Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κινησεις εμβρυου


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Μπηκα στην 11η βδομαδα χθες.. Ισως εχει ξανατεθει το ιδιο ερωτημα στο παρελθον: ποτε καταλαβατε οτι κινειται το νινακι??

Θα ηθελα εμπειριες γιατι θα τρελαθω σε λιγο..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατερίνα21 να μην τρελαθείς καλή μου. Στην 1η εγκυμοσύνη μετά την 18 βδομάδα συνήθως. Διαφέρει φυσικά από γυναίκα σε γυναίκα αλλά κάπου εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

@Κατερίνα21 να μην τρελαθείς καλή μου. Στην 1η εγκυμοσύνη μετά την 18 βδομάδα συνήθως. Διαφέρει φυσικά από γυναίκα σε γυναίκα αλλά κάπου εκεί.

Ηδη απο την προηγουμενη βδομαδα ενιωσα 2 φορες ενω ημουν ηρεμη ενα πεταρισμα-φτερούγισμα (δεν ξερω πως να το περιγραψω)...ρωτησα μια κοπελα που προσφατα γεννησε και μπυ ειπε οτι ηταν κινηση τπυ μωρου.. Εντερο δεν ηταν σιγουρα (λογω προβληματος εχω μαθει τις κινησεις του..χιχι)..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχω ακούσει για τόσο νωρίς καλή μου. Εγώ κάτι γουργουρίσματα που ένιωθα ήταν πάντα κάτι άλλο. ας σου πουν και τα άλλα κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου με το καλο το μωράκι σου!!!!λοιπόν ειμαι 10 + 4 ημερών άρα είμαστε μαζι!!!έχω ημερομηνία Πρώτα ο Θεός πάντα 8 Ιουλιου.Λοιπον επειδή είναι η 2η εγκυμοσύνη τώρα..στην κόρη μου πριν 2 χρόνια ακριβώς ήμουν εγ κυος ξανά την είχα νιώσει 16 με 17η στην Αυχενική που κουνιόταν απίστευτα μου λέει ο γιατρός μη περιμένεις να το νιώσεις και να μ το.λεγες δε θα σε πίστευα ...οντως είναι τόσο μικρά που δε μπορείς να νιώσεις χτύπημα φτερούγισμα βέβαια τίποτα δεν είναι απίθανο στη ζωή...μπορει να το νιώσεις πολύ νωρίς ...με το καλο!!! @Dim83 σου εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα με γερά μωρά μέσα από τη καρδιά μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Εγω το ενιωσα 16η κ θεωρειται πολυ νωρις για πρωτο παιδι.. Βεβαια κουνιωταν απο νωριτερα (φαινοταν στους υπερηχους αλλα τοσο μικρο που ηταν δεν ενιωθα τιποτα)...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατερίνα21 ευχαριστούμε.

εφόσον όλα πάνε καλά μην βασανίζεις το μυαλουδάκι σου. απόλαυσε όσο μπορείς την εγκυμοσύνη σου και προσπαθησε να σκέφεσαι αισιόδοξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ πριν 2 χρόνια στην κόρη μου γύρω στην 15-16 εβδομάδα την είχα νοιώσει. Έχει να κάνει και με την θέση του εμβρύου και με την κινητικότητα του και με το μέγεθος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εχω κι εγώ μια ανησυχία για το ποτε νιώθεις το μωρό... 

είχε πει ο γιατρός ότι στις επόμενες δυο εβδομάδες θα νιώσω το μωρό (στις 30.11 που είχαμε το ραντεβού) προχθές ένιωσα κάτι περίεργο, αλλά ούτε σίγουρη είμαι ότι είναι αυτό ούτε το έχω ξανανιώσει από τότε  κι ανησυχώ... διάβασα και κάτι ιστορίες στο Ίντερνετ  κ αγχώθηκα.... είμαι 18+3 σήμερα

εχω και πρόσθιο πλακούντα το οποίο άλλοι λένε ότι παίζει ρόλο άλλοι όχι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον υπέρηχο την βλέπαμε να κουνιέται αρκετά έντονα και σε μέγεθος είναι ακριβώς όσο περιμένουν στις εβδομάδες μου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εχω κι εγώ μια ανησυχία για το ποτε νιώθεις το μωρό... 

είχε πει ο γιατρός ότι στις επόμενες δυο εβδομάδες θα νιώσω το μωρό (στις 30.11 που είχαμε το ραντεβού) προχθές ένιωσα κάτι περίεργο, αλλά ούτε σίγουρη είμαι ότι είναι αυτό ούτε το έχω ξανανιώσει από τότε  κι ανησυχώ... διάβασα και κάτι ιστορίες στο Ίντερνετ  κ αγχώθηκα.... είμαι 18+3 σήμερα

εχω και πρόσθιο πλακούντα το οποίο άλλοι λένε ότι παίζει ρόλο άλλοι όχι... 

   Εχει σημασια η θεση του μωρου!! Με προσθια πλακουντα το νιωθεις πιο αργα...

   Αν το νιωσεις μια φορα, μετα μεθαινεις την αισθηση γιατι στην αρχη, ειναι τοσο απαλες οι κινησεις τους, που μπορει απλα να μην τις εχεις παρει ειδηση!!

   Εγω την πρωτη φορα που το ενιωσα εκανα αυτο που μου ειπε ο γιατρος ο οποιος μου ειπε να αφιερωνω το απογευματοβραδο ενα 15λεπτο απολυτης ηρεμιας (αφου πρωτα ετρωγα ενα αχλαδακι, μηλο)... Εκλεινα την τηλεοραση κ απεφευγα καθε ειδους θορυβο. Ξαπλωνα αναπαυτικα στον καναπε, εβαζα το χερι μου κ στην κοιλια "ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΜΟΥΝ ΣΕ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ" (δικη του φραση). Αυτο που ειπε ο γιατρος κ σκεφομουν "μα τι λεει"? Κ ομως το ενιωσα την 2η μερα μετα την συμβουλη του.. Ειναι τοσο απαλες οι πρωτες κινησεις (σαν να σκαει μεσα σου μια σαπουνοφουσκα) που θελει λιγη συγκεντρωση για να τις καταλαβεις..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Εχει σημασια η θεση του μωρου!! Με προσθια πλακουντα το νιωθεις πιο αργα...

   Αν το νιωσεις μια φορα, μετα μεθαινεις την αισθηση γιατι στην αρχη, ειναι τοσο απαλες οι κινησεις τους, που μπορει απλα να μην τις εχεις παρει ειδηση!!

   Εγω την πρωτη φορα που το ενιωσα εκανα αυτο που μου ειπε ο γιατρος ο οποιος μου ειπε να αφιερωνω το απογευματοβραδο ενα 15λεπτο απολυτης ηρεμιας (αφου πρωτα ετρωγα ενα αχλαδακι, μηλο)... Εκλεινα την τηλεοραση κ απεφευγα καθε ειδους θορυβο. Ξαπλωνα αναπαυτικα στον καναπε, εβαζα το χερι μου κ στην κοιλια "ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΜΟΥΝ ΣΕ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ" (δικη του φραση). Αυτο που ειπε ο γιατρος κ σκεφομουν "μα τι λεει"? Κ ομως το ενιωσα την 2η μερα μετα την συμβουλη του.. Ειναι τοσο απαλες οι πρωτες κινησεις (σαν να σκαει μεσα σου μια σαπουνοφουσκα) που θελει λιγη συγκεντρωση για να τις καταλαβεις..!

Θα ακολουθήσω κι εγώ τη συμβουλή του να δούμε...! 

Εντωμεταξυ είμαι και σε μετακόμιση και γίνεται ένας χαμός γενικά όποτε δύσκολα ηρεμώ... ευχομαι να τα καταφέρω :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Εδώ και κάποιες μέρες την αισθάνομαι :) στην αρχή σαν εντερακι πλέον σαν να με χτυπάει κάτι από μέσα... περιμένω πως και πως να είμαι 1000% σίγουρη ότι είναι το κορίτσι :) 

Πως είσαι εσυ; @Rosemary

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη , 4 μηνών ακριβώς (δε θυμάμαι εβδομάδα) ένιωσα κάτι σαν κύμα! Αυτό ήταν! Δεν είναι τέλειο???!!!!! [smilie=love4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ άργησα λίγο, στον πέμπτο μήνα άρχισα να νιώθω κάτι και ακόμα, 2 εβδομαδεσ Μετά, δεν έχει γίνει τέρμα έντονο, αλλά ακόμα είναι αίσθηση που εύκολα την μπερδεύεις... 

εχει πλάκα ναι, είναι σαν να επικοινωνείς,  γενικά είναι περίεργο συναίσθημα να κουνιέται κάτι μέσα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλες και στις οικογένειές σας!!Λοιπόν εγώ στις 16 εβδομάδες άρχισα να νιώθω το μωρό.....Τώρα είμαι σχεδόν 17 εβδομάδων και από χτες το βράδυ...έχει γίνει στην κοιλιά μου πάρτυ!!!Και ερωτώ!Μόνο εγώ το βρίσκω λιγάκι ενοχλητικό??? Έφτασε 4 το πρωί και δεν μπορούσα να κοιμηθώ επειδή γαργαλιόμουν!!χαχα Τώρα προσπαθώ να συντάξω ένα κείμενο και πετάγομαι πάνω κάθε τρεις και λίγο επειδή κάτι μεσα μου σαλεύει.........:shock::shock: Είμαι η εξαίρεση????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλες και στις οικογένειές σας!!Λοιπόν εγώ στις 16 εβδομάδες άρχισα να νιώθω το μωρό.....Τώρα είμαι σχεδόν 17 εβδομάδων και από χτες το βράδυ...έχει γίνει στην κοιλιά μου πάρτυ!!!Και ερωτώ!Μόνο εγώ το βρίσκω λιγάκι ενοχλητικό??? Έφτασε 4 το πρωί και δεν μπορούσα να κοιμηθώ επειδή γαργαλιόμουν!!χαχα Τώρα προσπαθώ να συντάξω ένα κείμενο και πετάγομαι πάνω κάθε τρεις και λίγο επειδή κάτι μεσα μου σαλεύει.........:shock::shock: Είμαι η εξαίρεση????

Κι εγώ περίεργα νιώθω πάντως... ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λευτέρης είπε:

Κι εγώ περίεργα νιώθω πάντως... ??????

μα είναι "κάπως"........Πόσο εβδομάδων είσαι εσύ???? Σκέφτομαι το μετά που όλο και θα μεγαλώνει....:cry::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

μα είναι "κάπως"........Πόσο εβδομάδων είσαι εσύ???? Σκέφτομαι το μετά που όλο και θα μεγαλώνει....:cry::roll:

Καλή χρονιά κορίτσια!!! Κ εγώ άργησα να το νιώσω να πω την αλήθεια... 18η εβδομάδα το ένιωσα με σιγουριά.  Βέβαια όταν μεγαλώνει πολύ όπως τώρα που είμαι στην 33η εβδομάδα εκεί πραγματικά είναι τρομερά εμφανές! Η κοιλιά κάνει εξογκώματα, κύματα, γαργαλιτα... Και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

μα είναι "κάπως"........Πόσο εβδομάδων είσαι εσύ???? Σκέφτομαι το μετά που όλο και θα μεγαλώνει....:cry::roll:

Είμαι 21+2 σήμερα, γύρω στις 20 εβδομάδες το καταλαβα. Εσυ πολύ νωρίς ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lini είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια!!! Κ εγώ άργησα να το νιώσω να πω την αλήθεια... 18η εβδομάδα το ένιωσα με σιγουριά.  Βέβαια όταν μεγαλώνει πολύ όπως τώρα που είμαι στην 33η εβδομάδα εκεί πραγματικά είναι τρομερά εμφανές! Η κοιλιά κάνει εξογκώματα, κύματα, γαργαλιτα... Και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε! 

μπρρρρ..!!!!!!!!!!!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...