Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ινομυωματα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Χάθηκα λίγο αυτό το διάστημα γιατί είχα τρεχάματα...

είμαι στην 15η εβδομάδα εγκυμοσύνης και έχω 2 ινομυωματα, και τα δυο είναι εκτός μήτρας, το ένα είναι αρκετά μεγάλο 9εκ και το άλλο γύρω στα 4, γενικά εδώ και 3 εβδομάδες μου δίνει πόνους κυρίως στη μέση και κάπως κοντά στα νεφρά αλλά την προηγούμενη βδομάδα ήταν αφόρητοι και τελικά νοσηλεύτηκα με ενδοφλέβια αντιβίωση και παυσιπονη για μια εβδομάδα... τώρα είμαι σπίτι πάλι αλλά δε νιώθω ότι μου έχει περάσει τελείως,έχω ενοχλησεις ειδικά όταν πάω τουαλέτα για ούρηση... 

ο γιατρός λέει ότι θα ηρεμήσει τώρα σιγά σιγά για κάποιες εβδομάδες και ίσως με πιάσει στο τρίτο τρίμηνο πάλι... 

η μαία θεωρεί ότι θα κάνω πρόωρο τοκετό και οι δυο λένε για καισαρική... 

εγω γενικά φοβάμαι πολύ, για αιμορραγίες έχω ακούσει, για προωροτητες κτλ κτλ, γενικά η ψυχολογία μου έχει χαλαστεί παρά πολύ. Είμαι και σπίτι γιατί ακόμα πονάω για να βγω χωρίς τηλεόραση (μας χάλασε) και χωρίς λαπτοπ(μου έσπασε η οθόνη) και όλη μέρα σκέφτομαι τι θα γίνει :( 

εχει κάποια εμπειρία αντίστοιχη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λευτέρη μου, εγω με ινομυώματα δεν έχω κάποια εμπειρία, αλλά απο άρθρα που έχω διαβάσει λογικά θα ηρεμήσεις σιγά σιγά. Όντως έχει πόνο αλλά όχι για όλη τη διάρκεια.Για καισαρική που σου λένε, οκ!! Δεν τρέχει τίποτα, μια χαρά καλύτερα μην σου πω!  

Τώρα αν κάποια έχει εμπειρία σχετικά εύχομαι να σε βοηθήσει καλύτερα!!!! 

Φιλάκια καλημέρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι να την καισαρική την κανείς για να μην αιμορραγήσεις στον φυσιολογικό ή αν υπάρχει περίπτωση να γίνει και εκεί :/ δεν έχω ακόμα πλήρη εικόνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...