Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλαστοκύτταρα??!?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα... Μετά την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό μου έδωσε δύο ενημερωτικά φυλλάδια για τις τράπεζες βλαστοκυττάρων.  Τα διάβασα και αναρωτιέμαι... ιδιωτική φύλαξη αίματος και ομφάλιου λώρου ή δωρεά σε δημόσια τράπεζα του αίματος και αν επιθυμείς φύλαξη του ομφάλιου λώρου σε κρατική τράπεζα????

Εσείς τι θα κάνετε ή όσες έχουν την εμπειρία ας μας δώσουν τα φώτα τους!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μπεις στο site της δημόσιας τράπεζας βλαστοκυττάρων να ενημερωθείς σφαιρικά. Πολύ περιληπτικά όμως...

Στην ιδιωτική τράπεζα, γίνεται φύλαξη των βλαστοκυττάρων και προορίζονται για αποκλειστική χρήση του παιδιού ή των αδερφών του. Στο παιδί όμως δεν μπορούν να χρησιμεύσουν γιατί οι ασθένειες που θεραπεύουν τα βλαστοκύτταρα, είναι ασθένειες του αίματος κατά κύριο λόγο, άρα τα βλαστοκύτταρα του ασθενούς, νοσούν ήδη. Άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα αδέρφια αν και εφόσον είναι συμβατά. 

Στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά, και εφόσον τα βλαστοκύτταρα είναι εντάξει, καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων  και μόλις βρεθεί συμβατός ασθενής, δίνονται για θεραπεία. Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ένας άνθρωπος να θεραπευτεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ κορίτσια σε δημόσια τράπεζα τα έδωσα και ελπίζω να βοηθηθεί έστω και ένα παιδάκι! Καλημέρα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ στα 2 μου παιδια στη δημοσια..μου ειναι αδιανοητο να υπαρχει αποθηκευμενο υλικο για το δικο μου παιδι( ουσιαστικα για το αδερφακι του) κ καποιο αλλο να πεθαινει..τρομερα εγωιστικο..μακαρι οπως σε ολη την ΕΕ οι δημοσιες να ηταν σε πρωτη επιλογη .εαν το παιδι μου ζρειαστει ελπιζω να βρει απο δψρεα αλλων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Να μπεις στο site της δημόσιας τράπεζας βλαστοκυττάρων να ενημερωθείς σφαιρικά. Πολύ περιληπτικά όμως...

Στην ιδιωτική τράπεζα, γίνεται φύλαξη των βλαστοκυττάρων και προορίζονται για αποκλειστική χρήση του παιδιού ή των αδερφών του. Στο παιδί όμως δεν μπορούν να χρησιμεύσουν γιατί οι ασθένειες που θεραπεύουν τα βλαστοκύτταρα, είναι ασθένειες του αίματος κατά κύριο λόγο, άρα τα βλαστοκύτταρα του ασθενούς, νοσούν ήδη. Άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα αδέρφια αν και εφόσον είναι συμβατά. 

Στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά, και εφόσον τα βλαστοκύτταρα είναι εντάξει, καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων  και μόλις βρεθεί συμβατός ασθενής, δίνονται για θεραπεία. Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ένας άνθρωπος να θεραπευτεί. 

 Συμφωνω απολυτα... Σχεδον φιασκο ειναι η υποθεση με τις ιδιωτικες τραπεζες... Τσαμπα λεφτα (πολλα λεφτα) για κατι που εν τελη δεν θα βοηθησει ουτε το παιδι σου, ουτε κανενα αλλο παιδι... Απορρω με καποιους γιατρους που δεν το λενε αυτο στις εγκυους (εκτος κ αν παιρνουν ποσοστα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάστε και αυτό το άρθρο  για την απάτη που στήσανε κάποιες ιδιωτικές τράπεζες http://www.efsyn.gr/arthro/poinikes-dioxeis-gia-skandalo-me-ta-vlastokyttara

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις δωρεα καναμε στην Ακαδημια! Ισχυει ακριβως, οτι εγραψε και η ditaki. Πηγαιντε κι απο εκει να ενημερωθειτε! Γινονται συνεχεια δωρεαν σεμιναρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κι εμεις δωρεα καναμε στην Ακαδημια! Ισχυει ακριβως, οτι εγραψε και η ditaki. Πηγαιντε κι απο εκει να ενημερωθειτε! Γινονται συνεχεια δωρεαν σεμιναρια!

Κρατήσατε τον ομφάλιο λώρο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κρατήσατε τον ομφάλιο λώρο? 

οχι....ενα κομματι του στελνεται μαζι με το ομφαλοπλακουντιακο αιμα στην Ακαδημια για να ελεγχθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Γεια σας κι απο μενα,κι εγω στην αναζητηση ειμαι ιδιωτικη η δημοσια..ειναι τοσο δυσκολο να χρειαστει να το αξιοποιησεις για την οικογενεια που μου φαινεται αχρηστο..μηπως ομως και ολες οι μανουλες που το χρειαστηκαν δε το πιστευαν καποια στιγμη οτι δε θα ερχοταν η στιγμη τους;δε ξερω ακομα το σκεφτομαι..μηπως στερω απο τα παιδια μου τη σωτηρια τους ή απο ένα σωρό άλλα παιδακια τη δικη τους; ΟΥΦ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2018 at 8:57 ΠΜ, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Γεια σας κι απο μενα,κι εγω στην αναζητηση ειμαι ιδιωτικη η δημοσια..ειναι τοσο δυσκολο να χρειαστει να το αξιοποιησεις για την οικογενεια που μου φαινεται αχρηστο..μηπως ομως και ολες οι μανουλες που το χρειαστηκαν δε το πιστευαν καποια στιγμη οτι δε θα ερχοταν η στιγμη τους;δε ξερω ακομα το σκεφτομαι..μηπως στερω απο τα παιδια μου τη σωτηρια τους ή απο ένα σωρό άλλα παιδακια τη δικη τους; ΟΥΦ

 

Στο παιδί που θα νοσήσει τα φυλαγμένα είναι άχρηστα δεν χρησιμοποιούνται..χρησιμοποιούνται μόνο σε αδερφάκια...

Τα αδερφάκια θα χουν την ίδια ευκαιρία κ στη δημόσια κ ταυτόχρονα θα χουν κ δεκάδες παιδιά..η ελληνική τράπεζα συνδέεται κ με ξένες η διαφορά είναι στην προτεραιότητα ωστόσο οι πιθανότητες αυξάνονται μιας κ έχουμε περισσότερο υλικό..κ στα δύο παιδιά μου η δημόσια ήταν μονόδρομος για μένα..δεν μπορώ να διανοηθεί ότι εγώ θα ζω φυλαγμένο υλικό μήπως και..κ κάποιος παιδί θα πεθάνει εκεί έξω.. εάν όλοι σκεφτόμασταν τη δημόσια τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά...έξω πάντως εμπιστεύονται τις δημόσιες..επιπλέον δες τι έγινε στην τράπεζα του υγεία που ήταν ιδιωτική...αύριο μεθαύριο κλείνει κ ψάξε άκρη...για γεννετικο υλικό μιλάμε..ελπίζω να βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Finally εχει πολυ δικιο,ειδα τι γινεται και στο εξωτερικο σε καποιες χωρες απαγορευονται οι ιδιωτικες τραπεζες,μου εκανε εντυπωση !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

@Finally εχει πολυ δικιο,ειδα τι γινεται και στο εξωτερικο σε καποιες χωρες απαγορευονται οι ιδιωτικες τραπεζες,μου εκανε εντυπωση !

Στις περισσότερες έχουν συμβεί κ διαφορά περιστατικά με ιδιωτικές...εγώ ήμουν κ είμαι υπέρμαχος του δημοσίου σε αυτό ειδικά όταν ξέρω ότι συνδέεται με παγκόσμιες τράπεζες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...