Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξια


babybaby

Recommended Posts

κορτσια καλησπερα τι κανετε; 

για οσες δ μ ξερουν εξηγω οτι ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειων, οποτε για αρχη ειπα να μη χρησιμοποιησω μεθοδους οπως θερμομετρηση ή τεστακια ωορρηξιας, απλα να προσπαθουμε ? .

Ωστοσο καποιες μερες του κυκλου, ειπα να μετρησω (απο περιεργεια) τη θερμοκρασια μου να δω τι θα δω.

Οι μετρησεις εγιναν ολες πρωι αμεσως μολις ξυπνουσα, την ιδια ωρα καθε μερα κ μ το ιδιο θερμομετρο.

Ο κυκλος μου ειναι παντοτε σταθερος στις 27 ημερες.

Κι ερχομαι στην απορια. Ολες οι μετρησεις ηταν 35.5 περιπου με εξαιρεση μια μετρηση 36.5 που ηταν ομως την 9η (!) ημερα του κυκλου. Κι αναρωτιεμαι: Υπαρχει πιθανοτητα με σταθερο κυκλο ν εκανα ωορρηξια πριν την 9η ημερα; τοσο νωρις; αν ειναι ετσι τσαμπα ολες οι προσπαθειες αυτου του μηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Γεια σου κοριτσι!! ειχες 36,5 κ μετα ξαναεπεσε?? Επισης η μετρηση απο την μασχαλη δε θεωρειται κ πολυ εγκυρη...

Α απο τη μασχαλη ηταν οντως... ναι μετα επεσε, δε μετρησα ομως την ακριβως επομενη μερα αλλα μετα απο 2-3 μερες ξανα... γενικα δεν εκανα σωστα θερμομετρηση, απλα ειναι γενικοτερη η απορια μου, αν μπορει σε σταθερο κυκλο 27 ημερων η ωορρηξια να γινει μια κουλη μερα πχ την ενατη ή παντα θα γινεται κοντα στη 13-14η;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Απλα ο γενικος κανονας που συνδεει την θερμοκρασια με την ωορρηξια ειναι πως η θερμοκρασια ανεβαινει περιπου 2 μερες ΜΕΤΑ την ωορρηξια (κ οχι την ιδια μερα) κ ΔΕΝ πεφτει παρα μονο λιγο πριν τη περιοδο!! Η ωορρηξια θεωρητικα γινεται πανω κατω 14 μερες πριν την περιοδο. Σαφως κ σε καποιες γυναικες δεν ισχυει αυτος ο κανονας ειτε γιατι εχει διαφορα 1-2 ημερες (χωρις να υπαρχει καποια παθολογικη κατασταση) ειτε γιατι υπαρχει διαταραχη της ωοθηλακιορρηξιας (που μπορει φυσικα να συνδεεται με δυσχερεια συλληψης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!!! Απλά έχε στο νου σου ακόμα ότι για να είναι έγκυρη η θερμομέτρηση πρέπει να υπάρχει τρίμηνη συστηματική παρακολούθηση. Στον πρώτο μήνα δε θα βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Κι εγώ μετρούσα για ένα δίμηνο και δεν έβγαλα άκρη  για αυτό πήρα τεστάκι και τουλάχιστον έφυγε το άγχος της ωορρηξίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...