Μετάβαση σε περιεχόμενο

χρήματα που ζητάνε οι γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

καλησπερα σας...  σε ποια εβδομαδα εισαι κ ανεβαινει.. εγω απο τοτε π εκανα αυχενικη μεχρι κ τωρα π ειμαι 24 εβδομαδες δν εχει ανεβει..υπαρχει πειπτωση ν ανεβει..?  ο γιατρος μ δν εχει κ πολλες ελπιδες,εφοσον σχεδον 3 μηνες ειναι στο ιδιο σημειο..αν κ η ελπιδα πεθαινει τελευταια περιμενουμε μηοως ανεβει μεχρι τ τελος,γτ αλλιως παω μ καισαρικη γτ ο πλακουντας εκτος απο τ οτι ειναι πολυ χαμηλα μ κλεινει κ τν τραχηλο..

ευχομαι μ τ καλο τ αντρακι σ..!! εγω πρωτη φορα εγκυος κ περιμενω μπεμπααα..!!

 

Κοροτσια μου.ειμαι 20 εβδομαδα ...στην αυχενικη μου ειπαν για χαμηλο.πλακουντα...ο γιατρος μου με καθησυχασε λεγοντας.μουβοτι καθε φορα θα κανουμε.κολπικο κνθα το.μετραμε οντως εχει ανεβει σε σχεση με την 13 βδομαδα.κιαου ειπε οτι οσο ανεβαινει κ.το μωρο θα ανεβει κ.αλλο.....εφοσον σε καθε υπερηχο υπαρχει διαφορα....τωρα περιμενω σε δυο εβδομαδες που εχω β επιπεδου να.δω αν.ανεβηκε κ.αλλο...ο γιατρος.μου παντως δεν ανησυχει .....μου ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stelvan είπε:

Κατερινα εσενα σου κανει κολπικο υπερηχο για να το μετραει;

oxi.....  το μετραμε απο τν υπερηχο π κανουμε κ στο μωρο....  

εμενα απο τν αυχενικη μεχρι κ τωρα δν εχει ανεβει.. κ η μητρα(κ τ μωρο) εχει φτασει στο υψος τ αφαλου μ...

κ εχουν περασει απο τν αυχενικη 13+ εβδομαδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/11/2017 at 2:17 ΜΜ, ο/η Papaki2017 είπε:

Ωστε ετσι το Ελενα και το μοστραρουν μερικοι για χλίδα??????????? Αυτο δυστυχως που περιγραφεις  ειναι και το Αρεταιειο... οσες φορες πηγα επισκεπτηριο ....α και σε ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ.... κοριτσια προτιμω να φαω νεροβραστο κοτοπουλο και φακες για ποσο καιρο, και να γεννησω οπως μου αξιζει και οχι λες και ειμαι σε καταυλισμο... τουλαχιστον με αυτα που εχω δει η ιδια δε μου αλλαζει κανεις γνωμη....δε το ρισκαρω εγω προσωπικα....   

Κι ομως εαν η κουμπαρα μου δε γεννουσε στο αραιτειο αλλα σε κλινικη θα εχανε το μωρο μετα τη γενβα. Μη τα απαξιωνουμε ολα..γεννησα στο ρεα αλλα το αραιτειο εχει μακραν τους καλυτερους γιατρους. Εγω λιγω εξωσωματικων εμεινα στον δικο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fainareti είπε:

@FinallyΑπο το ΡΕΑ είχες καλή εμπειρία;;  Και εγω εκεί θα γεννήσω και είναι το πρώτο.

Κοιτα μετα απο τοση ταλαιπωρια να μεινω εγκυος ηθελα μονο το συγκεκριμενο γιατρο οποτε σρο μαιευτηριο δεν κολλουσα..μπηκα με προκληση σε αλλαγη βαρδιας..η πρωτη προισταμενη θεα. Η δευτερη δεν θελω να την ξαναδω. Ειχα φτασει διαστολη 7,5 ποναγα κ ελεγεελα μωρεδεν πονας τοσο..τελικα κατεληξα καισαρικη. Αψογη αναισθησιολογος αψογη μαια μεσα αλλα ενω ηθελα το παιδι στην ανανηψη δεν το εφεραν( τονιζω οτι εγω συνηλθα σε χρονο ρεκορ κ εκατσα στην ανανηψη μιση ωρα που ναι το υποχρεωτικο..μου το φεραν2 ωρες μετα ( με μενα σεεντινο υφος να λεω θελω να θβλασω).. Βοηθεια για θβλασμο ( ουσοαστικη) δινει μονο η υπςυθυνη σεμιναριων θηλασμου..να τη ζητησεις..γενικα οι κοπελες καλεςαλλα με εβοχλησε που δε βαζανσε σειρα το επισκεπτηριο. 3 μωρα στο δωματιο κ ειχα μια που εφερε κυριολεκτικα ολο το χωριο της..κγιναμεεμεις οι κακιες( εγω κ η αλλη κοπελα). Το μεγαλυτερο ομως φαουλ ηταν η παιδιατρος που με το καλημερα προτεινε γαλασκονη..τη στολισα αναλογα..ο γιατροςμου ηταν κ στο λητω εαν γεννουσα παλι θα διαλεγα λητω καθαρα για το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Κοιτα μετα απο τοση ταλαιπωρια να μεινω εγκυος ηθελα μονο το συγκεκριμενο γιατρο οποτε σρο μαιευτηριο δεν κολλουσα..μπηκα με προκληση σε αλλαγη βαρδιας..η πρωτη προισταμενη θεα. Η δευτερη δεν θελω να την ξαναδω. Ειχα φτασει διαστολη 7,5 ποναγα κ ελεγεελα μωρεδεν πονας τοσο..τελικα κατεληξα καισαρικη. Αψογη αναισθησιολογος αψογη μαια μεσα αλλα ενω ηθελα το παιδι στην ανανηψη δεν το εφεραν( τονιζω οτι εγω συνηλθα σε χρονο ρεκορ κ εκατσα στην ανανηψη μιση ωρα που ναι το υποχρεωτικο..μου το φεραν2 ωρες μετα ( με μενα σεεντινο υφος να λεω θελω να θβλασω).. Βοηθεια για θβλασμο ( ουσοαστικη) δινει μονο η υπςυθυνη σεμιναριων θηλασμου..να τη ζητησεις..γενικα οι κοπελες καλεςαλλα με εβοχλησε που δε βαζανσε σειρα το επισκεπτηριο. 3 μωρα στο δωματιο κ ειχα μια που εφερε κυριολεκτικα ολο το χωριο της..κγιναμεεμεις οι κακιες( εγω κ η αλλη κοπελα). Το μεγαλυτερο ομως φαουλ ηταν η παιδιατρος που με το καλημερα προτεινε γαλασκονη..τη στολισα αναλογα..ο γιατροςμου ηταν κ στο λητω εαν γεννουσα παλι θα διαλεγα λητω καθαρα για το μωρο

Αχα!!!! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Σιγά που γίνατε κακιές ρε συ!!!  δεν κατάλαβα! Οι ώρες του επισκεπτηρίου εξυπηρετούν και στον ήρεμο θηλασμό και δεν ήξερα να είναι δίπλα όλο το σοι και εγω να πρέπει να ηρεμήσω να θηλάσω ή να κοιμήσω το μωρό  ή να θέλω εγω να ξεκουραστώ.  Όταν λες πρότεινε γαλα σκόνη  (επειδή είμαι και λίγο άσχετη ακομα), εννοείς να μην θηλάσεις σου πρότεινε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Θα παω ετοιμοπόλεμη εκεί, και είναι και ορμόνες μου τελείως τζαζ, θα περάσουμε ωραία!!!χαχχχα!! Σε υπερευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2017 at 12:51 ΜΜ, ο/η Fainareti είπε:

Αχα!!!! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Σιγά που γίνατε κακιές ρε συ!!!  δεν κατάλαβα! Οι ώρες του επισκεπτηρίου εξυπηρετούν και στον ήρεμο θηλασμό και δεν ήξερα να είναι δίπλα όλο το σοι και εγω να πρέπει να ηρεμήσω να θηλάσω ή να κοιμήσω το μωρό  ή να θέλω εγω να ξεκουραστώ.  Όταν λες πρότεινε γαλα σκόνη  (επειδή είμαι και λίγο άσχετη ακομα), εννοείς να μην θηλάσεις σου πρότεινε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Θα παω ετοιμοπόλεμη εκεί, και είναι και ορμόνες μου τελείως τζαζ, θα περάσουμε ωραία!!!χαχχχα!! Σε υπερευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Τα μωρα της καισαρικης οταν γεννιουνται εχουν πλασματικο βαρος( χανουν δηλαδη πολυ ευκολα αλλα ειναι φυσιολογικο αρκει να μην ξεπερασεις το 10%) αυτο το ξετω απο την πρωτη μου γεννα..το δικο μου μωρο λοθπον εχασε 250 γρ πραγμα πολυ φυσιολογικο..η μανταμ λοιπον με τη μια ειπε να δωσουμε γαλα ξενο να παρει βαρος...ετσι καναν κ στο πρωτο κ εκανα αμαν να θηλασει μετα...ασε σου λεω τη θυμαμαι κ λαμπαδιαζψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ απορώ, και θα ήθελα να ακούσω γνώμες, για το εάν πρέπει τελικά να ρωτάμε ή όχι το γιατρό από πριν για το πόσα παίρνει, αναφέρομαι συγκεκριμένα στο δημόσιο, γιατί προς το παρόν αυτό έχω επιλέξει. Ξέρω ότι άλλοι ρωτάνε και άλλοι όχι, απλά δίνουν ό,τι θέλουν. Το να ρωτήσεις δεν έχει τον κίνδυνο του να σου ζητήσει ο γιατρός ό,τι του κατέβει και να είναι πολύ ακριβά; Αλλά και πάλι, αν δεν τον ρωτήσεις, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ότι θα του δώσεις μετά τη γέννα για να σε προσέξει; Έχω ακούσει και για περιπτώσεις που τους έδωσαν πριν τον τοκετό, αλλά αυτό δεν μου φαίνεται πολύ σοφό, γιατί τον χορταίνεις από πριν, ενώ κανονικά πρέπει να αφήνεις το σκύλο να περιμένει το κόκκαλο για να μη χάσει ενδιαφέρον. Λυπάμαι που παρομοιάζω έτσι τους γιατρούς, αλλά έτσι έχουν καταντήσει! Φταίμε βέβαια κι όλοι εμείς που τους το τροφοδοτούμε. Ίσως τελικά το καλύτερο είναι να μην τον ρωτήσεις, απλά να του αφήσεις μία υπόνοια ότι κάτι θα δώσεις και να τα δώσεις στο τέλος, μετά τη γέννα; Ξέρω βέβαια ότι το φακελάκι έχει γίνει πλέον ένας άγραφος νόμος, και ειδικά αν πας και πιάσεις συγκεκριμένο γιατρό, είναι σαν να λες ότι θα τον πληρώσεις για τις υπηρεσίες του. Εγώ έχω βρει έναν που δουλεύει παράλληλα σε ιδιωτικό και σε δημόσιο, κι εγώ πηγαίνω και τον επισκέπτομαι στο δημόσιο. Μόνο στην πρώτη επίσκεψη μου ζήτησε ένα ποσό, ύστερα δεν τον πλήρωσα πια, αλλά σκέφτομαι φυσικά να του δώσω κάτι στο τέλος, όχι πάνω από 450 ε. Δεν έχουμε συζητήσει το θέμα της αμοιβής, απλά αρχικά του είχα πετάξει μία κουβέντα ότι κάτι δίνουμε και στο δημόσιο, έτσι για να μην ανησυχεί, και δεν είχε κάνει κάποιο σχόλιο. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η silverstar είπε:

Εγώ απορώ, και θα ήθελα να ακούσω γνώμες, για το εάν πρέπει τελικά να ρωτάμε ή όχι το γιατρό από πριν για το πόσα παίρνει, αναφέρομαι συγκεκριμένα στο δημόσιο, γιατί προς το παρόν αυτό έχω επιλέξει. Ξέρω ότι άλλοι ρωτάνε και άλλοι όχι, απλά δίνουν ό,τι θέλουν. Το να ρωτήσεις δεν έχει τον κίνδυνο του να σου ζητήσει ο γιατρός ό,τι του κατέβει και να είναι πολύ ακριβά; Αλλά και πάλι, αν δεν τον ρωτήσεις, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ότι θα του δώσεις μετά τη γέννα για να σε προσέξει; Έχω ακούσει και για περιπτώσεις που τους έδωσαν πριν τον τοκετό, αλλά αυτό δεν μου φαίνεται πολύ σοφό, γιατί τον χορταίνεις από πριν, ενώ κανονικά πρέπει να αφήνεις το σκύλο να περιμένει το κόκκαλο για να μη χάσει ενδιαφέρον. Λυπάμαι που παρομοιάζω έτσι τους γιατρούς, αλλά έτσι έχουν καταντήσει! Φταίμε βέβαια κι όλοι εμείς που τους το τροφοδοτούμε. Ίσως τελικά το καλύτερο είναι να μην τον ρωτήσεις, απλά να του αφήσεις μία υπόνοια ότι κάτι θα δώσεις και να τα δώσεις στο τέλος, μετά τη γέννα; Ξέρω βέβαια ότι το φακελάκι έχει γίνει πλέον ένας άγραφος νόμος, και ειδικά αν πας και πιάσεις συγκεκριμένο γιατρό, είναι σαν να λες ότι θα τον πληρώσεις για τις υπηρεσίες του. Εγώ έχω βρει έναν που δουλεύει παράλληλα σε ιδιωτικό και σε δημόσιο, κι εγώ πηγαίνω και τον επισκέπτομαι στο δημόσιο. Μόνο στην πρώτη επίσκεψη μου ζήτησε ένα ποσό, ύστερα δεν τον πλήρωσα πια, αλλά σκέφτομαι φυσικά να του δώσω κάτι στο τέλος, όχι πάνω από 450 ε. Δεν έχουμε συζητήσει το θέμα της αμοιβής, απλά αρχικά του είχα πετάξει μία κουβέντα ότι κάτι δίνουμε και στο δημόσιο, έτσι για να μην ανησυχεί, και δεν είχε κάνει κάποιο σχόλιο. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!

   Αν δεν πληρωσεις τον γιατρο του δημοσιου μπορει να μην εφημερευει οταν γεννας εσυ κ να μην ειναι στην γεννα σου (κ ειναι κ πολυ λογικο να μην ειναι ο αλλος 24 ωρες το 24ωρο στο νοσοκομειο). Αν λοιπον τον πληρωσεις θα τσακιστει να ερθει ακομα κ αν σπασουν τα νερα σου στις 4 η ωρα τη νυχτα.

   Ειμαι κατα του φακελου αλλα δυστυχως η νοοτροπια μας δεν ειναι αυτη του γενναω με τον γιατρο που εφημερευει. Αν λοιπον κι εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα, δε δινεις τιποτα καθως ηδη πληρωνονται γι αυτο που κανουν με το ρισκο φυσικα να σε ξεγεννησει ο γιατρος της εφημερειας. Αν ομως μια γυναικα εχει την απαιτηση να ειναι απικο ο δημοσιος γιατρος της....τοτε αλλαζει το θεμα..

   Εγω προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου (που ειναι σε ιδιωτικο) ο οποιος θα με παρακολουθει μεχρι τους πονους κ μετα θα παω να γεννησω στην εφημερεια του Ελενα ή του Αλεξανδρα... Νομιζω πως ολοι οι γιατροι εκει ειναι μια χαρα κ μια γεννα γι αυτους ειναι παιχνιδακι καθως παιζει να ξεγενναν 10 γυναικες την ημερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Rosemary, το να σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός και να πας μετά στην εφημερία ενός από αυτά τα νοσοκομεία που είπες είναι επίσης μία επιλογή, την έχω σκεφτεί αλλά νιώθω λίγη ανασφάλεια στο να την εφαρμόσω. Εσύ πιστεύεις ότι το φακελάκι πρέπει να δίνεται πριν ή μετά τον τοκετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η silverstar είπε:

Ναι Rosemary, το να σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός και να πας μετά στην εφημερία ενός από αυτά τα νοσοκομεία που είπες είναι επίσης μία επιλογή, την έχω σκεφτεί αλλά νιώθω λίγη ανασφάλεια στο να την εφαρμόσω. Εσύ πιστεύεις ότι το φακελάκι πρέπει να δίνεται πριν ή μετά τον τοκετό;

   Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να δινεται φακελακι αλλα απο την αλλη καταλαβαινω κ αυτο που λες. Αλλα αν αποφασισεις  να εχεις τον συγκεκριμενο γιατρο στην γεννα, δεν το αποφευγεις (εκτος κ αν ειναι αγιος)! Πιστευω παντως οτι αν δε θελεις να ρισκαρεις να λειπει απο τον τοκετο, οταν του κανεις κουβεντα για το....."ποσο" δωσε τα μισα πριν τη γεννα κ τα αλλα μισα μετα ή κ καθολου (τι θα σου κανει.... μηνυση???). Γιατι αν δε δωσεις τιποτα, μπορει να νομιζει οτι δε θα του δωσεις γενικα κ να λειπει.

   Επισης να ξερετε οτι αυτο με τα φακελακια, με εναν μαγικο τροπο, οδηγει σε πολλες καισαρικες!!!! Γιατι αν εσυ πχ γεννας χριστουγεννα ή σε μια αδεια γιατρου, επειδη μπορει να μην.....βολευεται, σου πεταει κ ενα ενδεχομενο καισαρικης, για να μην βγαινει κ απο το προγραμμα του-ημαρτον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τhanks Rosemary! Τελικά τον ρώτησα στα ίσα και μου είπε ότι για να με ξεγεννήσει στο δημόσιο που εργάζεται θέλει 900 ε, τα 100 του αναισθησιολόγου. Καλά που ρώτησα για να ξέρω δηλαδή, γιατί εγώ νόμιζα ότι με τα μισά από αυτά θα είμαι καλυμμένη. Μα πόσο ξετσίπωτοι έχουν γίνει πλέον οι γιατροί, πάνε καλά; 900 ε για δημόσιο; Δηλαδή η μόνη διαφορά πλέον με το ιδιωτικό είναι ότι δεν πληρώνεις και το νοσοκομείο για τη νοσηλεία. Τουλάχιστον είναι σε νοσοκομείο που θεωρείται καλό για δημόσιο. Κι εμένα θα μου ερχόταν κανονικά να μη δώσω τίποτα και να μην ασχολούμαι, αλλά έχω ήδη μία αποβολή στο ιστορικό μου, και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα με παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος και καλός γιατρός για κάθε ενδεχόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η silverstar είπε:

 

   Ετσι οπως τα λες ειναι!! Ο δικος μου στο Ιασω παιρνει 1000. Κ μεσα σε αυτα ειναι κ η μαια.. Δηλ παιρνει τα ιδια λεφτα με τον δημοσιο. Παντως τα λεφτα στα ιδιωτικα δεν ειναι λιγα δυστυχως... Ασε που μπορει να προκειψουν εξετασεις που ανεβαζουν κι αλλο το κοστος..

   Με το καλο λοιπον το μωρακι σου!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...