Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχύει με τα δέκατα στην εγκυμοσύνη;


linam

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.. Δεν διάβασα όλη τη συζήτηση. Απλά να σας πω, πως ΔΕΝ υπάρχει εγκυμοσύνη στην αρχή χωρίς δέκατα.. Δέκατα αναφέρουμε την πρωινή θερμοκρασία πριν σηκωθούμε το πρωί από το κρεβάτι. Αυτή και μόνο η θερμοκρασία μετράει. Δεν έχει καμία σημασία η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας και δεν θεωρείται δέκατα το 36,8-37 αν δεν είναι πρωί..  Τη θερμοκρασία την ανεβάζει η προγεστερόνη κατά το δεύτερο μισό του κύκλου. Δεν υπάρχει ωορρηξία χωρίς μικρή άνοδο και δεν υπάρχει και εγκυμοσύνη χωρίς άνοδο. Διαβάστε σχετικά http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-06-16-09-21-42&catid=20:2010-06-11-16-47-10&Itemid=154  και εδώ http://www.gyn.gr/index.php?option=com_ccboard&view=postlist&forum=2&topic=399&Itemid=140 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@linam λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα που είχες!! Δυστυχώς η εξωσωματική έχει και αποτυχίες, έχω ήδη δυο και μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου!! Ο χρόνος, θα δεις, θα απολύνει τον πόνο & θα σε κάνει ακόμα πιο δυνατή για την επόμενη σου προσπάθεια!! Όντως είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, σίγουρα, όμως, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχεις το ίδιο δικαίωμα και τις ίδιες αγωνιες με τις γυναίκες που δεν έχουν!! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Lisaki 80 για το θέμα της θερμοκρασίας, αλλά αυτό ισχύει σε εγκυμοσύνες όπου η σύλληψη έχει γίνει φυσιολογικά και όχι μέσω εξωσωματικης, διότι στην εξωσωματική παίρνουμε φάρμακα που μιμούνται τον οργανισμό για να υποστηρίξουμε μια πιθανή εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@linam λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα που είχες!! Δυστυχώς η εξωσωματική έχει και αποτυχίες, έχω ήδη δυο και μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου!! Ο χρόνος, θα δεις, θα απολύνει τον πόνο & θα σε κάνει ακόμα πιο δυνατή για την επόμενη σου προσπάθεια!! Όντως είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, σίγουρα, όμως, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχεις το ίδιο δικαίωμα και τις ίδιες αγωνιες με τις γυναίκες που δεν έχουν!! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Lisaki 80 για το θέμα της θερμοκρασίας, αλλά αυτό ισχύει σε εγκυμοσύνες όπου η σύλληψη έχει γίνει φυσιολογικά και όχι μέσω εξωσωματικης, διότι στην εξωσωματική παίρνουμε φάρμακα που μιμούνται τον οργανισμό για να υποστηρίξουμε μια πιθανή εγκυμοσύνη!!

έτσι ακριβώς! πχ  και τα Utrogestan  επηρεάζουν την θερμοκρασία.. Τα γράφει και το άρθρο αναλυτικά  μεσα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειράζει κορίτσια.. ο άντρας μου το πέρασε ως εξής: πήγαμε στο καζίνο...παίξαμε και χάσαμε!

Πάντως δεν σκέφτομαι ξανά να κάνω εξωσωματική. Έχασα 12 ωάρια δηλαδή ένα χρόνο παραγωγικό ακόμα στη ζωή μου. Θα κάνω φυσιολογικά... αν πιάσω έπιασα.. αν δεν πιάσω ώς το καλοκαίρι φυσιολογικά.. τότε θα σκεφτώ πάλι τη περίπτωση της δώρησης! Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια και ναι.... τα φάρμακα της εξωσωματικής μας μπερδεύουν ότι είμαστε έγκυες. Μου μύριζαν διάφορα, είχε αλλάξει η όρεξή μου, είχα πονάκια χαμηλά σαν ωορηξία.. κ.λπ. αλλά μόλις σταμάτησα τα φάρμακα... σε δύο μέρες μόνο.. επανήλθα σε φυσιολογικούς ρυθμούς και ήρθε κι η έμμηνος ρύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@linam το αν και το πότε θα ξανακάνεις εξωσωματική είναι εννοείται δίκη σου επιλογή!! Όμως, δεν ισχύει οτι έχασες έναν παραγωγικό χρόνο, κάθε μήνα πολλά ωάρια παλεύουν να μεγαλώσουν ένα όμως τα καταφέρνει να επικρατήσει και να πάρει το "μεγάλο προβάδισμα", τα υπόλοιπα λοιπόν εκφυλίζονται!! Με τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μεγαλώσουμε όλα αυτά τα ωάρια ταυτόχρονα και όχι μόνο ένα όπως κάνει φυσικά ο οργανισμος μας!! Θέλω να σου πω οτι με ή χωρίς εξωσωματική αυτά τα ωάρια θα τα έχανες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

@linam το αν και το πότε θα ξανακάνεις εξωσωματική είναι εννοείται δίκη σου επιλογή!! Όμως, δεν ισχύει οτι έχασες έναν παραγωγικό χρόνο, κάθε μήνα πολλά ωάρια παλεύουν να μεγαλώσουν ένα όμως τα καταφέρνει να επικρατήσει και να πάρει το "μεγάλο προβάδισμα", τα υπόλοιπα λοιπόν εκφυλίζονται!! Με τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μεγαλώσουμε όλα αυτά τα ωάρια ταυτόχρονα και όχι μόνο ένα όπως κάνει φυσικά ο οργανισμος μας!! Θέλω να σου πω οτι με ή χωρίς εξωσωματική αυτά τα ωάρια θα τα έχανες.. 

Λοιπον αυτό δεν το ήξερα... σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με ενημέρωσες.. νόμιζα ειλικρινά ότι τα ωάρια υπάρχουν εκ γενετής στην αποθήκη μας..και κάθε μήνα βγαίνει ένα μόνο έξω ή δύο ανάλογα με την ηλικία.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

@linam το αν και το πότε θα ξανακάνεις εξωσωματική είναι εννοείται δίκη σου επιλογή!! Όμως, δεν ισχύει οτι έχασες έναν παραγωγικό χρόνο, κάθε μήνα πολλά ωάρια παλεύουν να μεγαλώσουν ένα όμως τα καταφέρνει να επικρατήσει και να πάρει το "μεγάλο προβάδισμα", τα υπόλοιπα λοιπόν εκφυλίζονται!! Με τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μεγαλώσουμε όλα αυτά τα ωάρια ταυτόχρονα και όχι μόνο ένα όπως κάνει φυσικά ο οργανισμος μας!! Θέλω να σου πω οτι με ή χωρίς εξωσωματική αυτά τα ωάρια θα τα έχανες.. 

Δηλαδή εμένα που μεγάλωσαν 12 ωάρια, 12 ήταν αυτά που κάθε μήνα πχ προσπαθούν να μεγαλώσουν αλλά μόνο ένα τα καταφέρνει και μπορεί αυτό τα κατάφερε να μην και άριστο..;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@linam έτσι μου είχε εξηγήσει ο γιατρός μου όταν είχα και εγώ την ίδια αντίδραση με εσένα (μα πως θα χάνω τόσα πολλά ωάρια).. Τα ωάρια υπάρχουν εκ γενετής αλλά γεννιομαστε με κάποια εκατομμύρια και στην αρχή της εφηβείας έχουμε κάποιες χιλιάδες.. Πιθανόν να ήταν και παραπάνω απο 12, απλά αυτά κατάφεραν να μεγαλώσουν με τα φάρμακα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...