Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα... Μετά την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου έδωσε δύο ενημερωτικά φυλλάδια για τις τράπεζες βλαστοκυττάρων.  Τα διάβασα και αναρωτιέμαι... ιδιωτική φύλαξη αίματος και ομφάλιου λώρου ή δωρεά σε δημόσια τράπεζα του αίματος και αν επιθυμείς φύλαξη του ομφάλιου λώρου σε κρατική τράπεζα????

Εσείς τι θα κάνετε ή όσες έχουν την εμπειρία ας μας δώσουν τα φώτα τους!🤗

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Να μπεις στο site της δημόσιας τράπεζας βλαστοκυττάρων να ενημερωθείς σφαιρικά. Πολύ περιληπτικά όμως...

Στην ιδιωτική τράπεζα, γίνεται φύλαξη των βλαστοκυττάρων και προορίζονται για αποκλειστική χρήση του παιδιού ή των αδερφών του. Στο παιδί όμως δεν μπορούν να χρησιμεύσουν γιατί οι ασθένειες που θεραπεύουν τα βλαστοκύτταρα, είναι ασθένειες του αίματος κατά κύριο λόγο, άρα τα βλαστοκύτταρα του ασθενούς, νοσούν ήδη. Άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα αδέρφια αν και εφόσον είναι συμβατά. 

Στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά, και εφόσον τα βλαστοκύτταρα είναι εντάξει, καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων  και μόλις βρεθεί συμβατός ασθενής, δίνονται για θεραπεία. Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ένας άνθρωπος να θεραπευτεί. 

• Like 3

Και εγώ κορίτσια σε δημόσια τράπεζα τα έδωσα και ελπίζω να βοηθηθεί έστω και ένα παιδάκι! Καλημέρα σας!

• Like 1

Κ στα 2 μου παιδια στη δημοσια..μου ειναι αδιανοητο να υπαρχει αποθηκευμενο υλικο για το δικο μου παιδι( ουσιαστικα για το αδερφακι του) κ καποιο αλλο να πεθαινει..τρομερα εγωιστικο..μακαρι οπως σε ολη την ΕΕ οι δημοσιες να ηταν σε πρωτη επιλογη .εαν το παιδι μου ζρειαστει ελπιζω να βρει απο δψρεα αλλων..

• Like 3

στις πριν 18 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Να μπεις στο site της δημόσιας τράπεζας βλαστοκυττάρων να ενημερωθείς σφαιρικά. Πολύ περιληπτικά όμως...

Στην ιδιωτική τράπεζα, γίνεται φύλαξη των βλαστοκυττάρων και προορίζονται για αποκλειστική χρήση του παιδιού ή των αδερφών του. Στο παιδί όμως δεν μπορούν να χρησιμεύσουν γιατί οι ασθένειες που θεραπεύουν τα βλαστοκύτταρα, είναι ασθένειες του αίματος κατά κύριο λόγο, άρα τα βλαστοκύτταρα του ασθενούς, νοσούν ήδη. Άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα αδέρφια αν και εφόσον είναι συμβατά. 

Στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά, και εφόσον τα βλαστοκύτταρα είναι εντάξει, καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων  και μόλις βρεθεί συμβατός ασθενής, δίνονται για θεραπεία. Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ένας άνθρωπος να θεραπευτεί. 

Συμφωνω απολυτα... Σχεδον φιασκο ειναι η υποθεση με τις ιδιωτικες τραπεζες... Τσαμπα λεφτα (πολλα λεφτα) για κατι που εν τελη δεν θα βοηθησει ουτε το παιδι σου, ουτε κανενα αλλο παιδι... Απορρω με καποιους γιατρους που δεν το λενε αυτο στις εγκυους (εκτος κ αν παιρνουν ποσοστα).

• Like 2

Διαβάστε και αυτό το άρθρο  για την απάτη που στήσανε κάποιες ιδιωτικές τράπεζες http://www.efsyn.gr/arthro/poinikes-dioxeis-gia-skandalo-me-ta-vlastokyttara

Κι εμεις δωρεα καναμε στην Ακαδημια! Ισχυει ακριβως, οτι εγραψε και η ditaki. Πηγαιντε κι απο εκει να ενημερωθειτε! Γινονται συνεχεια δωρεαν σεμιναρια!

• Like 1

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κι εμεις δωρεα καναμε στην Ακαδημια! Ισχυει ακριβως, οτι εγραψε και η ditaki. Πηγαιντε κι απο εκει να ενημερωθειτε! Γινονται συνεχεια δωρεαν σεμιναρια!

Κρατήσατε τον ομφάλιο λώρο? 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κρατήσατε τον ομφάλιο λώρο? 

οχι....ενα κομματι του στελνεται μαζι με το ομφαλοπλακουντιακο αιμα στην Ακαδημια για να ελεγχθει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Mariloux έχω διαβάσει την ιστορία σου κ εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να είσαι πολυυυ εγ κυος ...ισως στη θεση σ να έκανα το ίδιο ...ενταξει είμαστε ανυπόμονος τι να κάνουμε ...μια συνάδελφος μου έκανε εξωσωματική το Μάιο και έκανε χοριακη 3 μέρες πριν ...τωρα περιμένει τα διδυμακια της 😍😘🤗(ήταν 1000% σιγουρη ότι θαταν αρνητική...) οπότε μόνο καλή σκεψη
    • Μακάρι..Είμαι βέβαια πολύ αγχωμένη με αυτά τα καφε τα οποία αυξήθηκαν από χθες.. μου είπε να μην κάνω ακόμα χοριακη αλλά να περιμένω ως τη Δευτέρα και να κανω τότε! 
    • Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!! @babybaby χρόνια πολλά κοπέλα μου, να τα εκατοστήσεις και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!  Εγω δεν μπόρεσα να κρατηθώ και έκανα μια χοριακή σήμερα αντί για Δευτέρα που μου είχε πει ο γιατρός (μετά απο εξωσωματική για όσες δεν ξέρουν την ιστορία μου) και με έχει φάει η αγωνία!! Το ξέρω οτι βιάζομαι αλλά πιστεύω οτι αν είναι να δείξει θα δείξει απο σήμερα, δεν θα το αντέξω να μάθω τα νέα στη δουλειά τη Δευτέρα, καλύτερα σήμερα που είμαι και στο σπιτακι μου!! Στείλτε μου τη θετική ας ενέργεια να πάνε όλα καλα!!! ❤❤❤
    • @Laika δύσκολο πολύ αυτό το χαλαρή! :/
    •     Οι φυσιολογικες τιμες στην κυηση αλλαζουν στις εξετασεις που αναφερεις... Εμενα πχ η crp τον 5ο νομιζω μηνα ηταν 4 κ ο γιατρος μου ειπε πως ηταν πολυ καλα. Νομιζω οτι τα ορια στην κυηση εγραφε το χαρτι οτι ηταν μεχρι 12 αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη... Ειναι πχ σαν τον αιματοκριτη που οσο προχωρα η κυηση εχει την ταση να πεφτει..  Καλη συνεχεια σε'σενα κ στο νινακι σου..!
  • Νέες συζητήσεις