Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κινησεις εμβρυου


Recommended Posts

εγώ αύριο 17 εβδ!!!Είμαι τρομερά παρατηρητική οπότε το παραμικρό που συμβαίνει μέσα μου το νιώθω......από χτες τη νύχτα είναι απολύτως ξεκάθαρο (φρίκαρα) και τώρα που σου γράφω νιώθω ανά τακτά διαστήματα πηδηματάκια πολυ χαμηλά στο κέντρο της κοιλιάς. Νωρίς δεν είναι γτ είχα διαβάσει από 15 εβδ ξεκινάει, απλά έγινε ΠΟΛΥ αισθητό μέσα σε μια νύχτα κ με ψιλοτρόμαξε......επίσης πετάχτηκε η κοιλιά μου μέσα σε 3 ημέρες.....τι να πω.....πέρασε κ ένας χρόνος βέβαια.......χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

εγώ αύριο 17 εβδ!!!Είμαι τρομερά παρατηρητική οπότε το παραμικρό που συμβαίνει μέσα μου το νιώθω......από χτες τη νύχτα είναι απολύτως ξεκάθαρο (φρίκαρα) και τώρα που σου γράφω νιώθω ανά τακτά διαστήματα πηδηματάκια πολυ χαμηλά στο κέντρο της κοιλιάς. Νωρίς δεν είναι γτ είχα διαβάσει από 15 εβδ ξεκινάει, απλά έγινε ΠΟΛΥ αισθητό μέσα σε μια νύχτα κ με ψιλοτρόμαξε......επίσης πετάχτηκε η κοιλιά μου μέσα σε 3 ημέρες.....τι να πω.....πέρασε κ ένας χρόνος βέβαια.......χαχαχαχαχα

Είναι το πρώτο σου ή το δεύτερο; λένε ότι το πρώτο αργείς να το νιώσεις εμένα ο γυναικολόγος φαντάσου μου είχε πει ότι μπορεί και μέχρι τις 25 εβδομάδες να κάνω να το νιώσω.... 

οσο για το σε 3 μέρες ξεπεταχτηκε, πραγματικά τι 3 μέρες ένας ολόκληρος χρόνος ????

κι εγώ παρατηρητική είμαι και καθόμουν και περίμενα ήρεμη κτλ αλλά δεεεεεεν τώρα στην ώρα της έκανε αισθητή την παρουσία της :) 

ειναι κριπι που λένε και στο χωριό μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και εγω στην πρώτη μου την ένιωσα 20 εβδομάδων σαν φτερούγισμα και μεσα σε λίγες μερες εξελίχθηκε πολυ γρήγορα. Προς το τέλος της εγκυμοσύνης με κλωτσούσε και οταν δεν την βόλευε το πως ξάπλωσα και έπρεπε να αλλάζω πλευρό χαχα! Τωρα στην δεύτερη δεν ξερω πότε θα το νοιώσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

Είναι το πρώτο σου ή το δεύτερο; λένε ότι το πρώτο αργείς να το νιώσεις εμένα ο γυναικολόγος φαντάσου μου είχε πει ότι μπορεί και μέχρι τις 25 εβδομάδες να κάνω να το νιώσω.... 

οσο για το σε 3 μέρες ξεπεταχτηκε, πραγματικά τι 3 μέρες ένας ολόκληρος χρόνος ????

κι εγώ παρατηρητική είμαι και καθόμουν και περίμενα ήρεμη κτλ αλλά δεεεεεεν τώρα στην ώρα της έκανε αισθητή την παρουσία της :) 

ειναι κριπι που λένε και στο χωριό μου ?

και εμεις κριπι το λέμε, λες να είμαστε απτο ίδιο χωριό?χαχαχ

Το 1ο είναι και έκανε πολύ δυναμική είσοδο όπως φαίνεται......Με ενοχλεί αρκετά η αλήθεια γιατί γαργαλιέμαι, αλλά θα το συνηθίσω ελπίζω στο μέλλον!!!Και εγώ εως χτες σχεδόν τπτ.....κάτι αμυδρό μόνο που δεν ήμουν σιγουρη. Απο χτες τη νύχτα......παναγία μου!Ας είναι καλά τα παιδάκια μας και τι να πω....ας φάμε και καμία κλωτσιά!χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! 

 Σήμερα είναι η τριτη μέρα που δεν είναι ιδιαίτερα κινητική και κάπως έχω προβληματιστεί... χθες νομίζω ότι την ένιωσα σε κάτι φάσεις αλλά όχι τόσο έντονα όσο τις προηγούμενες μέρες, το ίδιο και προχθές.... είμαι 23+2 σήμερα...

Έστειλα λοιπόν στον γιατρό μου και μου απάντησε αυτό... 

 

Κατά 99,9% δεν σημαίνει τίποτα , ειναι πολυ νωρίς για να έχει συνέχεια την ίδια αίσθηση Αν πάλι ανησυχεις έλα να το δούμε

τι να κάνω ρε κορίτσια; έχω ραντεβού κανονικά προγραμματισμενο την Δευτέρα που μας έρχεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει σημασια πως το νιωθεις.. Νιωθεις πιο απαλες τις κινησεις του ή δε το νιωθεις καθολου? Πιες ενα μεγαλο ποτηρι χυμο, φαε μια μικρη σοκολατα κ ξαπλωσε. Αν κ σημερα δε νιωσεις τιποτα, μην κατσεις να αγχωνεσαι μεχρι τη δευτερα.. Θα σου κανει ενα 10λεπτακι ο γιατρος σου εναν καρδιοτοκογραφο ή υπερηχο κ θα καθησυχαστεις..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Εχει σημασια πως το νιωθεις.. Νιωθεις πιο απαλες τις κινησεις του ή δε το νιωθεις καθολου? Πιες ενα μεγαλο ποτηρι χυμο, φαε μια μικρη σοκολατα κ ξαπλωσε. Αν κ σημερα δε νιωσεις τιποτα, μην κατσεις να αγχωνεσαι μεχρι τη δευτερα.. Θα σου κανει ενα 10λεπτακι ο γιατρος σου εναν καρδιοτοκογραφο ή υπερηχο κ θα καθησυχαστεις..!!

Επειδή έχουν αλλάξει οι κινήσεις και η αίσθηση με μπερδεύει, δεν καταλαβαίνω αν είναι το μωρό ή το έντερο ή κάτι άλλο, ενώ πριν ήμουν σίγουρη το ένιωθα και στο χέρι όταν το ακουμπούσα στην κοιλιά μου, έβλεπα και την κοιλιά κάποιες φορές να πετάγεται. Τώρα είναι λες και γυρίσαμε πίσω στην αρχή, εκεί που κάτι ένιωθα αλλά δεν ήμουν σίγουρη..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Επειδή έχουν αλλάξει οι κινήσεις και η αίσθηση με μπερδεύει, δεν καταλαβαίνω αν είναι το μωρό ή το έντερο ή κάτι άλλο, ενώ πριν ήμουν σίγουρη το ένιωθα και στο χέρι όταν το ακουμπούσα στην κοιλιά μου, έβλεπα και την κοιλιά κάποιες φορές να πετάγεται. Τώρα είναι λες και γυρίσαμε πίσω στην αρχή, εκεί που κάτι ένιωθα αλλά δεν ήμουν σίγουρη..... 

Το πιο πιθανο, ειναι το μωρακι σου να εχει βολευτει σε μια θεση που δεν ευνοει το "ακουσμα" του..!

Οι περισσοτερες εγκυες εχουμε βιωσει αυτο που λες τουλαχιστον 1-2 φορες κατα τη διαρκεια της κυησης. Το εχω νιωσει κι εγω κ τελικα ηταν ολα μια χαρα..!

Παρ'ολ'αυτα, αν κατι μεσα σου σου λεει οτι κατι δεν παει καλα, μην το αφησεις στις ευνοικες για 'σενα πιθανοτητες..

(Θυμασαι τι μας ειπε κ η Mama2015... Το μωρο της, μειωσε τις κινησεις του γιατι δεν θρεφοταν σωστα απο τον πλακουντα)

Παρατηρησε κ σημερα τις κινησεις κ κρινε.. Αν ειναι πιο απαλες-δεν πειραζει, μαλλον θα φταιει η θεση του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτό θα κάνω το πολύ πολύ να πεταχτώ αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι την Πέμπτη να το δω ή να το ακούσω να ηρεμήσω, η mama2015 νομίζω ότι αναφερόταν σε μεγαλύτερες εβδομάδες... εγώ αν εχω τέτοιο θέμα από τώρα την έκατσα... 

αν του δίνω σημασία όλο και κάτι αισθάνομαι αλλά καμία σχέση με το πως το αισθανόμουν πριν και με μπερδεύει τόσο πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...