Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια ποιες εχουν θρομβοφιλια τα φωτα σας


Anasta35

Recommended Posts

Καλησπέρα με μια μερα καθυστέρηση ειπα να κανω χοριακη και μαι ηταν θετικη 400 κατι. Αλλα επειδη ειχα δυο αποτυχημενες εγκυμοσυνες και μου ειπαν μετα απο εξετάσεις οτι εχω θρομβοφιλια πήρα την αιματολογο και μαζι με το σαλοσπιρ κάνω και ενεσεις.σημερα εκανα την πρωτη και μελανιασα πολυ μηπως κανω κατι λαθος? Εννοείται πως δεν εχω πει τιποτα ουτε στον αντρα μου γιατι φοβαμαι να μην τον απογοητευσω παλι την Τετάρτη εχω ραντεβού στη γυναικολόγο αυτα οποιος μπορει να μου πει κάτι για τις ενεσεις γιατι αγχώθηκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ειναι αυτες οι ενεσεις κοριτσακι μου... Οι μελανιες ειναι στανταρακι με τις αντιπηκτικες..και μενα η κοιλια μου γεματη ειναι απο μελανιες. Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου και μην αγχωνεσαι.. Με τις ενέσεις θα το αντιμετωπισεις και θα πανε ολα καλα! ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anasta35 ,όλα καλά θα πάνε! Εξάλλου η χοριακη σου με μια μέρα καθυστέρησης είναι σούπερ! Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω για τη διαδικασία μου ακολουθήσες ώστε να φτάσεις στο συμπέρασμα ότι υπάρχει το θέμα της θρομβοφιλιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ειχα δυο εγκυμοσυνες που δεν μεγαλωνε το έμβρυο και πηγα στην αιματολογο και εκεινη μου ειπε με βαση τις εξετασεις που εκανα πως είναι αυτοανοση θρομβοφιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Σου ευχομαι ολοψυχα μια ομορφη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη! Κι εγω εχω θρομβοφιλια...σε μια σειρα εξετασεων λογω αστατου κυκλου το ανακαλυψα τυχαια...απο τη στιγμη που επιβεβαιωσα την εγκυμοσυνη μου εκανα αντιπηκτικες κ ολα πηγαν τελεια...εχω μια μπουμπου 2.5 ετων κ αρχισαμε προσπαθειες για 2ο μωρακι...μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα εφοσον το γνωριζεις...η κολλητη μου εχασε 2 μωρακια διοτι δεν γνωριζε οτι ειχε το ιδιο θεμα...το ανακαλυψε εκανε αντιπηκτικες κ τωρα εχει μια ζουζουνα 3 ετων κ περιμενει σε λιγες μερες την δευτερη...μελανιες θα κανεις ειναι αναποφευκτο...οτι κι αν δοκιμασα κι εγω ημουν γεματη αλλα ειναι το λιγοτερο...μην φοβασαι μα το συζητησεις με τον συζυγο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ήμουν εγώ έγκυος κ ανακαλύψαμε τη θρομβοφιλια λίγο αργά, πήγαινα στον φαρμακοποιό κ κου τις έκανε. Όταν δεν πήγαινα μελάνιαζα, όταν μου τις εκανε, όχι... Οπότε για δοκίμασε το κ καλή επιτυχία! Περιμένουμε νέα σου και εμείς οι ομοιοπαθουσες να πάρουμε λίγο κουραγιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anasta35 είπε:

Καλημερα ειχα δυο εγκυμοσυνες που δεν μεγαλωνε το έμβρυο και πηγα στην αιματολογο και εκεινη μου ειπε με βαση τις εξετασεις που εκανα πως είναι αυτοανοση θρομβοφιλια

Μέχρι πόσες εβδομάδες έφτασαν οι προηγούμενες εγκυμοσυνες; πάντως όλα θα πάνε μια χαρά τώρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 15/11/2017 at 11:11 ΠΜ, ο/η joy2 είπε:

Όταν ήμουν εγώ έγκυος κ ανακαλύψαμε τη θρομβοφιλια λίγο αργά, πήγαινα στον φαρμακοποιό κ κου τις έκανε. Όταν δεν πήγαινα μελάνιαζα, όταν μου τις εκανε, όχι... Οπότε για δοκίμασε το κ καλή επιτυχία! Περιμένουμε νέα σου και εμείς οι ομοιοπαθουσες να πάρουμε λίγο κουραγιο! 

@joy2 οταν λες λιγο αργα σε ποια εβδομαδα πληζ? ακομα περιμενω αποτελεσματα και καθομαι στα καρβουνα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην 6η.. Κανονικά θέλει ασπιρίνη πριν μείνεις έγκυος κ αμέσως με την επιβεβαίωση εγκυμοσύνης τις Ενέσεις! Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειμαι Στην 8 εβδομαδα και για πρωτη φορα ακουσαμε καρδια και ολα προς το παρον βα μην το ματιασω πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 αυριο κλεινω την 13η.... αλλα εχω διαβασει οτι αλλου ειδους μεταλλαξη σου προκαλει προβλημα στην αρχη ,αλλη στη μεση και αλλη στο τελος ..... παραμονες χριστουγενων θα μαθω..... ! και ελπιζω να τη βγαλω καθαρη εννοω να μην εχω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papaki2017 είπε:

@joy2 αυριο κλεινω την 13η.... αλλα εχω διαβασει οτι αλλου ειδους μεταλλαξη σου προκαλει προβλημα στην αρχη ,αλλη στη μεση και αλλη στο τελος ..... παραμονες χριστουγενων θα μαθω..... ! και ελπιζω να τη βγαλω καθαρη εννοω να μην εχω....

Μακάρι κορίτσι μου τι να σου πω! Εμενα η δικιά μου προκαλεί από την αρχή, οπότε όταν ξαναμεινω έγκυος με το καλό θα δούμε αν όντως με βοηθάει η ηπαρινη! Καλή επιτυχία και όλα να σου πάνε όπως ποθείς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anasta35 οι μεταλλαξεις βρίσκονται σε διαφορετικά γονίδια άλλοτε ομοζυγες (τις έχουμε κληρονομήσει κ από τους δύο γονείς)  άλλοτε έτεροζυγες (τις κληρονόμησε από έναν γονεα). Ανάλογα με το ποια γονιδια είναι μεταλλαγμένα οι αιματολογοι  βγάζουν συμπέρασμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτοανοση? πρωτη φορα το ακουω ... φφφφ.... θεουλη μου ολα να μας πανε καλα .... δε νομιζω να αντεξω αλλη απωλεια στο Δαφνι θα με πανε ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

@joy2 εμενα μου βρηκαν πολυ χαμηλη (37) την πρωτεινη S. kai μετα με βαλαν να κανω φουλ πακετο εξετ. 

εσενα /.? 

Άμα σου πω ότι δεν θυμάμαι... Μου βγήκαν 5 έτεροζυγες μεταλλαξεις.. Πρωτεΐνη οκ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου επειδή εχω ιστορικό παλινδρομων πήγα στην κορυφαία αιματολογο κ μου είπε πως δεν εχω θρομβοφιλια. .Υπάρχει πιστεύετε θρομβοφιλια κυησης που εμφανίζεται μόλις ειμαστε εγκυες? Γιατί καλώς η κακώς δεν βρέθηκε τιποτα σε καμία γενικά εξέταση μου κ δεν βρισκω το λογο των παλινδρομων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dimitra75κάπως έτσι. Στην εγκυμοσύνη αλλάζει η πηκτικότητα. Εγώ είχα κάνει εξετάσεις όντας έγκυος αλλά μου είπε η αιματολόγος ότι θα ήθελε να κάνουμε και τον έλεγχο σε φάση που δεν είμαι έγκυος. Μάλιστα πρέπει να αφήσεις ένα 3μηνο μετά από εγκυμοσύνη ή αποβολή για να επανέλθει ο οργανισμός. Έτσι μου είπαν στο Λαικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dimitra75 όλοι οι άνθρωποι έχουν πιθανότητες κάποια στιγμή στη ζωή τους να εμφανίσουν κάποια θρόμβωση.. Στην εγκυμοσύνη οι πιθανότητες αυτές πολλαπλασιάζονται, μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με την θρομβοφιλια αλλά να παλινδρομήσει κύηση λόγω αυτής!! Στις παλινδρομες σου δεν κάνατε βιοψία εμβρύου για να δείτε τι φταίει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

@Dimitra75κάπως έτσι. Στην εγκυμοσύνη αλλάζει η πηκτικότητα. Εγώ είχα κάνει εξετάσεις όντας έγκυος αλλά μου είπε η αιματολόγος ότι θα ήθελε να κάνουμε και τον έλεγχο σε φάση που δεν είμαι έγκυος. Μάλιστα πρέπει να αφήσεις ένα 3μηνο μετά από εγκυμοσύνη ή αποβολή για να επανέλθει ο οργανισμός. Έτσι μου είπαν στο Λαικό.

χμμμμμ... ποσο παει το μαλλι εκει εαν ξερεις? γιατι εγω στο εξωτερικο εχω πληρωσει πανω απο 2000 ευρω που δε μου περισσευαν κιολας... κι αν χρειαστει να τις ξανακανω δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναδιαθεσω τετοιο ποσο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papaki2017 όταν έκανα ενώ ήμουν έγκυος κάποιες (5-6) γονίδια πλήρωσα 150 ευρώ. Δεν είχε νόημα τότε να κάνω τον πλήρη έλεγχο όμως. έτσι μου ειχε πει η γιατρος.γιατι λογω εγκυμοσυνης όλα θα ήταν "πειραγμένα". μετά τη 2η εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε πήγα κ την είδα πάλι και μου είπε να κάνω πλήρη έλεγχο. θα τον κάνω λοιπόν αρχές ιανουαρίου. θα σου πω τότε πόσο θα κοστίσει. καπου το ξαναεγραψα νομιζω.μου ειπε οτι ο πληρης ελεγχος εχει νοημα μονο σε περιοδο μη εγκυμοσυνης.συγνωμη αλλα επειδη δεν θυμαμαι ολα τα κοριτσια,βρηκες καποιο ομοζυγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα μια παλινδρομη και επειδή η εγκυμοσύνη προέκυψε απο εξωσωματική αποφάσισα να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας και τις έκανα ένα μήνα μετά την αποβολή, ο γιατρός μου είπε οτι επηρεάζονται οι τιμές μόνο αν βρίσκεσαι σε εγκυμοσύνη, δεν μου είπε κάτι για μετά την παλινδρομη!! Όπως και να έχει πάντως επειδή βλέπω πως ρωτάτε για τιμές εγώ σε ιδιωτικό εργαστήριο για το σύνολο των μεταλλάξεων πλήρωσα 175€ (να σημειώσω οτι κάποιες απο τις εξετασεις γράφονται)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Εγώ είχα μια παλινδρομη και επειδή η εγκυμοσύνη προέκυψε απο εξωσωματική αποφάσισα να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας και τις έκανα ένα μήνα μετά την αποβολή, ο γιατρός μου είπε οτι επηρεάζονται οι τιμές μόνο αν βρίσκεσαι σε εγκυμοσύνη, δεν μου είπε κάτι για μετά την παλινδρομη!! Όπως και να έχει πάντως επειδή βλέπω πως ρωτάτε για τιμές εγώ σε ιδιωτικό εργαστήριο για το σύνολο των μεταλλάξεων πλήρωσα 175€ (να σημειώσω οτι κάποιες απο τις εξετασεις γράφονται)

@Mariloux ισως λενε ο καθενας τα δικα του.τι να πω. εγω ειχα την αποβολη αρχες οκτωβρη και οταν πηγα μεσα νοεμβρη και μου ειπε να κανω πληρη ελεγχο - ηθελα να το κανω εκεινη τη μερα. αλλα μου ειπε να αφησω ενα τριμηνο για να ξερουμε οτι θα φανει αυτο που ισχυει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...