Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από υστεροσκόπηση


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας... Προσπαθούμε καιρό με τον σύζυγο για μωράκι αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα δυστυχώς... ?

Μετά από όχι και τόσο εντατικές προσπάθειες τον 1ο χρόνο, στις αρχές του 2ου αρρώστησα από το άγχος μου (όταν στρεσαρομαι έχω πρόβλημα με το γαστρεντερικό μου σοβαρό) και έτσι ο 2ος χρόνος πέρασε χωρίς προσπάθειες σχεδόν αφού τωρα τον Οκτώβριο έχουμε επανέλθει! Πέρσι έκανα σαλπιγγογραφία και ενώ οι σάλπιγγες ήταν μια χαρά, ανακάλυψα υπερπλασία στο ενδομήτριο και ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκόπηση. Εφόσον πέρσι όμως αρρώστησα από την αρχή της χρονιάς για πολλούς μήνες και μέχρι να συνέλθω εντελώς, άφησα και το καλοκαιράκι να περάσει και προσπάθησα να χαλαρώσω όσο ήταν δυνατόν, έκανα εντέλει την υστεροσκόπηση αρχές Οκτωβρίου, όπου αφαιρέθηκε ένας μικρός πολυποδας και όλα πήγαν καλά. Λίγες μέρες αργότερα αδιαθέτησα, και αφού πέρασαν συνολικά 10 μέρες από την επέμβαση αρχίσαμε προσπάθειες πάλι όπως μας συνέστησε ο γιατρός μου ο οποίος με προειδοποίησε ότι  "η περίοδος θα έρθει όποτε θέλει" αυτό τον μήνα!

Τώρα είμαι σε φάση αναμονής, έπρεπε 31/10 με 1/11 κανονικά να αδιαθετήσω αλλά εδω και 5-6 μέρες έχω ροζ υγρά και η περίοδος πουθενά ακόμα. Ο γιατρός μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό. Ήλπιζα στο "θαύμα" αλλά καταλαβαίνω ό,τι είναι νωρίς... Είχε καμία παρόμοια εμπειρία και μετά από πόσο καιρό "έστρωσε" πάλι η περίοδος; Και πόσο καιρό αργότερα υπήρξε η πολυπόθητη εγκυμοσύνη αν υπήρξε; Όσες κοπέλες έχετε κάνει υστεροσκόπηση ή όσες έχει τύχει να ακούσετε από συγγενή ή άλλη φίλη σας κάτι, παρακαλώ πείτε μου τις περιπτώσεις σας μπας και πάρω λίγο θάρρος... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Linaki_nikol είπε:

Γεια σας κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας... Προσπαθούμε καιρό με τον σύζυγο για μωράκι αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα δυστυχώς... ?

Μετά από όχι και τόσο εντατικές προσπάθειες τον 1ο χρόνο, στις αρχές του 2ου αρρώστησα από το άγχος μου (όταν στρεσαρομαι έχω πρόβλημα με το γαστρεντερικό μου σοβαρό) και έτσι ο 2ος χρόνος πέρασε χωρίς προσπάθειες σχεδόν αφού τωρα τον Οκτώβριο έχουμε επανέλθει! Πέρσι έκανα σαλπιγγογραφία και ενώ οι σάλπιγγες ήταν μια χαρά, ανακάλυψα υπερπλασία στο ενδομήτριο και ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκόπηση. Εφόσον πέρσι όμως αρρώστησα από την αρχή της χρονιάς για πολλούς μήνες και μέχρι να συνέλθω εντελώς, άφησα και το καλοκαιράκι να περάσει και προσπάθησα να χαλαρώσω όσο ήταν δυνατόν, έκανα εντέλει την υστεροσκόπηση αρχές Οκτωβρίου, όπου αφαιρέθηκε ένας μικρός πολυποδας και όλα πήγαν καλά. Λίγες μέρες αργότερα αδιαθέτησα, και αφού πέρασαν συνολικά 10 μέρες από την επέμβαση αρχίσαμε προσπάθειες πάλι όπως μας συνέστησε ο γιατρός μου ο οποίος με προειδοποίησε ότι  "η περίοδος θα έρθει όποτε θέλει" αυτό τον μήνα!

Τώρα είμαι σε φάση αναμονής, έπρεπε 31/10 με 1/11 κανονικά να αδιαθετήσω αλλά εδω και 5-6 μέρες έχω ροζ υγρά και η περίοδος πουθενά ακόμα. Ο γιατρός μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό. Ήλπιζα στο "θαύμα" αλλά καταλαβαίνω ό,τι είναι νωρίς... Είχε καμία παρόμοια εμπειρία και μετά από πόσο καιρό "έστρωσε" πάλι η περίοδος; Και πόσο καιρό αργότερα υπήρξε η πολυπόθητη εγκυμοσύνη αν υπήρξε; Όσες κοπέλες έχετε κάνει υστεροσκόπηση ή όσες έχει τύχει να ακούσετε από συγγενή ή άλλη φίλη σας κάτι, παρακαλώ πείτε μου τις περιπτώσεις σας μπας και πάρω λίγο θάρρος... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Γειά σου @Linaki_nikol εγώ έχω κάνει αλλά έγινε σε συνδυασμό με λαπαροσκόπηση που μου έκανε για ενδομητρίωση (τον ιανουάριο του 17).

Νομίζω οτι μόνο η περίοδος που περιμένεις θα είναι "ανώμαλη" και μετά θα στρώσει (έτσι θυμάμαι)! 

Εγώ δυστυχώς ακόμα παλεύω για εγκυμοσύνη... Αλλά εγώ είμαι σε διαδικασίες εξωσωματικών ! :cry:

Γενικά από οτι μου είχαν πει και τότε γιατί και εγώ είχα πολυποδάκι που το αφαίρεσα οτι μετά θα είναι εύκολο να μείνεις... Οπότε μην το βάζεις κάτω.. Περιμένε να σταθεροποιηθεί ο κύκλος σου και προχώρα !!!  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Γειά σου @Linaki_nikol εγώ έχω κάνει αλλά έγινε σε συνδυασμό με λαπαροσκόπηση που μου έκανε για ενδομητρίωση (τον ιανουάριο του 17).

Νομίζω οτι μόνο η περίοδος που περιμένεις θα είναι "ανώμαλη" και μετά θα στρώσει (έτσι θυμάμαι)! 

Εγώ δυστυχώς ακόμα παλεύω για εγκυμοσύνη... Αλλά εγώ είμαι σε διαδικασίες εξωσωματικών ! :cry:

Γενικά από οτι μου είχαν πει και τότε γιατί και εγώ είχα πολυποδάκι που το αφαίρεσα οτι μετά θα είναι εύκολο να μείνεις... Οπότε μην το βάζεις κάτω.. Περιμένε να σταθεροποιηθεί ο κύκλος σου και προχώρα !!!  :)

Γεια σου κι εσένα και ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα βοηθήσει η υστεροσκόπηση σαν διαδικασία και εχω διαβάσει ότι θα είναι λίγο ευκολότερη η σύλληψη μετά από αυτό αλλά έχω απογοητευθεί και φοβάμαι το άγχος που παρόλο που απέβαλα αρκετό, κακά τα ψέματα τελείως δεν μου έχει φύγει...το θεωρώ αδύνατο....!!

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη μετά από πόσο καιρό αποφάσισες για εξωσωματική; 

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι αυτό είμαστε εδώ να τα συζητάμε :)

Μετά από 2 χρόνια..

Ξεκίνησα με σπερματέγχυση (2 φορές) έκανα την ενδομητρίωση (την οποία μου την έκανε και λίγο ψακτικά γιατί είχα ιστορικό) και μετά μας άφησε κάποιο διάστημα να προσπαθήσουμε μόνοι μας (3 μήνες) και τέλος Μαίου έκανα την πρώτη εξωσωματική.

Δυστυχώς από την στιγμή που δεν έρθει μια εγκυμοσύνη σε αρχικό στάδιο προσπαθειών, φοβάμαι οτι μετά το άγχος λιγότερο ή περισσότερο σε όλες μας υπάρχει.. 

Σε ευχαριστώ πολύ... Μακάρι όλα να πάνε καλά σε όλες μας ! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Linaki_nikol είπε:

Γεια σας κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας... Προσπαθούμε καιρό με τον σύζυγο για μωράκι αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα δυστυχώς... ?

Μετά από όχι και τόσο εντατικές προσπάθειες τον 1ο χρόνο, στις αρχές του 2ου αρρώστησα από το άγχος μου (όταν στρεσαρομαι έχω πρόβλημα με το γαστρεντερικό μου σοβαρό) και έτσι ο 2ος χρόνος πέρασε χωρίς προσπάθειες σχεδόν αφού τωρα τον Οκτώβριο έχουμε επανέλθει! Πέρσι έκανα σαλπιγγογραφία και ενώ οι σάλπιγγες ήταν μια χαρά, ανακάλυψα υπερπλασία στο ενδομήτριο και ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκόπηση. Εφόσον πέρσι όμως αρρώστησα από την αρχή της χρονιάς για πολλούς μήνες και μέχρι να συνέλθω εντελώς, άφησα και το καλοκαιράκι να περάσει και προσπάθησα να χαλαρώσω όσο ήταν δυνατόν, έκανα εντέλει την υστεροσκόπηση αρχές Οκτωβρίου, όπου αφαιρέθηκε ένας μικρός πολυποδας και όλα πήγαν καλά. Λίγες μέρες αργότερα αδιαθέτησα, και αφού πέρασαν συνολικά 10 μέρες από την επέμβαση αρχίσαμε προσπάθειες πάλι όπως μας συνέστησε ο γιατρός μου ο οποίος με προειδοποίησε ότι  "η περίοδος θα έρθει όποτε θέλει" αυτό τον μήνα!

Τώρα είμαι σε φάση αναμονής, έπρεπε 31/10 με 1/11 κανονικά να αδιαθετήσω αλλά εδω και 5-6 μέρες έχω ροζ υγρά και η περίοδος πουθενά ακόμα. Ο γιατρός μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό. Ήλπιζα στο "θαύμα" αλλά καταλαβαίνω ό,τι είναι νωρίς... Είχε καμία παρόμοια εμπειρία και μετά από πόσο καιρό "έστρωσε" πάλι η περίοδος; Και πόσο καιρό αργότερα υπήρξε η πολυπόθητη εγκυμοσύνη αν υπήρξε; Όσες κοπέλες έχετε κάνει υστεροσκόπηση ή όσες έχει τύχει να ακούσετε από συγγενή ή άλλη φίλη σας κάτι, παρακαλώ πείτε μου τις περιπτώσεις σας μπας και πάρω λίγο θάρρος... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα!

Έκανα κι εγώ αφαίρεση πολύποδα με υστεροσκόπηση, κι εγώ αρχές Οκτωβρίου (5 Οκτωβρίου για την ακρίβεια)! Ο γιατρός ήξερε ότι ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες και μου είπε το εξής: Για τον πρώτο μήνα (Οκτώβριο) και μέχρι να έρθει δηλαδή η πρώτη περίοδος, εφόσον με εξέτασε 1 εβδομάδα μετά την υστεροσκόπηση και ήμουν οκ, είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω ΑΛΛΑ θεωρεί πως επειδή δούλεψε και έξυσε το ενδομήτριο δε θα μπορέσει να υπάρξει ή να σταθεί σύλληψη. Οπότε οι πραγματικές μου προσπάθειες ξεκίνησαν τώρα, μετά την πρώτη περίοδο η οποία μου ήρθε κανονικά εμένα, απλά με λίγο περισσότερο αίμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα!

Έκανα κι εγώ αφαίρεση πολύποδα με υστεροσκόπηση, κι εγώ αρχές Οκτωβρίου (5 Οκτωβρίου για την ακρίβεια)! Ο γιατρός ήξερε ότι ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες και μου είπε το εξής: Για τον πρώτο μήνα (Οκτώβριο) και μέχρι να έρθει δηλαδή η πρώτη περίοδος, εφόσον με εξέτασε 1 εβδομάδα μετά την υστεροσκόπηση και ήμουν οκ, είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω ΑΛΛΑ θεωρεί πως επειδή δούλεψε και έξυσε το ενδομήτριο δε θα μπορέσει να υπάρξει ή να σταθεί σύλληψη. Οπότε οι πραγματικές μου προσπάθειες ξεκίνησαν τώρα, μετά την πρώτη περίοδο η οποία μου ήρθε κανονικά εμένα, απλά με λίγο περισσότερο αίμα... 

Καλησπέρα! 

Μάλιστα! Πολύ ωραία! Εγώ στις 3 Οκτωβρίου την έκανα. Ελπίζω να αδιαθετήσω γρήγορα για να έρθω πάλι στα φυσιολογικά μου! Σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα με το ευχάριστο νέο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως για να ξερεις:

1. αν κι εγω ειχα κανονικη περιοδο, ο γιατρος μου με ειχε ενημερωσει πως μπορει αυτο το μηνα να εχω πολυ λιγο αιμα (αυτο που εχεις δλδ ισως να ειναι και η περιοδος και να μην ερθει κατι περισσοτερο)

2. μου ειπε πως απο τον αμεσως επομενο κυκλο (αυτον που διανυουμε τωρα δλδ, μετα την πρωτη περιοδο) αυξανεται καπως η πιθανοτητα εγκυμοσυνης λογω των "εργασιων" που εγιναν στο ενδομητριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babybaby είπε:

Παντως για να ξερεις:

1. αν κι εγω ειχα κανονικη περιοδο, ο γιατρος μου με ειχε ενημερωσει πως μπορει αυτο το μηνα να εχω πολυ λιγο αιμα (αυτο που εχεις δλδ ισως να ειναι και η περιοδος και να μην ερθει κατι περισσοτερο)

2. μου ειπε πως απο τον αμεσως επομενο κυκλο (αυτον που διανυουμε τωρα δλδ, μετα την πρωτη περιοδο) αυξανεται καπως η πιθανοτητα εγκυμοσυνης λογω των "εργασιων" που εγιναν στο ενδομητριο!!!

Βασικά κι εμένα μετά την επέμβαση τον προηγούμενο μήνα δηλαδή η περίοδος μου ήταν λιγότερη και σε ροή και σε διάρκεια.. Κι έτσι νόμιζα ότι αυτόν το μήνα θα έχω κανονικά.. γι αυτό μπερδεύτηκα λίγο... Είναι τώρα 6 μέρες περίπου δηλαδή που λίγο λίγο αυτή η ποσότητα που χρωματίζει τα υγρά μου, μόνη της θα μπορούσε να είναι μια ελαφρώς μειωμένη  περίοδος.. Θα δείξει.. Θα πάω κι εγώ να με δει ο γιατρός μου σε 10 μέρες περίπου και ελπίζω να τα ξεκαθαρίσω λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Τον μηνα που εκανα υστεροσκοπηση αδιαθετησα 3 φορες. Καλα δεν ηταν περιοδος αλλα ετσι φαινοταν. Τον επομενο μηνα ηταν ολα οκ.

Για εγκυμοσυνη με φυσικη συλληψη δεν μπορω να σου πω γιατι τα μωρα μου τα εκανα με εξωσωματικη.

Καλη επιτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Vulcania είπε:

Καλησπερα.

Τον μηνα που εκανα υστεροσκοπηση αδιαθετησα 3 φορες. Καλα δεν ηταν περιοδος αλλα ετσι φαινοταν. Τον επομενο μηνα ηταν ολα οκ.

Για εγκυμοσυνη με φυσικη συλληψη δεν μπορω να σου πω γιατι τα μωρα μου τα εκανα με εξωσωματικη.

Καλη επιτυχια.

Ευχαριστώ πολύ! Να σου ζήσουν!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Linaki_nikol είπε:

Γεια σου κι εσένα και ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα βοηθήσει η υστεροσκόπηση σαν διαδικασία και εχω διαβάσει ότι θα είναι λίγο ευκολότερη η σύλληψη μετά από αυτό αλλά έχω απογοητευθεί και φοβάμαι το άγχος που παρόλο που απέβαλα αρκετό, κακά τα ψέματα τελείως δεν μου έχει φύγει...το θεωρώ αδύνατο....!!

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη μετά από πόσο καιρό αποφάσισες για εξωσωματική; 

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα επιτυχία!!

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Linaki_nikol είπε:

Γεια σας κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας... Προσπαθούμε καιρό με τον σύζυγο για μωράκι αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα δυστυχώς... ?

Μετά από όχι και τόσο εντατικές προσπάθειες τον 1ο χρόνο, στις αρχές του 2ου αρρώστησα από το άγχος μου (όταν στρεσαρομαι έχω πρόβλημα με το γαστρεντερικό μου σοβαρό) και έτσι ο 2ος χρόνος πέρασε χωρίς προσπάθειες σχεδόν αφού τωρα τον Οκτώβριο έχουμε επανέλθει! Πέρσι έκανα σαλπιγγογραφία και ενώ οι σάλπιγγες ήταν μια χαρά, ανακάλυψα υπερπλασία στο ενδομήτριο και ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκόπηση. Εφόσον πέρσι όμως αρρώστησα από την αρχή της χρονιάς για πολλούς μήνες και μέχρι να συνέλθω εντελώς, άφησα και το καλοκαιράκι να περάσει και προσπάθησα να χαλαρώσω όσο ήταν δυνατόν, έκανα εντέλει την υστεροσκόπηση αρχές Οκτωβρίου, όπου αφαιρέθηκε ένας μικρός πολυποδας και όλα πήγαν καλά. Λίγες μέρες αργότερα αδιαθέτησα, και αφού πέρασαν συνολικά 10 μέρες από την επέμβαση αρχίσαμε προσπάθειες πάλι όπως μας συνέστησε ο γιατρός μου ο οποίος με προειδοποίησε ότι  "η περίοδος θα έρθει όποτε θέλει" αυτό τον μήνα!

Τώρα είμαι σε φάση αναμονής, έπρεπε 31/10 με 1/11 κανονικά να αδιαθετήσω αλλά εδω και 5-6 μέρες έχω ροζ υγρά και η περίοδος πουθενά ακόμα. Ο γιατρός μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό. Ήλπιζα στο "θαύμα" αλλά καταλαβαίνω ό,τι είναι νωρίς... Είχε καμία παρόμοια εμπειρία και μετά από πόσο καιρό "έστρωσε" πάλι η περίοδος; Και πόσο καιρό αργότερα υπήρξε η πολυπόθητη εγκυμοσύνη αν υπήρξε; Όσες κοπέλες έχετε κάνει υστεροσκόπηση ή όσες έχει τύχει να ακούσετε από συγγενή ή άλλη φίλη σας κάτι, παρακαλώ πείτε μου τις περιπτώσεις σας μπας και πάρω λίγο θάρρος... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Καλημέρα Λινακι.Ολες σχεδόν έχουμε πέραση από υστεροσκοπηση και εγώ τον Μάιο και λαμπαρροσκοπικα για το γνωστό λόγο που οι περισσότερες τα άτιμα πολυποδακια. Εμένα άργησε με καθυστέρηση όχι μήνες μέρες και καν τρίμηνο μου κανε νερά να μπει στο ρυθμό. Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμη προσπαθώ. Μην αγχώνεσαι τδεν είναι σύμμαχος όλα θα γινουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η karen είπε:

 

Καλημέρα Λινακι.Ολες σχεδόν έχουμε πέραση από υστεροσκοπηση και εγώ τον Μάιο και λαμπαρροσκοπικα για το γνωστό λόγο που οι περισσότερες τα άτιμα πολυποδακια. Εμένα άργησε με καθυστέρηση όχι μήνες μέρες και καν τρίμηνο μου κανε νερά να μπει στο ρυθμό. Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμη προσπαθώ. Μην αγχώνεσαι τδεν είναι σύμμαχος όλα θα γινουν

Καλή σου μέρα κι εσένα! Το ξέρω το άγχος τα μπερδεύει όλα πολύ... προσπαθώ ειλικρινά... 

Σου εύχομαι κι εσένα σύντομα με ένα μωράκι λοιπόν! 

Παρόλο που λένε ό,τι είναι πιο εύκολο πάντως μετά από υστεροσκοπηση το συμπέρασμα είναι και πάλι ό,τι άμεσα δεν γίνεται! Θα περιμένουμε λοιπόν όσο χρειαστεί!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όσες μου έχετε μέχριτώρα απαντήσει και ακόμα είστε στην προσπάθεια, το σπέρμα του συζύγου το έχετε κοιτάξει; Σε τι επίπεδα το βρήκατε;Ήταν τέλειο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω για τις άλλες κοπέλες αλλά όσες είμαστε σε υποβοηθούμενη ναι το έχουμε κοιτάξει ! 

Στην δική  μας περίπτωση δεν είναι τέλειο αλλά ούτε χάλι. Αλλά με την εξωσωματική το "φτιάχνουν". 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Δε ξέρω για τις άλλες κοπέλες αλλά όσες είμαστε σε υποβοηθούμενη ναι το έχουμε κοιτάξει ! 

Στην δική  μας περίπτωση δεν είναι τέλειο αλλά ούτε χάλι. Αλλά με την εξωσωματική το "φτιάχνουν". 

Ναι κατάλαβα.. για φυσική σύλληψη σας το είχαν αποκλείσει δηλαδή; Στον αριθμό ή στην κινητικότητα είχατε περισσότερο θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Linaki_nikol είπε:

Ναι κατάλαβα.. για φυσική σύλληψη σας το είχαν αποκλείσει δηλαδή; Στον αριθμό ή στην κινητικότητα είχατε περισσότερο θέμα;

Θεωρώ οτι ποτέ κανείς δε μπορεί να σου το αποκλείσει ! Όλες μας έχουμε ακούσει απίθανες περιπτώσεις που έχουν συλλάβει γυναίκες φυσιολογικά με μηδενικές πιθανότητες. Οπότε ποτέ δεν ξέρεις..

Σοβαρό πρόβλημα να μας πουν δεν παίζει να το πετύχετε όχι δεν έχουμε (ή τουλάχιστον δεν το έχουμε ανακαλύψει..)

Απλά είχαν περάσει και 2 χρόνια και αρχίσαμε να ψαχνόμαστε... Δεν είμαι και 20 χρονών κακά τα ψέμματα να έχω άπλετο χρόνο μπροστά μου.

Βασικά στην κινητικότητα όχι στον αριθμό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Linaki_nikol είπε:

Ναι κατάλαβα.. για φυσική σύλληψη σας το είχαν αποκλείσει δηλαδή; Στον αριθμό ή στην κινητικότητα είχατε περισσότερο θέμα;

Εμείς στον αριθμό.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Θεωρώ οτι ποτέ κανείς δε μπορεί να σου το αποκλείσει ! Όλες μας έχουμε ακούσει απίθανες περιπτώσεις που έχουν συλλάβει γυναίκες φυσιολογικά με μηδενικές πιθανότητες. Οπότε ποτέ δεν ξέρεις..

Σοβαρό πρόβλημα να μας πουν δεν παίζει να το πετύχετε όχι δεν έχουμε (ή τουλάχιστον δεν το έχουμε ανακαλύψει..)

Απλά είχαν περάσει και 2 χρόνια και αρχίσαμε να ψαχνόμαστε... Δεν είμαι και 20 χρονών κακά τα ψέμματα να έχω άπλετο χρόνο μπροστά μου.

Βασικά στην κινητικότητα όχι στον αριθμό.

 

Μάλιστα κατάλαβα.. κι εγώ δεν είμαι 20 χρόνων γι' αυτό κάποια στιγμή αρχίζεις να τα ψάχνεις όλα να μην χάνεται άλλος πολύτιμος χρόνος... Μόνο που αυτή η σκέψη γεννάει άγχος δυστυχώς...

Καλή επιτυχία λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Εμείς στον αριθμό.......

OLY10 αν θες μου λες φυσικά.. είχατε κάτω από 20.000.000; Βασικά διάβασα σε μια σελίδα στο ίντερνετ κάποιας κλινικής που ασχολείται αποκλειστικά με το σπέρμα ό,τι οι αριθμοί οι φυσιολογικοί πλέον έχουν αλλάξει επειδή υπάρχει υπογονιμότητα και στον άντρα με το πέρας των χρόνων μεγαλύτερη σε σχέση με παλιότερα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο φυσιολογικός αριθμός τελικά είναι 20 ή 15 εκατομμύρια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Linaki_nikol είπε:

Μάλιστα κατάλαβα.. κι εγώ δεν είμαι 20 χρόνων γι' αυτό κάποια στιγμή αρχίζεις να τα ψάχνεις όλα να μην χάνεται άλλος πολύτιμος χρόνος... Μόνο που αυτή η σκέψη γεννάει άγχος δυστυχώς...

Καλή επιτυχία λοιπόν!

και το άγχος δεν βοηθάει ως γνωστόν... αλλά τι να κάνουμε και εμεις ! 

Καλή επιτυχία σε όλες !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Linaki_nikol είπε:

OLY10 αν θες μου λες φυσικά.. είχατε κάτω από 20.000.000; Βασικά διάβασα σε μια σελίδα στο ίντερνετ κάποιας κλινικής που ασχολείται αποκλειστικά με το σπέρμα ό,τι οι αριθμοί οι φυσιολογικοί πλέον έχουν αλλάξει επειδή υπάρχει υπογονιμότητα και στον άντρα με το πέρας των χρόνων μεγαλύτερη σε σχέση με παλιότερα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο φυσιολογικός αριθμός τελικά είναι 20 ή 15 εκατομμύρια; 

Εννοείται ότι θέλω......αλίμονο! Εμείς έχουμε θέμα στην ποσότητα(όγκο) σπέρματος και όχι στον αριθμό σπερματοζωαρίων.......Απλά επειδή η ποσότητα δεν είναι καλή αναλόγως κακός είναι και ο αροθμός....Την απορία με τα φυσιολογικά όρια κι εγώ την έχω...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Εννοείται ότι θέλω......αλίμονο! Εμείς έχουμε θέμα στην ποσότητα(όγκο) σπέρματος και όχι στον αριθμό σπερματοζωαρίων.......Απλά επειδή η ποσότητα δεν είναι καλή αναλόγως κακός είναι και ο αροθμός....Την απορία με τα φυσιολογικά όρια κι εγώ την έχω...........

Μάλιστα... άρα αν γνωρίζει κάποια άλλη γυναίκα ας μας διαφωτίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki_nikol καλησπέρα. Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και συγχρόνως υστεροσκόπηση τον Μάρτιο για ενδομητρίωση και πολύποδα στη μήτρα. Μετά την επέμβαση λοιπόν είχα κάποια μικρή αιμορραγία για δέκα μέρες περίπου. Τελικά ο κύκλος μου εκείνο τον μήνα ηταν 35-36 ημερων αν θυμάμαι καλά. Εγώ το μόνο που παρατήρησα πάντωσ είναι ότι μετά την επέμβαση μίκρυνε ο κύκλος μου. Εγινε 23-24 ημερών ενώ πριν ήταν 27-29. Η γιατρός μου βεβαια μου είπε τυχαιο. Δεν έχει σχέση με την εγχείρηση.

Σε ότι αφορά το σπέρμα κι εμάς δεν είναι τέλειο αλλά οκ. Από κινητικότητα δεν έχουμε θέμα είμαστε γυρω στο 50%(μας έχει τύχει και 60% και 45%) και στον αριθμό έχουμε κυμανθεί από 10 εκ μέχρι και 18εκ. Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται το σπέρμα του άντρα μου. Το τελευταίο ήταν 14εκ. Δηλαδή όχι Γιάννης Γιαννάκης. Τι 15 εκ δηλαδή που θεωρείται φυσιολογικό τι 14εκ.

Το θέμα είναι ότι προσπαθούμε δύο χρόνια και ακόμη τίποτα. Τον άλλο μήνα λογικά θα ξεκινήσουμε την εξωσωματική.

Σου εύχομαι το καλύτερο!! Καλή τύχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Linaki_nikol καλησπέρα. Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και συγχρόνως υστεροσκόπηση τον Μάρτιο για ενδομητρίωση και πολύποδα στη μήτρα. Μετά την επέμβαση λοιπόν είχα κάποια μικρή αιμορραγία για δέκα μέρες περίπου. Τελικά ο κύκλος μου εκείνο τον μήνα ηταν 35-36 ημερων αν θυμάμαι καλά. Εγώ το μόνο που παρατήρησα πάντωσ είναι ότι μετά την επέμβαση μίκρυνε ο κύκλος μου. Εγινε 23-24 ημερών ενώ πριν ήταν 27-29. Η γιατρός μου βεβαια μου είπε τυχαιο. Δεν έχει σχέση με την εγχείρηση.

Σε ότι αφορά το σπέρμα κι εμάς δεν είναι τέλειο αλλά οκ. Από κινητικότητα δεν έχουμε θέμα είμαστε γυρω στο 50%(μας έχει τύχει και 60% και 45%) και στον αριθμό έχουμε κυμανθεί από 10 εκ μέχρι και 18εκ. Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται το σπέρμα του άντρα μου. Το τελευταίο ήταν 14εκ. Δηλαδή όχι Γιάννης Γιαννάκης. Τι 15 εκ δηλαδή που θεωρείται φυσιολογικό τι 14εκ.

Το θέμα είναι ότι προσπαθούμε δύο χρόνια και ακόμη τίποτα. Τον άλλο μήνα λογικά θα ξεκινήσουμε την εξωσωματική.

Σου εύχομαι το καλύτερο!! Καλή τύχη!!

Καλησπέρα και σε σένα! 

Κι εμείς είχαμε 45% κινητικότητα και 17 εκατομμύρια αριθμό.. Αν όντως η φυσιολογική τιμή έχει πέσει στα 15 εκατομμύρια τότε βρισκόμαστε  σε μια νορμαλ κατάσταση... 

Με το άγχος πως τα πας; Εμένα με βοήθησε πολύ η γιόγκα..

Σου εύχομαι να μείνεις έγκυος το συντομότερο δυνατό με φυσικό τρόπο κοπέλα μου με όλη μου την καρδιά!  Καλή επιτυχία και σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Linaki_nikol είπε:

Κορίτσια μου όσες μου έχετε μέχριτώρα απαντήσει και ακόμα είστε στην προσπάθεια, το σπέρμα του συζύγου το έχετε κοιτάξει; Σε τι επίπεδα το βρήκατε;Ήταν τέλειο; 

Εμάς είναι τέλειο αλλά όσο καλό ειναι το σπέρμα μας τόσο χάλια η ποιότητα ωάριων μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...