Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυπνιες Στην Εγκυμοσυνη κα ανασφαλειες


Recommended Posts

Καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος και προκειται να γινω και πρωτη φορα μανούλα...
Το πρωτο τριμηνο πετουσα στα συννεφα , φυσιολογικα ετρωγα ειχα διαθεση για εξω κανονικα.

Απο τη στιγμη ομως που μπηκα στο 4ο σεληνιαστηκα, επαθα  μια μικρη κριση μια μερα και μετα απο εκεινη τη μερα κανω αρνητικες σκεψεις και φοβαμαι πολυ γιατι ποτε μου δεν ειχα τετοια προβληματα. Και  σα να μην εφτανε αυτο εχει εδω και καποιες μερες που εχω εντονες αυπνιες..Φοβαμαι πολυ αν θα σταματησει ποτε αυτο ...πλζ χελπ :roll:

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Θες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς ότι έπαθες κριση; οι αϋπνίες είναι από τ άγχος π από ότι κατάλαβα έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα, οταν εννοω κριση, σαν κριση πανικου, και μετα επειδη φοβομουν να μην το ξαναπαθω εχει πεσει ολη η διαθεση μου,,,, περνανε σκεψεις απο το μυαλο μου οτι θα μου ξανα ερθει αυτη η ζωντανια που ειχα παντα η θα ειμαι ετσι μαραζωμενη οταν γεννηθει ο γιοκας μου...Αυπνιες ναι ξαφνικα εμφανιστηκαν προχθες ,,ειχα και πριν αγχος αλλα το 8ωρο μου το εκλεινα... τωρα απο χθεσ δεν εχω κλεισει ματι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα επανελθεις εννοείται. Οι ορμόνες σου παίζουν με την ψυχολογία σου. Μήπως παίρνεις τπτ χσπια; χειμωνιασε κιόλας όλα παίζουν ρόλο. Να βγαίνεις να περπατάς. Θα σε βοηθήσει πολύ. Να αρχίσεις να ψάχνεις πράγματα για τ μωράκι σου. Κοίτα κρεβατάκια, καροτσάκια κτλ. Είναι νωρίς άλλα θα σ ανεβάσει την ψυχολογία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι οχι χαπια ποτε! με ντεπονακι τ βγαζω και αυτο οταν εχω πονοκεφαλο,, Ειμαι γενικα φοβιτσιαρα,, και μαλλον λογω ορμονων τα τραγικοποιω τα πραγματα,!πριν εψαχνα πραγματα για το μωρακι εβαψα το δωματιο κλπ, αλλα  τωρα επικρατει ενα χαος κ αυτο λογω του οτι δεν κοιμαμαι ,, και ξερω οτι ουτε και σημερα θα κοιμηθω ενω κουτουλαω,, πφφφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χάπια εννοούσα λογο εγκυμοσύνης. Εγώ επαιρνα utrogestan κ με χαλουσαν πολύ. Μου ριχναν τη διάθεση. Αν νιώθεις ότι δ μπορείς να κοιμηθείς σήκω από τ κρεβάτι. Βγες στο μπαλκόνι πάρε λίγο καθαρό αέρα, κρυο, κρυο κ άραξε στον καναπέ. Μην πιέζεις τ εαυτό σ να κοιμηθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειναι που νομιζω οτι με κανει και δε κοιμαμαι..πιεζομαι για να κοιμηθω και μολις κλεινω τα ματια πεταγομαι λογω αγχους!τι να κανουμε υπομονη θελει γαιδουρινη..θα περασει καποια στιγμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ!!!

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις όταν έχεις αυπνίες είναι να πιέζεις τον εαυτό σου να κοιμηθεί. 

Πιάσε καναπέ, βάλε μια ταινία ή διάβασε ένα βιβλίο. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις και καμια βολτούλα, το περπάτημα κάνει και καλό στην εγκυμοσύνη αλλά και στο μυαλό.

Για πες κοιμήθηκες απόψε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ 1.30 ωρα μονο ενω τριγυρνουσα στον καναπε εβαζα χαλαρη μουσικη αλλα τπτ..και ακομα να κοιμηθω και δε θα το προσπαθησω γιατι με αγχωνει..χθεσ το μεσημερι το προσπαθησα και επειδη δεν μπορεσα η ψυχολογια μου επιασε πατο...πρεπει απλα να καταλαβει το μυαλο μου οτι ειναι φυσιολογικο και οτι θα περασει καποια στιγμη.. εχω και γενικα ενα αγχος για το μελλον μολισ γεννησω και κλπ.. το μονο που με παρηγορει οπωσ μου λεει και η μαμα μου ειναι οτι ειναι ορμονικο και οταν το πιασεισ στην αγκαλια σου ολα θα ξεχαστουν! Ειχα και το αγχοσ του οτι θα παω και στο γιατρο σημερα..ηταν να παω χθεσ και μου το ακυρωσε  λογω τοκετου,,,οποτε ενα παραπανω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου όπως σου είπαν και τα κορίτσια ορμονικο είναι το θέμα σου. Είναι λογικό να αισθάνεσαι άγχος όμως μη φοβάσαι τίποτα. Να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν, σε γεμίζουν χαρά και σε χαλαρώνουν. Όλα  θα πάρουν τον δρόμο τους. Σου εύχομαι να έχεις ένα πολύ καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να υποδεχτεις τον θησαυρό σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σιγουρα οι ορμονες εχουν ξεσαλωσει , κι εγω νιωθω μια χαλαρα και στυλ "ελα μωρε, σιγα σιγα θα γινουν ολα " και μια "θεε μου ειμαι ασχετη δε ξερω ουτε να αλλαζω πανα ¨" "δεν θα εχω καμια βοηθεια απο σοι πρεπει να φερω γυναικα "  "κι αν παει κατι στραβα ακομα και στον 9ο μηνα???λιγα εχουμε ακουσει ?????? "

κλπκλπ και αλλοτε στριφογυριζω σαν κοκορετσι αλλοτε κοιμαμαι σα βοδι ..... μαλλον πρεπει  βαθιες ανασες κι υπομονη .... οσο σκεφτομαι μου στριβει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω δει εγώ ταινίες στην εγκυμοσύνη που δεν είδα σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου! Τελεμάρκετινγκ δε, ξέρω απ'εξω για μασαζοκαλσόν, για ντολμαδοπαρασκευαστές, για όργανα γυμναστικής, για ατίθασα κορίτσια που θέλουν να μιλήσουν μαζί σου ΤΩΡΑ....Συμβαίνει σε όλες και όσο μεγαλώνει η κοιλιά και πλησιάζει η ώρα να γεννήσεις μια το άγχος του "τι θα γίνει μετά", μια που δεν σε χωράει ο τόπος (κυριολεκτικά!) ο ύπνος θα αποτελεί πολυτέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα στην εγκυμοσύνη με είχαν κατακλύσει οοι ορμόνες της χαράς και ήμουν σε ένα ροζ συννεφάκι και ας ήμουν υψηλού κινδύνου...νόμιζα ότι όλα είναι υπέροχα!!!

Κοιμηθείτε όσο μπορείτε....μπορεί να σας βγει ξενύχτης/ησα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...