Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νέα μαμά, άλλες νέες μανούλες;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, είμαι σχετικά νέα μαμα και φυσικά νέα στο φόρουμ αυτο. Ελπίζω να είστε όλες καλά. αναρωτιόμουν αν υπάρχει άλλη νέα μανούλα μέσα στο φόρουμ. επίσης κορίτσια μου, όσες έχετε ήδη παιδάκια/μωράκια, πως περνούσατε τις μέρες σας; γιατί νιώθω πολύ μόνη (ο άντρας μου λειπει μέχρι αργά στη δουλειά) και δεν ξέρω τι να κάνω με τη μπεμπούλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες στο Mammyland! Όλες εδώ μέσα είμαστε ή μανούλες ή επίδοξες μανούλες! Το πόσο καινούριες ή πόσο παλιές εξαρτάται από πως το βλέπεις. Εγώ είμαι μαμά ενός αγοριού 11 μηνών, πάλιωσα μάλλον :). Αν είσαι σπίτι και δεν εργάζεσαι και περνάς πολλές ώρες μόνη σου με ένα μωρό, είναι πολύ δύσκολα αλλά και τρυφερά συνάμα. Το κακό είναι ότι χειμωνιάζει και δεν είναι πολύ εύκολο να φορτώνεις ένα μωρό στο καρότσι - ειδικά με βροχή - και να κάνεις βολτούλες. Αν το παιδάκι σου μπουσουλάει - περπατάει, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα γιατί πρέπει να το κυνηγάς και να εξασφαλίζεις συνθήκες ασφάλειας ακόμα και μέσα στο σπίτι. Πόσο είναι το μωρό σου?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μπεμπα ειναι 3 μηνών. Θηλαζω κι εχω παρει αδεια απο δουλεια για να είμαι μαζί της. Ειναι όντως πολυ τρυφερό αλλά νιώθω και αρκετα μόνη. Ο καιρός όντως απο εδω και περα δεν βοηθάει. Θα ήταν τέλεια αν είχα καμια φίλη στην ιδια φαση, ιδανικά και κοντα μου για να κανονίζουμε τιποτα παρεα! αλλα δεν έχω :-( απλα αναρωτιέμαι τι κάνατε στην αντίστοιχη φάση οι αλλες μαμαδες. Δεν εχω ούτε γονείς κοντα να πεις ότι θα ερχοταν η μαμα μου!Δε θελω να παραπονιέμαι, ευλογία ειναι ολο αυτό δε λέω αλλά δε μπορεί θα το έχει νιώσει κι άλλος το θέμα μοναξιάς και λίγο βαρεμάρας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την! Εγώ έχω μια μπουμπού 17 μηνών και δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να κάτσω στο σπίτι χωρίς την μικρή μου ούτε καν 3 μήνες. Θα σου πω να απολαύσεις αυτό που ζεις...αλλά καταλαβαίνω και την ανάγκη σου για επικοινωνία με ενήλικες!!!

Δεν έχεις φίλες εκεί κοντά καθόλου? Και ας μην είναι μαμάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, αναγνωρίζω ότι ειμαι τυχερ'η που μπορω να μεινω μαζί της! Εχω μια φίλη που θα επιστρέψει στη δουλειά της από άδεια ασθενείας σε περίπου 1 μήνα. αλλά το να βρίσκεσαι με άλλες μαμάδες έχει κι αυτό τη γλύκα του! Η φίλη μου αυτή πόσες ώρες να περάςσει και με ένα μωρό!Να τη χαίρεσαι τη μπουμπου σου!Δύσκολο πράγμα να πρέπει να αφήσεις το μπεμπακι νωρίς πάντως. Κάθε φάση έχει τις δυσκολίες της σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σ κορίτσι μου. Κ γω έχω μια μπέμπα 3 μηνών κ ένα μπαμπά π δούλευει από τις 8 μέχρι τις 3 3.30 μπορεί κ παραπανω. Εγώ έχω τη μαμα μ από πάνω άλλα δούλευει ως τις 3.30. Αλλά κ να μη δούλευε δ θα πήγαινα. Επίσης όσες φιλες έχω δουλεύουν. Εμείς με τη μπέμπα βγαίνουμε καθημερινά. Τη βάζω στο καροτσι κ περπαταω. Πάνω από μια ώρα. Πολλές φορές έχω κ τα ακουστικά μαζί κ μιλάω στο τηλέφωνο με φίλες μ π είναι μακρυα Αφού στο σπίτι έχω τ μωρο κ δ μπορώ. Κ όλο τ χειμώνα θα βγαίνουμε. Μόνο η βροχή μας σταματά τπτ άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απ τα ιδια κ εμεις εδω! Βοηθανε πολυ οι βολτες εξω ειτε σε παρκα ειτε ακομα και για δουλειες, μαγαζια, σουπερμαρκετ κλπ! Παιρνουμε και οι 2 καθαρο αερα και αλλαζουμε παραστασεις! Βοηθαει πολυ στην ψυχολογια! Κ εμεις 10-12 ωρες ειμαστε μονοι μας! Αλλα καλουμε και συνεχεια κοσμο, φιλες με μωρα ή μη και ετσι περνανε πολυ ευχαριστα κ πολυ πιο γρηγορα οι μερες...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. βοηθανε οι βόλτες οντως σλλα τωρα που χαλαει ο καιρος?καλό που εχεις πολλους φίλους κι ερχονται!!! εγω δεν εχω τοσους η μενουν μακρια. παντως αν ειχα πολλλα χρηματα θα ημουν συνεχεια μαγαζια!!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο θέμα "φίλες στην ίδια φάση" εγώ στάθηκα τυχερή γιατί γνώρισα σε δωρεάν μαθήματα για μέλλουσες μαμάδες 2 κοπέλες που γεννήσαμε με 1 βδομάδα διφορά τα μωρά μας και κάνουμε παρέα γιατί μοιραζόμαστε τους ίδιους προβληματισμούς. Με τις υπόλοιπες φίλες που δεν έχουν παιδιά χαθήκαμε λίγο γιατί απλά οι υποχρεώσεις της μητρότητας τους είναι κάπως ξένες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και όσο δεν βρέχει - καταρακτωδώς εννοώ - ντύσε το παιδί καλά, βάλε και τον μουσαμά στο καρότσι και γύρνα, σούπερ μάρκετ, βόλτες κλπ. Οι φίλοι που έρχονται είναι καλοί αλλά εσύ πάλι μέσα θα μένεις, άσε που μπορεί να έχουν π.χ. μια ίωση και να την μεταφέρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Konstantia μου, καλά τα λες! συγνώμη για την καθυστέρηση στις απαντήσεις αλλά είμαι νέο μέλος και περιμένω να εγκριθούν για να γίνουν ποστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Natalie79 είπε:

@Vivi.Nik. βοηθανε οι βόλτες οντως σλλα τωρα που χαλαει ο καιρος?καλό που εχεις πολλους φίλους κι ερχονται!!! εγω δεν εχω τοσους η μενουν μακρια. παντως αν ειχα πολλλα χρηματα θα ημουν συνεχεια μαγαζια!!χαχαχα

Natalie79  συμφωνω κι εγω με την Konstantia! Οσο μπορεις να βγαινετε βολτουλες! Δεν εχει τοσο κρυο ακομα και ο καθαρος αερας κανει καλο και στα μωρακια και στις μανουλες! Με εξαιρεση τις μερες που βρεχει, που δεν ηταν κ πολλες ως τωρα, ολες τις υπολοιπες βγαινουμε εξω! Γενικως να γεμιζετε τη μερα σας οσο μπορειτε με εξοδους, δραστηριοτητες, παιχνιδια, επισκεψεις, ότι μπορειτε καθε φορα, για να υπαρχει ποικιλια και να μη νιωθεις τοση μοναξια! Τωρα που θα αρχισει να μεγαλωνει και το μωρακι σου θα εχετε και ολο και πιο καλη επικοινωνια, οποτε δε θα νιωθεις, οτι μιλας μονη σου! Θα υπαρχει ολο και μεγαλυτερη ανταποκριση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια... Και εγω νεα μανουλα.. 55 ημερων σημερα ο μικρος.. Πολυ ανακουφιστηκα που ειδα οτι υπαρχουν κι αλλες στην ιδια φαση.. Γτ ενιωθα λιγο σαν ουφο.. Εχω φριξει κοριτσια μες το σπιτι.. Και το χειροτερο μου δ ειναι αυτο.. Ειναι η ελλειψη επικοινωνιας με καποιον που να καταλαβαινει.. Σιγουρα θα ταν τελειο να χα και εγω καποια μανουλα εδω κοντα, γτ 2 φιλες που εχω που ειμαστε κοντα σε ηλικια ειναι εκτος Αθηνων, αλλα κ παλι δ θεωρω οτι πρεπει να χει παιδι ο αλλος γ να σε καταλαβει. Αν εισαι νοημων ανθρωπος μπορεις να μπεις στη θεση τ αλλου.. Τεσπα, και εγω μονο με τον συζυγο κανω παρεα και τον μπεμπακο.. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Καλησπερα κοριτσια... Και εγω νεα μανουλα.. 55 ημερων σημερα ο μικρος.. Πολυ ανακουφιστηκα που ειδα οτι υπαρχουν κι αλλες στην ιδια φαση.. Γτ ενιωθα λιγο σαν ουφο.. Εχω φριξει κοριτσια μες το σπιτι.. Και το χειροτερο μου δ ειναι αυτο.. Ειναι η ελλειψη επικοινωνιας με καποιον που να καταλαβαινει.. Σιγουρα θα ταν τελειο να χα και εγω καποια μανουλα εδω κοντα, γτ 2 φιλες που εχω που ειμαστε κοντα σε ηλικια ειναι εκτος Αθηνων, αλλα κ παλι δ θεωρω οτι πρεπει να χει παιδι ο αλλος γ να σε καταλαβει. Αν εισαι νοημων ανθρωπος μπορεις να μπεις στη θεση τ αλλου.. Τεσπα, και εγω μονο με τον συζυγο κανω παρεα και τον μπεμπακο.. :x

Δεν είναι 100% απαραίτητο να έχει παιδιά για να σε καταλάβει, συμφωνώ. Εγώ απλά παρατήρησα ότι οι φίλες που δεν έχουν παιδιά - χωρίς να το θέλουν - καμιά φορά σε κοιτάνε σαν ούφο όταν τους λες π.χ. ότι ο μικρός δεν πίνει το γάλα του και το έχεις άγχος και άλλα τέτοια μαμαδίστικα άγχη και φυσικά βαριούνται να συζητάνε για τέτοια θέματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Καλησπερα κοριτσια...RleΚαι εγω νεα μανουλα.. 55 ημερων σημερα ο μικρος.. Πολυ ανακουφιστηκα που ειδα οτι υπαρχουν κι αλλες στην ιδια φαση.. Γτ ενιωθα λιγο σαν ουφο.. Εχω φριξει κοριτσια μες το σπιτι.. Και το χειροτερο μου δ ειναι αυτο.. Ειναι η ελλειψη επικοινωνιας με καποιον που να καταλαβαινει.. Σιγουρα θα ταν τελειο να χα και εγω καποια μανουλα εδω κοντα, γτ 2 φιλες που εχω που ειμαστε κοντα σε ηλικια ειναι εκτος Αθηνων, αλλα κ παλι δ θεωρω οτι πρεπει να χει παιδι ο αλλος γ να σε καταλαβει. Αν εισαι νοημων ανθρωπος μπορεις να μπεις στη θεση τ αλλου.. εσπα, και εγω μονο με τον συζυγο κανω παρεα και τον μπεμπακο.. :x

εγω σε νιωθω 100% @Relevator_M !!! που μένεις Αθήνα, βόρια, νοτια; sorry δε μπορω να στειλω pm ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Natalie79 είπε:

εγω σε νιωθω 100% @Relevator_M !!! που μένεις Αθήνα, βόρια, νοτια; sorry δε μπορω να στειλω pm ακομα

Δυτικα.. Σαν τον εραστη.. Χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν είναι 100% απαραίτητο να έχει παιδιά για να σε καταλάβει, συμφωνώ. Εγώ απλά παρατήρησα ότι οι φίλες που δεν έχουν παιδιά - χωρίς να το θέλουν - καμιά φορά σε κοιτάνε σαν ούφο όταν τους λες π.χ. ότι ο μικρός δεν πίνει το γάλα του και το έχεις άγχος και άλλα τέτοια μαμαδίστικα άγχη και φυσικά βαριούνται να συζητάνε για τέτοια θέματα. 

Συμφωνω οτι ειναι δυσκολο και ισως βαρετο για καποιον να ακουει τις ανησυχιες μας, αλλα με ενοχλει η παραπληροφορηση και η αρνητικοτητα.. Αμα δε ξερεις, ψαξε να μαθεις και μετα μιλα.. Εγω αντιμετοπιζω αυτο το ζητημα με μια φιλη μου.. Ολο θα κακομαθεις το παιδι, και ποσο θα θηλαζεις? Μεχρι να παει φανταρος?? Κτλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8/8! 1 μηνα και κατι! εμενα οι περισσότεροι φιλοι η δεν εχουν παιδια η εινσι μακρια μας! και γονεις μακρια κι αυτοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Natalie79 είπε:

8/8! 1 μηνα και κατι! εμενα οι περισσότεροι φιλοι η δεν εχουν παιδια η εινσι μακρια μας! και γονεις μακρια κι αυτοι

Ααα λιονταρινα δλδ!!! Εμενα μια φιλη μου που εχει 2 μηνες μεγαλυτερο μπεμπη ειναι Δραμα και η ξαδελφη του αντρα μου που ειναι 4 μερες μικροτερη η μπεμπα της Γερμανια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ εμένα η μπέμπα μ είναι 9/8! Κοριτσια η κάθε μια κάνει για τ μωράκι της ότι θεωρεί καλύτερο. Εμένα η μικρή μ μέσα στη μερα κοιμάται ανά 2 ώρες περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα αλλά μόνο πάνω μου. Με πρηξανε μην τη μαθαίνεις έτσι κ μην τη μαθαίνεις έτσι. Ναι αλλά τ παιδί μ χορταίνει μαμά οπότε όταν είναι ξύπνια δ θελει αγκαλιά. Κ τ βράδυ κοιμάται κατ' ευθείαν στις 9.30 κ ξυπνάει πάλι στις 4 για να φάει. Όταν βγαίνουμε βόλτα κάθεται κυρία στο καρότσι κ εκτός κ αν είναι να φαει δ ρη βγάζω από κει. Ε μωράκι είναι ας μάθει κ σε κάτι. Μην τ μαθαίνεις τ ένα κ μην τ μαθαίνεις τ αλλο. Σιγά 20 λεπτά π θα κοιμηθεί πάνω  μου σιγά τ πράγμα. Ξυπναει όμως με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά κ μένα αυτό μ φθάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...