Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΤΩΜΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ yasmin


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Εμενα μ είχε πει πως από τη ν στιγμή π θέλουμε να ρυθμίσουμε περίοδο πρέπει να είναι ακριβές η ώρα... Τώρα η αλήθεια είναι πως ο καθένας λέει κ κάτι δικό του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Scooby! είπε:

Εμενα μ είχε πει πως από τη ν στιγμή π θέλουμε να ρυθμίσουμε περίοδο πρέπει να είναι ακριβές η ώρα... Τώρα η αλήθεια είναι πως ο καθένας λέει κ κάτι δικό του.. 

θα τα βάλω και εγώ το βράδυ 23:00 ..Σας ευχαριστώ  κορίτσαρες μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν είναι από τα χάπια πάντως το δεξί μου πόδι συνεχώς σαν να με χτυπάει ρεύμα ξεκινάει από πάνω ψηλά και καταλήγει λίγο πανω απτό γόνατο. Δεν έχω ακούσει  και τα καλύτερα για τα αντισυλληπτικά?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είμαι Νίνα μου το παιδί τα δικά του συνεχίζει φοβάμαι για τις παλιό θρομβους. Πάρω σήμερα κιόλας τηλέφωνα να μου φύγει και από τομυαλο. Τα  έμαθα τα δικά σου τα ευχάριστα και χάρηκα πολύ  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Αμαν ρε κορίτσι, δεν τα πετάμε αυτά τα χαρτιά. Να τώρα θα ξέραμε τι παρενέργειες μπορούν να προκαλέσουν.

Ο διάολος που με έβαλε τι το χώρο μου πιανανε μια σταλιά χαρτάκια.??δεν είναι καμιά να μας ενημερώσει τέλος πάντων θαμιλησω με το γιατρό μου.  Να σαι καλά και όλες σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια!  Πόσο καιρό τα πήρατε τα αντισυλληπτικά  εμένα τελειώνει σήμερα η καρτέλα ποιος ξέρει θα τα συνεχίσω? Θα ενημερώσω  γιατρό. Ήθελα να μάθω μετά από πόσο καιρό από χρήση σας ήρθε περίοδος? Εγώ ήταν Ν αδιαθετησω 21 τίποτα χθες πόνους καφέ στο σκούπισμα σήμερα τίποτα ούτε ίχνος. Για να ακούσω εμπειρίες και γνώμες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Πόσο καιρό τα πήρατε τα αντισυλληπτικά  εμένα τελειώνει σήμερα η καρτέλα ποιος ξέρει θα τα συνεχίσω? Θα ενημερώσω  γιατρό. Ήθελα να μάθω μετά από πόσο καιρό από χρήση σας ήρθε περίοδος? Εγώ ήταν Ν αδιαθετησω 21 τίποτα χθες πόνους καφέ στο σκούπισμα σήμερα τίποτα ούτε ίχνος. Για να ακούσω εμπειρίες και γνώμες 

Καλημέρα κοπέλα μου και ελπίζω να σε βοηθήσω. Εγω έπαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά τα yasminelle για πρόβλημα δυσμηνόρροιας και με είχαν βοηθήσει απίστευτα. Παχύσαρκη η καπνίστρια δεν ήμουν οταν το έπαιρνα, και όλα τα χρόνια με πήγαιναν τέλεια. Τα κορίτσια έχουν δίκαιο κάθε μέρα την ΙΔΙΑ ΩΡΑ πρέπει να τα παίρνεις.Πριν περίπου 2 χρόνια που το έπαιρνα άρχιζαν ύπουλα ύπουλα κάποιες πολύ άσχημες ημικρανίες που δεν φαντάστηκα οτι ήταν απο τα φάρμακα, αλλά δυστηχώς ήταν απο αυτά. Επικοινώνησα με την γιατρό μου και μου είπε πως έπρεπε να κάνουμε αλλαγή στο σχήμα και μου έδωσε τα YASMIN . Οι ημικρανίες χειροτέρεψαν και μου τα έκοψε τελείως για να μην έχουμε χειρότερα. 

είναι σημαντικό να αναφέρεις στο γιατρό σου τα συμπτώματα που έχεις γιατί ναι μεν τα αντισ/κα είναι φάρμακα που το παίρνουμε εύκολα αλλά κουβαλάνε και πολλά στραβά που καλό είναι να τα αποφύγουμε. Το τσιγάρο, η παχυσαρκία και το ιστορικό καρκίνου του μαστού ή θρομβώσεων στην οικογένεια είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για την λήψη του. Οτι και να λέμε βέβαια εμείς, αυτός που θα αποφασίσει αν μπορείς να τα λάβεις είναι πάντα ο γιατρός σου μετά απο προσεκτική καταγραφή του ιστορικού σου!!! 

Αφου τα έκοψα, περίοδος ρυθμίστηκε καλά στους 9 μήνες (όπου και έμεινα έγκυος) σε κάθε γυναίκα είναι σχετικό ποτε θα ρυθμιστεί, μπορεί και αμέσως. Εγω είχα κανονικά περίοδο αφού τα έκοψα αλλα 7 μήνες μετα την διακοπή τους δεν είδα περίοδο για ένα μήνα(το λεγόμενο Post-Pill Amenorrhea)   τον 8ο μήνα αδιαθετήσα κανονικά και απο τον 9ο μήνα....ακόμα περιμένω, με πρόλαβε ο πελαργός!

Οτι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω να μου πεις, απλα μην αγνοείς συμπτώματα να τα αναφέρεις όλα στο γιατρό σου.

Φιλάκια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα κορίτσια!  Πόσο καιρό τα πήρατε τα αντισυλληπτικά  εμένα τελειώνει σήμερα η καρτέλα ποιος ξέρει θα τα συνεχίσω? Θα ενημερώσω  γιατρό. Ήθελα να μάθω μετά από πόσο καιρό από χρήση σας ήρθε περίοδος? Εγώ ήταν Ν αδιαθετησω 21 τίποτα χθες πόνους καφέ στο σκούπισμα σήμερα τίποτα ούτε ίχνος. Για να ακούσω εμπειρίες και γνώμες 

Εμένα μου ήρθε μετά από 5-6μερες που η περίοδος μου ερχετε οποτε θέλει ίσως κ κάθε 2μηνο η και 3μηνο οποτε κανε υπομονή λίγο πιστεύω κοντοζυγώνει !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ιδανικό είναι να αδιαθετήσεις την επόμενη μέρα από τη λήψη του τελευταίου χαπιου.Επειδή εγώ δεν είχα μεγάλο θέμα με την περιοδό μου μου ερχόταν κανονικά την επόμενη μέρα....βέβαια υπήρξαν και 2 με 3 φορές στα 8 χρόνια περίπου που τα έπαιρνα,που είχα και 2 μέρες καθυστέρηση...πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου...γιατί ειδικά εσύ δεν τα παίρνεις έτσι απλά όπως άλλες κοπέλες,έχεις σχέδιο....:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια με τα αντισυλληπτικά παίζουν και μήνες που μπορεί να μην δεις καν περίοδο ή να έχεις πολύ μειωμένη. οποτεδήποτε αδιαθετήσεις απο της 1 εως 7 μέρα (εβδομάδα διακοπής) είναι μια χαρα. Το χαρτί μου εμένα έγραφε συχνότερο είναι απο την 3 μερα διακοπής και μετα. Εμένα μου ερχόταν κάθε 5η μέρα απο την διακοπή. και είχα και μήνα που δεν είδα περίοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Fainareti είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου και ελπίζω να σε βοηθήσω. Εγω έπαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά τα yasminelle για πρόβλημα δυσμηνόρροιας και με είχαν βοηθήσει απίστευτα. Παχύσαρκη η καπνίστρια δεν ήμουν οταν το έπαιρνα, και όλα τα χρόνια με πήγαιναν τέλεια. Τα κορίτσια έχουν δίκαιο κάθε μέρα την ΙΔΙΑ ΩΡΑ πρέπει να τα παίρνεις.Πριν περίπου 2 χρόνια που το έπαιρνα άρχιζαν ύπουλα ύπουλα κάποιες πολύ άσχημες ημικρανίες που δεν φαντάστηκα οτι ήταν απο τα φάρμακα, αλλά δυστηχώς ήταν απο αυτά. Επικοινώνησα με την γιατρό μου και μου είπε πως έπρεπε να κάνουμε αλλαγή στο σχήμα και μου έδωσε τα YASMIN . Οι ημικρανίες χειροτέρεψαν και μου τα έκοψε τελείως για να μην έχουμε χειρότερα. 

είναι σημαντικό να αναφέρεις στο γιατρό σου τα συμπτώματα που έχεις γιατί ναι μεν τα αντισ/κα είναι φάρμακα που το παίρνουμε εύκολα αλλά κουβαλάνε και πολλά στραβά που καλό είναι να τα αποφύγουμε. Το τσιγάρο, η παχυσαρκία και το ιστορικό καρκίνου του μαστού ή θρομβώσεων στην οικογένεια είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για την λήψη του. Οτι και να λέμε βέβαια εμείς, αυτός που θα αποφασίσει αν μπορείς να τα λάβεις είναι πάντα ο γιατρός σου μετά απο προσεκτική καταγραφή του ιστορικού σου!!! 

Αφου τα έκοψα, περίοδος ρυθμίστηκε καλά στους 9 μήνες (όπου και έμεινα έγκυος) σε κάθε γυναίκα είναι σχετικό ποτε θα ρυθμιστεί, μπορεί και αμέσως. Εγω είχα κανονικά περίοδο αφού τα έκοψα αλλα 7 μήνες μετα την διακοπή τους δεν είδα περίοδο για ένα μήνα(το λεγόμενο Post-Pill Amenorrhea)   τον 8ο μήνα αδιαθετήσα κανονικά και απο τον 9ο μήνα....ακόμα περιμένω, με πρόλαβε ο πελαργός!

Οτι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω να μου πεις, απλα μην αγνοείς συμπτώματα να τα αναφέρεις όλα στο γιατρό σου.

Φιλάκια!

 

Σ ευχαριστώ  πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες  σου χέρομαι για την εγκυμοσύνη μάλλον δεν έχεις γεννήσει με το καλό λοιπόν αν κάνω λάθος να σου ζήσει. Συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα έγκυος η μαμά?  Τα φοβάμαι πολύ Τ άτιμα ευτυχώς ιστορικό δεν υπάρχει όλα καλά. Να πω την αλήθεια έχω ελλατωσει το τσιγάρο αλλά καπνίζω  ?έχω δυο ακόμη χαπαλιά από την καρτέλα. Δεν έχω καταλάβει όσο τα παίρνουμε δεν υπάρχει,περιοδος και έρχεται μετά από σταμάτημα χρήσης τους? Ποιος ο λόγος που τα παίρνατε κορίτσια?  Εγώ δεν είχα και αστακό κύκλο κάθε μήνα όλο κατέβαινε κάνα δυο τρεις μέρες νωρίτερα μάλλον θέλει να μου την κρατήσει σταθερή για να την ελέγχει μέχρι να βρεθεί η δότρια. Σας ευχαριστώ  όλες για τις απαντήσεις  σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

@karen μου πότε πήρες το τελευταίο χαπάκι?

Έχω αλλά δύο αλλά έχω τρέλα πονάκια περιόδου και αίμα ντιπ από σήμερα χθες σκούρο καφέ και αυτό μόνο σκουπισμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω συνηθως μετα την 3η-4η μερα διακοπης είχα περιοδο και πάντα με μειωμενη ροή.

Καρεν μου όσο παίρνεις τα χαπια δε πρόκειται να αδιαθετησεις. Οταν τα σταματησεις μετα από 2-3-4 μερες (αναλογα τον οργανισμό και τον κυκλο) θα δεις περίοδο.

Νομίζω ναι πως δεν κανεις ωορρηξία με τα αντισυλληπτικά αλλα και να γίνει το ενδομήτριο θα είναι λεπτό και δεν θα γίνει εμφυτευση σε πειπτωση πες που υπάρχει γονιμοποιημενο ωαριο.

Τα αντισυλληπτικά μη τα φοβασαι, είναι 3ης γενιάς, πολύ ελαφριά και κατα καποιο τρόπο οπως μου ειχε πει ο γιατρός "ξεκουραζουν" τις ωοθηκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά που έχεις είναι τα συμπτώματα της περιόδου που ετοιμάζεται να έρθει,μόλις πάρεις και τα άλλα δύο θα σου έρθει κανονικά....και εγώ έτσι πιστεύω ότι στα έδωσε για να σε κρατήσει σε ετοιμότητα.Όλοι οι γιατροί λένε ότι με τα αντισυλληπτικά 3ης γενιάς μένεις πιο εύκολα έγκυος,ενώ παλιά έπρεπε να τα σταματήσεις και μετά από τουλάχιστον 4 μήνες να ξεκινήσεις προσπάθειες....μη τα φοβάσαι τόσο πολύ,ότι κακό έχεις ακούσει αφορά τα παλιά χάπια κ όχι αυτά της ης γενιάς...εκτός από το ότι θέλει προσοχή με το κάπνισμα!Ένας φυσιολογικός κύκλος κρατάει 28 μέρες...πίνεις 21 χάπια για 21 μέρες που δεν έχεις περίοδο και οι υπόλοιπες 7 μέρες είναι μία μικρή ίσως καθυστέρηση και η περίοδος.....εγώ ήμουν με 21 ημέρες τα χάπια και 7 μέρες περίοδο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ έτσι νομίζω,αλλά και πάλι ποτέ τα αντισυλληπτικά δεν ήταν 100% ασφαλή ότι δεν θα μείνεις έγκυος....με τα παλιά χάπια είχα ακούσει για κοπέλες που είχε γίνει σύλληψη,αλλά δεν μπορούσαν να τα κρατήσουν βέβαια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εγω συνηθως μετα την 3η-4η μερα διακοπης είχα περιοδο και πάντα με μειωμενη ροή.

Καρεν μου όσο παίρνεις τα χαπια δε πρόκειται να αδιαθετησεις. Οταν τα σταματησεις μετα από 2-3-4 μερες (αναλογα τον οργανισμό και τον κυκλο) θα δεις περίοδο.

Νομίζω ναι πως δεν κανεις ωορρηξία με τα αντισυλληπτικά αλλα και να γίνει το ενδομήτριο θα είναι λεπτό και δεν θα γίνει εμφυτευση σε πειπτωση πες που υπάρχει γονιμοποιημενο ωαριο.

Τα αντισυλληπτικά μη τα φοβασαι, είναι 3ης γενιάς, πολύ ελαφριά και κατα καποιο τρόπο οπως μου ειχε πει ο γιατρός "ξεκουραζουν" τις ωοθηκες.

Δηλαδή λογικά θα τα παίρνω μέχρι να βρεθεί η δότρια και έως τότε δεν θα υπάρχει περίοδος. Ξέρεις τις σκέφτομαι  ότι θα παν χαμένοι και οι κύκλοι μέχρι τότε πριν ελπίζαμε έστω και λίγο και από προσπάθειες στο σπίτι τώρα παν και αυτές. Εγώ δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για την χρήση τους μακάρι να μην επηρεάζουν τι να πω..Ξεκουραζουν τι ωοθηκες και ότι έπρεπε για τις κ... Λόγριες τις δικές μου  ???μάλλον θ αναζωγονηθουν χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Αυτά που έχεις είναι τα συμπτώματα της περιόδου που ετοιμάζεται να έρθει,μόλις πάρεις και τα άλλα δύο θα σου έρθει κανονικά....και εγώ έτσι πιστεύω ότι στα έδωσε για να σε κρατήσει σε ετοιμότητα.Όλοι οι γιατροί λένε ότι με τα αντισυλληπτικά 3ης γενιάς μένεις πιο εύκολα έγκυος,ενώ παλιά έπρεπε να τα σταματήσεις και μετά από τουλάχιστον 4 μήνες να ξεκινήσεις προσπάθειες....μη τα φοβάσαι τόσο πολύ,ότι κακό έχεις ακούσει αφορά τα παλιά χάπια κ όχι αυτά της ης γενιάς...εκτός από το ότι θέλει προσοχή με το κάπνισμα!Ένας φυσιολογικός κύκλος κρατάει 28 μέρες...πίνεις 21 χάπια για 21 μέρες που δεν έχεις περίοδο και οι υπόλοιπες 7 μέρες είναι μία μικρή ίσως καθυστέρηση και η περίοδος.....εγώ ήμουν με 21 ημέρες τα χάπια και 7 μέρες περίοδο.....

υπάρχει συγκεκριμένο  όριο χρήσης τους  τώρα εγώ που τελειώνουν θα τα συνεχίζω ή θα περιμένω να έρθει περίοδος και μετά πάλι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράθεση
στις πριν 2 λεπτά, ο/η karen είπε:

υπάρχει συγκεκριμένο  όριο χρήσης τους  τώρα εγώ που τελειώνουν θα τα συνεχίζω ή θα περιμένω να έρθει περίοδος και μετά πάλι? 

Θα πάρεις αυτά τα δύο που σου μένουν τις επόμενες 2 μέρες κ μετά θα αδιαθετήσεις.Αν έχεις συμφωνήσει με το γιατρό σου ότι πρέπει να πάρεις και τον επόμενο μήνα τότε θα πας να πάρεις κ άλλη καρτέλα.Την μέρα που θα σου σταματήσει η περίοδος θα αρχίσεις να παίρνεις πάλι τα χάπια κάθε μέρα την ίδια ώρα...για να μην σε πιάνει το στομάχι σου φάε μία φρυγανιά ή κάτι πριν το πάρεις....τώρα θυμήθηκα,επειδή έχω θέμα με το στομάχι μου για να μην με πειράξουν πάντα έτρωγα κάτι πριν τα πάρω,ποτέ με άδειο στομάχι,αλλά αυτό από μόνη μου,έτσι προληπτικά δεν μου το είπε γιατρός γιατί φαντάσου ότι κ σιρόπι για το βήχα να πάρω μπορεί να με ενοχλήσει πολύ άσχημα στο στομάχι....να μην αναφέρω τις φορές που έχει χρειαστεί να πάρω αντιβίωση!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

 

Σ ευχαριστώ Νίνα μΟυ. Έχεις αυτό που λέμε γερο στομάχι  ??Ευαίσθητη πολύ και εγώ εχω θεμα με στομαχι,υποφερω πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...