Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτα ψώνια για το μωρο!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!έχω αρχίσει να ψάχνομαι για καρότσι, κρεβατακι κλπ..Θέλω να αποφύγω να πάρω "άχρηστα " πράγματα και θα ήθελα την γνώμη σας...πχ..τα καρότσια που είναι 3 σε 1, έχουν και καθισματακι και πορτ μπεμπέ, τα οποία όμως μου έχουν πει ότι είναι για πολύ λίγο..Και οτι στη συνέχεια θα χρειαστώ δεύτερο καθισματακι αυτοκινήτου γιατί το μωρό δε θα χωραει..Και οτι το πορτ μπεμπέ είναι για λίγο επίσης..ποια είναι η γνώμη σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα 3σε 1,ε ίδα αργότερα ένα σε πολύ καλή τιμή και από ότι μου είπαν τα άξιζε τα λεφτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ έχω μια μπέμπα σχεδόν 4 μηνών.

Πήραμε καροτσάκι 3 σε 1. Μας βόλεψαν όλα τα μέρη. Εξαρτάται βέβαια από τη χρήση θα κάνεις. Το μωρο μ έκατσε στην καλαθυνα ακριβώς μέχρι να γίνει 3 μηνων. Τωρα έχουμε τ κανονικό καθίσματακι κ το έχουμε ανασηκωμενο για να χαζεύει. Να σας πω ότι βγαίνουμε καθημερινά βόλτα κ την ευχαριστήθηκε τ μωρο την καλαθουνα καθώς είναι πιο άνετη για βρεφακι. Επειδής αν έχετε σκοπό να βγαινεται καθημερινά συνήθως η καλαθουνα είναι πιο ενισχυμένη κ μπαζει λιγότερο κρυο κ θα σας βολέψει καλύτερα τώρα τ χειμώνα. Όσο για τ καθίσματακι είναι μέχρι ενός έτους. Βλέπω πολλά μωρά στο δρόμο που τα βάζουν σε αυτό κ για τη βόλτα. Ρη δικιά μ δεν τη βολεψε για βόλτα. Αλλά το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να πάμε σούπερ μάρκετ, σε άλλα καταστήματα τύπου τζαμπο κτλ δηλ αε ότι πάμε με αυτοκίνητο. Το βάζουμε απ ευθείας πάνω στο καρότσι.  Θα τ πω κ πάλι ανάλογα τη χρήση π σκοπεύετε να τ κάνετε επιλέγετε κ είδος καροτσιού. Υπάρχουν πολκες επιλογές στην αγορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααα...μ τ καλο τ ζουζουνια σας κ οσες εχετε ν σας ζησουν..

εμεις περιμενουμε σ 2 μηνες περιπου τν μπεμπα μας..αλλα τ περισσοτερα ψωνακια τ εχουμε κανει ηδη..

κ εμεις πηραμε καροτσι 3 σε 1..πιστευω πως θ μας βολεψει απο τν ωρα π θ βγουμε απο τ μαιευτηριο μεχρι κ ν μεγαλωσει η μπεμπα...μαλλον κ εγω στο προ μπεμπε θ τν βαλω γ αρχη κ μετα στην κουνια τς... 

ψαξε γνκ στο ιντερνετ...κανε μια λιστα κ μετα κανε ερευνα αγορας...εγω αυτο εκανα γτ αλλιως οτι εβρισκα τ εβλεπα χρησιμο(ενω στην ουσια δν θ τ χρησιμοποιουσα ποτε κ πουθενα)....ειδικα οσες περιμενουμε τ πρωτο μας νμζω πως ετσι τν παταμε...!

οσο γ τ κρεβατακι εγω σ προτεινα ν παρεις μια πολυμορφικη κουνια στο λητω εχει περιπου 350 ευρω..ειναι κουνια,αλλαξιερα,συρταριερα... μετα βγαινει η κουνια κ γινεται γραφειο κ εα μονο κρεββατι π τ παιδι θ κοιμαται κ οταν θ ειναι 15+....

ποτε μ τ καλο γεννας @Minime?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου Μάρτιο πρώτα ο Θεός! Θα το ψάξω αυτό με τα Λητώ, μου άρεσε!..σευχαριστω πολύ...και μάλλον και εγώ κορίτσια θα καταλήξω σε καρότσι 3 σε 1! (Έχω δει και κάτι τελεια)!!!

Εγώ πάλι,δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα, ούτε φορμακι..λέω από την νέα χρονιά που θα σταματήσω και επίσημα την δουλειά..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω πητ εχω μεχρι 6 μαρτιου..αλλα η μπεμπα μας ισως ερθει λιγιο πιο νωρις κ γ αυτο λεω περιπου σ 2 μηνες...

μν τ αμελησεις ψαξε τ σιγα σιγα γτ κ εμενα  μ ηρθαν αλλιως απο οτι περιμενα κ ευτυχως τωρα δν χρειαζεται ν τρεχω....

 καλυτερα πιο νωρις κ ν εχεις τν χρονο σ ν τ ετοιμασεις..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν....πάρε ότι καρότσι πιστεύεις ότι θα σε βολέψει. Το μόνο που θα προσέξεις είναι, το κάθισμα του καροτσιού, (καλαθούνα, πορτ μπεμπε και το ανακλυόμενο) να είναι σταθερά για την πλάτη του μωρού και από καλό ύφασμα. Επίσης να είσαι σίγουρη ότι χωράει στο πορτ μπαγκαζ.....εμένα μου έδωσαν ένα όταν γέννησα και δεν αγόρασα, αλλά δεν χωρούσε στο αυτοκίνητο και έτσι αγόρασα, ένα οικονομικό, και το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο, για όταν πάμε κάπου.

Καθισματάκι, θα πάρεις κάποια στιγμή, που δεν θα χωράει στο πορτ μπεμπε, αλλά να διαλέξεις τότε ένα που θα είναι και για μεγάλα παιδιά. Έχουν μέρη που αφαιρούνται καθώς μεγαλώνει το παιδί.

Αλλαξιέρα....ότι πιο χρήσιμο πήρα! Θες να είναι με την κούνια, με την συρταριέρα, μόνη της...δεν έχει σημασία....να έχεις μια που να είναι ψηλά και να μην σκύβεις....θα με θυμηθείς. 

Βρεφικά ρούχα μην πάρεις πολλά, και θα σου φέρουν και τα πρώτα τα φοράνε για πολύ λίγο. 

Αποστειρωτή αν έχεις σκοπό να θηλάσεις δεν χρειάζεσαι.

Και ότι σου χαρίσουν, δανείσουν, κάνουν δώρο, να το δεχτείς. 

Με το καλό το μωράκι σου!

 

αααααααααα.....μετά τους 4 - 5 μήνες εμένα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα το γυμναστήριο και το ριλαξ. Και μετά τους 7 - 8 μήνες το πάρκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με 2 παιδια μετανιωσα

1. Το καροτσι 3-1.. Στην.πραξη εφ οσων το καροτσι ξαωνε τελειως δε χρεθαζοταν να κουβαλαω καλαθουνα μς ολο τον ογκο της εθδικα στο αμαξι..επειδη εβαζς κ εβγαζα το καροτσι αχρειαρτο ηταν κ το καθισμα του καροτσιου..κ απλο να επερνα το ιδιο θα κανα..φροντισε λοιπον καλο καθισμα που να ναι γιανοσο περισσοτερα κιλα γινεται..

2. Καλαθουνα

Η θα παρεις μεγαλη η καθολου..εμενα αυτη που ζα για 40 μερςς τζαμπα λςφτα...μια χαρα ηταν η κουνια του παιδιου..μπηκε 20 μερες γιατι ηταν μεγαλο μωρο..

Λικνο δεν μπηκα καν στη διαδικασια..

Εκει που τα εσκασα ηταν σε καλο ριλαξ( αν μπορεις αυτα που κουνιουνται μονα τους ακομα καλυτερα) 

Το ενα μου παθδι μαρσιπο δεν μπηκε το αλλο δε βγαινει..ειναι τι θα βεψει..εαν εχεις απο φιλες πρωτα δοκιμασε.

Αποστηρωτης..πεταμενα λεφταβθηλασα..περιμενε κ θα δεις αν θα θηλασεις..για πρωτες μερςς τα αποστηρωνεις βραζοβτας τα..

Πιπιλες δεν πηραν ποτε

Μπιμπερο ειχα παρει πολλα ζρειαδτηκα ενα μονο για αντλημενο γαλα

Θηλάστρο ναιιιι η πιο ζρησιμη αγορα( εκτος αν εχει φιλη σου) ειδικα το madela swin .

Γυμναστηριο πολυ το επαιξαν κ τα δυο μου παιδια ..

Καθισμα φαγητουπου εφαρμοζει σε καρεκλα για βολτες η στη γιαγια πολυ χρησιμο

Καθισμα φαγητου καλο που ξαωνει κρλ εμας μας φανηκε πυ ζρησιμο.κ τωρα στο δευτερο..αυτα μου ερχονται προς το παρον

Ααα πανες μην παρεις κουτες ολοκληρες πριν γεννησεις..εμενα 2 πακετα εβαλε το νουμερο 1 κ πηγε στο 2.. Το ιδιο κ σε ρουχακια..

Να παρεις πολλα πανακια( εγω απο το ικεα ειχα..) κ για ρεψιμο κ να σκουπιζεις σαλακια κτλ

Αυτα κατι αλλο δε μου ρχεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Λοιπόν....πάρε ότι καρότσι πιστεύεις ότι θα σε βολέψει. Το μόνο που θα προσέξεις είναι, το κάθισμα του καροτσιού, (καλαθούνα, πορτ μπεμπε και το ανακλυόμενο) να είναι σταθερά για την πλάτη του μωρού και από καλό ύφασμα. Επίσης να είσαι σίγουρη ότι χωράει στο πορτ μπαγκαζ.....εμένα μου έδωσαν ένα όταν γέννησα και δεν αγόρασα, αλλά δεν χωρούσε στο αυτοκίνητο και έτσι αγόρασα, ένα οικονομικό, και το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο, για όταν πάμε κάπου.

Καθισματάκι, θα πάρεις κάποια στιγμή, που δεν θα χωράει στο πορτ μπεμπε, αλλά να διαλέξεις τότε ένα που θα είναι και για μεγάλα παιδιά. Έχουν μέρη που αφαιρούνται καθώς μεγαλώνει το παιδί.

Αλλαξιέρα....ότι πιο χρήσιμο πήρα! Θες να είναι με την κούνια, με την συρταριέρα, μόνη της...δεν έχει σημασία....να έχεις μια που να είναι ψηλά και να μην σκύβεις....θα με θυμηθείς. 

Βρεφικά ρούχα μην πάρεις πολλά, και θα σου φέρουν και τα πρώτα τα φοράνε για πολύ λίγο. 

Αποστειρωτή αν έχεις σκοπό να θηλάσεις δεν χρειάζεσαι.

Και ότι σου χαρίσουν, δανείσουν, κάνουν δώρο, να το δεχτείς. 

Με το καλό το μωράκι σου!

 

αααααααααα.....μετά τους 4 - 5 μήνες εμένα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα το γυμναστήριο και το ριλαξ. Και μετά τους 7 - 8 μήνες το πάρκο.

Συμφωνω απολυτα..αν εχεις φιλες ξαδερφες κτλ να δανειστεις..κ λεφτα θα γλιτωσεις αλλα κυριως θα δεις οτι καποια τα ζρεθαζεσαι πολυ λιγο..εγω ηδη δανεισα καλαθουνα( κ μου επεστραφει κ ξαναδανειστηκε) πολλα αλλα..ακομα κ ρουχακια να σου πουν ..μενουν καινουρια..διεθεσε αλλου ταβλεφτα..θα παρεις κ πολλα δωρα. Αα κ στο μπανακι του παρε μεγλη μπανιερα κ βαλε αυτο που ξαπλψνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μ μια ερωτηση....   αποφασισα τλκ πως η μπεμπα μ(οταν ερθει μ τ καλο ) θ κοιμαται στο 1 απο τ 3 μερη τ κροτσιου..   ν τς φτιαξω ειδικα σεντονακια οπως κανουμε κ γ τν κουνια ή μπορω ν στρωσω οτιδηποτε.?

το εξτρα στρωματακι π σκεφτομαι ν παρω απο π μπορω ν παρω?  αν κ εχει ηδη επενδυση μεσα απο μονο τ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κ δεν εχω γινει ακομα μαμα το Μάρτιο πρω τα ο θεος πιστευω οτι καλο θα ειναι να ειναι στρωμενα με τα δικα της σεντονακια...υπαρχουν ειδη προικος για το καθενα ξεχωριστα...εγω που πηρα καροτσι 3σε 1 πηρα εξτρα στρωματακι για την καλαθουνα..μου βγηκε στην πιο τοπ ποιότητα 27€..τα βρισκεις οπου εχουν τα βρεφικα...που αγοραζουμε κουνιες κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Depy86 είπε:

Αν κ δεν εχω γινει ακομα μαμα το Μάρτιο πρω τα ο θεος πιστευω οτι καλο θα ειναι να ειναι στρωμενα με τα δικα της σεντονακια...υπαρχουν ειδη προικος για το καθενα ξεχωριστα...εγω που πηρα καροτσι 3σε 1 πηρα εξτρα στρωματακι για την καλαθουνα..μου βγηκε στην πιο τοπ ποιότητα 27€..τα βρισκεις οπου εχουν τα βρεφικα...που αγοραζουμε κουνιες κτλ

θα ταιριαζει ομως της καλαθουνας το στρωματακι για το πορτ μπεμπε τ καροτσιου.? γτ εκει εχω σκοπο ν τν βαλω..κ εγω μεχρι 6 Μαρτιου γενναω...και βαση ν παρω.? πως θ ξερω οτι θ ταιριαζει..? αχ κοριτσια κτ λιγα τελευταια μ εχουν μεινει κεχω αγχωθει... γνκ θελω ν τ εχω ολα ετοιμα γτ δυστυχως εδω κ ενα μηνα ειμαι ξαπλα κ ευτυχως τ ειχα ηδη ψωνισει τ περισσοτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2017 at 9:18 ΜΜ, ο/η katerinant95 είπε:

θα ταιριαζει ομως της καλαθουνας το στρωματακι για το πορτ μπεμπε τ καροτσιου.? γτ εκει εχω σκοπο ν τν βαλω..κ εγω μεχρι 6 Μαρτιου γενναω...και βαση ν παρω.? πως θ ξερω οτι θ ταιριαζει..? αχ κοριτσια κτ λιγα τελευταια μ εχουν μεινει κεχω αγχωθει... γνκ θελω ν τ εχω ολα ετοιμα γτ δυστυχως εδω κ ενα μηνα ειμαι ξαπλα κ ευτυχως τ ειχα ηδη ψωνισει τ περισσοτερα..

Και εμενα μεχρι 6 Μάρτη μου εδωσε και τα μονα που θεωρησα οτι πρεπεινα παραγγειλω γτ θελουν χρονο ειναι καροτσι και κουνια...πηρα 3 σε 1....εγω φταιω λαθος διατυπωση...πηρα στρωματακι για το πορτ μπεμπε του καροτσιου...το ειδαμε επιτόπου...βαση δεν πηρα γιατι για τον υπνο διπλα μου πηρα της Chico το λικνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αν έχετε χώρο μέσα στο δωμάτιο σας γτ δ βαζετε απ ευθείας την κούνια; 

Συμφωνώ ότι μπορείτε να δανειστείτε ν τ κάνετε. Εγώ σχεδόν όλα τα είχα από την κουνιαδας μου. Πάρτε τα βασικά κ δείτε τι δώρα θα σας φέρουν η ζητήστε αν σας ρωτήσουν ότι σας λείπει. 

Εμένα η μικρή μ δ μπήκε Ούτε σε μάρσιπο Ούτε αε ριλαξ. Ριλαξ είχα κ γω ακριβό από αυτά π κουνιούνται μόνα τους Ούτε να τ δει θέλει. Επίσης ο παιδίατρος μ είπε τ πολύ μέχρι 4 μηνων στο ριλαξ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λετε ν βαλουμε τν κουνια απο τν αρχη;

μμμ θ τ σκεφτω...

αχ μωρε κοριτσια ακομη δν εχουν ερθει κ ηδη μας τρωνε ποσα αγχη!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2017 at 8:20 ΜΜ, ο/η Minime είπε:

Γεια σας κορίτσια!έχω αρχίσει να ψάχνομαι για καρότσι, κρεβατακι κλπ..Θέλω να αποφύγω να πάρω "άχρηστα " πράγματα και θα ήθελα την γνώμη σας...πχ..τα καρότσια που είναι 3 σε 1, έχουν και καθισματακι και πορτ μπεμπέ, τα οποία όμως μου έχουν πει ότι είναι για πολύ λίγο..Και οτι στη συνέχεια θα χρειαστώ δεύτερο καθισματακι αυτοκινήτου γιατί το μωρό δε θα χωραει..Και οτι το πορτ μπεμπέ είναι για λίγο επίσης..ποια είναι η γνώμη σας;

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!! Εμείς έχουμε έναν μπέμπη 6 μηνών. Από την αρχή θέλαμε όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα και πρακτικά. Έτσι, πήραμε σκέτο καρότσι και ένα κάθισμα αυτοκινήτου από νεογέννητο μέχρι 4 ετών. Έχει μαξιλαράκια και όταν μεγαλώνει το μωρό αφαιρείς ένα ένα τα μαξιλαράκια. Το έχει καταευχαριστηθεί, ρίχνει ύπνους όταν ταξιδεύουμε! Αντί για πορτ μπεμπέ πήραμε την κλασική καλαθούνα που τη χρησιμοποιήσαμε 10 μέρες!! Ήταν και καλοκαίρι βέβαια και ίσως να ζεσταινόταν το μωρό. Πάντως τσάμπα τα λεφτά. Στο καρότσι έβαλα ένα πολύ πολύ λεπτό στρωματάκι και όταν το βάζαμε στην τελευταία σκάλα( εντελώς ξάπλα δηλαδή) πάλι κοιμόταν του καλού καιρού το μωράκι. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με τις αγορές μας!!! Δε μας έλειψε το 3 σε 1..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!! Εμείς έχουμε έναν μπέμπη 6 μηνών. Από την αρχή θέλαμε όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα και πρακτικά. Έτσι, πήραμε σκέτο καρότσι και ένα κάθισμα αυτοκινήτου από νεογέννητο μέχρι 4 ετών. Έχει μαξιλαράκια και όταν μεγαλώνει το μωρό αφαιρείς ένα ένα τα μαξιλαράκια. Το έχει καταευχαριστηθεί, ρίχνει ύπνους όταν ταξιδεύουμε! Αντί για πορτ μπεμπέ πήραμε την κλασική καλαθούνα που τη χρησιμοποιήσαμε 10 μέρες!! Ήταν και καλοκαίρι βέβαια και ίσως να ζεσταινόταν το μωρό. Πάντως τσάμπα τα λεφτά. Στο καρότσι έβαλα ένα πολύ πολύ λεπτό στρωματάκι και όταν το βάζαμε στην τελευταία σκάλα( εντελώς ξάπλα δηλαδή) πάλι κοιμόταν του καλού καιρού το μωράκι. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με τις αγορές μας!!! Δε μας έλειψε το 3 σε 1..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Λετε ν βαλουμε τν κουνια απο τν αρχη;

μμμ θ τ σκεφτω...

αχ μωρε κοριτσια ακομη δν εχουν ερθει κ ηδη μας τρωνε ποσα αγχη!!

 

Εμείς πρωτοβάλαμε τον μπεμπάκο μας σε καλαθούνα και η παιδίατρος μας είπε να τον βάλουμε κατευθείαν στην κούνια και χωρίς γύρω γύρω πάντες, για να βλέπει!! Και να το βλέπεις κι εσύ βέβαια...Όσο για τα άγχη που λες....Άστο! Τώρα θα καταλάβουμε και τους δικούς μας γονείς!! Έχεις μια αγωνία συνέχεια να του δίνεις το καλύτερο...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...