Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΗΤΡΑΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 23 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ 

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ , ΝΑ ΜΗ ΣΗΚΩΝΩ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ , ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ , ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙς ΧΑΜΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μακαρι αν βρεθει καποια ν μας περιγραψει γ τς συσπασεις..

μ τ καλο τ μωρακι μας...

κ ν μν αγχωνεσαι κ ολα καλα θ πανε..κ εγω λογω πλακουντα ειμαι ξαπλα..κ επαφη δν ειχαμε απο τν  αρχη λογω αποκολλησης...

ειμαι 24+3 σμρ..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinant95  Θα ήθελα και εγώ να γνωρίζω πως είναι, ναι με το καλό. Πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη , τουλάχιστον να πάνε όλα κατ ευχήν .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια..καταρχας καλη λευτερια κ στις2.. Εγω εχω 2 παιδακια κ θα προσπαθησω να βοηθησω να καταλαβετε συσπασεις..εαν παιρνεται ομως μαγνησιο τις μειωνει πολυ να ξερετε κ ισως δε τις νιωθετε..λιθπον αν δειτε κατι σαν καρουμπαλο σκληρο σε μια μερια δεν ειναι μψρο ειναισυσπαση. Η συσπαση εαν σηκωθειτε αλλαξετε θεση κτλ σταματα . Η κινηση του μωρου οχι..η συπαση κρατα λιγοτερη ωρα ..τη νιωθεις σαν τραβηγμα απο τα πλευρα προς τα μεσα κ οσο προχωρα η κυηση( σε σενα σε λιγο) τη βιωθειςσαν πετρωμα. Ξαφνικα σκληραινει η κοιλια σου σε ενα σημειο κ μετα ξαναχαλαρωνει..προςαπιγοητευση σου να σου πω πως αυτο πιυ νιωθεις κ νομιζεις οτι ειναι μψρο ειναι η συσπαση συνηθως... ;) καλη λευτεριααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Finally, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση , πίστευα πως ήταν το μωράκι αλλά όπως μου ανέφερες είναι συσπάσεις, παίρνω μαγνήσιο , μου το αύξησε ο γιατρός μου , έχω αγχωθεί πάρα πολύ . Ευχαριστώ πολύ,φοβάμαι μήπως μικρύνει κι άλλο ο τράχηλος λόγω των συσπάσεων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/21/2017 at 9:03 ΜΜ, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 23 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ 

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ , ΝΑ ΜΗ ΣΗΚΩΝΩ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ , ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ , ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙς ΧΑΜΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ 

   Γεια σου ΚΙΚΟΥ!! Να σε ρωτησω κατι...? Ποσα χιλιοστα ειναι δηλ ο τραχηλος σου? Αλλο πχ να ειναι 22mm κ αλλο 12mm... Nα ηρεμησεις γιατι αν ηταν τοσο επικινδυνο μαλλον θα σου εκαναν περιδεση.

   Εμενα ο τραχηλος ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια (29mm) αλλα δε μου ειπε καν ο γιατρος να μην περπαταω (μονο να μην κουραζομαι κ να μην σηκωνω βαρη). Μου ειπε πως επειδη κ στην αυχενικη ηταν τοσο, ειμαστε καλα!! Παιρνω παντως προγεστερονη κολπικα πριν κοιμηθω... Εσενα σου εχει πει να παιρνεις?

   Με το καλο το μωρακι σου... Ειναι κ σχετικα κοντα ηλικιακα!! Εγω ειμαι 25η!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

Finally, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση , πίστευα πως ήταν το μωράκι αλλά όπως μου ανέφερες είναι συσπάσεις, παίρνω μαγνήσιο , μου το αύξησε ο γιατρός μου , έχω αγχωθεί πάρα πολύ . Ευχαριστώ πολύ,φοβάμαι μήπως μικρύνει κι άλλο ο τράχηλος λόγω των συσπάσεων .

Tιποτα δε θα παθει. Πλεον ολααυτα ειναι ελεγχομενα υπομονη κ ξεκουρασηηη η Παναγια μαζι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

   Γεια σου ΚΙΚΟΥ!! Να σε ρωτησω κατι...? Ποσα χιλιοστα ειναι δηλ ο τραχηλος σου? Αλλο πχ να ειναι 22mm κ αλλο 12mm... Nα ηρεμησεις γιατι αν ηταν τοσο επικινδυνο μαλλον θα σου εκαναν περιδεση.

   Εμενα ο τραχηλος ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια (29mm) αλλα δε μου ειπε καν ο γιατρος να μην περπαταω (μονο να μην κουραζομαι κ να μην σηκωνω βαρη). Μου ειπε πως επειδη κ στην αυχενικη ηταν τοσο, ειμαστε καλα!! Παιρνω παντως προγεστερονη κολπικα πριν κοιμηθω... Εσενα σου εχει πει να παιρνεις?

   Με το καλο το μωρακι σου... Ειναι κ σχετικα κοντα ηλικιακα!! Εγω ειμαι 25η!

Γεια σου Rosemary , ο τράχηλος είναι 2,6 cm , αύξησα το μαγνήσιο που έπαιρνα και παίρνω επίσης προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά , απλώς έχω αγχωθεί  αρκετά , ιδιαίτερα με τις συσπάσεις μέσα στη μέρα .Με το καλό και το δικό σου μωράκι , να πάνε όλα καλά . Έχω τρομάξει η αλήθεια είναι . Είναι και το πρώτο μου μωράκι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Tιποτα δε θα παθει. Πλεον ολααυτα ειναι ελεγχομενα υπομονη κ ξεκουρασηηη η Παναγια μαζι σας

Finally , ευχαριστώ πολύ ειλικρινά . Μακάρι να πάνε όλα καλά , την αγαπάω πολύ τη μικρούλα μου και την περιμένω πως και πως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΚΙΚΟΥ είπε:

Γεια σου Rosemary , ο τράχηλος είναι 2,6 cm , αύξησα το μαγνήσιο που έπαιρνα και παίρνω επίσης προγεστερόνη κάθε βράδυ κολπικά , απλώς έχω αγχωθεί  αρκετά , ιδιαίτερα με τις συσπάσεις μέσα στη μέρα .Με το καλό και το δικό σου μωράκι , να πάνε όλα καλά . Έχω τρομάξει η αλήθεια είναι . Είναι και το πρώτο μου μωράκι .

   Mια χαρα εισαι μωρε..!! Στα ορια εισαι, μην αγχωνεσαι.. κατω απο 15mm ειναι τα επικυνδυνα κ κατω απο 25mm εκει που πρεπει λιγακι να προσεχουμε!! Kαλα κανεις λοιπον κ προσεχεις αλλα μην ταραζεσαι!! Να μιλησεις με τον γιατρο σου για να σιγουρεψει οτι αυτες ειναι συσπασεις.. Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...