Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λίστα μελών Εξωσωματικής


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε η καθεμία μας να γράψει την πορεία της στον δρόμο της εξωσωματικής ώστε να ανατρέχουμε στη λίστα αυτή οποτε θελουμε να δούμε τι έχει κάνει η κάθε κοπέλα!! Ας αρχίσω εγώ λοιπόν:

Επεμβατικη Λαπαροσκοπηση για αφαίρεση σαλπιγγων (μια υδροσαλπιγγα & η άλλη μη λειτουργική με πολλές συμφυσεις) & Διαγνωστική υστεροσκοπηση όπου δεν βρέθηκε τίποτα 

1ος κυκλος εξωσωματικής με διέγερση πήραμε 6 βλαστοκύστες

2 φρέσκες βλαστοκύστες  -> αρνητική χοριακή 

2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες -> εγκυμοσύνη, αλλά παλινδρομησε την 8η εβδομάδα (φυσική αποβολή)

2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες -> αρνητική χοριακή 

2ος κύκλος εξωσωματικής με διέγερση πήραμε 6 βλαστοκύστες έκανα scratching και αναμένω για την μεταφορά των κατεψυγμένων μου...... ??

Ετών 25!!! 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραιο θεμα κοριτσακι μας! Λοιπον τα χάλια μου εχουν ως εξής: 

Λογω ΣΠΩ (συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) δεν κανω ωορρηξια απο μονη μου η αν θα κανω θα ειναι σε άσχετη εντελως μερα...αποτελεσμα λοιπον οι τεραστιοι κυκλοι χωρις χαπια. Το πρωτο καιρο εκανα αγωγη με αντισυλληπτικά κ αφου τα εκοψα μου ειπαν οτι σε λιγο διάστημα θα ειμαι εγκυος.. Δοκιμασαμε ενα χρονο και τζιφος..? 

Ετσι λοιπον περασαμε στη κλομιφαινη (ο 3ος κυκλος βιοχημική) στους 3 κυκλους αλλαξα γιατρό γιατι δε εδινε εξηγησεις κ τον εψαχνα. Με το νεο γιατρο καναμε σαλπιγγογραφια κ σπερμοδοαγραμμα και ηταν ολα καλα..συνεχίσαμε κλομιφαινη κ ξεκινήσαμε παρακολουθησεις ωορρηξιας.. Αλλοι 6 κυκλοι κλομιφαινης κ πουθενα μωρακι. 

Εγινα ανθεκτικη στη κλομιφαινη κ δοκιμασα με γοναδοτροπινες και σπερματεγχυση..αποτελεσμα μηδεν. 

Σεπτεμβριο ωοληψια αλλα λογω υψηλης οιστραδιολης δεν καναμε εμβρυομεταφορα φρέσκων. Καταψυξαμε 9 βλαστοκυστες απο τις οποίες μεταφεραμε 2 με αρνητικο αποτελεσμα.

Μενουν αλλες 7...ελπιζω καποια να είναι τυχερη βλαστοκυστουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πφφφφ πάλι από την αρχή εγώ τα έχω όλα σε παλιότερες συζητήσεις. Αλλά δεν θα σ αφήσω έτσι πάω να τα κάνω μια αντιγραφή και επικόλληση στα γρήγορα χαχα Με παράτησες Οι κει μονάχια μου και .άνοιξες καινούργια συζητηση. 1ος κύκλος με διέγερση γκοναλ δυο ωραία δυο έμβρυα. 2ος κύκλος φυσικός αρνητική χοριακη 3ος κύκλος φυσικός αρνητική 4ος κύκλος φυσικός αρνητική ζόρικη 5ος κύκλος φυσικός αρνητική ζόρικη. 6ος κύκλος διέγερση μενοπουρ 3εμβρυα δυο βάλαμε και τρίτο πήγαινε για κατάψυξη αλλά δεν περπάτησε 7ος κύκλος φυσικός μη γονιμοποίηση 8ος κύκλος διέγερση ήπια μενοπουρ δυο η τρία δεν θυμάμαι  γονιμοποίηση με ανωμαλίες 9ος κύκλος αναμονή ξεκινά αναζήτηση δότριας και δανεικά ωάρια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυο παλινδρομες με φυσικη αμεση συλληψη.Ολες οι εξετασεις μου οπως σαλπιγγογραφια, ορμονικες, σπερμα, ΑΜΗ κτλ. καλες.Προσφατα εκανα υστεροσκοπηση και βρεθηκαν συμφυσεις οπου και τις διορθωσαμε.Αναμενω τη γνωμη της αιματολογου Λευκου και του βιολογου-γενετιστη για τις παλινδρομες.Θα περιμενω δυο κυκλους για να προσπαθησω δηλ τον Ιανουαριο που θα κανω υπερηχο , τι θα πει ο γυναικολογος  kai πως θα πορευτουμε δηλ.φυσικα η εξωσωματικη με προεμφυτευτικο λογω ηλικιας 42.Προς το παρον μου εδωσε η αιματολογος φολικο, Β12, σαλοσπιρ και D και θα περασω επιτροπη ειτε χρειαστουν ειτε οχι τα φαρμακα για να μη χανω χρονο.:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ωραιο θεμα κοριτσακι μας! Λοιπον τα χάλια μου εχουν ως εξής: 

Λογω ΣΠΩ (συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) δεν κανω ωορρηξια απο μονη μου η αν θα κανω θα ειναι σε άσχετη εντελως μερα...αποτελεσμα λοιπον οι τεραστιοι κυκλοι χωρις χαπια. Το πρωτο καιρο εκανα αγωγη με αντισυλληπτικά κ αφου τα εκοψα μου ειπαν οτι σε λιγο διάστημα θα ειμαι εγκυος.. Δοκιμασαμε ενα χρονο και τζιφος..? 

Ετσι λοιπον περασαμε στη κλομιφαινη (ο 3ος κυκλος βιοχημική) στους 3 κυκλους αλλαξα γιατρό γιατι δε εδινε εξηγησεις κ τον εψαχνα. Με το νεο γιατρο καναμε σαλπιγγογραφια κ σπερμοδοαγραμμα και ηταν ολα καλα..συνεχίσαμε κλομιφαινη κ ξεκινήσαμε παρακολουθησεις ωορρηξιας.. Αλλοι 6 κυκλοι κλομιφαινης κ πουθενα μωρακι. 

Εγινα ανθεκτικη στη κλομιφαινη κ δοκιμασα με γοναδοτροπινες και σπερματεγχυση..αποτελεσμα μηδεν. 

Σεπτεμβριο ωοληψια αλλα λογω υψηλης οιστραδιολης δεν καναμε εμβρυομεταφορα φρέσκων. Καταψυξαμε 9 βλαστοκυστες απο τις οποίες μεταφεραμε 2 με αρνητικο αποτελεσμα.

Μενουν αλλες 7...ελπιζω καποια να είναι τυχερη βλαστοκυστουλα!

η οιστραδιολη πως πεφτει? και σε ρωταω διοτι κ εγω εχω τσιμπημενη αν κ εμεινα εγκυος με τη τιμη της δυο φορες .Εννοω 140 ειχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα πανω απο 5000 λογω της διεγερσης των ωοθηκων.. Με την περίοδο επεσε κ στον επομενο κυκλο ήταν νορμαλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και εδώ κορίτσια.

Όντως @Mariloux πολύ ωραίο θέμα!

Εγώ Οκτ-Νοεμ 16 2 σπερματεγχύσεις αρνητικές.

Ιανουάριο 17 λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση για ενδομητρίωση, βρέθηκαν εστίες και καυτηριάστηκαν.

1η εξωσωματική με 2 βλαστοκύστες βιοχημική (μακρύ πρωτόκολλο)

2η εξωσωματική με 3 βλαστοκύστες αρνητική... (βραχύ πρωτόκολλο)

Αναμονή από το νέο χρόνο για επόμενη προσπάθεια! 

Δυστυχώς χωρίς κατάψυξη οπότε όλα από την αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

??????Πωπω ανατρίχιασα!!!τι τραβάμε Θεέ μου ...γιατί γιατί....κ εδώ ταιριάζει για όλες μας εγω ποτε θα γίνω μάνα;;;;;!

???ΥΓ:εγω δν γράφω το ιστορικό μου...μια φορά εκανα και απέτυχα τζάμπα γκρινιάζω ...δν φτουράω μπροστά σας!!!ευχομαι κορίτσια να είναι οι τελευταίες σας προσπάθειες κ τυχερές να μη μεγαλώσει για καμία μας άλλο η λίστα εδω?

ανυπομονω να φτιάξουμε καινούργια λίστα που να λέει :?ΠΩΣ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?!!!αυτη να ναι η στεναχώρια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

??????Πωπω ανατρίχιασα!!!τι τραβάμε Θεέ μου ...γιατί γιατί....κ εδώ ταιριάζει για όλες μας εγω ποτε θα γίνω μάνα;;;;;!

???ΥΓ:εγω δν γράφω το ιστορικό μου...μια φορά εκανα και απέτυχα τζάμπα γκρινιάζω ...δν φτουράω μπροστά σας!!!ευχομαι κορίτσια να είναι οι τελευταίες σας προσπάθειες κ τυχερές να μη μεγαλώσει για καμία μας άλλο η λίστα εδω?

ανυπομονω να φτιάξουμε καινούργια λίστα που να λέει :?ΠΩΣ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?!!!αυτη να ναι η στεναχώρια μας!

@Δεσποινα!! εννοείται να μας γράψεις κ εσυ την πορεία σου. 

Τι πάει να πει οτι 1 φορά απέτυχες; Οτι έχει ας πούμε λιγότερη αξία;; Οτι δεν αγχώθηκες; Δεν έκανες εξετάσεις; Οτι πριν από αυτό δεν προσπάθησες καιρό μόνη σου και δεν απογοητεύτηκες; 

Μην το λες αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η eriv είπε:

@Δεσποινα!! εννοείται να μας γράψεις κ εσυ την πορεία σου. 

Τι πάει να πει οτι 1 φορά απέτυχες; Οτι έχει ας πούμε λιγότερη αξία;; Οτι δεν αγχώθηκες; Δεν έκανες εξετάσεις; Οτι πριν από αυτό δεν προσπάθησες καιρό μόνη σου και δεν απογοητεύτηκες; 

Μην το λες αυτό. 

Οκ απλά βλέπω τα αλλά κορίτσια έχουν μεγαλύτερο γολγοθά....αφού μ επιτρέπεται ας αναφερθώ κ εγω...

ο άντρας μ έχει αζωοσπερμια όπου κατευθυνθήκαμε σε βιοψία όρχικου ιστού όπου κ βρικαμε σπερμα! Έπειτα  Σαλπιγγογραφια με αποτέλεσμα καρδιοσχημη μήτρα που μάλλον δν τους ενόχλησε..καναμε κ οι 2καρυοτυπους γ τυχόν ανωμαλιεσ Αλλά όλα καλα κ τέλος εκανα θρόμβο φιλια όπου και βγήκα θετική σε αυτό...κ μετά ξεκίνησε η διέγερση με gonal 200ml και έφτασα μέχρι 250ml η μια ωοθηκη δεν έδωσε ωάρια λόγο ενδομητριωσης κ πήραμε από το άλλο 9 όπου γίνανε βλαστοκυστες τα 4 πριν την εμφύτευση .Εκανα scratching ένα μήνα πριν την έμβρυο μεταφορά και μετά βάλαμε τα 2 με cyclacur utrogesran αντιπηκτικες ενέσεις inohep  Salospir k filicine καταληξη:βιοχημική κύηση...επόμενος στόχος αφαίρεση ένδομητριοσης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Οκ απλά βλέπω τα αλλά κορίτσια έχουν μεγαλύτερο γολγοθά....αφού μ επιτρέπεται ας αναφερθώ κ εγω...

ο άντρας μ έχει αζωοσπερμια όπου κατευθυνθήκαμε σε βιοψία όρχικου ιστού όπου κ βρικαμε σπερμα! Έπειτα  Σαλπιγγογραφια με αποτέλεσμα καρδιοσχημη μήτρα που μάλλον δν τους ενόχλησε..καναμε κ οι 2καρυοτυπους γ τυχόν ανωμαλιεσ Αλλά όλα καλα κ τέλος εκανα θρόμβο φιλια όπου και βγήκα θετική σε αυτό...κ μετά ξεκίνησε η διέγερση με gonal 200ml και έφτασα μέχρι 250ml η μια ωοθηκη δεν έδωσε ωάρια λόγο ενδομητριωσης κ πήραμε από το άλλο 9 όπου γίνανε βλαστοκυστες τα 4 πριν την εμφύτευση .Εκανα scratching ένα μήνα πριν την έμβρυο μεταφορά και μετά βάλαμε τα 2 με cyclacur utrogesran αντιπηκτικες ενέσεις inohep  Salospir k filicine καταληξη:βιοχημική κύηση...επόμενος στόχος αφαίρεση ένδομητριοσης 

Η κάθε μια έχει το δικό της γολγοθά, δεν υπάρχει μεγαλύτερος, μικρότερος, και τι λες ρε κορίτσι μου σου επιτρέπεται, θα σου απαγορεύσει καποια κοπέλα να πεις την ιστορια σου; αποκλείεται.. γι αυτό είμαστε εδώ εξάλλου... για να μιλάμε ! 

Επίσης βλέπω όλες οι περισσότερες έστω έχετε κάνει εξέταση για θρομβοφιλία; Εμένα μου είπε προληπτικά μετά την εμβρυομεταφορά να κάνω ενέσεις, αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να κάνω εξέταση να ξέρω... 

Αχ δε ξέρω, απο τη μια δε θελω τίποτα... Από την άλλη με πιάνει άγχος να κάνω εξετάσεις να περάσει ο καιρός να πάω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Η κάθε μια έχει το δικό της γολγοθά, δεν υπάρχει μεγαλύτερος, μικρότερος, και τι λες ρε κορίτσι μου σου επιτρέπεται, θα σου απαγορεύσει καποια κοπέλα να πεις την ιστορια σου; αποκλείεται.. γι αυτό είμαστε εδώ εξάλλου... για να μιλάμε ! 

Επίσης βλέπω όλες οι περισσότερες έστω έχετε κάνει εξέταση για θρομβοφιλία; Εμένα μου είπε προληπτικά μετά την εμβρυομεταφορά να κάνω ενέσεις, αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να κάνω εξέταση να ξέρω... 

Αχ δε ξέρω, απο τη μια δε θελω τίποτα... Από την άλλη με πιάνει άγχος να κάνω εξετάσεις να περάσει ο καιρός να πάω... 

 

Έτσι ακριβώς με όλα αυτά χάνουμε τη μπάλα...μια θέλω κ μια δεν θέλω!αλλα τελικά υπερισχύει η θέληση κ όλες μαζί θα το παλέψουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δεσποινα!! συμφωνώ απόλυτα με @eriv... Η κάθε μια έχει το δικό της γολγοθά και δεν είμαστε εδώ για να απογοητεύσουμε σε κανέναν να μιλάει... Είμαστε εδώ για να ακούμε, να συζητάμε, να συμβουλεύουμε, να μοιραζόμαστε!!!! Και εννοείται οτι η ιστορία της κάθε κοπέλας είναι εξίσου σημαντική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ ουφ καλησπερα και απο εδω !!!!!!

1η εξωσωματικη τριων ημερων  μεγαλη αναμονη για να μαθω πως ηταν εξωμυτριο!!!

2ηεξωσωματικη ξανα ωολυψια τριων ημερων τιποτα αρνυτικο!!!

3η εξωσωματικη ξανα ωολυψια τριων ημερων αρνυτικο!!!!

Αλαγη γιατρου σαλπιγγογραφια αφαιρεση σαλπιγγας υπομονη περασε αρκετος χρονος αλλαγη γιατρου ξανα ειδαμε διαφραγμα και δικερη μυτρα επεμβαση ξανα!!!!!!  

Σε εξωσωματικο τωρα πια 

4η εξωσωματικη πηραμε 15 φτασανε βλαστοκυστες τα 13 καλα ηταν τα 10 τα καταψυξαμε καναμε εμβρυομεταφορα μετα απο 3 μηνες !!!!!καναμε και σκρατσιν χωριακη θετικη αλλα παλυνδρομησε την 5-6 εβδομαδα αυταααααα τωρα αναμονη για Δεκεμβριο Ιανουαριο με περιμενουνε αλλα 8 !!!!!!! Με πολες δυσκολιες θα τα καταφερουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'μαι και εγώ.  

 Υστεροσκοπηση:καθαρή.                         Σαλπιγγογραφια:καθαρή.                       Ορμονικες εξετασεις αίματος:καλές.     ΑΜΗ:0.01 χάλια.                                       Άστατος κύκλος εδώ και δύο χρόνια.κάθε 38-50-18-115-64-27-90 κοκ μέρες. 

Μια σπερματενχυση: αρνητικο αποτέλεσμα. 

Τώρα:σε φάση διέγερσης για την 1η μου εξωσωματική....με Altermon και Orgalutran.

                            ....επεισόδιο 2....

29/11/17 Ακύρωση διέγερσης λόγο πρόωρης ωορηξιας την έκτη μερα.Αναμονή για τον επόμενο κύκλο με άλλο πρωτόκολλο.

                            ....επεισόδιο 3....

12/12/17 Δεύτερη προσπάθεια διέγερσης με Altermon και Suprefact....

                           ....επεισόδιο 4....

28/12/17 Ακύρωση διέγερσης πάλι μετά από 16 μέρες τρυπηματος, δεν ανταποκρίνονται οι ωοθήκες μου.Αναμονή περιόδου....

                              ....συνεχίζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια είμαι σε φάση που δεν παλεύεται...ο σύζυγος ολιγοασθενοτερατοσπερμία ..εγώ όλα οκ.. κάναμε καρυότυπο.. ο δικός μου οκ ..του συζύγου μετατόπιση ενός χρωμοσώματος σε ένα άλλο που σημαίνει πως άρρεν απόγονος θα έχει θέμα υπογονιμότητας και απαραίτητα προεμφυτευτικός για να εχουμε πιθανότητες καλές για μη αποβολή.. έκανα μαστογραφία όλα οκ πέρα από κάτι αποτετανώσεις που μπορεί να είναι κ χτύπημα...μαστίτιδα κλπ...είναι 100% καλοήθεις αλλά λόγω εξωσωματικής πάμε στο 99.99% και πρέπει να γίνει βιοψία για να πάρουμε το 100% κ έγκριση στην ουσία για να ξεκινήσω το πρωτόκολλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2017 at 12:16 ΠΜ, ο/η ElektraGr είπε:

Εγώ κορίτσια είμαι σε φάση που δεν παλεύεται...ο σύζυγος ολιγοασθενοτερατοσπερμία ..εγώ όλα οκ.. κάναμε καρυότυπο.. ο δικός μου οκ ..του συζύγου μετατόπιση ενός χρωμοσώματος σε ένα άλλο που σημαίνει πως άρρεν απόγονος θα έχει θέμα υπογονιμότητας και απαραίτητα προεμφυτευτικός για να εχουμε πιθανότητες καλές για μη αποβολή.. έκανα μαστογραφία όλα οκ πέρα από κάτι αποτετανώσεις που μπορεί να είναι κ χτύπημα...μαστίτιδα κλπ...είναι 100% καλοήθεις αλλά λόγω εξωσωματικής πάμε στο 99.99% και πρέπει να γίνει βιοψία για να πάρουμε το 100% κ έγκριση στην ουσία για να ξεκινήσω το πρωτόκολλο

Καλη επιτυχία να έχεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Καλη επιτυχία να έχεις!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ ... Όλες να έχουμε αυτό που τόσο θέλουμε: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!Χρόνια πολλά με υγεια και πολλά μωρακια !!!???

Να σας πω κι εγώ τη δική μου μικρή ιστορία...καμια σύγκριση με τις δικές σας φυσικά...

Το καλοκαίρι έπειτα απο ενα σπερμοδιαγραμμα του συζύγου και πολλες εξετασεις καταλήξαμε σε σοβαρή ολιγοασθενοσπερμια!!!Βρήκαμε στο σπέρμα μικροβιο, με αντιβιωση έφυγε και τώρα παιρνει αγωγη για να δυναμώσει!μέχρι στιγμής ο αριθμός δεν έχει βελτιωθεί σε αντίθεση με την κινητικοτητα και τη μορφολογία!!

Εμενα ολες οι εξετασεις μου καλες,ορμονολογικες,σαλπιγγογραφια κτλ...το μονο αρνητικό χαμηλή ΑΜΗ 1,49...

Κάναμε και αλλες εξετάσεις,καρυότυπο,κυστική ίνωση,φονικοτητα κυττάρων,ελλειψη χρώματοσωματος Υ όλες μια χαρά!!!

Περάσαμε επιτροπή Δεκεμβριο και τώρα περιμένω περιοδο μέχρι την πρωτοχρονιά  για να ξεκινήσουμε την 1η εξωσωματικη μας!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα. Από την στιγμή που ανακαλύψαμε το πρόβλημα με το σπερμα του συζύγου εγχειρήσατε την κυρσοκυλη και ξεκίνησε ο γοργόθας μας. Τρεις σπερματενχυνσης αποτέλεσμα 0

πρωτη εξωσωματική δώδεκα βλαστοκυστες τεσσερις έμβρυο μεταφορές χοριακη 0 ενδιάμεση υστερεσκοπηση αλλαγή κέντρου μετά φέρουμε τα τέσσερα εμβρυακια μας.

εμβρυομεταφορα χοριακη 0 στο καινούργιο κέντρο εξέταση καρυοτυπο όλα οκ

δευτερη εξωσωματική οχτώ βλαστοκυστες και δυο έμβρυα από τη προηγούμενη και τα στέλνουμε για προεμφυτευτική όπου μας βγάζει πως μόνο δυο έμβρυα είναι υγειής. ΧΟΡΙΑΚΗ 96 και έχουμε τώρα τον πρίγκιπα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες.Έχω ξεκινήσει κι εγώ χαλαρά εδώ και 2 μήνες περίπου για κανονική σύλληψη αλλά τζίφος χωρίς να εχω κάποιο θέμα με τις κλασικές εξετάσεις.Ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι άλλο διαβάζοντας όμως τις περιπτώσεις σας.....πότε τελικά χρειάζεται μια γυναίκα να προχωρήσει σε εξωσωματική? Ετών 38.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zoi.ko καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι να μην χρειαστεί καμιά θεραπέια και να ερθει γρήγορα το μπεμπε.

Είναι ακόμη νωρίς για να ανησυχείς ωστόσο από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι στο εξάμηνο καλό θα είναι να ψαχτείς με εξετάσεις. Και φυσικά απαραίτητο ένα σπερμοδιάγραμμα(αν δεν έχετε κάνει ήδη). Από κει και πέρα ότι σου πει και ο γιατρός σου. Δεν είναι μονόδρομος απευθείας η εξωσωματική. Μπορεί να σας πει κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nikona είπε:

zoi.ko καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι να μην χρειαστεί καμιά θεραπέια και να ερθει γρήγορα το μπεμπε.

Είναι ακόμη νωρίς για να ανησυχείς ωστόσο από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι στο εξάμηνο καλό θα είναι να ψαχτείς με εξετάσεις. Και φυσικά απαραίτητο ένα σπερμοδιάγραμμα(αν δεν έχετε κάνει ήδη). Από κει και πέρα ότι σου πει και ο γιατρός σου. Δεν είναι μονόδρομος απευθείας η εξωσωματική. Μπορεί να σας πει κάτι άλλο.

Καλησπέρα nikona και σε ευχαριστώ. Ο γιατρός μου είπε ότι μετά από ένα χρόνο θεωρητικά θα πρέπει να το δούμε.Προφανώς, επειδή σε αυτά τα θέματα είμαι πολύ σχολαστική και όποτε νιώθω κάτι περίεργο πάω και με βλέπει, θεωρεί ότι δεν υπάρχει θέμα με εμένα μια και λόγω κληρονομικότητας τα ωάρια τα κατεβάζω 2-2.Για να είμαι ειλικρινής για σπερμοδιαγραμμα μου έχει πει,αλλά θέλω να εξαντλησω έστω το 6αμηνο.....δεν θέλω να το πω στον άντρα μου έτσι άκομψα.Θα δούμε αν και η αναμονή με σκοτώνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko μου μια γυναίκα προχωράει σε εξωσωματική όταν ανακαλύπτει κάποιο πρόβλημα ή όταν περνάει πολύς καιρός και δεν ερχεται η εγκυμοσύνη ή ακόμα και όταν βιάζεται και δεν θέλει να περιμένει τη φύση να λειτουργήσει απο μόνη της.. Λόγω ηλικίας και μόνο θα σου έλεγα να αρχίσεις με τις πολύ βασικές εξετάσεις μετά το εξάμηνο, δεδομένου οτι απο όσο λες δεν έχεις θέμα με τα ωάρια σου.. Ο χρόνος είναι εχθρός για μια γυναίκα και θεωρώ οτι θα μπορούσες να το συζητήσεις με τον άντρα σου και να ακούσεις και την δίκη του άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!! Σε καμία περίπτωση η εξωσωματική δεν είναι πρώτη στη λίστα υπάρχουν πρώτα αλλες μέθοδοι και αν δεν πιάσουν τότε προχωράς σε εξωσωματική! Σου εύχομαι σύντομα να έρθει το μωρακι σου και να μην μπεις καν στη διαδικασία εξετάσεων!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@zoi.ko μου μια γυναίκα προχωράει σε εξωσωματική όταν ανακαλύπτει κάποιο πρόβλημα ή όταν περνάει πολύς καιρός και δεν ερχεται η εγκυμοσύνη ή ακόμα και όταν βιάζεται και δεν θέλει να περιμένει τη φύση να λειτουργήσει απο μόνη της.. Λόγω ηλικίας και μόνο θα σου έλεγα να αρχίσεις με τις πολύ βασικές εξετάσεις μετά το εξάμηνο, δεδομένου οτι απο όσο λες δεν έχεις θέμα με τα ωάρια σου.. Ο χρόνος είναι εχθρός για μια γυναίκα και θεωρώ οτι θα μπορούσες να το συζητήσεις με τον άντρα σου και να ακούσεις και την δίκη του άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!! Σε καμία περίπτωση η εξωσωματική δεν είναι πρώτη στη λίστα υπάρχουν πρώτα αλλες μέθοδοι και αν δεν πιάσουν τότε προχωράς σε εξωσωματική! Σου εύχομαι σύντομα να έρθει το μωρακι σου και να μην μπεις καν στη διαδικασία εξετάσεων!! 

Mariloux σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ναι σίγουρα είναι εχθρός ίσως γι αυτό αγχώνομαι.Σήμερα ήρθε και η κυρία.....με παραπάνω προσπάθεια λοιπόν τους επόμενους μήνες. Σίγουρα είναι νωρίς αλλά η αλήθεια είναι ότι με τόσα που διαβάζω και ακούω φοβάμαι.Κάτι μήνες τώρα δεν είμαι και πολύ στα καλά μου μια και στη δουλειά το καλοκαίρι που είπα ότι παντρεύομαι με απέλυσαν με συνοπτικές διαδικασίες και είμαι αρκετά down. Τέλος πάντων!Εύχομαι ολόψυχα σε όλες σύντομα με τέλεια νέα και σποράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...