αρα ισως πιο δυσκολο να δεχτεί αυτες τις αλλαγες... Τι να πω δεν ξερω μακαρι να οφείλεται σε αυτο!!! Συγνωμη αν σας κούρασα.... ???Πιστευω μην με παρεξηγησετε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπέρα κοριτσια τι κανετε... Οι πόνοι υποχώρησαν λιγο το πρωι... Αλλα πριν λιγο με πηρε ο γιατρός και ειπε να κλείσω ραντεβου με το γιατρο που καναμε αυχενικη και θα κανουμε και την β επιπέδου να παμε να με δει να μου κανει καποιες μετρησεις σχετικα με το έντερο να δουμε απο που προέρχονται αυτοι οι άτιμοι και ανυποφοροι πόνοι.... Δεν το βλεπει φυσιολογικό.. Παντως ηρέμησα που μας πηρε και ειπε να το ψάξουμε παραπανω... Τωρα σειρα εχει να κλείσω ραντεβου και να παμε να δουμε οτι ολα πανε καλα...!!! Δεμ ξερω αν είναι το έντερο νομιζω πως καταλαβαινω τους πόνους του εντέρου....μπορει να ειναι λογω αλλαγής του μηνα που οπως εχω ακουσει οτι υπαρχουν πόνοι και ενοχλήσεις αλλα θελω να σημειώσω εκανα πρωταθλητισμό και ισως ειναι πιο δύσκολα ...οι μυς μου ειναι πιο σκληροί αρα ισως πιο δυσκολο να δεχτεί αυτες τις αλλαγες... Τι να πω δεν ξερω μακαρι να οφείλεται σε αυτο!!! Συγνωμη αν σας κούρασα.... ???Πιστευω μην με παρεξηγησετε!!! 

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ μου μην αγχωνεσαι όλα θα ειναι καλα θα δεις, αφου θα πατε και στο γιατρο να το δειτε θα ηρεμησεις μια και καλη! Ποτε θα πας;; Παντως κι εγω εχω πονακια δε ξερω αν σε παρηγορει, αλλα παροτι το εντερο εφτιαξε αρκετα και παω κανονικα τουαλετα, παρ' ολα αυτα εχω πονακια χαμηλα σχεδον ολη την ημερα που δε νομιζω να σχετιζονται με το εντερο παροτι ο γιατρος ειχε πει οτι δε βλεπει κατι και μαλλον εντερο ειναι... Κι εγω ανησυχω αλλα νομιζω δεν εχει νοημα να τον ξαναπαρω τωρα τηλ.. Οσο γι αυτα που σου λεει μη σκας, εμενα ειχε πει για πλακα στον αντρα μου "Καημενε μου, εμενα θα με ζαλιζει μονο για 9 μηνες, εσυ τι εχεις να τραβηξεις ολη τη ζωη σου... Κουραγιο"! Και ο δικος σου για πλακα θα το ειπε... Παρεπιπτοντως τα αλλα κοριτσια που ειναι; @Mariloux @beauty bunny;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby θελω να πιστευω μεχρι την παρασκευη θα μας πει να παμε.. Αντε να δω και την μπουμπού γιατι ενω παρασκευη σαββατο ενιωθα να κανει κινήσεις απο την κυριακη μεχρι σημερα δεν εχω νιώσει κατι αλλα μου ειπαν να μην ανησυχω γιατι ακομα ειναι μικρούλα και δεν πειραζει αν δεν την νιωθω καθε μερα... Και γω χαμηλά ποναω Όχι στο εντερο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλα γιατι ποναμε και οι δυο, κριμα... Παντως ειναι παρηγορο οτι ειμαστε δυο, μπορει να ειναι επειδη μεγαλωνει η μητρα.. Κι εγω την ειδα την Παρασκευη και τωρα θα την ξαναδω 4/4 ακουσον ακουσον! Σιγα μην αντεξω εως 4/4 ιδιως αν συνεχιστουν τα πονακια... Επειδη το χασα λιγο παραπανω, λενε και τα αλλα κοριτσια οτι εχουν πονακια και ηταν φυσιολογικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ετσι μου εχουν πει οτι και αλλες μανούλες πονάνε και νιώθουν τραβήγματα... Οπως και να μην ανηθχω που δεν την νιωθω επειδη ειναι μικρούλα ακομα.. Εγω κανόνικα εχω ραντεβου για β επιπέδου 12.4 και με το γιατρο μου αργοτερα... Αλλα οπως ανέφερα μας πηρε πριν και ειπε να παμε στο γιατρο που θα μου κανει την β επιπέδου και περαιτέρω ελεγχο να δουμε απο που προέρχεται ο πόνος... Οποτε θελω να πιστευω μεχρι την παρασκευη θα μας εχει κλεισει ραντεβου.. Οποτε θα ακουσω και την μπουμπού και να μου φυγει και αυτο το αγχος... Παντως οταν με πιανει πόνος ουτε να κοιμηθω δεν μπορω... Οσες θεσεις και να αλλάζω ποναω... Και δεν το θεωρω φυσιολογικό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ καλά είμαι. Πάνω που θα σας έκανα ερώτηση. Μου ειπε ο γιατρος τηλεφωνικως με βαση τις τελευταιες μου εξετασεις να ξεκινησω σιδηρο. Ξεχασα ομως να τον ρωτησω αν πρεπει να σταματησω το φυλλικο. Εσεις τα παιρνετε μαζι ή τα κόψατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Κι εγώ καλά είμαι. Πάνω που θα σας έκανα ερώτηση. Μου ειπε ο γιατρος τηλεφωνικως με βαση τις τελευταιες μου εξετασεις να ξεκινησω σιδηρο. Ξεχασα ομως να τον ρωτησω αν πρεπει να σταματησω το φυλλικο. Εσεις τα παιρνετε μαζι ή τα κόψατε;

Καλησπέρα :) εγώ τα παίρνω μαζί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Κι εγώ καλά είμαι. Πάνω που θα σας έκανα ερώτηση. Μου ειπε ο γιατρος τηλεφωνικως με βαση τις τελευταιες μου εξετασεις να ξεκινησω σιδηρο. Ξεχασα ομως να τον ρωτησω αν πρεπει να σταματησω το φυλλικο. Εσεις τα παιρνετε μαζι ή τα κόψατε;

Κορίτσι μου εγω τα παιρνω κανονικα ολα. Φυλλικό ασβέστιο κ σίδηρο μου ειπε ο γιατρός μου πως θα παιρνω μεχρι τέλους. Προγεστερονη λογικα αυριο που εχω ραντεβου θα μου την κόψει αν ειναι ολα καλα, 15 εβδομαδα πια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα την εντύπωση πως μετά το πρώτο τρίμηνο σταματάει το φυλλικό αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. @Marina84 εσύ είσαι νομίζω και 25η εβδομάδα; Κι εσένα μέχρι τέλους σου είπε;
Και κάτι ακόμα τα παίρνετε ταυτοχρόνως ή με διαφορά στην ώρα; Γιατί εγώ το φυλλικό το επαιρνα πριν το φαγητό κι έτσι πρέπει να παίρνω τώρα και τον σίδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny εγώ επειδή εχω πολυ χαμηλό αιματοκρίτη παιρνω 2 δόσεις σίδηρο, την πρωινή την παιρνω με το που ξυπνησω μαζι με το φιλισιν. Απλα δεν πρεπει να πιεις γαλα καφε κτλ για τουλάχιστον 1 ωρα μετα κ 1 ωρα πριν. Κ αν μπορεις να το πίνεις με ενα ποτήρι πορτοκαλάδα. Γενικα η βιταμίνη c βοηθάει πολυ να απορροφάει ο οργανισμός μεγαλύτερη ποσότητα σιδήρου σε αντίθεση με το ασβέστιο!!!! Όποτε μακρυά απο γαλακτοκομικά, τουλάχιστον αυτα ξερω εγω. Ρώτησε ομως κ τον γιατρο σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή κι εγώ συχνά πυκνά πάθαινα αναιμίες ξέρω τι παίζει με τον σίδηρο και όντως έχεις δίκιο σε αυτα που λες απλώς επειδή τώρα παίρνω και το φυλλικό οξύ δεν ξέρω αν μπορώ να τα πάρω την ίδια ώρα. Από ότι καταλαβαίνω μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα το σίδηρο που παιρνω εχει κ φυλλικό μαζι. Ειναι αμπούλα κ το πατάς απο πανω κ ελευθερώνει κ μια ποσότητα φυλλικό μεσα στο σίδηρο. Όποτε μπορεις κανονικα κοπέλα μου, σε αυτο ειμαι σίγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Είχα την εντύπωση πως μετά το πρώτο τρίμηνο σταματάει το φυλλικό αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. @Marina84 εσύ είσαι νομίζω και 25η εβδομάδα; Κι εσένα μέχρι τέλους σου είπε;
Και κάτι ακόμα τα παίρνετε ταυτοχρόνως ή με διαφορά στην ώρα; Γιατί εγώ το φυλλικό το επαιρνα πριν το φαγητό κι έτσι πρέπει να παίρνω τώρα και τον σίδηρο.

Ναι κορίτσι μου μόλις μπήκα 26η, όντως σωστά τα λέει η Νικόλ μπορείς άνετα να τα παίρνεις μαζί φυλλικο και σίδηρο και εγώ έτσι τα παίρνω...Εγώ παίρνω εφ όρου ζωής φυλλικο γτ έχω κληρονομικη υψηλή ομοκυστεινη και με αυτό ρυθμίζεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny εγώ τα παίρνω μαζί σίδηρο και φυλλικό κάθε πρωι με άδειο στομάχι. Ο γιατρος μου είπε οτι θα σταματήσω το φυλλικό οταν φτάσω στον β υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μια από τα ίδια και εγώ ...Παιρνω και στην 1η κ στη 2η εγκυμοσύνη με το που έμαθα ότι ειμαι  filicine γύρω στο 3ο με 4ο αμπουλα σιδήρου με φυλικο κ έκοψα το σκέτο φιλισιν νηστικη καλύτερα και 2πλη δόση λόγω χαμηλού αιματοκρίτη..εγω τώρα 24η εβδομαδα παίρνω τον σίδηρο , ασβέστιο τ βράδυ και 2 η 3 Μαγνησια αναλόγως τα πονακια που έχω ...και εχω πολλά σε αυτή ρε γαμωτο...ευτυχως δηλ π.ακουω τη μικρή πολύ συχνά αλλιώς με έβλεπα κατασκήνωση εξω από το ιατρείο ..αφου πλέον λέω τ άντρα μ πονάω κ σήμερα κ δεν τ κάνει κάποια αισθηση... αφού κ ο γιατρός την.3η φορα που τ πηρα τηλ μ.λεει Ειρηνη ξεκουρασου δε βλεπουμε κατι για καρδιοτοκογρ. ειναι νωρις .(κ καλα να βλέπαμε ισως συσπασεις) οπότε την 3η φορά μ λέει αν συνεχισει ελα κ ευτυχως μειωθηκαν...αλλα πολύ ψυχοφθόρα τα κάθε μέρα κάθε μερα...... κ έλεγα στον 6ο 7ο μηνα θα ειμαι σούπερ αλλά δε πειράζει ας μη γκρινιάζω βραδιατικα...!!!??καλά να ναι τα μωράκια μας τα καλοκαιρινά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...