Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στερεες τροφες


Recommended Posts

Καλησπερα! Καινουρια στο φορουμ.. Εψαξα αλλα δεν βρηκα σχετικο αρθρο.. (Ισως κανω κατι λαθος).. Λοιπον εχουμε ενα ζουζουνακο 6 μηνων ακριβως! Εδω και 4 βδομαδες μπηκαμε στις στερεες..

1η εβδομαδα απογευματινο ρυζαλευρο.. (Ξεκινησαμε με 30, 60, 90 κ τελος 120μλ νερου που αν το φαει ολο δεν θα χρειαζεται πλεον συμπληρωμα ειπε η γιατρος)

2η προσθεσαμε δεκατιανο φρουτα (1/2μηλο, 1/2 αχλαδι,1/2 μπανανα, 1/2 πορτοκαλι.. Προσθεταμε ανα μερα) 

3η προσθεσαμε μεσημεριανο (σταδιακα) πατατα, καροτο,κολοκυθι σελινο και τελος κρεας!

Λογο του οτι ειμαι πολυ αγχωδης και ειναι το πρωτο μου.. Ακουω κατα γραμα την γιατρο μας.. Αυτο που θελω να συζητησω-μοιραστω-(μαθω απο πιο εμπειρες)  ειναι σχετικα με τις ποσοτητες.. Π.χ. το σπορακι μας ειχε φτασει να πινει 190μλ γαλα ανα γευμα κ απο τοτε που μπηκαν οι στερεες σταδιακα το μειωσε στα 120-150μλ (πρωι-βραδυ πλεον πινει γαλα).. κι επισης στην αρχη ετρωγε τα "γευματακια" του αρκετα π.χ. απο το ρυζαλευρο ειχε φαει κ 150μλ (χωρις συμπληρωμα γαλα μετα) ενω τωρα τρωει περιπου 100μλ (φαγητου).. Πρεπει να τον ζοριζω να φαει?? Φοβαμαι μηπως του δημιουργησω καποια αρνητικοτητα σχετικα με το φαγητο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ εμένα η μπεμπουλα μ είναι 3.5 μηνών κ δ έχουμε ξεκινήσει ακόμη τις στέρεες. Εφόσον τρώει τα γεύματα του λογικο μ φαίνεται να πινει πιο λίγο γάλα. Επίσης απο δω κ πέρα δ θα παίρνει τ ίδιο βάρος π έπαιρνε μέχρι τωρα. Μην πιέζεις τ μωράκι σ να φάει περισσότερο αφού όπως λες τρώει απλά δ τρώει όσο παλιά. Όσο μεγαλώνουν κ ανάλογα κ τι τρώνε αλλάζουν κ οι ανάγκες τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει το παιδάκι σου! Εμένα πλέον είναι 11 μηνών. Όταν ξεκίνησα στέρεες τροφές είχα το ίδιο άγχος μαζί σου. Η παιδίατρος φυσικά έλεγε ότι δεν τρώει, δεν παίρνει βάρος και τα σχετικά. Μετά από πολλές μέρες άγχους και αγωνίας κατάλαβα ότι το παιδί θα φάει όσο θέλει και δεν έχει κανένα νόημα να τον πιέζω. Γνώμη μου, μην τρελένεσαι με αυτά που λένε οι παιδίατροι, το κάθε παιδί έχει άλλη όρεξη και δεν μπορούμε να τα ταιζουμε όλα με τον ίδιο τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ εμένα η μπεμπουλα μ είναι 3.5 μηνών κ δ έχουμε ξεκινήσει ακόμη τις στέρεες. Εφόσον τρώει τα γεύματα του λογικο μ φαίνεται να πινει πιο λίγο γάλα. Επίσης απο δω κ πέρα δ θα παίρνει τ ίδιο βάρος π έπαιρνε μέχρι τωρα. Μην πιέζεις τ μωράκι σ να φάει περισσότερο αφού όπως λες τρώει απλά δ τρώει όσο παλιά. Όσο μεγαλώνουν κ ανάλογα κ τι τρώνε αλλάζουν κ οι ανάγκες τους. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Ναι οταν 'χαλαρωνω' και σκεφτομαι πιο ηρεμα.. Αυτο ερχεται στο μυαλο μου!! Οσο θελει πιστευω ειναι οτι πιο σωστο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καταρχήν να σου ζήσει το παιδάκι σου! Εμένα πλέον είναι 11 μηνών. Όταν ξεκίνησα στέρεες τροφές είχα το ίδιο άγχος μαζί σου. Η παιδίατρος φυσικά έλεγε ότι δεν τρώει, δεν παίρνει βάρος και τα σχετικά. Μετά από πολλές μέρες άγχους και αγωνίας κατάλαβα ότι το παιδί θα φάει όσο θέλει και δεν έχει κανένα νόημα να τον πιέζω. Γνώμη μου, μην τρελένεσαι με αυτά που λένε οι παιδίατροι, το κάθε παιδί έχει άλλη όρεξη και δεν μπορούμε να τα ταιζουμε όλα με τον ίδιο τρόπο.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! 

Αγχωνομαι επειδη ειναι το πρωτο.. Ο μπαμπας ναυτικος κ ολοι οι συγγενεις εκτος Αθηνων... Καταλαβαινεις! Κι οταν η γιατρος λεει αυτα που προειπα κι εγω βλεπω οτι δεν γινονται αγχωνομαι περισσοτερο.. Μαλλον αυτο φταιει.  Το αγχος μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μ.Βερβερη είπε:

Καλησπερα! Καινουρια στο φορουμ.. Εψαξα αλλα δεν βρηκα σχετικο αρθρο.. (Ισως κανω κατι λαθος).. Λοιπον εχουμε ενα ζουζουνακο 6 μηνων ακριβως! Εδω και 4 βδομαδες μπηκαμε στις στερεες..

1η εβδομαδα απογευματινο ρυζαλευρο.. (Ξεκινησαμε με 30, 60, 90 κ τελος 120μλ νερου που αν το φαει ολο δεν θα χρειαζεται πλεον συμπληρωμα ειπε η γιατρος)

2η προσθεσαμε δεκατιανο φρουτα (1/2μηλο, 1/2 αχλαδι,1/2 μπανανα, 1/2 πορτοκαλι.. Προσθεταμε ανα μερα) 

3η προσθεσαμε μεσημεριανο (σταδιακα) πατατα, καροτο,κολοκυθι σελινο και τελος κρεας!

Λογο του οτι ειμαι πολυ αγχωδης και ειναι το πρωτο μου.. Ακουω κατα γραμα την γιατρο μας.. Αυτο που θελω να συζητησω-μοιραστω-(μαθω απο πιο εμπειρες)  ειναι σχετικα με τις ποσοτητες.. Π.χ. το σπορακι μας ειχε φτασει να πινει 190μλ γαλα ανα γευμα κ απο τοτε που μπηκαν οι στερεες σταδιακα το μειωσε στα 120-150μλ (πρωι-βραδυ πλεον πινει γαλα).. κι επισης στην αρχη ετρωγε τα "γευματακια" του αρκετα π.χ. απο το ρυζαλευρο ειχε φαει κ 150μλ (χωρις συμπληρωμα γαλα μετα) ενω τωρα τρωει περιπου 100μλ (φαγητου).. Πρεπει να τον ζοριζω να φαει?? Φοβαμαι μηπως του δημιουργησω καποια αρνητικοτητα σχετικα με το φαγητο.. 

Καλησπερα

Σε βλεπω πολυ αγχωμενη και δεν ηξερα αν πρεπει να σου προσθεσω κι αλλο αγχος αλλα θεωρω οτι αυτη τη στιγμη το μωρακι σου τρεφεται μονο με ρυζαλευρο δλδ εναν στοκο με 0 διατροφικη αξια. Στην ουσια απλως γεμιζει το στομαχακι του. Επισης κανει εξαιρετικα πολλα γευματα για την ηλικια του. Το μωρο εχει αναγκη απο σιδηρο οχι απο ρυζια.

1. Βασικη τροφη του βρεφους μεχρι το ετος ειναι το γαλα.

2.Ξεκιναμε με ζωμο κρεατος, συνεχιζουμε με λαχανικα και τελος με τα φρουτα.

Οταν ερθει η ηλικια του για  απογευματινο εννοειται οτι δεν δινουμε κονσερβες. Ουτε ρυζαλευρα ουτε μπισκοτοκρεμες. Ουτε ζαχαρη ουτε αλατι. Κρεμουλες που θα φτιαχνεις εσυ με τα χερακια σου.

Πιστευω οτι πρεπει να κανεις επειγοντως μια σοβαρη κουβεντα με την παιδιατρο σου. Και σε παρακαλω ψαξου πολυ και μονη σου. Μπορει να εχεις μια εξαιρετικα καλη παιδιατρο οσον αφορα τις ιατρικες της γνωσεις αλλα ειναι προφανες οτι εχει μεινει πολυ πισω σε θεματα βρεφικης διατροφης. Για να μην παρεξηγηθω οτι σου ανεφερα παραπανω ειναι συμφωνα με επισημες παγκοσμιες οδηγιες.

Καληη συνεχεια. Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Vulcania είπε:

Καλησπερα

Σε βλεπω πολυ αγχωμενη και δεν ηξερα αν πρεπει να σου προσθεσω κι αλλο αγχος αλλα θεωρω οτι αυτη τη στιγμη το μωρακι σου τρεφεται μονο με ρυζαλευρο δλδ εναν στοκο με 0 διατροφικη αξια. Στην ουσια απλως γεμιζει το στομαχακι του. Επισης κανει εξαιρετικα πολλα γευματα για την ηλικια του. Το μωρο εχει αναγκη απο σιδηρο οχι απο ρυζια.

1. Βασικη τροφη του βρεφους μεχρι το ετος ειναι το γαλα.

2.Ξεκιναμε με ζωμο κρεατος, συνεχιζουμε με λαχανικα και τελος με τα φρουτα.

Οταν ερθει η ηλικια του για  απογευματινο εννοειται οτι δεν δινουμε κονσερβες. Ουτε ρυζαλευρα ουτε μπισκοτοκρεμες. Ουτε ζαχαρη ουτε αλατι. Κρεμουλες που θα φτιαχνεις εσυ με τα χερακια σου.

Πιστευω οτι πρεπει να κανεις επειγοντως μια σοβαρη κουβεντα με την παιδιατρο σου. Και σε παρακαλω ψαξου πολυ και μονη σου. Μπορει να εχεις μια εξαιρετικα καλη παιδιατρο οσον αφορα τις ιατρικες της γνωσεις αλλα ειναι προφανες οτι εχει μεινει πολυ πισω σε θεματα βρεφικης διατροφης. Για να μην παρεξηγηθω οτι σου ανεφερα παραπανω ειναι συμφωνα με επισημες παγκοσμιες οδηγιες.

Καληη συνεχεια. Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Καλησπερα κ ευχαριστω πολυ! 

Επειδη γενικοτερα ψαχνομαι κ διαβαζω.. Μου φαινεται οπως κ εσυ λες.. Πολυ κ "αχρηστο" τοσο φαγητο.. Δεν ειμαι απο Αθηνα βρισκομαι εδω το τελευταιο 6μηνο κ "αναγκαστικα" αλλαξα γιατρο.. Λογω εορτων θα γυρισω στο νησακι μου κ ηδη εχω μιλησει με την "παλια" μου παιδιατρο γιαυτο να το συζητησουμε! Αυτος ειναι κ ο λογος που ανοιξα το θεμα!  Εχω αγχωθει πολυ κ ηθελα να εχω μερικες (διαφορετικες) αποψεις επι του θεματος.. Μηπως χαλαρωσω.. Αλλα δεν το βλεπω..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την vulcania. Δεν υπάρχει λόγος για ρυζάλευρο, δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις το μωρό να φάει γενικά. Ουσιαστικά από τώρα και μέχρι ενός έτους του μαθαίνεις να τρώει (σαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα διατροφής). Μαθαίνει νέες γεύσεις, διαφορετικές υφές, θα μάθει να τρώει αλεσμένα, πατημένα, κομμάτια, θα εξοικειωθεί με το κουτάλι κ.λ.π. Είναι λογικό να τρώει λιγότερο γάλα, αφού γεμίζει το στομάχακι του και με άλλα πράγματα, αλλά η βασική τροφή παραμένει το γάλα μέχρι και το έτος. Εννοείτε ότι παίρνει και σίδηρο, βιταμίνες κ.λ.π από τις στερεές τροφές, αλλά δεν θα ήταν καλό να το πιέσεις να φάει κάτι που δεν θέλει ή παραπάνω από αυτό που θέλει, γιατί μπορεί να το συνδέσει αρνητικά και να μην του είναι ευχάριστη διαδικασία το να φάει.

Προτιμάμε πάντα αυτά που φτιάχνουμε στο σπίτι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δώσουμε έτοιμη κρέμα όταν ήμαστε κάπου έξω ή έχουμε έλλειψη χρόνου κάποια στιγμή, δεν είναι κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Θα συμφωνήσω με την vulcania. Δεν υπάρχει λόγος για ρυζάλευρο, δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις το μωρό να φάει γενικά. Ουσιαστικά από τώρα και μέχρι ενός έτους του μαθαίνεις να τρώει (σαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα διατροφής). Μαθαίνει νέες γεύσεις, διαφορετικές υφές, θα μάθει να τρώει αλεσμένα, πατημένα, κομμάτια, θα εξοικειωθεί με το κουτάλι κ.λ.π. Είναι λογικό να τρώει λιγότερο γάλα, αφού γεμίζει το στομάχακι του και με άλλα πράγματα, αλλά η βασική τροφή παραμένει το γάλα μέχρι και το έτος. Εννοείτε ότι παίρνει και σίδηρο, βιταμίνες κ.λ.π από τις στερεές τροφές, αλλά δεν θα ήταν καλό να το πιέσεις να φάει κάτι που δεν θέλει ή παραπάνω από αυτό που θέλει, γιατί μπορεί να το συνδέσει αρνητικά και να μην του είναι ευχάριστη διαδικασία το να φάει.

Προτιμάμε πάντα αυτά που φτιάχνουμε στο σπίτι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δώσουμε έτοιμη κρέμα όταν ήμαστε κάπου έξω ή έχουμε έλλειψη χρόνου κάποια στιγμή, δεν είναι κακό.

Καλημερα!! Ευχαριστω!! Δεν εχετε ιδεα (ολες) ποσο πολυ με "βοηθατε"!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...