Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 23 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ 

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ , ΝΑ ΜΗ ΣΗΚΩΝΩ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ , ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ , ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙς ΧΑΜΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Αχ μακαρι αν βρεθει καποια ν μας περιγραψει γ τς συσπασεις..

μ τ καλο τ μωρακι μας...

κ ν μν αγχωνεσαι κ ολα καλα θ πανε..κ εγω λογω πλακουντα ειμαι ξαπλα..κ επαφη δν ειχαμε απο τν  αρχη λογω αποκολλησης...

ειμαι 24+3 σμρ..!!

katerinant95  Θα ήθελα και εγώ να γνωρίζω πως είναι, ναι με το καλό. Πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη , τουλάχιστον να πάνε όλα κατ ευχήν .

• Like 1

Καλησπερα κοριτσια..καταρχας καλη λευτερια κ στις2.. Εγω εχω 2 παιδακια κ θα προσπαθησω να βοηθησω να καταλαβετε συσπασεις..εαν παιρνεται ομως μαγνησιο τις μειωνει πολυ να ξερετε κ ισως δε τις νιωθετε..λιθπον αν δειτε κατι σαν καρουμπαλο σκληρο σε μια μερια δεν ειναι μψρο ειναισυσπαση. Η συσπαση εαν σηκωθειτε αλλαξετε θεση κτλ σταματα . Η κινηση του μωρου οχι..η συπαση κρατα λιγοτερη ωρα ..τη νιωθεις σαν τραβηγμα απο τα πλευρα προς τα μεσα κ οσο προχωρα η κυηση( σε σενα σε λιγο) τη βιωθειςσαν πετρωμα. Ξαφνικα σκληραινει η κοιλια σου σε ενα σημειο κ μετα ξαναχαλαρωνει..προςαπιγοητευση σου να σου πω πως αυτο πιυ νιωθεις κ νομιζεις οτι ειναι μψρο ειναι η συσπαση συνηθως... ;) καλη λευτεριααα

• Thanks 1

Finally, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση , πίστευα πως ήταν το μωράκι αλλά όπως μου ανέφερες είναι συσπάσεις, παίρνω μαγνήσιο , μου το αύξησε ο γιατρός μου , έχω αγχωθεί πάρα πολύ . Ευχαριστώ πολύ,φοβάμαι μήπως μικρύνει κι άλλο ο τράχηλος λόγω των συσπάσεων .

στις On 11/21/2017 at 9:03 ΜΜ, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 23 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ 

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ , ΝΑ ΜΗ ΣΗΚΩΝΩ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ , ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ , ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙς ΧΑΜΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ 

Γεια σου ΚΙΚΟΥ!! Να σε ρωτησω κατι...? Ποσα χιλιοστα ειναι δηλ ο τραχηλος σου? Αλλο πχ να ειναι 22mm κ αλλο 12mm... Nα ηρεμησεις γιατι αν ηταν τοσο επικινδυνο μαλλον θα σου εκαναν περιδεση.

Εμενα ο τραχηλος ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια (29mm) αλλα δε μου ειπε καν ο γιατρος να μην περπαταω (μονο να μην κουραζομαι κ να μην σηκωνω βαρη). Μου ειπε πως επειδη κ στην αυχενικη ηταν τοσο, ειμαστε καλα!! Παιρνω παντως προγεστερονη κολπικα πριν κοιμηθω... Εσενα σου εχει πει να παιρνεις?

Με το καλο το μωρακι σου... Ειναι κ σχετικα κοντα ηλικιακα!! Εγω ειμαι 25η!

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

Finally, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση , πίστευα πως ήταν το μωράκι αλλά όπως μου ανέφερες είναι συσπάσεις, παίρνω μαγνήσιο , μου το αύξησε ο γιατρός μου , έχω αγχωθεί πάρα πολύ . Ευχαριστώ πολύ,φοβάμαι μήπως μικρύνει κι άλλο ο τράχηλος λόγω των συσπάσεων .

Tιποτα δε θα παθει. Πλεον ολααυτα ειναι ελεγχομενα υπομονη κ ξεκουρασηηη η Παναγια μαζι σας

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Γεια σου ΚΙΚΟΥ!! Να σε ρωτησω κατι...? Ποσα χιλιοστα ειναι δηλ ο τραχηλος σου? Αλλο πχ να ειναι 22mm κ αλλο 12mm... Nα ηρεμησεις γιατι αν ηταν τοσο επικινδυνο μαλλον θα σου εκαναν περιδεση.

Εμενα ο τραχηλος ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια (29mm) αλλα δε μου ειπε καν ο γιατρος να μην περπαταω (μονο να μην κουραζομαι κ να μην σηκωνω βαρη). Μου ειπε πως επειδη κ στην αυχενικη ηταν τοσο, ειμαστε καλα!! Παιρνω παντως προγεστερονη κολπικα πριν κοιμηθω... Εσενα σου εχει πει να παιρνεις?

Με το καλο το μωρακι σου... Ειναι κ σχετικα κοντα ηλικιακα!! Εγω ειμαι 25η!

Γεια σου Rosemary , ο τράχηλος είναι 2,6 cm , αύξησα το μαγνήσιο που έπαιρνα και παίρνω επίσης προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά , απλώς έχω αγχωθεί  αρκετά , ιδιαίτερα με τις συσπάσεις μέσα στη μέρα .Με το καλό και το δικό σου μωράκι , να πάνε όλα καλά . Έχω τρομάξει η αλήθεια είναι . Είναι και το πρώτο μου μωράκι .

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Tιποτα δε θα παθει. Πλεον ολααυτα ειναι ελεγχομενα υπομονη κ ξεκουρασηηη η Παναγια μαζι σας

Finally , ευχαριστώ πολύ ειλικρινά . Μακάρι να πάνε όλα καλά , την αγαπάω πολύ τη μικρούλα μου και την περιμένω πως και πως.

• Like 1

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

Γεια σου Rosemary , ο τράχηλος είναι 2,6 cm , αύξησα το μαγνήσιο που έπαιρνα και παίρνω επίσης προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά , απλώς έχω αγχωθεί  αρκετά , ιδιαίτερα με τις συσπάσεις μέσα στη μέρα .Με το καλό και το δικό σου μωράκι , να πάνε όλα καλά . Έχω τρομάξει η αλήθεια είναι . Είναι και το πρώτο μου μωράκι .

Mια χαρα εισαι μωρε..!! Στα ορια εισαι, μην αγχωνεσαι.. κατω απο 15mm ειναι τα επικυνδυνα κ κατω απο 25mm εκει που πρεπει λιγακι να προσεχουμε!! Kαλα κανεις λοιπον κ προσεχεις αλλα μην ταραζεσαι!! Να μιλησεις με τον γιατρο σου για να σιγουρεψει οτι αυτες ειναι συσπασεις.. Καλη συνεχεια!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Mariloux έχω διαβάσει την ιστορία σου κ εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να είσαι πολυυυ εγ κυος ...ισως στη θεση σ να έκανα το ίδιο ...ενταξει είμαστε ανυπόμονος τι να κάνουμε ...μια συνάδελφος μου έκανε εξωσωματική το Μάιο και έκανε χοριακη 3 μέρες πριν ...τωρα περιμένει τα διδυμακια της 😍😘🤗(ήταν 1000% σιγουρη ότι θαταν αρνητική...) οπότε μόνο καλή σκεψη
    • Μακάρι..Είμαι βέβαια πολύ αγχωμένη με αυτά τα καφε τα οποία αυξήθηκαν από χθες.. μου είπε να μην κάνω ακόμα χοριακη αλλά να περιμένω ως τη Δευτέρα και να κανω τότε! 
    • Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!! @babybaby χρόνια πολλά κοπέλα μου, να τα εκατοστήσεις και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!  Εγω δεν μπόρεσα να κρατηθώ και έκανα μια χοριακή σήμερα αντί για Δευτέρα που μου είχε πει ο γιατρός (μετά απο εξωσωματική για όσες δεν ξέρουν την ιστορία μου) και με έχει φάει η αγωνία!! Το ξέρω οτι βιάζομαι αλλά πιστεύω οτι αν είναι να δείξει θα δείξει απο σήμερα, δεν θα το αντέξω να μάθω τα νέα στη δουλειά τη Δευτέρα, καλύτερα σήμερα που είμαι και στο σπιτακι μου!! Στείλτε μου τη θετική ας ενέργεια να πάνε όλα καλα!!! ❤❤❤
    • @Laika δύσκολο πολύ αυτό το χαλαρή! :/
    •     Οι φυσιολογικες τιμες στην κυηση αλλαζουν στις εξετασεις που αναφερεις... Εμενα πχ η crp τον 5ο νομιζω μηνα ηταν 4 κ ο γιατρος μου ειπε πως ηταν πολυ καλα. Νομιζω οτι τα ορια στην κυηση εγραφε το χαρτι οτι ηταν μεχρι 12 αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη... Ειναι πχ σαν τον αιματοκριτη που οσο προχωρα η κυηση εχει την ταση να πεφτει..  Καλη συνεχεια σε'σενα κ στο νινακι σου..!
  • Νέες συζητήσεις