Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενοχλητικός περίγυρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Γράφω γιατί είμαι αρκετά πεσμένη ψυχολογικά και ήθελα κάπου να πω αυτά που σκέφτομαι. Περιμένω το πρώτο μου μωρό σε λίγο καιρό. Είμαι στον έκτο μήνα χωρις προβλήματα στην εγκυμοσύνη μου. Νιώθω ευλογημένη και τυχερη γι αυτο καθως και για τον αντρα και τους γονεις που έχω. Έχω και ένα σκύλο που λατρεύω και είναι ολη μέρα η παρέα μου. Το πρόβλημα πιο είναι.. Ζω στην επαρχία δυστυχως γυρω απο συγγενεις που η μονη τους ζωη ειναι να ασχολούνται με τη δική σου ζωή. Να παραμονευουν τι ωρα φευγεις τι ωρα ερχεσαι, τι μαγείρεψες, πού πηγες βολτα. Εικονες ασυνήθιστες στα μάτια τους οι ευτυχισμένοι άνθρωποι. Να δωσω κάποια πραδειγματα.. Σε ποιο γιατρο παει? Α αυτος παιρνει πολλα!! (χωρις προσωπικη εμπειρία άπλα άκουσαν απο το γνωστό του γνωστού)! Κοιτα τους πανε βολτα το σκυλι τωρα θα εχουν παιδι τι το θελουν? θα μου πειτε πως τα μαθαινω αυτα? τυχαινει και τα μαθαινω και καθε φορα κλαιω και κανω κακο στο παιδι μου. Ο αντρας μου λεει επρεπε να γελαω που ασχολουνται μαζι μου γιατι εχω αξια και γιατι αυτη τη στιγμη εγω ειμαι το επικεντρο και το θεμα της εποχής. Εγω ομως επηρεαζομαι πολυ..Έφυγα από δω στα 18 γυρισα δεκα χρονια μετα και παντρεύτηκα και ολα αυτα μου φαινονται τόσο κακά! Δεν θελω να ασχολούνται γιατι εγώ ποτε δεν ασχολουμαι! Μεχρι να κανω μπαμ και να παψω να ειμαι ευγενικη! Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα και μονο που τα εγραψα νιωθω καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μόνο που έχω να πω, είναι πως σε καταλαβαίνω απόλυτα όμως.....Εγώ ζω επίσης σε (μικρή) επαρχία, δεν είμαι από εδώ, δεν έχω οικογένεια και κολλητούς φίλους κοντά μου και τα πρώτα χρόνια δεν ξέρω και εγώ πόσο κλάμα έριξα από καλοθελητές....και πρόσεξε!!Όχι την γειτόνισσα, αλλά από ανθρώπους που πίστεψα για φίλους!!!!!Ακόμα και από την οικογένεια του καλού μου!!!!Ακόμη δεν έχει φανεί η εγκυμοσύνη μου αλλα γνωρίζω ήδη τη συνέχεια......δυστυχώς είναι ένα κακό μη αναστρέψιμο, υπάρχουν άνθωρποι με πολύ χαμηλό επίπεδο που όσο και να τους εναντιωθείς είσαι χαμένος αν είσαι αξιοπρεπής, τίμιος και ευαίσθητος. Οπότε μάλλον πρέπει να πετύχουμε την αδιαφορία...εγώ δεν μπορώ και να τσακωθώ γιατί  δραστηριοποιούμαι εμπορικά εδώ οπότε το βουλώνω και ξεσπάω στη φυσιολατρεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχολούνται. Εχω φίλους είμαι άνθρωπος θετικός κ έχω και συγγενεις που με αγαπούν. Και δεν λεω πως αυτοί στους οποίους αναφέρομαι με μισούν ή θέλουν το κακό μου αλλά ζουν για το κουτσομπολιό. Πάντα επηρεαζομουν αλλα τώρα ίσως φταίει κ η εγκυμοσύνη που γίνομαι έτσι. Αλλά κανείς δεν τα λεει μπροστα μου για να απαντήσω ανάλογα. Είναι αυτο το χαμηλο επίπεδο που αναφέρεσαι κ εσύ και οτι και να πεις το δίκιο σου δεν θα το βρεις γιατί αν τα μυαλα είναι κολλημενα δεν ξεκολανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχολούνται. Εχω φίλους είμαι άνθρωπος θετικός κ έχω και συγγενεις που με αγαπούν. Και δεν λεω πως αυτοί στους οποίους αναφέρομαι με μισούν ή θέλουν το κακό μου αλλά ζουν για το κουτσομπολιό. Πάντα επηρεαζομουν αλλα τώρα ίσως φταίει κ η εγκυμοσύνη που γίνομαι έτσι. Αλλά κανείς δεν τα λεει μπροστα μου για να απαντήσω ανάλογα. Είναι αυτο το χαμηλο επίπεδο που αναφέρεσαι κ εσύ και οτι και να πεις το δίκιο σου δεν θα το βρεις γιατί αν τα μυαλα είναι κολλημενα δεν ξεκολανε.

θα σου πω οτι με έχουν χωρίσει στο παρελθόν 3 φορές......άστα δεν θέλω να τα θυμάμαι. Είχε έρθει κάποτε μια άγνωστη και μου έλεγε για την πρώην του δικού μου....άρρωστα πράγματα. Απλά ζουν για το κουτσομπολιό και έχουν χαμηλό επίπεδο. Και εγώ τώρα με την εγκυμοσύνη, έχω γίνει ακόμα πιο ευαίσθητη και ευερέθιστη....και επίσης αντικοινωνική!όσο μπορούμε να μη στεναχωριόμαστε και να είμαστε δυνατές για τα παιδάκια που θα φέρουμε στον κόσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα αντικοινωνικη απο το να στεναχωριέσαι. Σημασία έχουν τα μωρα μας το ξέρω..σου εύχομαι με το καλό και σε ευχαριστώ που μου απάντησες :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Δυστυχώς έτσι είναι. Κ να μην είσαι στην επαρχία όλο κ κπ θα βρεθεί να πει κάτι για σένα. Το κουτσομπολιό δίνει κ παίρνει. Στη γειτονιά, στη δουλειά, στην οικογένεια. Όπως λες δ σε μισούν απλά από αυτό ζουν. Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι εδώ κ χρόνια. Στα 20 μ  βρεθηκα μονη μου μακρυα απο πικογενεια κ φιλους να ζω για 2 χρόνια αε ένα πολύ μικρό νησί Ούτε 500 κατοίκους. Εκεί να δείτε το τι άκουγα. Όχι μόνο για μένα. Ο ένας για τ άλλον. Άσε π δ τολμούσες να μιλήσεις σε άντρα! Τον είχες γκόμενο. Σας λέω ξέρανε κ τι ώρα Πηγές για κατούρημα. Ευτυχώς εκεί ζοριστηκα, έκλαψα, στεναχωρεθηκα κ τ ξεπέρασα. Είπα οι άνθρωποι των οποίων η γνώμη υπολογίζω θα είναι στα δάχτυλα τ ενός χεριού. Μόνο η οικογένεια σας να σας νοιάζει κ να είστε καλά εσείς κ τα μωράκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Καλυτερα αντικοινωνικη απο το να στεναχωριέσαι. Σημασία έχουν τα μωρα μας το ξέρω..σου εύχομαι με το καλό και σε ευχαριστώ που μου απάντησες :-)

κουράγιο και θα λέμε εδώ τα παράπονά μας να ξεδίνουμε!Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου μη στεναχωριεστε.... λυσσανε απο τη ζηλια τους.....  ο αντρας μου ειναι απο νησι. νομιζα κι εγω οτι οι νησιωτες δεν ειναι πχ Ηπειρος, ειναι οι απλοι ανθρωποι της υπαιθρου που βλεπουμε στις ταινιες....αμ δε,....αχχααχα.....

οποτε παμε διακοπες δε φανταζεστε τι θαψιμο τρωω επειδη δε ντυνομαι λες και το σκασα απο ιδρυμα και ουτε με το γαμο εγινα μπαζο οπως ολες οι ντοπιες !!!με κοιτουν απο πανω ως κατω λες και βλεπουν μιασμα. ζητανε ομως να τους δινω και διατροφες...αχαχα...... φιλακια κι αφηστε τους να κανουν ΜΠΟΥΜ ...τωρα πια επαψα να κλαιω και κανω πραγματα επιτηδες για να τους σπαω τα νευρα περισσοτερο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Γράφω γιατί είμαι αρκετά πεσμένη ψυχολογικά και ήθελα κάπου να πω αυτά που σκέφτομαι. Περιμένω το πρώτο μου μωρό σε λίγο καιρό. Είμαι στον έκτο μήνα χωρις προβλήματα στην εγκυμοσύνη μου. Νιώθω ευλογημένη και τυχερη γι αυτο καθως και για τον αντρα και τους γονεις που έχω. Έχω και ένα σκύλο που λατρεύω και είναι ολη μέρα η παρέα μου. Το πρόβλημα πιο είναι.. Ζω στην επαρχία δυστυχως γυρω απο συγγενεις που η μονη τους ζωη ειναι να ασχολούνται με τη δική σου ζωή. Να παραμονευουν τι ωρα φευγεις τι ωρα ερχεσαι, τι μαγείρεψες, πού πηγες βολτα. Εικονες ασυνήθιστες στα μάτια τους οι ευτυχισμένοι άνθρωποι. Να δωσω κάποια πραδειγματα.. Σε ποιο γιατρο παει? Α αυτος παιρνει πολλα!! (χωρις προσωπικη εμπειρία άπλα άκουσαν απο το γνωστό του γνωστού)! Κοιτα τους πανε βολτα το σκυλι τωρα θα εχουν παιδι τι το θελουν? θα μου πειτε πως τα μαθαινω αυτα? τυχαινει και τα μαθαινω και καθε φορα κλαιω και κανω κακο στο παιδι μου. Ο αντρας μου λεει επρεπε να γελαω που ασχολουνται μαζι μου γιατι εχω αξια και γιατι αυτη τη στιγμη εγω ειμαι το επικεντρο και το θεμα της εποχής. Εγω ομως επηρεαζομαι πολυ..Έφυγα από δω στα 18 γυρισα δεκα χρονια μετα και παντρεύτηκα και ολα αυτα μου φαινονται τόσο κακά! Δεν θελω να ασχολούνται γιατι εγώ ποτε δεν ασχολουμαι! Μεχρι να κανω μπαμ και να παψω να ειμαι ευγενικη! Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα και μονο που τα εγραψα νιωθω καλυτερα..

Αχ κορίτσι μου καλημέρα και με το καρότο μωράκι σου... Και εγώ επαρχία  είμαι δεν τις  αποφεύγεις δυστυχώς τέτοιες καταστάσεις  πάντα θα συμβαινουν εγώ πάντως τους περιπαιζω ούτε συνγχιζομαι ούτε νευριάζω τίποτε ίσα ίσα γελάω μαζί τους. Οι καλοί μας γείτονες χαχα. Έλα μην δίνεις σημασία καθόλου μην συγχύζεσαι με τέτοια δεν αξίζει δες τα λίγο πιο χαλαρά και πάντα στην πλάκα. Άκου τον αντρουλη και όχι σχόλια και κρίσεις σχόλια  γειτόνων συγγενών φίλων γνωστών περιπτερά χέχε .Εχει πολλά καλά και όμορφα το χωριό αλλά ναι έχει πως πα του αλλά εδώ σε εμάς σε κλειστές κοινωνίες ακόμη περισσότερο επικρατεί το κουτσομπολιό τι να κάνουμε δεν αλλάζει κοίτα να συνηθίσεις  και μην δίνεις σημασία εσύ την δουλειά σου όπως την ξέρεις και αυτές την δική τους και στον δικό τους γιατρό να πήγαινες που υποτίθεται  είναι φθηνός πάλι κάτι θα βρίσκαν να λένε  ???παλιό κάτινες τα σπίτια σας και τις καμπουρες σας σταματήστε πλέον ν ασχολείστε με τους γύρω σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απο τα ίδια...αλλά εδώ και χρόνια δεν ασχολούμαι!

Και που να δεις όταν θα πας να γεννήσεις, και θα είναι ακριβό το μαιευτήριο, και το καρότσι του παιδιού θα είναι στα μάτια τους το πιο ακριβό της αγοράς και αν θηλάζεις, γιατί θηλάζεις (δεν έχει λεφτά για γάλα του παιδιού), και αν δεν θηλάζεις γιατί δεν θηλάζει (έχει λεφτά για σκονόγαλο) κ.λ.π. και έτσι θα κυλάει η ζωή σαν νερό....

Εσύ το σπίτι σου και αυτές το δικό ΣΟΥ!

@karen ΑΓΑΠΩ ΚΑΡΟΤΟ! χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki ΚΛΑΙΩΩΩΩΩ  ναι ναι μου εδωσες τροφη τωρα

γιατι να πας σε ιδιωτικο μαιυτηριο ???να πας στα δημοσια !!! 

μετa: γιατι να παρεις γυναικα για βοηθεια στην αρχη ?να λαλήσεις στην αυπνια κ στο τρεξιμο μονη χωρις βοηθεια απο ΚΑΝΕΝΑΝ τερμα οι βολτες και τα γυμναστηρια τωρα ΜΕΣΑ δεσμοφύλακες !!!! ( αυτα ξερω ηδη και  ποιες φαρμακομ@@@νες θα τα πουνε αχαχαχαχα)

 

κοριτσια.... πρεπει να συστηθουμε και να γινουμε καλοι φιλοι με δυο παλικάρια..... το Μπενάκη και το Βγενάκη τι λέτε ? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού πάει στον ακριβό γιατρό, θα γεννήσει και στο ακριβό μαιευτήριο...έτσι πάνε αυτά!!!

Πολύ καλά παιδιά αυτοί οι δύο...χρόνια φίλοι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτό με τ καρότσι! Εμένα όλα μ τα πράγματα τ μωρου μου τα έδωσε η κουνιαδα μου. Κρεβατάκι, ριλαξ, καρεκλάκι φαγητού, ρούχα, αποστείρωτη κτλ. Ε είχαμε πει με τ άντρα μ τ καροτσάκι θα τ διαλέξουμε Εμείς. Έχουμε την οικονομική δυνατότητα να πάρουμε ότι θέλαμε. Γενικότερα πριν μεινω έγκυος κοιτούσαμε καροτσάκια, μας άρεσαν. Μας τ κάναν δώρο τα πεθερικά μ εν τέλη άλλα δ είναι αυτό τ θέμα. Κάθε μέρα βγαίνω βόλτα με τ μωρο. Οπότε πέσω αε συγκεκριμένους συναδέρφους μ λένε πάτε κ δίνετε λεφτά για ακριβά καρότσια λες κ πόσο θα κατσει; ρε φίλε πρώτον Αφού μπορώ. Δεύτερον βλέπεις ότι όλη μέρα κάθε μέρα είμαι έξω αρα θα τα βγάλει τα λεφτά του κ με τ παραπάνω. Κ στην τελική δ τα ξοδεύω σε μπουζούκια, δ καπνίζω, δ ντύνομαι με μάρκες. Επέλεξα ένα καλό καρότσι για τ μωρο μ τ οποίο θα χρησιμοποιήσω κ αε επόμενα παιδιά. Εσύ τι ζορίζεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες και τους τα ζήτησες!!!!!!

Εγώ να σου πω ότι μου έδωσαν καρότσι στο πρώτο (το οποίο δυστυχώς χάλασε) αλλά και πάλι μου την έλεγαν ότι είναι ακριβό....γενικά άμα θέλουν να πουν και τζάμπα να είναι πάλι θα πουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!

ουτε μας ταιζουν ουτε μας ποτιζουν...

θα παρουμε ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ !

ευτυχως εμενα δε θα μου δωσει κανεις τιποτα, γιατι θα ειχαν να λενε οτι μας δωσαν και τσαμπα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα κορίτσια βλέπω οτι είμαστε πολλές και οτι ακομα δεν εχω δει τίποτα! Το θέμα είναι οτι δεν λενε οτι ο γιατρός απλως ειναι ακριβώς αλλα υπονοούν οτι θα μου ζητησει κ παραπάνω κ θα με πιάσει κοροιδο. Υποτιμούν και τη νοημοσυνη σου δηλαδή και σε γεμίζουν κ άγχος γιατί δεν θες να ακους αρνητικα σχολια για το γιατρο σου στη φαση αυτή. Εν τω μεταξυ έχω ενα σωρό φιλες που γέννησαν σ αυτόν κ λένε τα καλύτερα. Ευτυχώς έχω και τη μανα μου που απανταει καταλληλα γιατί οπως ειπα μπροστά μου δεν λενε τιποτα γιατί με φοβούνται. Ειναι κουνιαδες της μανας μου και εχει ήδη περάσει πολλά κ δεν ανέχεται πλέον να λενε τίποτα για μας. Λέτε να έχουμε κ θεμα με καροτσι κλπ; τι να πω πρέπει να αρχισω να τους γράφω.  Κάποιες φορές μ αρεσει κ να προκαλω πχ οταν ντυνομαστε καλα κ βγαινουμε κ ξερω οτι βγαινουν να δουν κάθομαι μετα κ γελάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 ειναι μερικες που σεληνιάζονται με το ντύσιμο.... αν δε βλέπουν ντύσιμο κακομοιρέισον  ιδρύματος και ορφανοτροφείου κατι παθαίνουν  :evil: .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Αχ αυτό με τ καρότσι! Εμένα όλα μ τα πράγματα τ μωρου μου τα έδωσε η κουνιαδα μου. Κρεβατάκι, ριλαξ, καρεκλάκι φαγητού, ρούχα, αποστείρωτη κτλ. Ε είχαμε πει με τ άντρα μ τ καροτσάκι θα τ διαλέξουμε Εμείς. Έχουμε την οικονομική δυνατότητα να πάρουμε ότι θέλαμε. Γενικότερα πριν μεινω έγκυος κοιτούσαμε καροτσάκια, μας άρεσαν. Μας τ κάναν δώρο τα πεθερικά μ εν τέλη άλλα δ είναι αυτό τ θέμα. Κάθε μέρα βγαίνω βόλτα με τ μωρο. Οπότε πέσω αε συγκεκριμένους συναδέρφους μ λένε πάτε κ δίνετε λεφτά για ακριβά καρότσια λες κ πόσο θα κατσει; ρε φίλε πρώτον Αφού μπορώ. Δεύτερον βλέπεις ότι όλη μέρα κάθε μέρα είμαι έξω αρα θα τα βγάλει τα λεφτά του κ με τ παραπάνω. Κ στην τελική δ τα ξοδεύω σε μπουζούκια, δ καπνίζω, δ ντύνομαι με μάρκες. Επέλεξα ένα καλό καρότσι για τ μωρο μ τ οποίο θα χρησιμοποιήσω κ αε επόμενα παιδιά. Εσύ τι ζορίζεσαι;

Αυτο με το τσιγάρο και τα μπουζούκια ισχύει! Αν μπορούσαν να αποφασίσουν κ που θα ξοδέψουν τα λεφτα σου θα το έκαναν! μπορει εσυ να κανεις οικονομια με τον αντρα σου για να παρεις ενα καλο καροτσι η να πας μια εκδρομη αλλα αυτοι θα δουν μονο το αποτελεσμα. Δεν μπορεις να μπεις στη διαδικασια να εξηγείς το έχεις χάσει το παιχνίδι. Εν τω μεταξυ ξέρεις τόσα για τις καμπουρες τους αλλα δεν μιλας γιατί αν μιλήσεις αυτοι δεν θα ξαναμιλησουν αλλα θα εισαι ο κακος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papaki2017 είπε:

@Love1988 ειναι μερικες που σεληνιάζονται με το ντύσιμο.... αν δε βλέπουν ντύσιμο κακομοιρέισον  ιδρύματος και ορφανοτροφείου κατι παθαίνουν  :evil: .... 

Ναι ναι ισχύει! Ειδικά τωρα με την κοιλια που μ αρεσει να φοραω κολλητα κ μοντερνα γιατι ειμαι αδυνατη είμαι σιγουρη οτι σκέφτονται γιατι δεν φοραω ρηχτα κ ρομπες.χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο για γέλια είναι πραγματικά αλλα κάποιες φορές μπορεί να έχω το άγχος μου για κατι κ εμφανίζονται σαν κερασακι στην τούρτα. Δεν μας φτάνουν τα αγχη για το μωρό, για τη γέννα που έρχεται, για τα οικονομικά, την ανεργια ή για οτι αλλο απασχολει την καθεμια μας εχουμε κ τις καρχιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκ του περισσευματος της καρδιας των... οτι εχουν δινουν!!!  αλλα η κακη ενεργεια παντα επιστρεφει πισω σε αυτον που την εστειλε  :) θετικη σκεψη κοριτσια !!! ολα να μας πανε καλα !!!! τα καρακαξοειδή  παντα θα υπαρχουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...