Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες της παρέας!! Είμαι τόσο ενθουσιασμένη σήμερα πετάω από χαρά! Είδα το σουσαμακι μου επιτέλους που μόνο σουσαμακι δεν είναι πια είναι τρία εκατοστά πλασματάκι με χεράκια κ ποδαράκια που κουνάει σαν τρελό!! Έπαθα πλάκα κορίτσια έτσι όπως ήταν ζωηρό! Άκουσα επιτέλους την καρδούλα του να χτυπάει δυνατά! Τελικά όλα μου τα άγχη ήταν τζάμπα και όντως πριν πάμε στον γιατρό δεν πρέπει να κάνουμε υποθέσεις και να τρομάζουμε από το Ίντερνετ χωρίς λόγο! Ευχομαι τα καλύτερα σε όλες μας και με το καλό τα ζουζουνακια μας❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 ώρες, ο/η Σουσαμακι είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες της παρέας!! Είμαι τόσο ενθουσιασμένη σήμερα πετάω από χαρά! Είδα το σουσαμακι μου επιτέλους που μόνο σουσαμακι δεν είναι πια είναι τρία εκατοστά πλασματάκι με χεράκια κ ποδαράκια που κουνάει σαν τρελό!! Έπαθα πλάκα κορίτσια έτσι όπως ήταν ζωηρό! Άκουσα επιτέλους την καρδούλα του να χτυπάει δυνατά! Τελικά όλα μου τα άγχη ήταν τζάμπα και όντως πριν πάμε στον γιατρό δεν πρέπει να κάνουμε υποθέσεις και να τρομάζουμε από το Ίντερνετ χωρίς λόγο! Ευχομαι τα καλύτερα σε όλες μας και με το καλό τα ζουζουνακια μας❤️❤️❤️

Ρε το σουσαμάκι σε λίγο καιρό θα γίνει κουλούρι Θεσσαλονίκης!!!

Σημασία έχει ότι ηρέμησες τώρα και δεν θα ξαναγχωθείς...ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ρε το σουσαμάκι σε λίγο καιρό θα γίνει κουλούρι Θεσσαλονίκης!!!

Σημασία έχει ότι ηρέμησες τώρα και δεν θα ξαναγχωθείς...ε????

Χαχαχαχαχχα ναι κάπως έτσι ολόκληρο κουλουράκι θα γίνει το σκατουλι μου!! Ναι ηρεμισα παρά πολύ κ επιτέλους πείστηκα ότι είμαι έγκυος γιατί είχα αμφιβολίες χαχα πολύ χαραααααα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου ελπίζω να είστε όλες καλά! @Σπουργιτάκι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! 

Χτες έκανα την αυχενική ενώ όλα είναι μια χαρά το πάχος του υγρού δυστυχώς αυξημένο στα 3,1. Αυτό με οδηγεί στην απόφαση για μοριακό καρυότυπο. 

Στο μεταξύ οι ναυτίες και η αϋπνία εξελιχθηκαν σε ολονύχτιους εμετούς, έντονοι πονοκέφαλοι και καθώς μπαίνω στην 13η βδομάδα τα πράγματα έχουν χειροτερέψει πάρα πολύ.

Μέχρι να πάρω αποτελέσματα από καρυότυπο δε θέλω να μιλάω σε άνθρωπο, είμαι ράκος, συγχωρήστε μου την κακή διάθεση θα τα πούμε μόλις έχω νεότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika μου όλα να πάνε καλά! Τα αποτελέσματα τις αυχενικής όμως είναι καλά ε? Όποτε έχεις ανάγκη να μιλήσεις να μπαίνεις...εμείς εδώ θα ήμαστε! Μια φίλη μου μαία λέει για τους εμετούς να τρως πατατάκια. Επίσης να προσέχεις μην αφυδατωθείς. 

Τα αποτελέσματα από τον καρυότυπο πόσο καιρό κάνουν να βγούν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αποτελεσματα @pika.

ΚΟριτσια εχω μερες να μπω γιατι με εχουν εξαντλησει οι αναγουλες κ η ανορεξια για τα παντα. Σημερα βεβαια που ειμαι καπως καλυτερα σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα... δε ξερω τι θελω κι εγω... την τριτη εχω επιτελους ραντεβου να τ ξαναδω, θα ειμαι 10+1. Ελπιζω να ειναι ολα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika καλα αποτελέσματα κοπέλα μου!! Εύχομαι να είναι όλα καλά, είναι λογικό να είσαι ράκος αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά!!!

@babybaby και εγώ τα ίδια περνάω, ώρες ώρες δεν αντέχω ούτε τον εαυτό μου απο τη ναυτία & μόλις νιώθω καλύτερα αρχίζω να ανησυχώ αν όλα πάνε καλα!  Απο όσο έχω καταλάβει είναι με τις μέρες, άλλες νιώθουμε χάλια και άλλες νιώθουμε καλα! Όλα καλα θα είναι στον υπέρηχο σου, εμείς τα είδαμε πριν 2 μερουλες και είχαν μεγαλώσει πολύ τα ζουζουνακια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Καλα αποτελεσματα @pika.

ΚΟριτσια εχω μερες να μπω γιατι με εχουν εξαντλησει οι αναγουλες κ η ανορεξια για τα παντα. Σημερα βεβαια που ειμαι καπως καλυτερα σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα... δε ξερω τι θελω κι εγω... την τριτη εχω επιτελους ραντεβου να τ ξαναδω, θα ειμαι 10+1. Ελπιζω να ειναι ολα καλα...

Κουραγιο κοριτσι μου! Εγω προσωπικά σε αυτο το θέμα μπορώ να σε καταλαβω απόλυτα...ταλαιπωρία ...

ολα καλα θα είναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

!  Απο όσο έχω καταλάβει είναι με τις μέρες, άλλες νιώθουμε χάλια και άλλες νιώθουμε καλα! Όλα καλα θα είναι στον υπέρηχο σου, εμείς τα είδαμε πριν 2 μερουλες και είχαν μεγαλώσει πολύ τα ζουζουνακια!! 

Ακριβώς ετσι ειναι! Και για μενα υπήρχαν μερες που δεν ένιωθα καθόλου καλά κ αλλες που ημουν καλύτερα..Ακόμα κ το στηθος μου, μια ηταν πρησμενο κ πονουσε, μια οχι... φρικαρα κ εγω με το παραμικρό αλλα συνηθιζεις μετα απο κάποιο σημείο κ μερα χαχα...

Φιλιά στα ζουζουνια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby αλήθεια τα ξαναείδαμε, το ένα 25mm το άλλο 28mm ??????!! Τα παρακολουθούμε κάθε 2 εβδομάδες, ισως επειδή είμαι απο εξωσωματική ή λόγω του οτι είναι δίδυμη κύηση.. Με εσένα αν δεν κάνω λάθος είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες, σήμερα είμαι 9 κ 6, ανυπομονούσα είναι η αλήθεια, τώρα ξανά σε 2 εβδομάδες λογικά τότε θα κανονίσουμε και την αυχενική!! Πάντως ακόμα δεν μου έχουν πει τίποτα για ΠΗΤ και βασικά ούτε εγώ θέλω να τους ρωτήσω, μάλλον στην αυχενική θα ξέρω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω αν κάποια απο εσάς χρησιμοποιεί κάποια κρεμούλα για τις ραγάδες; Λενε οτι είναι αναλόγως το δέρμα και πολλές φορές βάζεις δεν βάζεις κρέμες αν είναι να βγουν οι άτιμες θα βγουν αλλά όπως και να έχει ας σκεφτομαστε οτι εμείς κάναμε οτι περνούσε απο το χέρι μας για να τις αποφύγουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω αν κάποια απο εσάς χρησιμοποιεί κάποια κρεμούλα για τις ραγάδες; Λενε οτι είναι αναλόγως το δέρμα και πολλές φορές βάζεις δεν βάζεις κρέμες αν είναι να βγουν οι άτιμες θα βγουν αλλά όπως και να έχει ας σκεφτομαστε οτι εμείς κάναμε οτι περνούσε απο το χέρι μας για να τις αποφύγουμε!! 

Ναι @Mariloux κι εγώ σήμερα είμαι 9+5! Αν κι ο σπόρος επιμένει να είναι κάθε φορά λίγο μεγαλύτερος!

Εγώ από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα (και την ίδια ακριβώς μου πρότεινε και ο γιατρός) θα χρησιμοποιώ την prevenstria της frezyderm. Αλλά νομίζω ακόμα είναι νωρίς, δε ξέρω βέβαια επειδή έχεις δίδυμα, αλλά εγώ για την ώρα δεν έχω καμία διαφορά στην κοιλιά. Ο γιατρός μου είπε από τον 4ο, αλλά μάλλον θα την ξεκινήσω λίγο νωρίτερα. Για την ώρα αν δεν περάσει αυτή η αναγούλα, δεν έχω όρεξη ούτε να λουστώ! αχαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby εμένα έχει ήδη αρχίσει να ξεπροβάλει για τα καλα η κοιλιτσα αλλά σίγουρα θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο πρώτα, απλώς ήθελα να πάρω μια ιδέα για αρχή!! Αυτές οι αναγούλες είναι το χειρότερο μου, προτιμώ να ζαλίζομαι, να πονάει το κεφάλι μου η κοιλιά μου τα πάντα εκτός απο αυτές τις αναγούλες!! Τι ωραία που είμαστε τόσο κοντά στις ημέρες!!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariloux είπε:

@babybaby εμένα έχει ήδη αρχίσει να ξεπροβάλει για τα καλα η κοιλιτσα αλλά σίγουρα θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο πρώτα, απλώς ήθελα να πάρω μια ιδέα για αρχή!! Αυτές οι αναγούλες είναι το χειρότερο μου, προτιμώ να ζαλίζομαι, να πονάει το κεφάλι μου η κοιλιά μου τα πάντα εκτός απο αυτές τις αναγούλες!! Τι ωραία που είμαστε τόσο κοντά στις ημέρες!!! ❤❤

Ναι κι εμένα μ΄αρέσει, νιώθω κάποιον να με καταλαβαίνει ακριβώς!!! Εμένα η ΠΗΤ (ο γιατρός δε μου έχει πει κάτι ακόμα, αλλά είναι εύκολο να την υπολογίσεις) θεωρητικά είναι 27/8 (εσένα 26/8). Ωστόσο ο τελευταίος υπέρηχος πχ με βάση το μέγεθος του μωρού έβγαζε ΠΗΤ 23/8, αλλά ξέρω ότι θα αλλάξει λογικά αυτό. Εμένα μου είπε ότι θα μου πει ΠΗΤ στην αυχενική διαφάνεια. Την Τρίτη που θα πάω θα κλείσουμε και το ραντεβού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο @babybaby τέλεια!!!! Πω πω σαν χθες θυμάμαι την αγωνία για τα τεστ & να που τώρα έχουμε αρχίσει να αγωνιούμε για άλλα πράγματα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια @ditaki @The Baby To Be @babybaby @Mariloux @NicolVall σας ευχαριστώ για τη στήριξη και το κουράγιο.

Το αποτέλεσμα της λήψης τροφοβλάστη για μοριακό καρυότυπο έδειξε σύνδρομο down και θα κάνω διακοπή της κύησης. Είμαι 40 ετών, συνειδητοποιημένη και ρεαλίστρια, ξέρω τι μου γίνεται, συνεχίζω τη ζωή μου και θα φροντίσω να το αφήσω πίσω μου να μη με επηρεάζει. 

Όσο για τις λεπτομέρειες η αυχενική ήταν άριστη, ορατό ρινικό οστό, τέλεια καρδιά, εγκέφαλος και όλα τα όργανα φυσιολογικά η πιθανότητα για down ήταν 1/200 λόγω ηλικίας και πάχους υγρού στα 3,1. Οι γιατροί δεν το περίμεναν να βγει στον καρυότυπο αυτό το αποτέλεσμα θεωρούσαν ότι θα είμαι τυχερή, ούτε ιστορικό υπάρχει στις οικογένειές μας. 

Θέλω να σας ευχαριστήσω και να ευχηθώ σε όλες σας υγεία και μόνο καλά αποτελέσματα σε όλες τις εξετάσεις σας. Να είμαι η τελευταία που αποχωρεί από το φόρουμ καθώς πλέον δεν έχω να προσφέρω τίποτα ουσιαστικό εδώ. Καλή συνέχεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika γλυκό μου κορίτσι δε μπορώ να το πιστέψω, ανατρίχιασα με αυτά που διάβασα.. Ο,τι και να σου πω θα είναι λίγο, να είσαι δυνατή & να μην το βάλεις κάτω.. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika λυπάμαι απίστευτα για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου.. Δε μπορώ να πω πολλά απλά έχε δύναμη Κ πίστη... Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι μπορεί μια γυναίκα να έχει μια άριστη αυχενικη... Κ ένα 5% υπάρχει απόκλιση... Οπότε εσένα έδειξε η αυχενικη έστω από νωρίς να το μάθεις... Και εγώ στη θέση σου θα έκανα Τ ίδιο... Μακάρι ποτέ καμιά μα καμία γυναίκα να μην έπαιρνε τέτοιες αποφάσεις έχε πίστη και προχώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby και @Mariloux διαβάζω τα νεότερα σας και χαίρομαι Πολυυυυ κορίτσια!!! Ποτέ περνάει ο καιρός...εγω βαδίζω προς τη 18η...ειμαι πολύ καλά μετά Τ 14η πέρασαν οι απαίσιοι εμετοί Κ αναγούλες... Θεωρώ ότι όντως είναι από τα χειρότερα συμπτώματα.. Ήταν πολλές μέρες που Δεν ήθελα ούτε μπάνιο να κάνω ούτε να χτενιστώ εγώ Π στην 1η εγκυμοσύνη έκανα my style rocks?? κάθε μέρα είχα όρεξη για όλα..οσο για τις ημέρες κύησης Κ πόσο ειναι το μωρό.. Στη μεγάλη μου κόρη ήμουν 7 εβδ Κ Τ υπέρηχο έδειχνε 7 και 3 στην αυχενικη ήμουν. 12 και 5 και με έδειχνε 13 Κ 2 Κ. Είχε σημείωση κιόλας ότι πήγαινε μπροστά κάποιες μέρες αυτό σημαίνει ότι και το έμβρυο είναι πιο μεγάλο... Τη ΓΕΝΝΗΣΑ 51 πόντους Κ 3400 Κ ακόμα κ τώρα Π μιλάμε φαίνεται τουλάχιστον μισο.χρονο παραπάνω... Μήπως είστε ψηλοί οι γονείς εμείς είμαστε κανονικοί προς το ψηλο Κ οι 2 ίσως γιαυτό... Η τωρινή εγκυμοσύνη πάει 3 μέρες πίσω... Μάλλον αυτή θα ναι μικρουλα... Γερά να ναι Κ ας είναι κ κοντουλα... Πάντως @babybaby είναι θετικό να σε δείχνει  μέρες μπροστά οι πολλές μέρες πίσω  προβληματίζουν Τ γιατρούς....με το καλο κοριτσάκια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika κοριτσι μου ποσο τρομερό κ δυσάρεστο αυτό που μόλις διάβασα...τρέμω κ μονο στην ιδέα.

κουραγιο. Να εισαι δυνατή για την συνεχεια κ αισιόδοξη για το μέλλον... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pika πραγματικά σοκαρίστηκα..να εισαι δυνατή όπως φαίνεσαι ότι εισαι και να μην το βάλεις κάτω ευχομαι πραγματικά η επιθυμία σου να γίνει πραγματικότητα και να είναι το τελευταίο άσχημο πράγμα που σου συνέβη! Ευχομαι τα καλύτερα να έρθουν σύντομα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux κι εγώ σήμερα είμαι 9&6 με βάση τον τελευταίο υπέρηχο οπότε όπως πολύ καλά σου είπε η @babybaby έχουμε πητ 26/8. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι η οριστική πητ θα βγει στην αυχενική την οποία την έκλεισα από την προηγούμενη Παρασκευή για 16/2. Δεν είχε νωρίτερα οπότε μήπως να κλέισετε κι εσείς; Και αν σας πει κατι άλλο ο γιατρός σας το ξαναλλάζετε μετά. Εμένα μου είπε πως με βαση την εβδομαδα μου πρεπει να κανω κοντα στις 10/2 αλλα δεν βρήκα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...