Μετάβαση σε περιεχόμενο
Σαμιαμιδακι

Καισαρική και μειωμενη παραγωγη γάλακτος

Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Είμαι νεα μανούλα και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με του θηλασμό και τη καισαρικη. Την τριήμερο  απο τη καισαρική το στήθος μου είχε πριστει και με πόναγε ( κάτι το οποίο το ξεπέρασα)  με τη βοήθεια της μπέμπας μου.  Δεν έχω σταματήσει την προσπάθεια του θηλασμού είτε βαζοντας το μωρό στο στήθος είτε με την βοήθεια θηλαστρου.  Έχω όμως δει οτι δεν έχω το γάλα για  να τη χορτάσει (μιλάω για 20ml κάθε φορά που βάζω θηλαστρο)  . τι μου προτείνετε ;;;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Κορίτσι μ καλησπέρα. Να σ ζήσει η μπεμπουλα σου. Κατ αρχήν να ξερεις ότι αυτό π βγάζεις με τ θήλαστρο δ αναλογεί με αυτό π τραβάει τ μωρο όταν θηλάζεί. Κανένα θήλαστρο δ κάνει τη δουλειά του μωρού. Έπειτα να ξερεις ότι εφόσον θηλαζεις τον πρωκό καιρό τ μωράκι σ μπορεί να τρώει κ ανά ωρα. Μη σ πούνε ότι δ χορταίνει. Μια χαρά χορταίνει. Απλά συνήθως επειδή κουράζονται μόλις νιώσουν να χορταίνουν σταματάνε. Επίσης τ μητρικό είναι πιο εύπεπτο με αποτέλεσμα να τρώνε πιο συχνά. Τέλος με τους πολλούς θηλασμόύς μέσα στη μερα ρυθμίζει την παραγωγή σ ανάλογα με την ανάγκη της. Έχεις τις δυσκολίες του ο θηλασμός. Αν επιλέξεις να δώσεις συμπλήρωμα να τ κανεις από δική σ επιλογή γτ πχ δ έχεις τ κουράγιο να έχεις τ μωρο όλη μέρα στο στήθος π είναι απόλυτα κατανοητό μιας κ ο θηλασμός στην αρχή είναι εξαντλητικός. Μην τ κάνεις όμως αν σ πούνε ότι δ χορταίνει. Γτ συνήθως επειδή θηλάζει συχνά στην αρχή πιστεύουμε πως δ χορταίνεί.

• Like 1

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . δεν έχω πρόβλημα με το θηλασμό απλα έχω παρατηρήσει ότι η ποσότητα γάλακτος έχει μειωθεί.  Αυτό το βλέπω απο το θηλαστρο αλλά και απο το στήθος μου. Έχει ξεπριστει σε σχέση Ματίς  πρώτες μέρες. Σαν λύση σκεφτομαιτα  χάπια μαγιας που κυκλοφορούν.  Τι λέτε;

Καλησπέρα φίλη μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Εγώ όταν θήλαζα είχα παρατηρήσει ότι ένιωθα συνεχώς δίψα και έτσι κατανάλωνα πάνω από 4 λίτρα νερό την ημέρα (ξέρω την ποσότητα γιατί είχα πάρει μικρά μπουκαλάκια και τα είχα συνέχεια δίπλα μου). Να πίνεις υγρά προτείνω και να προσφέρεις στο μωρό σου το στήθος όσο περισσότερο στο ζητάει, εφόσον θέλεις να κρατήσεις τον θηλασμό. Καλή ευκολία εύχομαι!

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Mariloux έχω διαβάσει την ιστορία σου κ εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να είσαι πολυυυ εγ κυος ...ισως στη θεση σ να έκανα το ίδιο ...ενταξει είμαστε ανυπόμονος τι να κάνουμε ...μια συνάδελφος μου έκανε εξωσωματική το Μάιο και έκανε χοριακη 3 μέρες πριν ...τωρα περιμένει τα διδυμακια της 😍😘🤗(ήταν 1000% σιγουρη ότι θαταν αρνητική...) οπότε μόνο καλή σκεψη
    • Μακάρι..Είμαι βέβαια πολύ αγχωμένη με αυτά τα καφε τα οποία αυξήθηκαν από χθες.. μου είπε να μην κάνω ακόμα χοριακη αλλά να περιμένω ως τη Δευτέρα και να κανω τότε! 
    • Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!! @babybaby χρόνια πολλά κοπέλα μου, να τα εκατοστήσεις και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!  Εγω δεν μπόρεσα να κρατηθώ και έκανα μια χοριακή σήμερα αντί για Δευτέρα που μου είχε πει ο γιατρός (μετά απο εξωσωματική για όσες δεν ξέρουν την ιστορία μου) και με έχει φάει η αγωνία!! Το ξέρω οτι βιάζομαι αλλά πιστεύω οτι αν είναι να δείξει θα δείξει απο σήμερα, δεν θα το αντέξω να μάθω τα νέα στη δουλειά τη Δευτέρα, καλύτερα σήμερα που είμαι και στο σπιτακι μου!! Στείλτε μου τη θετική ας ενέργεια να πάνε όλα καλα!!! ❤❤❤
    • @Laika δύσκολο πολύ αυτό το χαλαρή! :/
    •     Οι φυσιολογικες τιμες στην κυηση αλλαζουν στις εξετασεις που αναφερεις... Εμενα πχ η crp τον 5ο νομιζω μηνα ηταν 4 κ ο γιατρος μου ειπε πως ηταν πολυ καλα. Νομιζω οτι τα ορια στην κυηση εγραφε το χαρτι οτι ηταν μεχρι 12 αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη... Ειναι πχ σαν τον αιματοκριτη που οσο προχωρα η κυηση εχει την ταση να πεφτει..  Καλη συνεχεια σε'σενα κ στο νινακι σου..!
  • Νέες συζητήσεις