Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Καλημέρα! Πολύ ωραίο έγινε το πινακάκι μας! 

Λοιπόν αυτό που ένοιωσα ήταν σαν ελαφρύ φτερούγισμα από μέσα, σαν κάποιος να με σκούντησε πολύ απαλά από μέσα. Έτσι ήταν και στην μικρή μου...αλλά τότε ήμουν 16 ή 17 εβδομάδων. Δεν το ξανα ένοιωσα, αλλά σε λίγο καιρό θα επικοινωνούμε όλη μέρα...

Εγώ σήμερα το πρωί είχα αίμα, αρκετό και είμαι ξάπλα, ξεκίνησα και προγεστερόνη. Τώρα δεν έχω κάτι, αλλά θα μείνω σε ακινησία σήμερα. 

@elenian έκανες καμπύλη και διαγνώστηκε δ.κ.? Να ακολουθείς πιστά την διατροφή που σου έδωσαν. Οι μερίδες είναι ικανοποιητικές αλλά έχεις περιορισμένες επιλογές. Όχι επεξεργασμένους υδατάνθρακες, όχι χυμούς και τα φρούτα με μέτρο, να ξέρεις η μπανάνα μετράει για 2 φρούτα!!!!!. Αν πεινάς ενδιάμεσα στα γεύματα, μια χούφτα ξηρών καρπών είναι ότι πρέπει, αλλά όχι παραπάνω, γιατί έχουν πολλές θερμίδες. Και μην στενοχωριέσαι, είναι για το καλό και των δύο σας....και δεν θα πάρεις και κιλά! 

@asteroskoni εμείς ήμαστε παρέα....Εγώ πονοκεφάλους δεν έχω, αλλά πρέπει να είναι πολύ ζόρι...δεν έχω χειρότερο γενικά! Ελπίζω να σε αφήσουν όλα αυτά σύντομα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσαρες μου τι ευτυχια μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος ποσο πια ακομα θα χαρω με αυτο το πλασμα! Πηγαμε χθες στο γιατρο (10+1 ημερολογιακα, 10+4 υπερηχογραφικα), καλε τι μωρακλα ειναι αυτη! Σα τρελο κουνουσε χερακια ποδαρακια, λεει ο αντρας μου "ετοιμο ειναι γιατρε" κ πεθαναμε στα γελια! Μεχρι κ η μυτουλα τ φαινοταν θα τρελαθω σας λεωωωω! Ακουσαμε κ την καρδουλα κ ειχε 165 σφυγμους! Κ εμεις θ κλειναμε αυχενικη για 16/2 αλλα αφενος δεν ειχε διαθεσιμο κ αφετερου ο αντρας μ ηθελε να παμε στις 14/2 του αγιου βαλεντινου οποτε την κλεισαμε τοτεεε!! Κοριτσια τοση ευτυχια ευχομαι σε ολες τις κοπελες! Κ ποσο τυχερη που τα ζω ολα αυτα με το συγκεκριμενο αντρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κοριτσαρες μου τι ευτυχια μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος ποσο πια ακομα θα χαρω με αυτο το πλασμα! Πηγαμε χθες στο γιατρο (10+1 ημερολογιακα, 10+4 υπερηχογραφικα), καλε τι μωρακλα ειναι αυτη! Σα τρελο κουνουσε χερακια ποδαρακια, λεει ο αντρας μου "ετοιμο ειναι γιατρε" κ πεθαναμε στα γελια! Μεχρι κ η μυτουλα τ φαινοταν θα τρελαθω σας λεωωωω! Ακουσαμε κ την καρδουλα κ ειχε 165 σφυγμους! Κ εμεις θ κλειναμε αυχενικη για 16/2 αλλα αφενος δεν ειχε διαθεσιμο κ αφετερου ο αντρας μ ηθελε να παμε στις 14/2 του αγιου βαλεντινου οποτε την κλεισαμε τοτεεε!! Κοριτσια τοση ευτυχια ευχομαι σε ολες τις κοπελες! Κ ποσο τυχερη που τα ζω ολα αυτα με το συγκεκριμενο αντρα!!

Αχ τι ωραιο μνμ κοριτσι μου!!! Μου έφτιαξες την διάθεση !!! Να ειναι όλα τελεια εύχομαι κ στην αυχενική κ υπομονη κ θα γινει κ έτοιμο σε λίγους μηνες κ θα το κρατάτε αγκαλια σας. 

μαζι παμε κ στην εβδομαδα!!! Αχ με το καλο όλες μας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κοριτσαρες μου τι ευτυχια μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος ποσο πια ακομα θα χαρω με αυτο το πλασμα! Πηγαμε χθες στο γιατρο (10+1 ημερολογιακα, 10+4 υπερηχογραφικα), καλε τι μωρακλα ειναι αυτη! Σα τρελο κουνουσε χερακια ποδαρακια, λεει ο αντρας μου "ετοιμο ειναι γιατρε" κ πεθαναμε στα γελια! Μεχρι κ η μυτουλα τ φαινοταν θα τρελαθω σας λεωωωω! Ακουσαμε κ την καρδουλα κ ειχε 165 σφυγμους! Κ εμεις θ κλειναμε αυχενικη για 16/2 αλλα αφενος δεν ειχε διαθεσιμο κ αφετερου ο αντρας μ ηθελε να παμε στις 14/2 του αγιου βαλεντινου οποτε την κλεισαμε τοτεεε!! Κοριτσια τοση ευτυχια ευχομαι σε ολες τις κοπελες! Κ ποσο τυχερη που τα ζω ολα αυτα με το συγκεκριμενο αντρα!!

Μας εκανες να θελουμε ακομα περισσοτερο τωρα!!! χαχαχα. Ανυπομονουμε να το νιωσουμε! Με το καλο ολα και η αυχενικη! Μου αρεσει πολυ που εχεις θετικη διαθεση και γραφεις τα ομορφα και τα ενθουσιωδη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο συγκινήθηκα ειδικά με αυτό που είπες για τον άντρα γιατί κι εγώ έτσι νιώθω. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η ΠΗΤ σου πήγε στις 24/8;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κοριτσαρες μου τι ευτυχια μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος ποσο πια ακομα θα χαρω με αυτο το πλασμα! Πηγαμε χθες στο γιατρο (10+1 ημερολογιακα, 10+4 υπερηχογραφικα), καλε τι μωρακλα ειναι αυτη! Σα τρελο κουνουσε χερακια ποδαρακια, λεει ο αντρας μου "ετοιμο ειναι γιατρε" κ πεθαναμε στα γελια! Μεχρι κ η μυτουλα τ φαινοταν θα τρελαθω σας λεωωωω! Ακουσαμε κ την καρδουλα κ ειχε 165 σφυγμους! Κ εμεις θ κλειναμε αυχενικη για 16/2 αλλα αφενος δεν ειχε διαθεσιμο κ αφετερου ο αντρας μ ηθελε να παμε στις 14/2 του αγιου βαλεντινου οποτε την κλεισαμε τοτεεε!! Κοριτσια τοση ευτυχια ευχομαι σε ολες τις κοπελες! Κ ποσο τυχερη που τα ζω ολα αυτα με το συγκεκριμενο αντρα!!

Μπράβο κοριτσάκι μου...μου έφτιαξες την μέρα! Πάντα τόσο χαρούμενη να είσαι...και για πες ο άντρας σου τρελάθηκε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Πόσο συγκινήθηκα ειδικά με αυτό που είπες για τον άντρα γιατί κι εγώ έτσι νιώθω. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η ΠΗΤ σου πήγε στις 25/8;

οχι μου ειπε ο γιατρος οτι στην αυχενικη θα κλειδωσει η ακριβης ημ/νια της κυησης κ τοτε θα μ πει κ ακριβως πητ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου...μου έφτιαξες την μέρα! Πάντα τόσο χαρούμενη να είσαι...και για πες ο άντρας σου τρελάθηκε?

Εχει τρελαθει τελειως. Τελειως ομως! Ρωταει ενα σκασμο πραγματα το γιατρο τον εχει ζαλισει. Κ ολη την ωρα μου λεει μα δεν ειναι τοσο τελειο το πλασματακι μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby η πιο τέλεια στιγμή έτσι; Η στιγμή που συνειδητοποιείς τι συμβαίνει μέσα σου! Κ γω έτσι τρελάθηκα όταν το είδα και έκλαιγα σαν τρελή με τα πόδια ανοιχτά Χαχαχα ευχομαι να πάνε όλα καλά να έχεις ένα υγιέστατο μωράκι!!

Ποσο τυχερές είστε που έχετε τους αντρουληδες σας μαζί να είναι καλά να σας προσέχουν κ να είστε κ σεις καλά να τους αλλάζετε πάνες σε λίγο καιρό χαχα εμενα ο δικός μου είναι ναυτικός και είναι ταξίδι θα γυρίσει σε 4 μήνες και ανυπομωνω και γω και εκείνος τόσο πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η asteroskoni είπε:

Γεια σας κορίτσια και απο μένα. Εγω τωρα βρισκομαι στην 14η εβδομαδα και ακομα εχω αυτη την αηδια  και καποιους εμετους αλλα οχι οπωσ στην αρχη. Βεβαια ο γιατρος μου εχει δωσει και ενα χαπι για ναυτιες και εμετους και αυτο με εχει κανει τουλαχιστον να τρωω και να πινω. Εγω εκανα την αυχενικη μου 25/1 και ολα πηγαν πολυ καλα και ειναι κοριτσακι!!! Περιμενω πως και πως να παω σε 2 εβδομαδες στον γιατρο να το ξανακουσω. Να ρωτησω κατι ? εχει καμια απο εσας πονοκεφαλους?  απο την 12η εβδομαδα με εχουν πιασει 

Τι τελεια!!! Η αυχενική πήγε καλά και είδατε και το φύλο!!! Εύχομαι να περάσουν γρήγορα και τα συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν.. στους πονοκεφάλους συμπάσχω κι εγώ, με πιάνουν συχνά, κυρίως μετά το μεσημέρι. Κάποιες φορές μου δημιουργούν και τάση για εμετό.. επειδή εχω ιστορικό με ημικρανίες, ο γιατρος μου έδωσε μαγνήσιο πρωι και βράδυ. Επίσης άλλαξα μαξιλάρι, πήρα πιο χαμηλό. Εσύ πως το αντιμετωπίζεις;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Σπουργιτακι είπε:

Καλημέρα Κορίτσια , λέω να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για το θέμα της διατροφής στην εγκυμοσύνη και κυρίως για εμάς που ξεκινήσαμε ήδη με παραπανίσια κιλά . 

Τι λέτε;

Θα ήταν καλό να μας πουν την άποψη τους κορίτσια τα οποία είχαν το ίδιο θέμα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη. 

Γνωρίζεται κάποιον διατροφολόγο που να ειδικεύεται σε θέματα διατροφής στην περίοδο της εγκυμοσύνης ;  

Όντως το θέμα αυτό θα με ενδιέφερε παρά πολύ!! Πιστεύω την χρειαζόμαστε κάποια συμπαράσταση έστω! Όπως βοηθάει η θετική ενέργεια όλων των κοριτσιών για τα μωράκια μας ίσως να μπορούσαμε να βοηθηθούμε και σε αυτό το θέμα λίγο θα ήταν καλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα! Πολύ ωραίο έγινε το πινακάκι μας! 

Λοιπόν αυτό που ένοιωσα ήταν σαν ελαφρύ φτερούγισμα από μέσα, σαν κάποιος να με σκούντησε πολύ απαλά από μέσα. Έτσι ήταν και στην μικρή μου...αλλά τότε ήμουν 16 ή 17 εβδομάδων. Δεν το ξανα ένοιωσα, αλλά σε λίγο καιρό θα επικοινωνούμε όλη μέρα...

Εγώ σήμερα το πρωί είχα αίμα, αρκετό και είμαι ξάπλα, ξεκίνησα και προγεστερόνη. Τώρα δεν έχω κάτι, αλλά θα μείνω σε ακινησία σήμερα. 

 

Αχ, η εμπειρια!! Εισαι ήδη μανούλα και τα αντιλαμβάνεσαι ολα τόσο διαφορετικά!!! Και στο θέμα οτι κατάλαβες το μωρό απο νωρίς, αλλα και στην αντιμετώπιση του σημερινού μου βγάζεις μια γαλήνη και ψυχραιμία!! 

(Εγώ με την αποκόλληση πριν λίγες βδομαδες, όχι να  γράψω, ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα απο το αγχος και τη στενοχώρια  μου)

Ξεκουρασου και ολα θα πανε καλά!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου χαίρομαι να διαβάζω νέα σας!!!!!

@ditaki μου δεν μου εκανε καμπύλη και ππαραξενευτηκα.. Εκανα 4 μερες μετρήσεις, βγηκαν ψιλο τραγικές/ανεβασμένες και μου δωσε καπακι διατροφη και μετρησεις 6 φορες τη μερα.. Φαντασου το νηστειας ειναι στανταρ πανω απο 100. Προσπαθω με διατροφη αλλα βραδυνο τρωω στις 8 με 8μιση.. Μεχρι τις 11-12 που ξαπλωνω με πιανει πεινα..Χτες εφαγα ενα κριτσινι με γιαουρτι(λιγες κουταλιες). Αυτο που με ξενισε, είναι ότι μου ειπε οτι στην παρουσα φαση ειναι περιττη η καμπυλη(και ο γυναικολογος μου το πε), δευτερον στη διατροφη που εχει ψωμι δεν μου πε ασπρο η μαυρο το χει αφησει φλου και γενικως δεν εχω καταλαβει αν οντως εχω διαβητη διαπιστωμενο.. Απλα εχω υψηλες μετρησεις.. Και το ολο θεμα ζαχαρο μου ειναι τελειως ξενο όντας δευτερη φορα εγκυμονούσα!! Ας πούμε δεν ξέρω το εξής..Μια ωρα μέτρηση μετά το πρωινο, παίζει ρόλο που πίνω καφε για αρκετη ωρα? Δηλαδη φτανει η ωρα να μετρηθω και ακομη ρουφαω καφε. Παιζει ρολο?

@babybaby Αγάπη πολύ χαίρομαι που το απολαμβάνεις!!!! Μπράβο σου!!! Έτσι ήμουν κι εγώ στο πρώτο, και οι 2 μας βασικα!!! Τώρα στο δεύτερο είμαστε αλλού! Έχουμε ένα 3 χρονο 24 ωρες να φέρουμε εις πέρας και δεν το χαίρομαι όσο θα ήθελα..Δεν προλαβαίνω βασικά!! χεχεχεχε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

Αχ, η εμπειρια!! Εισαι ήδη μανούλα και τα αντιλαμβάνεσαι ολα τόσο διαφορετικά!!! Και στο θέμα οτι κατάλαβες το μωρό απο νωρίς, αλλα και στην αντιμετώπιση του σημερινού μου βγάζεις μια γαλήνη και ψυχραιμία!! 

(Εγώ με την αποκόλληση πριν λίγες βδομαδες, όχι να  γράψω, ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα απο το αγχος και τη στενοχώρια  μου)

Ξεκουρασου και ολα θα πανε καλά!! ?

Και γω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και στις 2 αποκολλήσεις, τα είχα κάνει πάνω μου...τώρα με την μικρή να θέλει αγκαλιές, το ψηλοπερίμενα. Θα πάω στον γιατρό σήμερα να με δει και βλέπουμε...

@elenian χωρίς παρεξήγηση, δεδομένου ότι το νηστείας είναι καθημερινά άνω του 100 και σε έβαλε σε διαροφή, θεωρώ ότι χωρίς καμπύλη δεν μπορεί να ξέρει αν έχεις δ.κ. ή απλά μια προδιάθεση λόγω κακής διατροφής. Τώρα σε ότι αφορά την διατροφή, οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες (λευκό ψωμί και άσπρα ζυμαρικά) απαγορεύονται. Μόνο ολικής επιτρέπεται. Επίσης επειδή από τις 8 μέχρι το πρωί είναι πολλές ώρες, θα πρέπει πριν κοιμηθείς να πιεις ένα ποτήρι γάλα. Τέλος το νηστείας πέφτει αρκετά αν την προηγούμενη μέρα κάνεις μισή ώρα περπάτημα (και δεν εννοώ να κυνηγάς στο σπίτι το παιδί...δεν πιάνετε μου είπαν)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο εβδομαδων εισαι? Αν ο καφες σου δεν εχει ζαχαρη δεν παιζει ρολο. Οι γιατροι που βαζουν τις εγκυουλες τους να μετριουνται μετα απο καθε γευμα ειναι οι πιο ψειρες να ξερεις. Δε θα κινδυνευσεις ποτε αν μετριεσαι συχνα. Φαντασου οτι οι περισσοτερη βαζουν την εγκυο να κανει μια καμπυλη στις 26 κοντα βδομαδες κ ειναι ειναι καλη.......καθησυχαζονται. Ενω το σακχαρο μπορει να ενεβει κ αργοτερα η να εχεις προδιαθεση απο νωριτερα. Καλα εκανε κ σε εβαλε σε διατροφη. Το νηστικο σου ειναι υψηλο αλλα κερω οτι δεν αρκει μονο αυτο για να εχεις διαβητη (τουλαχιστον με την τιμη που εχεις τωρα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elenian είπε:

Κοριτσάκια μου χαίρομαι να διαβάζω νέα σας!!!!!

@ditaki μου δεν μου εκανε καμπύλη και ππαραξενευτηκα.. Εκανα 4 μερες μετρήσεις, βγηκαν ψιλο τραγικές/ανεβασμένες και μου δωσε καπακι διατροφη και μετρησεις 6 φορες τη μερα.. Φαντασου το νηστειας ειναι στανταρ πανω απο 100. Προσπαθω με διατροφη αλλα βραδυνο τρωω στις 8 με 8μιση.. Μεχρι τις 11-12 που ξαπλωνω με πιανει πεινα..Χτες εφαγα ενα κριτσινι με γιαουρτι(λιγες κουταλιες). Αυτο που με ξενισε, είναι ότι μου ειπε οτι στην παρουσα φαση ειναι περιττη η καμπυλη(και ο γυναικολογος μου το πε), δευτερον στη διατροφη που εχει ψωμι δεν μου πε ασπρο η μαυρο το χει αφησει φλου και γενικως δεν εχω καταλαβει αν οντως εχω διαβητη διαπιστωμενο.. Απλα εχω υψηλες μετρησεις.. Και το ολο θεμα ζαχαρο μου ειναι τελειως ξενο όντας δευτερη φορα εγκυμονούσα!! Ας πούμε δεν ξέρω το εξής..Μια ωρα μέτρηση μετά το πρωινο, παίζει ρόλο που πίνω καφε για αρκετη ωρα? Δηλαδη φτανει η ωρα να μετρηθω και ακομη ρουφαω καφε. Παιζει ρολο?

@babybaby Αγάπη πολύ χαίρομαι που το απολαμβάνεις!!!! Μπράβο σου!!! Έτσι ήμουν κι εγώ στο πρώτο, και οι 2 μας βασικα!!! Τώρα στο δεύτερο είμαστε αλλού! Έχουμε ένα 3 χρονο 24 ωρες να φέρουμε εις πέρας και δεν το χαίρομαι όσο θα ήθελα..Δεν προλαβαίνω βασικά!! χεχεχεχε.. 

    Συμφωνω με την Lila. Εγω απο 15η περιπου βδομαδα μετραω σακχαρα (ειχα κανει ομως κ καμπυλη κ ηταν πολυ καλη). Ε δεν υπαρχει περιπτωση να παθω διαβητη. Στην αρχη μετριωμουν 2 φορες τη βδομαδα. Πλεον μετριεμαι σχεδον καθε μερα. Οι τιμες μου ειναι ανεβασμενες σε σχεση με την αρχη που ειχα κατι 80αρια κ μετα απο γλυκα 105!! Αλλα αν μετριεσαι συχνα, βλεπεις τι πρεπει να διωχνεις απο τη διατροφη σου.. ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΚΟ. Η προληψη ειναι καλυτερη απο την θεραπεια!!!

    Πχ στην αρχη που ειχα στο πρωινο μου δημητριακα ή τοστ, ειχα σακχαρα 100-107. Στην πορεια της κυησης μετα το δημητριακα το σακχαρο πηγαινε μεχρι κ 120 κ επειτα 130. Στο 120 ο γιατρος μου τα περιορισε. Στο 130 μου εβαλε μαχαιρι. Μαθαινεις κ μονη σου. Αντικατεστησα λοιπον τα δημητριακα κ τα τοστ με φρυγανια - τυρι - μαρουλι ή γαλα με ταχινι κ αμυγδαλα ή κριτσινια με ανθοτυρο κ ελιες... Αυγα... Κατι θα βρεις!! Επισης, στην αρχη ετρωγα πολυ ψωμι (μαυρο φυσικα). Επειτα ειδα μια ανοδο οποτε δεν τρωω ψωμι κ πλεον τρωω μονο φρυγανιες. Κ αυτες οσο προχοραει η κυηση τις περιοριζω.. Πλεον τρωω μεχρι 4 την ημερα.. Ειναι ενας πολυ καλος ελεγχος αυτος που κανεις. Αν περιορισεις κ το αλατι δε θα εχεια κανενα θεμα ουτε με κιλα ουτε με κατακρατηση κ το μωρο σου θα θρεφεται σουπερ!!

   Εχω κι εγω πλεον τσιμπημενο το πρωινο (παιζει 90 με 100). Το πρωινο ειναι ο καθρεφτης ολης σου της διατροφης!! Θα σου δωσω καποιες συμβουλες. Βραδυνο μεχρι της 8:30 (δεν το τηρω παντα, αλλα οταν το τηρω, βλεπω αποτελεσματα). Εννοειται οτι μετα της 8:30 δε μενεις νηστικη απλα τρως μονο ελαφρια. πχ σαλατα-βραστα λαχανικα ΧΩΡΙΣ ΨΩΜΙΑ, φρουτο ή γιαουρτι, αυγο (μερα παρα μερα-δεν ανεβαζει καθολου το σακχαρο). Οσο μπορεις αντικατεστησε το ψωμι με φριγανιες. Περιορισε απο φρουτα τις μπανανες κ απο λαχανικα την ντοματα. Απεφυγε οσο μπορεις τυροπιτοειδη, κρουασαν, σφολιατες κλπ. Κοψε τα γλυκα κ οταν δεν αντεχεις φαε καμια φρυγανια με μελι ή μαρμελαδα ή κανενα ρυζογαλο. Ζυμαρικα περιορισμενα κ αυτα ολικης. Απο αμυλουχα καλυτερα να φας ρυζι ή πατατα παρα μακαρονια, κριθαρακι ή χυλοπιτες.  Προτιμησε το κρεας. Βαλε οπωσδηποτε στη διατροφη σου το ψαρι (ειδικα την σαρδελα-θα δεις φοβερες μεταγευματικες κ πρωινες τιμες αν φας φας για βραδυνο ψαρι με σαλατα χωρις ψωμι). Τρωε καθε 2-3 ωρες κατι (πολυ καλο για το σακχαρο κανουν τα αμυγδαλα)!!

   Οοοο,τι θελησεις ρωτα με!! Εχω κανει διατριβη μιλαμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary και @Lila..! σωστά αυτά που λέτε αλλά μόνο σε περίπτωση πρόληψης για να μην ανέβουν οι τιμές του σακχάρου. Σε περίπτωση που η κοπέλα έχει τάση για δ.κ. ή δ.κ τα πράγματα αλλάζουν και πολλά από αυτά που γράφεται είναι απαγορευμένα. Επειδή ο δ.κ. δεν είναι μια απλή ιστορία, που πάντα είναι υπό έλεγχο με την διατροφή, θα πρέπει να παρακολουθείτε με καθημερινές μετρήσεις και με τακτικές εξετάσεις αίματος και ούρων και η έγκυος να ακολουθεί πιστά την διατροφή που της έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος και μόνο αυτή!

Επίσης ο μόνος τρόπος για να διαγνωστεί είναι με καμπύλη σακχάρου. Η εξέταση γίνεται συνήθως την 26 εβδομάδα, γιατί τότε αυξάνει την παραγωγή ινσουλίνης ο οργανισμός. Αν όμως οι μηνιαίες εξετάσεις της εγκύου δείξουν κάτι ανεβασμένο, τότε γίνεται και νωρίτερα.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη, ούτε να μειώσω την καλή σας πρόθεση, απλά επειδή έχω βιώσει μια εγκυμοσύνη όπου από τον 2ο έως τα μέσα του 7ου όλα πήγαιναν καλά μόνο με διατροφή (πολύ αυστηρή) και μετά απλά δεν ελέγχονταν και δεδομένου, ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω ξεκινήσει από τώρα ινσουλίνες γιατί μόνο η διατροφή δεν έκανε κάτι, θέλω να μεταφέρω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να ρυθμίζεις το σάκχαρο και θέλει πολύ προσοχή. 

Μακάρι η @elenian να μην έχει κάτι και απλά να θέλει μόνο να προσέξει τι και πόσο τρώει, απλά μπορεί να διαβάσουν και άλλα κορίτσια την συζήτηση...

Πραγματικά γράφω μόνο με καλή διάθεση και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

@Rosemary και @Lila..! σωστά αυτά που λέτε αλλά μόνο σε περίπτωση πρόληψης για να μην ανέβουν οι τιμές του σακχάρου. Σε περίπτωση που η κοπέλα έχει τάση για δ.κ. ή δ.κ τα πράγματα αλλάζουν και πολλά από αυτά που γράφεται είναι απαγορευμένα. Επειδή ο δ.κ. δεν είναι μια απλή ιστορία, που πάντα είναι υπό έλεγχο με την διατροφή, θα πρέπει να παρακολουθείτε με καθημερινές μετρήσεις και με τακτικές εξετάσεις αίματος και ούρων και η έγκυος να ακολουθεί πιστά την διατροφή που της έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος και μόνο αυτή!

Επίσης ο μόνος τρόπος για να διαγνωστεί είναι με καμπύλη σακχάρου. Η εξέταση γίνεται συνήθως την 26 εβδομάδα, γιατί τότε αυξάνει την παραγωγή ινσουλίνης ο οργανισμός. Αν όμως οι μηνιαίες εξετάσεις της εγκύου δείξουν κάτι ανεβασμένο, τότε γίνεται και νωρίτερα.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη, ούτε να μειώσω την καλή σας πρόθεση, απλά επειδή έχω βιώσει μια εγκυμοσύνη όπου από τον 2ο έως τα μέσα του 7ου όλα πήγαιναν καλά μόνο με διατροφή (πολύ αυστηρή) και μετά απλά δεν ελέγχονταν και δεδομένου, ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω ξεκινήσει από τώρα ινσουλίνες γιατί μόνο η διατροφή δεν έκανε κάτι, θέλω να μεταφέρω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να ρυθμίζεις το σάκχαρο και θέλει πολύ προσοχή. 

Μακάρι η @elenian να μην έχει κάτι και απλά να θέλει μόνο να προσέξει τι και πόσο τρώει, απλά μπορεί να διαβάσουν και άλλα κορίτσια την συζήτηση...

Πραγματικά γράφω μόνο με καλή διάθεση και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ!

   ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ!! ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!! ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!

  Εχεις δικιο καλε! Εγω θεωρησα πως η κοπελα δεν εχει διαβητη. Πχ μια φιλη μου που εχουμε τον ιδιο γυναικολογο, οταν ηταν εγκυος επειδη εξ αρχης ειχε τρελο θεμα, της ειχε δωσει τελειως διαφορετικη διατροφη. Ηταν διατροφη διαβητικου των 1200 θερμιδων.

   Συμφωνω οτι πρεπει να κανει κ καμπυλη. Συνηθως το σακχαρο στην εγκυμοσυνη ανεβαινει στο ζενιθ της μετα απο μια ωρα. Αλλα πρωτα πρεπει να το σιγουρεψεις αυτο κ με μια καμπυλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ!! ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!! ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!

 

ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟ ΛΟΙΠΟΝ....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Κ αν θες να μαθεις ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ!!! ΝΤΟΥΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ!!!!

Εντάξει...έκλαψα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Γελάως με τις ωραίες συζητήσεις σας αλλά @ditaki

έχεις πολύ δίκιο!!!  χωρίς ευτυχώς να έχω προσωπική εμπειρία από διαβήτη κύησης Κ γενικά από διαβήτη... Είναι ένα πολύ λεπτό  θέμα που πρέπει να προσέξουν οι εγκυουλες  ...η κουνιάδα Μ έκανε ινσουλίνη.. Κ πρόσεχε παρά πολύ με πολύ συγκεκριμένη διατροφή... Αν θες να το προλάβεις ή να διατηρείσαι στα κιλά τα υπόλοιπα κορίτσια τα είπαν τέλεια!!! Εγώ είχα πάντα 0.78 0.85....και το κουλό στην καμπύλη στη 1η μου κόρη είχα 0.82 νηστείας.. 0.80 δεύτερη!!!!! 0.90 τρίτη πήρα μην έκαναν λάθος είπαν όχι ο γυναικολόγος Μ είπε όλα καλά... Κ του λέω γιατρέ πως γίνεται να πέσει αντί να ανέβει με τόση ζάχαρη Μ λέει εδώ παρακαλάμε να μην ανέβει... Κ κορίτσια πολλές φορές θέλω να φάω γλυκό έχω τάση για κάτι γλυκό έστω Κ υγιεινό αλλά αποζητω τη γλυκιά γεύση... Τ λέω μηπως λόγω των χαμηλών τιμων όπως Κ να χει όλα ρυθμίζονται... Εμένα το θέμα μου την Κυριακή που πέρασε καναμε τουρ από καφετέριες γιαγιάδες πλατείες...αποτελεσμα εγώ με Πολυυυ Εντονο πόνο στ πόδι ν ανεβαίνει κοιλιά λέω ωχ.... Πάω στ γιατρό τη Δευτέρα βλέπουμε τη μπέμπα Είναι 220 γρ 18η εβδ πολύ δραστήρια.. Τράχηλος πολύ καλός Μ είπε... Διάγνωση οσφυαλγία μάλλον λόγω κύησης .... Λέω από τώρα???? Κορίτσια έχω μαρτυρήσει μς. Το πόδι μου... Ήπια Ντεπον χωρίς καμία τύψη... @babybaby με το καλό γλυκιά μου κοπέλα να δεις το γιόκα η τη κόρη σου την ημέρα των Ερωτευμένων!!!! Θα ερωτευτείς ακόμα. Πιο πολύ!!!! @Rosemary κοντεύεις κάτι Μ λέει ότι θα τα καταφέρεις Κ χωρις επισκληριδιο είσαι από τις πολύ έτοιμες μανούλες με αυτά που διαβάζω!!! Μπράβο σου!! @ditaki πως είστε η κορούλα σου? Ξαναείδατε το μπεμπάκι σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Rena28 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Γελάως με τις ωραίες συζητήσεις σας αλλά @ditaki

έχεις πολύ δίκιο!!!  χωρίς ευτυχώς να έχω προσωπική εμπειρία από διαβήτη κύησης Κ γενικά από διαβήτη... Είναι ένα πολύ λεπτό  θέμα που πρέπει να προσέξουν οι εγκυουλες  ...η κουνιάδα Μ έκανε ινσουλίνη.. Κ πρόσεχε παρά πολύ με πολύ συγκεκριμένη διατροφή... Αν θες να το προλάβεις ή να διατηρείσαι στα κιλά τα υπόλοιπα κορίτσια τα είπαν τέλεια!!! Εγώ είχα πάντα 0.78 0.85....και το κουλό στην καμπύλη στη 1η μου κόρη είχα 0.82 νηστείας.. 0.80 δεύτερη!!!!! 0.90 τρίτη πήρα μην έκαναν λάθος είπαν όχι ο γυναικολόγος Μ είπε όλα καλά... Κ του λέω γιατρέ πως γίνεται να πέσει αντί να ανέβει με τόση ζάχαρη Μ λέει εδώ παρακαλάμε να μην ανέβει... Κ κορίτσια πολλές φορές θέλω να φάω γλυκό έχω τάση για κάτι γλυκό έστω Κ υγιεινό αλλά αποζητω τη γλυκιά γεύση... Τ λέω μηπως λόγω των χαμηλών τιμων όπως Κ να χει όλα ρυθμίζονται... Εμένα το θέμα μου την Κυριακή που πέρασε καναμε τουρ από καφετέριες γιαγιάδες πλατείες...αποτελεσμα εγώ με Πολυυυ Εντονο πόνο στ πόδι ν ανεβαίνει κοιλιά λέω ωχ.... Πάω στ γιατρό τη Δευτέρα βλέπουμε τη μπέμπα Είναι 220 γρ 18η εβδ πολύ δραστήρια.. Τράχηλος πολύ καλός Μ είπε... Διάγνωση οσφυαλγία μάλλον λόγω κύησης .... Λέω από τώρα???? Κορίτσια έχω μαρτυρήσει μς. Το πόδι μου... Ήπια Ντεπον χωρίς καμία τύψη... @babybaby με το καλό γλυκιά μου κοπέλα να δεις το γιόκα η τη κόρη σου την ημέρα των Ερωτευμένων!!!! Θα ερωτευτείς ακόμα. Πιο πολύ!!!! @Rosemary κοντεύεις κάτι Μ λέει ότι θα τα καταφέρεις Κ χωρις επισκληριδιο είσαι από τις πολύ έτοιμες μανούλες με αυτά που διαβάζω!!! Μπράβο σου!! @ditaki πως είστε η κορούλα σου? Ξαναείδατε το μπεμπάκι σας?

 Οντως, εχω αποφασισει να παω χωρις επισκληριδιο!!

Το ειχα κι εγω αυτο με το σακχαρο στην αρχη. Νηστειας ειχα 85 (δεν ειμαι κ σιγουρη) κ μετα απο μια ωρα πηγε 75!! Κ ο μικροβιολογος κ ο γυναικολογος που ειπαν οτι αυτο ναι μεν δειχνει πολυ καλο μεταβολισμο, αλλα χρηζει προσοχης γιατι το συκωτι υπερεκκρινει ινσουλινει κ μπορει ανα πασα στιγμη να κουραστει κ να εχεις αντιθετα αποτελεσματα..

Οσο για τους πονους σου, εμενα πονουσε πολυ η πλατη μου στο 2ο τριμηνο-υπεφερα ομως (που υποτιθεται ειναι το πιο ωραιο τριμηνο) κ ολοι μου λεγαν οτι στο 3ο θα γινουν ολα χειροτερα.. Ε λοιπον αν δεν εβλεπα την κοιλια μου κ δεν ειχα κατα καιρους αυτες τις καουρες, δε θα καταλαβαινα οτι ειμαι εγκυος..! Μη το δενεις λοιπον σκοινι κορδονι οτι θα σε παει ετσι μεχρι τελους.. Να προσεχεις τα κιλα σου (εγω πονουσα τον μηνα που εβαλα τα πιο πολλα κιλα) την σταση σου, τα παπουτσια σου κ να ρωτησεις ποσο περπατημα ειναι καλο να κανεις..

   Να ξερετε οτι δεν εχω λαικ, αλλιως θα ειχατε παρει ολες αυτη την ειδικη σκατοφατσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευτυχώς έχω εσάς και μαθαίνω πράγματα!!! Δεν μου είπε αν έχω ΔΚ , δεν ξέρω, δεν μου είπε να κάνω καμπύλη τίποτα..(ο ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος).Το μόνο που έκανα ήταν μετρήσεις,βγήκαν ανεβασμένες και μου έδωσε διατροφή με μετρήσεις για μια εβδομάδα που θα ξανα πάω! Αυτό. Τώρα έχω δεν έχω, δεν ξέρω, με την απορία θα μείνω..Είμαι 12 εβδ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elenian είπε:

Κορίτσια μου ευτυχώς έχω εσάς και μαθαίνω πράγματα!!! Δεν μου είπε αν έχω ΔΚ , δεν ξέρω, δεν μου είπε να κάνω καμπύλη τίποτα..(ο ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος).Το μόνο που έκανα ήταν μετρήσεις,βγήκαν ανεβασμένες και μου έδωσε διατροφή με μετρήσεις για μια εβδομάδα που θα ξανα πάω! Αυτό. Τώρα έχω δεν έχω, δεν ξέρω, με την απορία θα μείνω..Είμαι 12 εβδ.. 

Οι αποψεις διειστανται σε αυτο.. Αν φυσικα εχεις μια ακραια τιμη εχεις ΔΚ. Αν ομως εισαι λιγο πανω απο τα ορια αλλοι γιατροι λεν οτι πρεπει 2 τουλαχιστον τιμες να ειναι ανεβασμενες (πχ νηστειας κ μεσημεριανο). Αλλοι δινουν σαν μεταγευματικο οριο το 130, αλλοι το 140 κ αλλοι το 180!! Ειναι μπερδεμα. Εσυ ανεφερε του την καμπυλη κ κανε την διατροφη που θα σου πει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...