Μετάβαση σε περιεχόμενο

υστεροσκοπηση και εγκυμοσυνη


Dimitra75

Recommended Posts

κοριτσια μου καλο μεσημερι..ειμαι αθηνα για καποια ραντεβου μετα την παλινδρομη..μαλλον προσανατολιζομαι για υστεροσκοπηση.Πειτε μου τις εμπειριες σας.....δηλ. ποσο κοστιζει, εαν θα ποναω, ποση ειναι η νοσηλεια,αν κανατε διαγνωστικη η επεμβατικη...κ μετα απο ποσο καιρο προσπαθησατε για εγκυμοσυνη??σας ευχαριστω κ παλι:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η geozak είπε:

κοριτσια μου καλο μεσημερι..ειμαι αθηνα για καποια ραντεβου μετα την παλινδρομη..μαλλον προσανατολιζομαι για υστεροσκοπηση.Πειτε μου τις εμπειριες σας.....δηλ. ποσο κοστιζει, εαν θα ποναω, ποση ειναι η νοσηλεια,αν κανατε διαγνωστικη η επεμβατικη...κ μετα απο ποσο καιρο προσπαθησατε για εγκυμοσυνη??σας ευχαριστω κ παλι:x

Καλησπέρα εγώ έκανα υστεροσκοπιση διαγνωστική επεμβατική θα πω τι δικιά μου εμπειρία δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου λίγο πόνο σαν την περιοδο ήταν τώρα το κόστος δεν μπορώ να σου πω είναι ανάλογος που θα την κάνεις και με τον γιατρό πάει ανάλογος εμένα μου είπε να αρχίσω να προσπαθώ για παιδάκι μετά από την 1η περίοδο και να με έχει δειπρωτα πριν αρχίσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην ανησυχήσεις είναι πανεύκολη διαδικασία δεν σου είπε π γιατρός σου ακριβώς τι θα κάνει; και πως γίνεται. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geozak καλησπερα. Η δική μου εμπειρία δεν θα σε βοηθήσει πολυ γτ εκανα λαπαροσκοπηση κ υστεροσκόπηση συγχρόνως. Δεν πόνεσα κ από ότι ξερω κι από τη φίλη μου που εκανε μονο υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα δεν πόνεσε κι εκινη σχεδον καθολου. Μην ανησυχείς ειναι απλη δοαδικασια. Κι μεις μετα την πρωτη περιοδο ξεκινήσαμε αμέσως προσπάθειες. Όσο για τα χρηματα οντως εξαρταται από πολλα. Που θα την κανεις ιδιωτικα η δημοσια. Εγω πληρωσα 3000 μαζι με την λαπαροσκοπηση οπότε δεν ξέρω. Καλή επιτυχία κ μην ανησυχείς καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@geozak μου γεια σού. Άκου άλλη μια ιστορία.  Μάιος του 2017, στο Ρεα. 2 μέρες πριν αντιβίωση, ένα βράδυ πριν μπεις μέχρι τις 12 το βράδυ μπορείς να φας και να πιεις  ότι θες και όσο θες ( εγώ μόνο γουρουνόπουλο δεν έφαγα εκείνη την μέρα, όλα τα άλλα τα είχα καταβρόχθισε από το άγχος μου και την απαγόρευση εντός εισαγωγικών του ότι μετά της δώδεκα παπαλα) μετά ούτε νερό. Ξυπνας το πρωί ντύνεσαι πλένεις δοντάκια και φεύγεις. Προσοχή, ούτε νερό ούτε πρωινό δεν βάζεις στο στόμα σού. Είπαμε ότι κάνουμε μέχρι τις 12 το βράδυ  (θα στα πουν και από το νοσοκομείο - μαιευτηριο ή ο γιατρος που θα πας )Φτάνεις,σου κάνουν καρδιογραφιμα βγάζεις ρουχαλάκια βάζεις ρομπιτσα πας κρεβάτι ανοίγεις ποδαράκια και σου κάνει η αναισθησιολόγος μια ένεση και ναααανιιιι.   Ξυπνάς ντύνεσαι και περιμένεις τον γιατρό σου με τα αποτελέσματα και το DVD με τον "εσωτερικό" σου κόσμο χάχαχα 

Εγώ μόλις τελείωσα δεν ποναγα καθόλου μετά από καμιά ωρίτσα είχα μόνο πονακια περιόδου και ελάχιστα καφε.τα οποία κράτησαν μέχρι το βράδυ.  Πλήρωσα 700€ για διαγνωστική, ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κάνω επεμβατικη γιατί δεν μου βρήκαν τίποτα. Και συνέχισα την αντιβίωση για άλλες δύο μέρες. 

Μετά περνεις τον αντρουλι σου πάτε σπίτι, καναπέ,ποπκορν,και βλέπετε το dvd

Δεν έχεις παράπονο... πιο κατατοπιστικη δεν πάει άλλο. Ελπίζω να σου κάλυψα όλες τις απορείς που έγραψες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

@geozak μου γεια σού. Άκου άλλη μια ιστορία.  Μάιος του 2017, στο Ρεα. 2 μέρες πριν αντιβίωση, ένα βράδυ πριν μπεις μέχρι τις 12 το βράδυ μπορείς να φας και να πιεις  ότι θες και όσο θες ( εγώ μόνο γουρουνόπουλο δεν έφαγα εκείνη την μέρα, όλα τα άλλα τα είχα καταβρόχθισε από το άγχος μου και την απαγόρευση εντός εισαγωγικών του ότι μετά της δώδεκα παπαλα) μετά ούτε νερό. Ξυπνας το πρωί ντύνεσαι πλένεις δοντάκια και φεύγεις. Προσοχή, ούτε νερό ούτε πρωινό δεν βάζεις στο στόμα σού. Είπαμε ότι κάνουμε μέχρι τις 12 το βράδυ  (θα στα πουν και από το νοσοκομείο - μαιευτηριο ή ο γιατρος που θα πας )Φτάνεις,σου κάνουν καρδιογραφιμα βγάζεις ρουχαλάκια βάζεις ρομπιτσα πας κρεβάτι ανοίγεις ποδαράκια και σου κάνει η αναισθησιολόγος μια ένεση και ναααανιιιι.   Ξυπνάς ντύνεσαι και περιμένεις τον γιατρό σου με τα αποτελέσματα και το DVD με τον "εσωτερικό" σου κόσμο χάχαχα 

Εγώ μόλις τελείωσα δεν ποναγα καθόλου μετά από καμιά ωρίτσα είχα μόνο πονακια περιόδου και ελάχιστα καφε.τα οποία κράτησαν μέχρι το βράδυ.  Πλήρωσα 700€ για διαγνωστική, ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κάνω επεμβατικη γιατί δεν μου βρήκαν τίποτα. Και συνέχισα την αντιβίωση για άλλες δύο μέρες. 

Μετά περνεις τον αντρουλι σου πάτε σπίτι, καναπέ,ποπκορν,και βλέπετε το dvd

Δεν έχεις παράπονο... πιο κατατοπιστικη δεν πάει άλλο. Ελπίζω να σου κάλυψα όλες τις απορείς που έγραψες. 

Ακριβώς έτσι είναι... Κι εγώ στο Ρέα την έκανα αλλά DVD δεν μου έδωσαν. Εγώ πήγα μια μέρα μετά από την Τσικνοπέμπτη αλλά δεν είχα φάει τίποτα μόνο 2 παϊδακια και 2 κομματάκια λουκάνικο από το άγχος μετά δεν έφαγα αλλά μόλιςκαταφερα να ξυπνήσω το πρώτο πράγμα που είπα είναι ότι θέλω φαΐ και γέλαγε ο γιατρός μου και με άφησε να φάω μετά από 1 ώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χάχαχα ακριβός έτσι και εγώ , @NikhNikh μου και εγώ όταν ξύπνησα του ζήτησα ένα σουβλάκι.

Αλήθεια γιατί δεν σου έδωσαν εσένα dvd με τη όλη διαδικασία να δεις και εσύ τον "εσωτερικό" σου κόσμο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω τον περασμενο μηνα εκανα επεμβατικη για αφαιρεση πολυποδα. Οπως τα λενε τα κοριτσια ξυπνας κοιμασαι δ καταλαβαινεις τιποτα... κι εμενα μ εδωσαν τ dvd. Ξεκινησα προσπαθειες αυτο τ μηνα, δλδ μετα την πρωτη περιοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω μάλλον επειδή όταν την έκανα δεν είχα ασφαλια τι να πω λέτε τώρα να παρω εκει πιυ την εκανα και να ρωτησω η θα ρωτήσω τον γιατρό.; καλά ξέρω πως γίνεται έχω δει πολλά βίντεο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Δεν ξέρω μάλλον επειδή όταν την έκανα δεν είχα ασφαλια τι να πω λέτε τώρα να παρω εκει πιυ την εκανα και να ρωτησω η θα ρωτήσω τον γιατρό.; καλά ξέρω πως γίνεται έχω δει πολλά βίντεο. 

Ρώτα τον γιατρό σου που σου την έκανε αυτός θα ξέρει και λογικά θα στο δώσει. Και εγώ ξερωπως γίνεται είχα δει και εγώ βιντεακια αλλά άλλο να βλέπεις την δική σου "φωλιτσα"? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elena 2 είπε:

Ρώτα τον γιατρό σου που σου την έκανε αυτός θα ξέρει και λογικά θα στο δώσει. Και εγώ ξερωπως γίνεται είχα δει και εγώ βιντεακια αλλά άλλο να βλέπεις την δική σου "φωλιτσα"? 

Ναι θα τον ρωτήσω. Αχαχα όντως..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια δε στο δινουν απλα για να λες οτι βλεπεις τη δικη σ μητρα, στην πραγματικοτητα δ στο δινουν καν για ν τ δεις εσυ. Πρεπει ν υπαρχει γιατι οτιδηποτε προκυψει μελλοντικα στη μητρα θα μπορει ν το δει ενας αλλος γιατρος κ ν ξερει τι ακριβως εγινε στην επεμβαση. Το dvd ξερω πως δ το κραταει ποτε η κλινικη, το εχει ο γιατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby αυτό που λες το ξέρουμε φυσικά αλλά κάναμε λίγη πλάκα για πιο άλλο λόγο θα δίναν το DVD για να έχουμε ταινία να το βλέπουμε.; η χρήση του είναι για αυτό το σκοπό που είπες φυσικά.. Εγώ ξέρω πάντα έχει αντίγραφο η κλινική στο φάκελο που ανοίγεις. Θα ρωτήσω τον γιατρό μου αν το έχει.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως όταν το ζήτησα από τν κλινική την ημέρα του εξιτηρίου μου είπαν ότι δεν έχουν καμία σχέδη αυτοί και ότι πρέπει να το ζητήσω από τον γιατρό. Και όντως μίλησα με την γραμματέα του και μου το έστειλε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εγώ πάντως όταν το ζήτησα από τν κλινική την ημέρα του εξιτηρίου μου είπαν ότι δεν έχουν καμία σχέδη αυτοί και ότι πρέπει να το ζητήσω από τον γιατρό. Και όντως μίλησα με την γραμματέα του και μου το έστειλε.

Κατάλαβα καλά κι εγώ με τον γιατρό θα μιλήσω και ότι μου πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δικη μου εμπειρια ειναι πολυ φρεσκια. εκανα υστεροσκοπηση μαζι με λαπαροσκοπηση. μου εκαναν γενικη αναισθησια και δεν καταλαβα τιποτα. για τρεις μερες πονουσα πολυ στους ωμους αλλα οχι τοσο ωστε να παρω παυσιπονο. το αιμα σταματησε μετα απο 4 ημερες περιπου. ελπιζω να σας βοηθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasilikoula 24 ο πόνος στους όμως ήταν λόγω του αέρα που σου βάζουν στη κοιλιά όταν σου κάνουν λαπαροσκόπηση!! 

@geozak στεναχωρήθηκα πολύ με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου, μόλις τώρα το είδα, δεν το είχα προσέξει τόσες μέρες!! ☹️☹️ Μην αγχώνεσαι καθόλου για την υστεροσκοπηση, όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω δεν πονάς καθόλου και μέσα σε λίγες ώρες γυρνάς στο σπιτάκι σου.. Το κόστος κυμαίνεται απο 300-1000€ αναλόγως αν θα είναι διαγνωστική ή επεμβατική... Προσωπικά έκανα διαγνωστική, εφόσον δεν βρέθηκε τίποτα και επειδή την έκανα μαζί με λαπαροσκόπηση αύξησε το κόστος της επέμβασης κατα 300€ ή 500€ δεν θυμάμαι ακριβώς 

Α! Και όσον αφορά το μωράκι απο τον επόμενο κιόλας μήνα απο την υστεροσκοπηση μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι τρελά πόσα είναι αυτά κορίτσια?  Πω πω  σας γδαραν κανονικά  ότι θέλουν παίρνουν Κ αναλόγως σε ποιο νοσοκομείο. Εγώ σε ιδιωτικό  πήγα και ο γιατρός 350 μαζί με την αναισθησιολόγο νοσοκομείο κάλυψε η ασφάλεια. Τι να πω πολλά τα χρήματα σας. Και εμένα η εμπειρία  ίδια είναι επεμβατικη ήταν και η δικιά μου ούτε πόνος τίποτε άμεση ανάρρωση μόνο που χα αίμα πολύ, προσπάθειες και εγώ στην επόμενη  περίοδος. Μην σκέφτεσαι  καθόλου   ανώδυνη διαδικασία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

@vasilikoula 24 ο πόνος στους όμως ήταν λόγω του αέρα που σου βάζουν στη κοιλιά όταν σου κάνουν λαπαροσκόπηση!! 

@geozak στεναχωρήθηκα πολύ με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου, μόλις τώρα το είδα, δεν το είχα προσέξει τόσες μέρες!! ☹️☹️ Μην αγχώνεσαι καθόλου για την υστεροσκοπηση, όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω δεν πονάς καθόλου και μέσα σε λίγες ώρες γυρνάς στο σπιτάκι σου.. Το κόστος κυμαίνεται απο 300-1000€ αναλόγως αν θα είναι διαγνωστική ή επεμβατική... Προσωπικά έκανα διαγνωστική, εφόσον δεν βρέθηκε τίποτα και επειδή την έκανα μαζί με λαπαροσκόπηση αύξησε το κόστος της επέμβασης κατα 300€ ή 500€ δεν θυμάμαι ακριβώς 

Α! Και όσον αφορά το μωράκι απο τον επόμενο κιόλας μήνα απο την υστεροσκοπηση μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες!! 

μακαρι να ειναι ετσι....αν υπαρχει ομως ινομυωμα λες να θελω πολυ αναρρωση???εννοω να θελω μηνες για να προσπαθησω ξανα? κριμα οου δεν μου ειπαν νωριτερα να την κανω κ οχι στην 3η  παλινδρομη...εχασα χρονο.....

ΥΓ.:τωρα φτανω στο τελος....μου ελειπε αιματολογος, γενετιστης,υστεροσκοπηση.Εκανα ολα τα αιματολογικα που εκρινε η Λευκου, ο γενετιστης μου εκανε τις δικες του αιματολογικες  κ μου μενει η υστεροσκοπηση...τοτε θα νιωσω ανακούφιση....γιατι απλα δεν θα εχει μεινει τιποτα απο εξετασεις.....θα εχω πληρη μα πληρη εικονα για να δω πως θα συνεχισω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Τι τρελά πόσα είναι αυτά κορίτσια?  Πω πω  σας γδαραν κανονικά  ότι θέλουν παίρνουν Κ αναλόγως σε ποιο νοσοκομείο. Εγώ σε ιδιωτικό  πήγα και ο γιατρός 350 μαζί με την αναισθησιολόγο νοσοκομείο κάλυψε η ασφάλεια. Τι να πω πολλά τα χρήματα σας. Και εμένα η εμπειρία  ίδια είναι επεμβατικη ήταν και η δικιά μου ούτε πόνος τίποτε άμεση ανάρρωση μόνο που χα αίμα πολύ, προσπάθειες και εγώ στην επόμενη  περίοδος. Μην σκέφτεσαι  καθόλου   ανώδυνη διαδικασία 

τι ακριβως βρηκαν?? γιατι αν ειναι ινομυωμα φοβαμαι οτι θελει χρονο κ εγω δεν εχω..ο πολυποδας εχει λιγη αναρρωση???.βεβαια για την ηλικια μου αποτελω φαινομενο με τρεις φυσικες συλληψεις μου ειπαν οτι εχω μικροτερη βιολογικη ηλικια.....καιρος να δω κ αποτελεσμα οπως κ ολες μας....φιλια Καρεν μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geozak είπε:

τι ακριβως βρηκαν?? γιατι αν ειναι ινομυωμα φοβαμαι οτι θελει χρονο κ εγω δεν εχω..ο πολυποδας εχει λιγη αναρρωση???.βεβαια για την ηλικια μου αποτελω φαινομενο με τρεις φυσικες συλληψεις μου ειπαν οτι εχω μικροτερη βιολογικη ηλικια.....καιρος να δω κ αποτελεσμα οπως κ ολες μας....φιλια Καρεν μου

Πολυποδακια. Α για ινομυωμα δεν γνωρίζω μάλλον το ίδιο θα ναι για χρόνο ανανέωσης τα λαμπαροσκοπικα αποτελούν πλέον παιχνιδάκι. Εσύ μικρότερη έγω μεγαλύτερη βιολογική ηλικία .Τρεις φυσικές συλλήψεις και όλες παλινδρομησαν συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι είχα καιρό να σε δω στο φόρουμ. Τι ευθύνεται στο ψάξιμο είστε?υστεροακοπησησ γιατί? Τυχόν ινωμυωματα? Σου εύχομαι ότι καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η karen είπε:

Πολυποδακια. Α για ινομυωμα δεν γνωρίζω μάλλον το ίδιο θα ναι για χρόνο ανανέωσης τα λαμπαροσκοπικα αποτελούν πλέον παιχνιδάκι. Εσύ μικρότερη έγω μεγαλύτερη βιολογική ηλικία .Τρεις φυσικές συλλήψεις και όλες παλινδρομησαν συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι είχα καιρό να σε δω στο φόρουμ. Τι ευθύνεται στο ψάξιμο είστε?υστεροακοπησησ γιατί? Τυχόν ινωμυωματα? Σου εύχομαι ότι καλύτερο 

εχω ινομυωματα αλλα η θεση τους δεν ενοχλουν......απλα το ιστορικο των 3 και η διαγνωση υπερηχου κ σαλπιγγογραφιας δειχνουν ανομοιογενες ενδομητριο....κ θελουμε να το δουμε ....δεν με αναλαμβανουν χωρις πληρη εικονα μητρας.....να μη ρισκαρω κ παλι εχω παλινδρομη....θελω να την κανω για να ξερω......την αλλη εβδομαδα μαλλον  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...