Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λέτε να είμαι έγκυος; ;


mammy ri

Recommended Posts

Χωρις να θελω να σε απογοητεύσω πιστεύω πως αν ήσουν έγκυος το τεστ θα έδειχνε.εχουν περάσει αρκετές μέρες από την επαφή. . Σε εμενα είχε δείξει 5 μέρες πριν την καθυστέρηση και 9 μετά την επαφή.επίσης κάτι που θέλω να προσθέσω σε κάτι που διάβασα.το υγείες σπέρμα μπορεί να ζήσει μέχρι και 5 μέρες όχι μόνο ώρες.πχ μπορεί να έχεις επαφή Δευτέρα και να γίνει η σύλληψη Παρασκευή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η olga86 είπε:

Χωρις να θελω να σε απογοητεύσω πιστεύω πως αν ήσουν έγκυος το τεστ θα έδειχνε.εχουν περάσει αρκετές μέρες από την επαφή. . Σε εμενα είχε δείξει 5 μέρες πριν την καθυστέρηση και 9 μετά την επαφή.επίσης κάτι που θέλω να προσθέσω σε κάτι που διάβασα.το υγείες σπέρμα μπορεί να ζήσει μέχρι και 5 μέρες όχι μόνο ώρες.πχ μπορεί να έχεις επαφή Δευτέρα και να γίνει η σύλληψη Παρασκευή. 

Καλημέρα!Οι 5 είναι πάρα πολλές! 2 το πολύ 3 και με πολύ πιιο "ασθενή" δράση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εμένα μου κάνει εντύπωση πως ζει το σπερμα τόσες πολλές μέρες.. Εδώ στο σπερμοδιαγραμμα μετά απο κάποιες ώρες σε υγιές σπερμα σταματάνε να κινούνται τα σπερματοζωάρια.. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το απολυτα υγειες σπερμα ζει εως 5 μερες!το εχω ψαξει το εχω διαβασει μου το εχουν πει 2 γιατροι,γυναικολογος και ουρολογος.το θεμα ειναι ομως το δυσκολα θα βρεις απολυτα υγειες σπερμα με τον τροπο ζωης μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η olga86 είπε:

Χωρις να θελω να σε απογοητεύσω πιστεύω πως αν ήσουν έγκυος το τεστ θα έδειχνε.εχουν περάσει αρκετές μέρες από την επαφή. . Σε εμενα είχε δείξει 5 μέρες πριν την καθυστέρηση και 9 μετά την επαφή.επίσης κάτι που θέλω να προσθέσω σε κάτι που διάβασα.το υγείες σπέρμα μπορεί να ζήσει μέχρι και 5 μέρες όχι μόνο ώρες.πχ μπορεί να έχεις επαφή Δευτέρα και να γίνει η σύλληψη Παρασκευή. 

olga86 σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όμως νομίζω πως τα όσα γράφεις είναι αντικρουόμενα. Από τη μία μου λες ότι έχουν περάσει αρκετές μέρες από την επαφή, ναι έχουν περάσει. Από τη σύλληψη όμως; Αν όπως λες το σπέρμα ζει μέχρι και 5 ημέρες, θα μπορούσε η γονιμοποίηση να είχε γίνει έως και 5 ημέρες αργότερα. Άρα το 9 μέρες μετά την επαφή ίσως να είναι και λίγο. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ένα αρνητικό τεστ μπορεί μερικές μέρες μετά να είναι θετικό. Οπότε θα επιτρέψω στον εαυτό μου να ελπίζει. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι επρεπε να ειναι θετικο το λεω με την προυποθεση πως εκανες ωορρηξια την 14η μερα και οχι αργοτερα.αν εκανες ωορρηξια την 19η μερα ναι ειναι νωρις ακομα για να δειξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammy ri  Από τη στιγμή που έκανε ςελεύθερη επαφή φυσικά και μπορεί να έχεις μείνει έγκυος....βέβαια με μία επαφή μόνο είναι μειωμένες οι πιθανότητες,αλλά παίζουν ρόλο πολλά όπως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γονιμότητας,αν έχεις ήδη παιδάκι,αν το σπέρμα είναι είναι "υγιές"....και πάλι υπάρχει η πιθανότητα γλυκιά μου,σήμερα (δεν) περιμένεις εεε;;;

Καλή επιτυχία και μην πτοείσαι.....think positive και χαμογέλα!!!

misofeggaro Καλή επιτυχία με μια μέγαλη χοριακή!!!

Θα κάνετε τεστάκια;;Πότε να περιμένουμε τα ευχάριστα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η olga86 είπε:

το απολυτα υγειες σπερμα ζει εως 5 μερες!το εχω ψαξει το εχω διαβασει μου το εχουν πει 2 γιατροι,γυναικολογος και ουρολογος.το θεμα ειναι ομως το δυσκολα θα βρεις απολυτα υγειες σπερμα με τον τροπο ζωης μας 

5 μέρες? ???εγώ νόμιζα 3 το πολύ! ☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααααα τι κάνετε κορίτσια μου;;;Είμαι εγκυουλα τελικά...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την υποστήριξη πριν μάθω τα ευχάριστα...Με βοηθήσατε να περιορισω το άγχος μου..Ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου....:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η olga86 είπε:

οτι επρεπε να ειναι θετικο το λεω με την προυποθεση πως εκανες ωορρηξια την 14η μερα και οχι αργοτερα.αν εκανες ωορρηξια την 19η μερα ναι ειναι νωρις ακομα για να δειξει.

    Ειναι λιγο απολυτο αυτο που λες...

   Εγω που εχω σχεδον σταθερη ωορρηξια 14η ημερα, εκανα τεστ 1η ημερα καθυστερησης, ηταν αρνητικο, την επομενη (ξαναεκανα γιατι ΠΟΤΕ δεν εχω καθυστερησεις) ηταν πολυ αχνο θετικο κ την αλλη ημερα που εκανα χοριακη, η χοριακη μου ηταν τεραστια για 3η ημερα!! 1400 νομιζω!! Δηλ, οταν την 1η ημερα μου βγηκε αρνητικο, η χοριακη μου θα ηταν τουλαχιστον 600. Αυτο συμβαινει γιατι 1ον δεν εχουν ολα τα τεστ την ιδια ευαισθησια (αν κ γραφουν 25) κ 2ον δεν ειναι παντα αντιπροσωπευτικη η συγκεντρωση χοριακης γοναδοτροπινης στα ουρα σε τοσο πρωιμο σταδιο... Γι' αυτο θα το ξαναπω για πολλοστη φορα.....τεστακια μετα την καθυστερηση!!!

   Κανενα νοημα δεν εχει να ψαχνουμε καθε μηνα συμπτωματα, τα κανουμε καθε μηνα τεστ κ να απογοητευομαστε.. Ας γνωριζουμε σωστα τον κυκλο μας, ας γνωριζουμε στο περιπου την ωορρηξια μας κ το ποτε εχουμε καθυστερηση κ ας βιωσουμε να συμπτωματα της εγκυμοσυνης, οταν οντως θα ειμαστε εγκυες κ οχι σε καθε κυκλο...

   Ευχομαι ολες συντομα να βιωσεται την ομορφια της κυησης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

5 μέρες? ???εγώ νόμιζα 3 το πολύ! ☺☺☺

Κ εγώ έχω ακούσει,διαβάσει ότι το υγιές σπέρμα μπορεί να ζήσει μέσα στον κόλπο μέχρι και 5 μέρες,ενώ απ'έξω λίγα λεπτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η mammy ri είπε:

Καλημερααααααααα τι κάνετε κορίτσια μου;;;Είμαι εγκυουλα τελικά...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την υποστήριξη πριν μάθω τα ευχάριστα...Με βοηθήσατε να περιορισω το άγχος μου..Ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου....:x

@mammy ri αληθεια λες; συγχαρητηρια κοριτσι μου!! με το καλο, πολυ χαρηκα!!!! να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις οσο δεν παει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η mammy ri είπε:

Καλημερααααααααα τι κάνετε κορίτσια μου;;;Είμαι εγκυουλα τελικά...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την υποστήριξη πριν μάθω τα ευχάριστα...Με βοηθήσατε να περιορισω το άγχος μου..Ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου....:x

Δεν το είχα δει.....συγχαρητήρια....μπράβο!!!

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και μια ακόμα πιο εύκολη γέννα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η mammy ri είπε:

Καλημερααααααααα τι κάνετε κορίτσια μου;;;Είμαι εγκυουλα τελικά...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την υποστήριξη πριν μάθω τα ευχάριστα...Με βοηθήσατε να περιορισω το άγχος μου..Ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου....:x

Μπράβο κοπέλα μου! Με το καλό να έχετε ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σας!

Ωραίο Χριστουγεννιάτικο δωράκι :) Συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα...Ευχαριστώ μια μια ξεχωριστά για τις ευχές πραγματικά εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά..και εύχομαι να αποκτήσετε όλες ένα σπορακι στην κοιλίτσα σας και να έχετε υγεία και αγάπη.πιστευω πως αν τα έχουμε αυτά τα δύο σιγά σιγά έρχονται και όλα τα άλλα..γιατί αυτό είναι δώρο οπότε θέλει σου έρχεται!!φιλάκια πολλά και καλό μήνα! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2017 at 11:20 ΠΜ, ο/η mammy ri είπε:

Καλημερααααααααα τι κάνετε κορίτσια μου;;;Είμαι εγκυουλα τελικά...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για την υποστήριξη πριν μάθω τα ευχάριστα...Με βοηθήσατε να περιορισω το άγχος μου..Ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου....:x

συγχαρητηρια....με το καλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
    • δυστυχώς δεν θα σταματήσει..είναι θέμα τύχης καθαρά που θα πέσουμε.. ισχύει αυτό με το ιντερνετ..είναι λίγο δίκοπο αλλά αν ξέρεις πως να χειριστείς τις πληροφορίες νομίζω πως λειτουργεί υπερ μας...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...