Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
στις πριν 4 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Κορίτσια έχω πάλι μία απορία....η προγεστερόνη αυξάνεται στον οργανισμό της γυναίκας λίγο πριν την ωορρηξία,αν δεν επιτευχθεί κύηση η τιμή της αρχίζει να πέφτει,ενώ αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη τότε συνεχίζει να παράγεται από τον οργανισμό,επομένως είναι και ανιχνεύσιμη....τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ;;;Επόμενη απορία.....αν συνεχίσεις μετά την ωορρηξία και κάνεις τεστ ωορρηξίας ( για καμμιά εβδομάδα ας πούμε ) και εξακολουθούν τα τεστ να την ανιχνεύουν (έντονη γραμμή).....μπορεί να σημαίνει ότι είσαι έγκυος;;

Καλημέρα Νίνα. Αυτό δε νομίζω να ισχύει....Δεν έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας και δεν ξέρω ποια είναι η ουσία που ανιχνεύουν για να σε βοηθήσω.....Πάντως αν ήταν έτσι θα λέγονταν τεστ ωορρηξίας-εγκυμοσύνης....χαχαχαχα

• Like 1
  • Haha 2

δεν ειναι αξιοπιστο νομιζω να λαβεις υπ οψιν σου το θετικο τεστ ωορρηξιας σαν εγκυμοσυνης...να σου πω βεβαια πως επειδη το ειχα ακουσει κ εγω εκανα ενα τεστ ωορρηξιας σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και ειχε βγει πιο θετικο πεθαινεις χαχαχα

• Like 1

Στο τεστ ωορρηξίας μετραμε την ορμόνη LH και όχι την προγεστερόνη. H LH βρίσκεται στο κορυφωμα της λίγο πριν την ωορρηξία.

Η προγεστερόνη παραγεται από το ωχρό σωματιο αφού γίνει ωορρηξία, αν υπάρχει εγκυμοσύνη συνχίζει η παραγωγή αλλιως πέφτει η προγεστερόνη και ερχεται η περίοδος.

• Like 4
  • Thanks 1

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...κάτι απορίες που έχω κ εγώ όμως εεεε;;;;χαχαχαχαχα

:x:x:x

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Είναι ξεκάθαρη η γραμμουλα!!! Νομίζω πως δεν θα πρέπει να έχεις καμία αμφιβολία!!!! 😍😍 Εγώ ποτέ δεν έχω κάνει τεστ εγκυμοσύνης πάντα έχω προτιμήσει τις χοριακουλες που δίνουν και την τιμή σε περίπτωση εγκυμοσύνης!!! 
    • Πόσο συγκινητικο μηνυμα... Αγγιξες την ψυχη μας. Να το χαιρεσαι το αγορι σου! Ευχομαι υγεια, αγαπη και πολλες πολλες ομορφες χαμογελαστες οικογενειακες στιγμες! 🎂🎉🎊🎁🎀
    • Προφανως και εχεις ελπιδες! Η 16η ειναι απ τις γονιμες σου μερες!  Το τεστ παπ απ οσο ξερω επιτρεπεται. Νονιζω ειχα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ενημερωσε ομως το γιατρο σου για παν ενδεχομενο!  Να χαιρεσαι το παιδακι σου! Και μακαρι η καινουρια χρονια να σου χαρισει και το δευτερο!   
    • Κορίτσια  γειά σας και από μένα... είμαι 26 χρόνων και έχω ένα παιδάκι 21 μηνών...  Με το σύζυγό μου προσπάθησαμε για δεύτερο παιδάκι τον Σεπτέμβριο,  αλλά δυστυχώς βιωσα μια βιοχημικη αποβολή η οποία μου στοίχισε αρκετά.. ο γυναικολογος μου το θεώρησε τυχαίο γεγονός και έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε ξανά τώρα το Δεκέμβριο...  Το ερώτημα μου είναι το εξής.. με κύκλο 29-31 ημερών και έχοντας ελεύθερη επαφή το βράδυ της 16ης μέρας,  έχω ελπίδες να είμαι έγκυος?   Επίσης να σημειώσω ότι έχω κλείσει ραντεβού για τεστ πάπ μεθαύριο σε δημόσιο νοσοκομείο.. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης,  επιτρέπεται το τεστ Παπ?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
  • Νέες συζητήσεις