Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια..

Είμαι έγκυος και πριν δυο μερες μπηκα στην 6η εβδομαδα!Μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά!Έκανα υπέρηχο την πεμπτη εβδομαδα και είδα μόνο το σάκο που μεγάλωνε και πολυ πολυ αχνά το έμβρυο!Από χθες όμως που πήγα τουαλέτα,στο σκούπισμα είδα ανοιχτά καφέ υγρά!Δεν τα εχω καθε φορά που πάω τουαλέτα..Τρεις φορές χθες και μία σήμερα το πρωί τα είδα!Πήρα το γιατρό μου αμέσως και μου έδωσε utrogestan 2 φορες την ημέρα και filicine που έπαιρνα έτσι κι αλλιώς απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου 1 κάθε πρωί!Την Πέμπτη περιμένω να πάω για υπέρηχο μήπως και ακουσουμε την καρδούλα του!Θα ήθελα τη γνώμη σας για ρα συμπτώματά μου!Τα είχατε κι εσείς;Είναι πολύ ανησυχητικά;Κινδυνευω να χάσω το μωρό μου;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγα καφέ υγρά στο σκούπισμα στην 4η εβδομάδα (μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος) και στην 6η εβδομάδα είχα μια αποκόλληση όπου εκεί όμως είχα αίμα (κόκκινο όχι καφέ). Συμβαίνει μερικές φορές, δεν είναι ανησυχητικό (ειδικά αν είναι καφέ το αίμα, γιατί σημαίνει ότι είναι παλιά υπολείμματα της μήτρας από αίμα περιόδου). Με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα θα πάνε καλά. 

Συμβουλή μην διαβάζεις τα άπειρα δημοσιεύματα στο ίντερνετ και ότι σε απασχολεί να το λες στον γιατρό σου, είναι ο πλέον αρμόδιος για να σου λύσει όλες τις απορίες σου.

• Like 1

Ditaki μου σε ευχαριστώ!Ένιωσα ήδη καλύτερα!Εννοείται έχω ήδη πάρει το γιατρο μου απλά ήθελα και μία καθησυχαστική απάντηση και από εδώ!Να δω ότι έχει συμβει και σε κάποιον άλλον και πήγε καλά! 😃 Περιμένω τον υπέρηχο με ανυπομονησία!

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγα καφέ υγρά στο σκούπισμα στην 4η εβδομάδα (μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος) και στην 6η εβδομάδα είχα μια αποκόλληση όπου εκεί όμως είχα αίμα (κόκκινο όχι καφέ). Συμβαίνει μερικές φορές, δεν είναι ανησυχητικό (ειδικά αν είναι καφέ το αίμα, γιατί σημαίνει ότι είναι παλιά υπολείμματα της μήτρας από αίμα περιόδου). Με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα θα πάνε καλά. 

Συμβουλή μην διαβάζεις τα άπειρα δημοσιεύματα στο ίντερνετ και ότι σε απασχολεί να το λες στον γιατρό σου, είναι ο πλέον αρμόδιος για να σου λύσει όλες τις απορίες σου.

Ditaki μου σε ευχαριστώ!Ένιωσα ήδη καλύτερα!Εννοείται έχω ήδη πάρει το γιατρο μου απλά ήθελα και μία καθησυχαστική απάντηση και από εδώ!Να δω ότι έχει συμβει και σε κάποιον άλλον και πήγε καλά! 😃 Περιμένω τον υπέρηχο με ανυπομονησία!

το καφε απο οσο γνωριζω θα πει οτι ειναι παλιο αιμα ...οχι κατι προσφατο... ευχομαι με το καλο ο υπερηχος και το μωρο σου ! 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ξέρω τι εννοείς...θα είναι ο πιο όμορφος ήχος που θα έχεις ακούσει μέχρι τώρα στη ζωή σου!

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να τον ακούσω!!! ❤️

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

το καφε απο οσο γνωριζω θα πει οτι ειναι παλιο αιμα ...οχι κατι προσφατο... ευχομαι με το καλο ο υπερηχος και το μωρο σου ! 

Μακάρι να είναι έτσι!!!Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! ❤️

@Mammytobe , καλησπέρα! Κι εγώ με καφέ υγρα είμαι αλλά ακόμα δεν έχω κάνει υπερηχο γιατί η χοριακη μου είναι χαμηλή. ....αν δεν ξεκινησει κανονικη αιμοραγια θα την επαναλαβω την πεμπτη!

πιστεύω αφού πήρες προγεστερονη και ξεκουραζεσαι όλα οκ θα πάνε! Το ίδιο μου είχε συμβεί στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Με το καλο κοριτσι. Utrogestan και αγιος ο θεος. Συμβαινει πολυ συχνα. Μεχρι την 10η βδομαδα ειχα συνεχεια. Ο γιατρος σου απο δω και στο εξης θα γινει κολλητος σου οποτε καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε ανησυχια εχεις θα πρεπει να τον ενοχλεις. Να πανε ολα καλα με ενα υγιεστατο μπεμπακι.

Χαιρεται!! Αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο με 'σενα! 6η βδομαδα ειδα 2 φορες καφεκοκκινο αιμα (χωρις καταροη, το εβλεπα μονο στο σκουπισμα). Μεχρι την 12η μου ειχε συμβει σιγουρα αλλες 3-4 φορες.. Τωρα ειμαι πλεον στον 6ο μηνα κ το μωρο μου ειναι δυνατο κ υγειεστατο!! Οσο δεν βλεπεις μεγαλη αιμορραγια μαζι με εντονους πονους, να μην ανησυχεις.. Βασικο ειναι να μενεις ξεκουραστει, οσο μπορεις ξαπλωμενη κ να παιρνεις προγεστερονη...

Αληθεια προγεστερονη παιρνεις 2 χαπια των 100 ειτε των 200mg? Εγω επαιρνα 6 χαπια των 100.. ισως σου αυξησει αργοτερα τη δοση..Σου εχει πει ο γιατρος σου να μετρησεις κ την προγεστερονη σου?

Με το καλο το μωρακι σου κ να ξερεις οτι αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου σπανιο!!

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Χαιρεται!! Αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο με 'σενα! 6η βδομαδα ειδα 2 φορες καφεκοκκινο αιμα (χωρις καταροη, το εβλεπα μονο στο σκουπισμα). Μεχρι την 12η μου ειχε συμβει σιγουρα αλλες 3-4 φορες.. Τωρα ειμαι πλεον στον 6ο μηνα κ το μωρο μου ειναι δυνατο κ υγειεστατο!! Οσο δεν βλεπεις μεγαλη αιμορραγια μαζι με εντονους πονους, να μην ανησυχεις.. Βασικο ειναι να μενεις ξεκουραστει, οσο μπορεις ξαπλωμενη κ να παιρνεις προγεστερονη...

Αληθεια προγεστερονη παιρνεις 2 χαπια των 100 ειτε των 200mg? Εγω επαιρνα 6 χαπια των 100.. ισως σου αυξησει αργοτερα τη δοση..Σου εχει πει ο γιατρος σου να μετρησεις κ την προγεστερονη σου?

Με το καλο το μωρακι σου κ να ξερεις οτι αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου σπανιο!!

Χαίρεται...Πήγα χθες στο γιατρό,έκανα υπέρηχο και όλα ήταν μια χαρά!!Μου είπε να ξεκουράζομαι και να κάνω χαλαρές κινήσεις!Οσο για τα utrogestan είναι των 200mg ένα πρωί ένα βράδυ! 

• Like 1

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vulcania είπε:

Με το καλο κοριτσι. Utrogestan και αγιος ο θεος. Συμβαινει πολυ συχνα. Μεχρι την 10η βδομαδα ειχα συνεχεια. Ο γιατρος σου απο δω και στο εξης θα γινει κολλητος σου οποτε καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε ανησυχια εχεις θα πρεπει να τον ενοχλεις. Να πανε ολα καλα με ενα υγιεστατο μπεμπακι.

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vulcania είπε:

Πήγα στο γιατρό χθες και με καθησύχασε αρκετά...Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία..Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μπεμπάκια μας!!!

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

@Mammytobe , καλησπέρα! Κι εγώ με καφέ υγρα είμαι αλλά ακόμα δεν έχω κάνει υπερηχο γιατί η χοριακη μου είναι χαμηλή. ....αν δεν ξεκινησει κανονικη αιμοραγια θα την επαναλαβω την πεμπτη!

πιστεύω αφού πήρες προγεστερονη και ξεκουραζεσαι όλα οκ θα πάνε! Το ίδιο μου είχε συμβεί στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Εμένα προς το παρόν μου έχει σταματήσει με τα utrogestan..Και ο υπερηχος τα εδειξε ολα οκ..Συνεχιζω τα χαπια κανονικα και περιμένω!! 🙂

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Κορίτσια like δεν μπορώ να κάνω. Έχω φτάσει το όριο.
    • @Scooby! κάθε γιατρός είναι διαφορετικός εμένα που είχα μιλήσει μόνο μια φορά όταν του είπα στο τηλ ότι θέλουμε μα αρχίσουμε προσπάθειες μας είπε καλό είναι να μας δει από κοντά και να μιλήσουμε όπως και βασικές εξετάσεις. Μπορει να σου πει οχι λογο οτι ειστε στην αρχή. Ήταν απότομη η αλλαγή για εμένα.. Μόνο την μαμα μου έχω κοντά τα πεθερικά μου είναι κάποιους μήνες Αθήνα και μετά όλους τους λαούς στο χωριό του άντρα μου @babybaby εγώ δεν είπα τίποτα και λέει λίγο πριν φύγουμε α κάτσε να κάνουμε και προγεννετικο έλεγχο λέω ωραία..!! Περισσότερο άγχος γιούπι.. αχαχα 
    • 26 στα 27... κοιτα απλα εμενα μου ειπε οτι οταν μεινω να ξερω οτι λογικα θα τις ξανακανω, γιατι το "πρωτοκολλο" ειναι να υπαρχουν αυτες οι εξετασεις στο φακελο μου αφου ξεκινησει η εγκυμοσυνη. Αλλα ειναι δικαιωμα σου να τις θελεις απο πριν, και ειναι καλυτερα αν υπαρχει κατι (κατα την αποψη μου) να το ξερεις πριν μεινεις εγκυος (που ειναι πολυ τυπικες εξετασεις, συνηθως δε σου βρισκουν κατι, μην ανησυχεις!)
    • @babybaby α ναι.? Εγώ θα τ πω να τα γράψει λες να πει όχι? Θα τ πω κ εγώ ότι θέλω.. Πόσο χρονών είσαι.? 
    • Προγεννητικο οπως μου ειπε κι εμενα συνηθιζουν να κανουν αμεσως μολις μεινεις εγκυος... Απλα εγω επεμενα οτι ηθελα απο πριν και μου τις εγραψε...
  • Νέες συζητήσεις