Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αφεψήματα κατα την διάρκεια πρώτου τριμήνου


Recommended Posts

Ειμαι στις 6 βδομάδες δεύτερη εγκυμοσύνη με την πρώτη να καταλήγει σε αποβολή...το έμαθα πριν μια βδομάδα κ εχω αγχωθεί γιατι διάβασα οτι το φασκόμηλο ειναι απαγορευτικό κ εγω εχω καταναλώσει τουλάχιστον 5-6 τις τελευταίες μέρες...ποσο επικίνδυνο αφέψημα ειναι για αποβολή;; Μέντα που επίσης πίνω διάβασα οτι ειναι ασφαλές αλλα διάβασα οτι φασκόμηλο ηταν απαγορευτικό κ τωρα με εχει πιάσει φοβερό άγχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια και με το καλο το μωρο σου 

κοιταξε ,στο ιντερνετ θα διαβασεις οτι να ναι..

και για το τζιντζερ λενε οτι προκαλει αποβολη αλλα απο την αλλη το προτεινουν για αναγουλα και ναυτια !!!

θα σου προτεινα να ρωτησεις το γιατρο σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλο το μωράκι σου! Το φασκόμηλο από όσο ξέρω δεν ενδείκνυται κυρίως γιατί έχει κατηγορηθεί ότι μειώνει το γάλα της θηλάζουσας μητέρας. Για αποβολή δεν έχω ακούσει κάτι. Ο γιατρός σου ή κάποια μαία μπορούν να σε συμβουλέυσουν σχετικά με το ναι και τα όχι μιας εγκυμοσύνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η duejuly2018 είπε:

Ειμαι στις 6 βδομάδες δεύτερη εγκυμοσύνη με την πρώτη να καταλήγει σε αποβολή...το έμαθα πριν μια βδομάδα κ εχω αγχωθεί γιατι διάβασα οτι το φασκόμηλο ειναι απαγορευτικό κ εγω εχω καταναλώσει τουλάχιστον 5-6 τις τελευταίες μέρες...ποσο επικίνδυνο αφέψημα ειναι για αποβολή;; Μέντα που επίσης πίνω διάβασα οτι ειναι ασφαλές αλλα διάβασα οτι φασκόμηλο ηταν απαγορευτικό κ τωρα με εχει πιάσει φοβερό άγχος 

  Με το καλο!! Εμενα το φασκομηλο μου το εχει απαγορεψει ο γιατρος. Μου επιτρεπει τσαι βουνου, λουιζα, χαμομηλι, πρασινο τσαι κ τηλιο. Δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα αλλα γενικοτερα, σε κανενα βοτανο να μην κανεις καταχρηση. Οπως κ να το κανουμε αυτα τα βοτανα ειναι φαρμακευτικα-αρτυματικα φυτα που ενω συνηθως μας κανουν καλο, η καταχρηση τους μπορει να ειναι τοξικη. Ακομα κι αυτα που σου εγραψα καλο ειναι να τα πινεις εναλλαξ. Γενικοτερα στην εγκυμοσυνη, για οτιδηποτε εξω απο τα "κλασσικα", για οτιδηποτε μαγειρεμενο με "διαφορετικο" τροπο, για οτιδηποτε "super" καλο ειναι να ρωτας πρωτα τον γιατρο σου..

   Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυν η σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

συγχαρητηρια και με το καλο το μωρο σου 

κοιταξε ,στο ιντερνετ θα διαβασεις οτι να ναι..

και για το τζιντζερ λενε οτι προκαλει αποβολη αλλα απο την αλλη το προτεινουν για αναγουλα και ναυτια !!!

θα σου προτεινα να ρωτησεις το γιατρο σου 

Ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχές & την απαντηση. Η αλήθεια ειναι οτι τον είχα ρωτήσει γενικώς για τα βότανα κ μου είχε πει το οκ...απλα ειπα να τσεκάρω το Ίντερνετ σαν δεύτερη γνώμη...μου φαίνεται δεν θα το ξανακάνω γιατι μόνο άγχος μου προκαλεί με ολα ραντεβού διαφορετικά που διαβάζω!

κ πάλι ευχαριστω για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Με το καλο!! Εμενα το φασκομηλο μου το εχει απαγορεψει ο γιατρος. Μου επιτρεπει τσαι βουνου, λουιζα, χαμομηλι, πρασινο τσαι κ τηλιο. Δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα αλλα γενικοτερα, σε κανενα βοτανο να μην κανεις καταχρηση. Οπως κ να το κανουμε αυτα τα βοτανα ειναι φαρμακευτικα-αρτυματικα φυτα που ενω συνηθως μας κανουν καλο, η καταχρηση τους μπορει να ειναι τοξικη. Ακομα κι αυτα που σου εγραψα καλο ειναι να τα πινεις εναλλαξ. Γενικοτερα στην εγκυμοσυνη, για οτιδηποτε εξω απο τα "κλασσικα", για οτιδηποτε μαγειρεμενο με "διαφορετικο" τροπο, για οτιδηποτε "super" καλο ειναι να ρωτας πρωτα τον γιατρο σου..

   Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυν η σου!!

Σε ευχαριστω για την απαντηση & συμφωνώ με ολα απλα νιωθω οτι τον εχω πρήξει τον άνθρωπο με το παραμικρό (ειδικά λόγω φοβίας απτην πρώτη αποβολή) και βοηθάει να ακούω και απο άλλες γυναίκες σε παρόμοια κατάσταση. 

Οποτε κ πάλι ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την καθυσηχαση! Με μετρο απο εδω & στο εξής κ μόνο τα παραπάνω που ανέφερες θα πίνω  εναλλάξ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα και με το καλο το μωράκι σου! Το φασκόμηλο από όσο ξέρω δεν ενδείκνυται κυρίως γιατί έχει κατηγορηθεί ότι μειώνει το γάλα της θηλάζουσας μητέρας. Για αποβολή δεν έχω ακούσει κάτι. Ο γιατρός σου ή κάποια μαία μπορούν να σε συμβουλέυσουν σχετικά με το ναι και τα όχι μιας εγκυμοσύνης!

Καλημέρα & σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αλήθεια ειναι οτι με εχουν συμβουλεύσει κ μου εχει δώσει κ ενα φυλλάδιο με τα ναι και όχι απλα σ αυτο μου ηταν λιγο γκρι καθως μου είχε δώσει ενα γενικό οκ για μαντζούνια κ ειπα να ειμαι τελείως σχολαστική κ «φυτό» να το ψάξω περαιτέρω με αποτέλεσμα να πανικοβληθω.

σε 2 μέρες εχω ραντεβού μαζί του για υπερηχογράφημα οποτε ευελπιστώ να ειναι ολα οκ.

κ πάλι ευχαριστω που πήρατε τον χρονο να μου απαντήσετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι λες κοριτσι μου ...... γιαυτο τους πληρωνουμε ενα σωρο λεφτα.... για να απαντουν και στις οποιες  αποριες μας ....  :) ακου εκει τον πρηζεις ....κι εχεις και προηγουμενο ιστορικο ???αν σου δωσει ποτε  εντυπωση οτι τον πρηζεις , απλα αλλαζεις γιατρο  !:evil: ( ειμαι bitch σε τετοια ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου γιατρός πάντως όταν τον είχα ρωτήσει είχε γελάσει....Γενικά μου είπε δεν υπάρχει σχετική επιστημονική βιβλιογραφία και για να κάνει κακό κάποιο βότανο πρέπει να καταναλωθεί σε πολύυυυυυ μεγάλη ποσότητα. Εγώ πίνω τα πάντα χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής. Για ψυχολογικούς λόγους βέβαια, σταματάς ό,τι σε αγχώνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως δεν το πιστεύω αυτό για τα αφεψήματα... Αν ήταν έτσι θα τα έπιναν οι γυναίκες από παλιά κ δεν θα χρειάζονταν οι αποξεσεις...λεγανε οι παλιές για να ρίξουν το παιδί έπρεπε να πιουν πολλά κιλα καφέ τη μέρα πολλές φορες... Κ πάλι δεν προκαλούσε αποβολή... Οπότε αν το σπορακι  σου έχει γραπωθει για τα καλά νομίζω κ ο γυναικολόγος σου θα σε καθησυχάσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

τι λες κοριτσι μου ...... γιαυτο τους πληρωνουμε ενα σωρο λεφτα.... για να απαντουν και στις οποιες  αποριες μας ....  :) ακου εκει τον πρηζεις ....κι εχεις και προηγουμενο ιστορικο ???αν σου δωσει ποτε  εντυπωση οτι τον πρηζεις , απλα αλλαζεις γιατρο  !:evil: ( ειμαι bitch σε τετοια ) 

:):) καλα τα λες! Δεν μπορώ να πω ολα του τα λέω κ δεν μου δίνει τέτοια εντύπωση απλα φοβάμαι μην εχω γίνει εγω παρανοϊκή λόγω ιστορικού κ αγχώνομαι με το παραμικρό. Οι απαντήσεις οι δικές σας πάντως με εχουν βοηθήσει παρά πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

Ο δικός μου γιατρός πάντως όταν τον είχα ρωτήσει είχε γελάσει....Γενικά μου είπε δεν υπάρχει σχετική επιστημονική βιβλιογραφία και για να κάνει κακό κάποιο βότανο πρέπει να καταναλωθεί σε πολύυυυυυ μεγάλη ποσότητα. Εγώ πίνω τα πάντα χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής. Για ψυχολογικούς λόγους βέβαια, σταματάς ό,τι σε αγχώνει. 

Ουφ πολυ ανακουφιστική η απαντηση σου...σε ευχαριστω πολυ! νομίζω μέχρι να φτάσω στις 10 βδομάδες θα με αγχώνει κ το παραμικρό καθως την τελευταία φορα απέβαλα στις 9 και ειμαι στην φάση που προσέχω κ το παραμικρό. Όπως κ να εχει το φασκόμηλο κομμένο για μένα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η duejuly2018 είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση & συμφωνώ με ολα απλα νιωθω οτι τον εχω πρήξει τον άνθρωπο με το παραμικρό (ειδικά λόγω φοβίας απτην πρώτη αποβολή) και βοηθάει να ακούω και απο άλλες γυναίκες σε παρόμοια κατάσταση. 

Οποτε κ πάλι ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την καθυσηχαση! Με μετρο απο εδω & στο εξής κ μόνο τα παραπάνω που ανέφερες θα πίνω  εναλλάξ :) 

   Να κανεις μια λιστα με τις ερωτησεις σου κ καθε φορα που σου γενναται μια νεα, να την συμπληρωνεις...! Κ οποτε πας στο γιατρο σου του τις λες μαζεμενες!! Εγω καθε φορα παω με τουλαχιστον 10 ερωτησεις κ ολο λεω πως τις εχω λυσει ολες, αλλα συνεχεια μου φημιουργουνται καινουργιες απορριες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...