Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα φώτα σας. Θηλάζει ασταμάτητα.


Recommended Posts

Κοριτσια τη βοηθεια σας παρακαλω γτ εχω κατα-μπερδευτει και δε ξερω τι ειναι νορμαλ και τι οχι. Ο μικρος ολη τη μερα τρωει ανα 1-1.30 ωρα για 10-15' και πριν τον μεγαλο του τον υπνο, κατα τις 21-21:30 ξεκιναει δλδ ειναι στο στηθος για 2 ωρες... Ειναι φυσιολογικο αυτο;; Τρωει τοση ωρα;; Και πως μπορω να ξερω αν τρωει ή πιπιλαει;;;

ΥΓ.: Ξεχασα να γραψω, ειναι 2 μηνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Revelator_M είπε:

Κοριτσια τη βοηθεια σας παρακαλω γτ εχω κατα-μπερδευτει και δε ξερω τι ειναι νορμαλ και τι οχι. Ο μικρος ολη τη μερα τρωει ανα 1-1.30 ωρα για 10-15' και πριν τον μεγαλο του τον υπνο, κατα τις 21-21:30 ξεκιναει δλδ ειναι στο στηθος για 2 ωρες... Ειναι φυσιολογικο αυτο;; Τρωει τοση ωρα;; Και πως μπορω να ξερω αν τρωει ή πιπιλαει;;;

Κοριτσι μου, να σου ζησει το μωρο σου. Ποσο ειναι; αν ειναι μικρουλι ειδικα το πρωτο τριμηνο ζωης ειναι το απολυτα φυσιολογικο αυτο. Αλλωστε λεγεται 4ο τριμηνο εγκυμοσυνης διοτι το νινακι ακομα δεν εχει συνειδητοποιησει τι του λαχε&βγηκε απο την ομορφη φωλιτσα του! Ο θηλασμος δεν ειναι απαραιτητα μονο διατροφικος. Οπως λες μπορει απλα να πιπιλαει. Γιατι το κανει αυτο; 1. Ρυθμιζει την παραγωγη σου για να ανταποκρινεται στις αναγκες του, oh yes αυτο γινεται με το να πιπιλαει, αλλωστε ο θηλασμος ειναι ζητηση-προσφορα, οσο το μωρο ζητα,τοσο παραγουμε. 2. Θελει παρηγορια-αγκαλιτσα-μανουλιτσα. 3. Θελει να φαει παραπανω και 4. Λες οτι κυριως αυτο συμβαινει βραδυ, το βραδυ λοιπον η ροη μας ειναι λιγο πιο μειωμενη, αρα παιρνει&ο θηλασμος παραπανω ωρα, επισης το μωρο παιρνει&μελατονινη, την ουσια που θα το βοηθησει να κοιμηθει. Μετα ποση ωρα σου κοιμαται; μαζευει αποθεματα το γλυκουλι να ναι χορτατο&να κοιμηθεις λιγο παραπανω! Χεχε βασικα πολλα πραγματα αναλογα την ηλικια. Ποιο μετα μπορει να ναι δοντια, ή να ναι αρρωστουλι οποτε να θελει μανουλα! Μην σε ανησυχει, ειναι κουραστικο αλλα ειναι φυσιολογικο&οσο μεγαλωνει το μωρο σου θα μειωνεται ο χρονος. Παντως συνηθως το ξεχωριζεις γιατι ακους την καταποση και κουνιουνται τα μηνιγγια του (δεν ξερω αν ημουν σαφης) ?. Τι σε μπερδευει ομως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χριστιαννα* Σε ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου. 2 μηνων ειναι, ξεχασα να το πω. Το κανει μονο το βραδυ αυτο και αυτο που με μπερδεψε ειναι οτι ενω τον παιρνει ο υπνος, αμα φυγω ξυπναει και θελει παλι στηθος ενω αν μεινω διπλα του, μπορει να του φυγει το βυζακι :) αλλα κοιμαται. Ουτε τον μπαμπα του δε θελει το βραδυ, μονο εμενα αλλιως δε κοιμαται. Μπερδευτηκα γιατι το πρωι θηλαζει πολυ γρηγορα και μαλιστα εχω και πολυ γαλα που πολλες φορες τον πνιγει και τα πρωινα βγαζει συνεχεια γουλιες και λεω πως στο καλο το πρωι με 5' βγαζει γουλιες και το βραδυ με 2 ωρες τπτ;;; 

Ασε που εχω και τους γυρω τριγυρω να μου λενε οτι θα κακομαθει ετσι και δε μπορεις να το νανουριζεις με στηθος κτλ και λεω μπας και κανω κατι λαθος;; Σημερα προσπαθησα να τον βγαλω και να τον νανουρισω με αγκαλια αλλα με τπτ δεν ηθελε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Revelator_M είπε:

@Χριστιαννα* Σε ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου. 2 μηνων ειναι, ξεχασα να το πω. Το κανει μονο το βραδυ αυτο και αυτο που με μπερδεψε ειναι οτι ενω τον παιρνει ο υπνος, αμα φυγω ξυπναει και θελει παλι στηθος ενω αν μεινω διπλα του, μπορει να του φυγει το βυζακι :) αλλα κοιμαται. Ουτε τον μπαμπα του δε θελει το βραδυ, μονο εμενα αλλιως δε κοιμαται. Μπερδευτηκα γιατι το πρωι θηλαζει πολυ γρηγορα και μαλιστα εχω και πολυ γαλα που πολλες φορες τον πνιγει και τα πρωινα βγαζει συνεχεια γουλιες και λεω πως στο καλο το πρωι με 5' βγαζει γουλιες και το βραδυ με 2 ωρες τπτ;;; 

Ασε που εχω και τους γυρω τριγυρω να μου λενε οτι θα κακομαθει ετσι και δε μπορεις να το νανουριζεις με στηθος κτλ και λεω μπας και κανω κατι λαθος;; Σημερα προσπαθησα να τον βγαλω και να τον νανουρισω με αγκαλια αλλα με τπτ δεν ηθελε!!

Ετσι ακριβως λοιπον το μωρακι σου θελει περισσοτερη δοση απο μανουλιτσα το βραδυ. Το στηθος δεν ειναι μονο το φαγακι αλλα&η ασφαλεια του. Εισαι ολοκληρος ο κοσμος για το μωρο σου. Οντως τη μερα η ροη ειναι πιο εντονη, κοιτα μηπως για να μειωθουν οι γουλιες πριν τα γευματα αποσυμφορεις λιγο με το χερι ωστε να μην πνιγεται. Αν εχεις εντονη ροη (συντριβανακια) καλο θα ναι να το βοηθησεις λιγο ετσι. Το βραδυ γενικα τρωνε πιο χαλαρα αν ειναι και μισοκοιμισμενα ειναι πιο αργοι οι ρυθμοι. 

Καλα αυτο με τον περιγυρο που λεει τα δικα του ειναι γνωστη ιστορια. Δεν ειναι αυτοι οι γονεις του μωρου σου δεν εχουν ουτε την ευθυνη ουτε λογο σε τιποτα. Αλλωστε τοσο μικρα δεν κακομαθαινουν για ονομα! Δεν υπαρχουν σωστα&λαθη, εξαρταται τι ταιριαζει στη δυαδα μωρακι-μανουλα. Κανεις δεν ξερει καλυτερα απο αυτη τη δυαδα! Θα κοιμαται με διαφορους τροπους, με στηθος, με κουνημα, μονο του, στην αγκαλια αλλου. Τιποτα δεν ειναι στανταρ. Εμας η μπεμπα 4 μηνων καθε φορα θελει κατι αλλο. Απολαυσε το&μην ακους κανεναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Revelator_M είπε:

@Χριστιαννα* Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου! Και σενα να σου ζησει η μπεμπουλα σου!! :):):x

Να σαι καλα! Καλα κουραγια&καλους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλαζω εδω και 16 μηνες... δεν αρνεισαι στηθος στο μωρο .... ! Ναι ειναι φυσιολογικο! 

Ακομα και αν θελει να αποκοιμηθει!!

ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ!! ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ! εχουν αναγκη απο την μανουλα τους! 

Κλεισε τα αυτια σου.. εμεις οι θηλαζουσες ακουμε παρα πολλα.... 

Συμφωνω και σε οτι σου ειπε η @Χριστιαννα*

Να σου ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

Θηλαζω εδω και 16 μηνες... δεν αρνεισαι στηθος στο μωρο .... ! Ναι ειναι φυσιολογικο! 

Ακομα και αν θελει να αποκοιμηθει!!

ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ!! ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ! εχουν αναγκη απο την μανουλα τους! 

Κλεισε τα αυτια σου.. εμεις οι θηλαζουσες ακουμε παρα πολλα.... 

Συμφωνω και σε οτι σου ειπε η @Χριστιαννα*

Να σου ζησει!

Καλησπερα. Να σου ζησει και σενα και συγχαρητηρια που θηλαζεις τοσο καιρο. Δεν αρνουμαι ποτε. Απλα, μερικες φορες ρωταω κιολας γιατι με αυτα που ακουω απο τους γυρω μου, λεω, λες να κανω λαθος εγω τελικα;;

Καλα περιττο να πω οτι τα στηθη μου εχουν αλλη θερμοκρασια απ το υπολοιπο σωμα.. Χαχα, απο χθες θηλαζουμε στην κυριολεξια "ασταματητα". :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Καλησπερα. Να σου ζησει και σενα και συγχαρητηρια που θηλαζεις τοσο καιρο. Δεν αρνουμαι ποτε. Απλα, μερικες φορες ρωταω κιολας γιατι με αυτα που ακουω απο τους γυρω μου, λεω, λες να κανω λαθος εγω τελικα;;

Καλα περιττο να πω οτι τα στηθη μου εχουν αλλη θερμοκρασια απ το υπολοιπο σωμα.. Χαχα, απο χθες θηλαζουμε στην κυριολεξια "ασταματητα". :mrgreen:

Οσο ακους το μωρακι σου και αναπτύσσεται την δικη σας επικοινωνια ..... τιποτα δεν κανεις λαθος! αν βρέχει πάνες αν παίρνει βάρος αν ειναι ένα ζωηρό μωράκι δεν ανησυχεις καθολου... συνεχιζεις μαραθωνιους θηλασμους  χαχα οι οποίοι σιγα σιγα θα μειωθουν σε διαρκεια με τους μηνες... σε συχνοτητα δεν σου υπογραφω .. χαχαχα γιατι εμενα 16 μηνων και τωρα με τα δοντια ξυπνουσε ανα μια ωρα ΚΑΘΕ βραδυ .. για 4 μερες.. χαχα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofilia είπε:

Οσο ακους το μωρακι σου και αναπτύσσεται την δικη σας επικοινωνια ..... τιποτα δεν κανεις λαθος! αν βρέχει πάνες αν παίρνει βάρος αν ειναι ένα ζωηρό μωράκι δεν ανησυχεις καθολου... συνεχιζεις μαραθωνιους θηλασμους  χαχα οι οποίοι σιγα σιγα θα μειωθουν σε διαρκεια με τους μηνες... σε συχνοτητα δεν σου υπογραφω .. χαχαχα γιατι εμενα 16 μηνων και τωρα με τα δοντια ξυπνουσε ανα μια ωρα ΚΑΘΕ βραδυ .. για 4 μερες.. χαχα ! 

Να σου πω την αληθεια το πρωτο διαστημα σκεφτομουν συνεχως, Θεε μου ποτε θα κοιμηθω μερικες ωρες σερι;; Θα τα παιξω κτλ.. Τωρα ομως ουτε το σκεφτομαι αλλο.. Ασε που μπορει να κοιμηθω μια ωρα κ να ναι σαν να χω κοιμηθει 5. Επισης, μερικες φορες θηλαζω και μετα δε το θυμαμαι.. Χαχα.. Κοιμαμαι κανονικα! Τωρα πως το κανω αυτο ουτε εγω ξερω!! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...