Μετάβαση σε περιεχόμενο

θρομβοφιλια?


Recommended Posts

Καλημερα σας... απο την εμπειρια σας παρακαλω μια ερωτηση? πως θα ξερω αν πρεπει να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια?εχουμε περιστατικα στην οικογενεια με θρομβοφλεβιτιδες, αντιθρομβωτικα χαπια ( μανα και αδερφια μανας),καρδιολογικα και πνευμονολογικα θεματα,  επισης εγω ειμαι ΠΡΩΗΝ  καπνιστρια. μολις εδωσα αιμα και ουρα για τον κλασικο 1ο αιματολογικο ελεγχο, ομως αν και ανεφερα το οικογενειακο ιστορικο ο γιατρος ειπε οτι δεν το προτεινει !!! απο τα αποτελεσματα των απλων αιματολογικων θα φανει αν κατι χρειαζεται περαιτερω διερευνηση? 

ειμαι στην 8η εβδομαδα ..... 1η εγκυμοσυνη. δε θελω να γινει κατι κ να τρεχω κατοπιν εορτης για ...ανευρεση των αιτιων....δεν ειμαι και μικρουλα, ο χρονος ειναι πολυτιμος.... ευχαριστω εκ των προτερων ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 10/31/2017 at 8:19 ΠΜ, ο/η Papaki2017 είπε:

Καλημερα σας... απο την εμπειρια σας παρακαλω μια ερωτηση? πως θα ξερω αν πρεπει να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια?εχουμε περιστατικα στην οικογενεια με θρομβοφλεβιτιδες, αντιθρομβωτικα χαπια ( μανα και αδερφια μανας),καρδιολογικα και πνευμονολογικα θεματα,  επισης εγω ειμαι ΠΡΩΗΝ  καπνιστρια. μολις εδωσα αιμα και ουρα για τον κλασικο 1ο αιματολογικο ελεγχο, ομως αν και ανεφερα το οικογενειακο ιστορικο ο γιατρος ειπε οτι δεν το προτεινει !!! απο τα αποτελεσματα των απλων αιματολογικων θα φανει αν κατι χρειαζεται περαιτερω διερευνηση? 

ειμαι στην 8η εβδομαδα ..... 1η εγκυμοσυνη. δε θελω να γινει κατι κ να τρεχω κατοπιν εορτης για ...ανευρεση των αιτιων....δεν ειμαι και μικρουλα, ο χρονος ειναι πολυτιμος.... ευχαριστω εκ των προτερων ! 

    Καλημερα Παπακι!! Δεν φαινεται κατι απο απλες εξετασεις... Μηπως ο γιατρος σου, σου εχει δωσει προληπτικα αγωγη salospir ή κατι παρομοιο? Ισως πριν τη γεννα σου κανει καποια ενεση ηπαρινης...

   Εγω εκανα αυτες τις εξετασεις (120 ευρω για 13 παραγοντες) κ ειχα καποια θεματακια τα οποια ομως δεν ηταν σοβαρα (οι περισσοτεροι, καποια μεταλλαξη βρισκουν), σε συνδιασμο ομως κ με αποβολες που ειχα στο παρελθον, παιρνω καθε μερα 1 salospir. Αν δεις οτι δε σε καλυπτει ο γυναικολογος σου, επισκεψου εναν αιματολογο...

   Με το καλο το μπουμπουκακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary σευχαριστω πολυ για την απαντηση. 

οχι δε μου εχει δωσει ΤΙΠΟΤΑ  κ γιαυτο προβληματιζομαι κοριτσι μου γιατι ειπα και το ιστορικο μαμας κλπκλπ.... και ειπε οτι δεν προτεινει τιποτα !!! τι να κανω να περιμενω μην τυχει η στραβη να χτυπησω εκατο ξυλα??? πως θα ξερω...  οι περισοτεροι γιατροι αμα δε σου τυχουν 2-3 αποβολες δεν ασχολουνται. εγω ομως δεν ειμαι μικρη....  μαλλον θα πρεπει να αναζητησω αιματολογο .... εν τω μεταξυ δε ξερω αν προφυλασσομαι καθολου λογω αθλητισμου εδω και πολλα χρονια ... ωςπρος τα κυκλοφορικα ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

@Rosemary σευχαριστω πολυ για την απαντηση. 

οχι δε μου εχει δωσει ΤΙΠΟΤΑ  κ γιαυτο προβληματιζομαι κοριτσι μου γιατι ειπα και το ιστορικο μαμας κλπκλπ.... και ειπε οτι δεν προτεινει τιποτα !!! τι να κανω να περιμενω μην τυχει η στραβη να χτυπησω εκατο ξυλα??? πως θα ξερω...  οι περισοτεροι γιατροι αμα δε σου τυχουν 2-3 αποβολες δεν ασχολουνται. εγω ομως δεν ειμαι μικρη....  μαλλον θα πρεπει να αναζητησω αιματολογο .... εν τω μεταξυ δε ξερω αν προφυλασσομαι καθολου λογω αθλητισμου εδω και πολλα χρονια ... ωςπρος τα κυκλοφορικα ..... 

  Κοριτσι μου, η θρομβοφιλια δεν εχει σχεση μονο με τα γνωστα.....εμφραγματα, θρομβωσεις κλπ!! Μια φιλη μου, ειχε πχ επιπλοκες στη γεννα.. Οι περισσοτερες βεβαια δεν εχουν τετοια προβληματα αλλα εκ φυσεως η εγκυος (ανεξαρτητα απο το ποσο καλες ή οχι θα εβγαιναν οι εξετασεις θρομβοφιλιας της) εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παθει καποιο θρομβωτικο επεισοδιο απ'οτι μια γυναικα που δεν ειναι εγκυος...

   Παντως ειναι παρα πολλοι οι γιατροι που σε καθε εγκυο χορηγουν salospir (την πολυ μικρη δοση) χωρις καν να κανει η εγκυος εξετασεις θρομβοφιλιας... Εμενα πχ θα μου εδεινε salospir ετσι κι αλλιως απλα αν οι εξετασεις θρομβοφιλιας μου εδειχναν οτι χρειαζομαι κ αλλα μεσα προφυλαξης θα μου εκανε κ ενεσεις.. Ειναι πολλες οι εγκυες που παιρνουν αυτο το χαπι προληπτικα χωρις καν να εχουν θεμα. Καποιες κανουν κ προληπτικα ενεσεις ηπαρινης πριν τη γεννα... Εγω στη θεση σου παντως θα τον ρωτουσα πιο συγκεκριμενα πραγματα (δηλ, μηπως να παρω καποια αγωγη) ή θα επαιρνα κ 2η γνωμη.. Μην αγχωνεσαι ομως γιατι εισαι σε πολυ αρχικο σταδιο κ προλαβαινεις να το δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε βλεπω να βγαζω ακρη με αυτον το γιατρο .... μαλλον ναι θελει και αλλη γνωμη ... ειναι ψιλο στον κοσμο του ..... σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !! <3 δε το ηξερα καν οτι μερικοι δινουν σαλοσπιρ προληπτικα χωρις καν ελεγχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papaki2017 το οτι ο γιατρος αν το προτείνει δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να τις κανεις, συνήθως οι γιατροί αποτρέπουν τις γυναίκες για να μην μπαίνουν σε περαιτέρω έξοδα!! Σίγουρα δεν φαίνονται απο απλές αιματολογικές, αλλά πρέπει να κανεις ειδικές εξετάσεις οι οποίες αργούν κανα δυο εβδομάδες να βγουν!! Δεν θέλω να σε αγχώνω αλλά αν έχεις πρόβλημα με θρομβοφιλια ανα πάσα στιγμή η κύηση μπορεί να διακοπεί, θα διαφωνήσω με την @Rosemary, δεν έχεις χρόνο!! Σίγουρα πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και αν υπάρχουν ενδείξεις οτι μπορεί να έχεις πρόβλημα, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει σε αυτο και το οικογενειακό ιστορικό, καλό θα είναι να πάρεις Σαλοσπίρ ή να κανεις ενεσεις ηπαρινης (οι οποιες είναι εντελως ακινδυνες) μέχρι να ξεκαθαρισεις τι συμβαινει, πάντα όμως σε συνεννόηση με τον γιατρο... Προσωπικά πιστεύω πως και ο γυναικολόγος μπορεί να σου πει τι πρέπει να κανεις, δεν χρειάζεται να πας σε αιματολόγο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@Papaki2017 το οτι ο γιατρος αν το προτείνει δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να τις κανεις, συνήθως οι γιατροί αποτρέπουν τις γυναίκες για να μην μπαίνουν σε περαιτέρω έξοδα!! Σίγουρα δεν φαίνονται απο απλές αιματολογικές, αλλά πρέπει να κανεις ειδικές εξετάσεις οι οποίες αργούν κανα δυο εβδομάδες να βγουν!! Δεν θέλω να σε αγχώνω αλλά αν έχεις πρόβλημα με θρομβοφιλια ανα πάσα στιγμή η κύηση μπορεί να διακοπεί, θα διαφωνήσω με την @Rosemary, δεν έχεις χρόνο!! Σίγουρα πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και αν υπάρχουν ενδείξεις οτι μπορεί να έχεις πρόβλημα, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει σε αυτο και το οικογενειακό ιστορικό, καλό θα είναι να πάρεις Σαλοσπίρ ή να κανεις ενεσεις ηπαρινης (οι οποιες είναι εντελως ακινδυνες) μέχρι να ξεκαθαρισεις τι συμβαινει, πάντα όμως σε συνεννόηση με τον γιατρο... Προσωπικά πιστεύω πως και ο γυναικολόγος μπορεί να σου πει τι πρέπει να κανεις, δεν χρειάζεται να πας σε αιματολόγο!! 

   Ηθελα να το πλευρισω λιγο....λιγοτερο αγχωτικα, αλλα ναι, δεν εχεις κ αδικο... Για μενα τουλαχιστον salospir επρεπε να σου δωσει εστω κ προληπτικα λογω ιστορικου κ ηλικιας... Παρα πολλες εγκυες παιρνουν... Εγω παιρνω αυτην τη λιλιπουτικη δοση (που καποιοι την λεν κ "παιδικη ασπιρινη"). Ρωτα τον μηπως πας κ παρεις... ειναι παμφθηνο κ πινεις ενα την ημερα. Μπορει να σου πει αμα θελεις να το παρεις προαιρετικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

50 ατομα το ειδαν .... κανένας δεν εχει να προτεινει κατι ? :( 

Γεια σου ?παπάκι μου και εγώ συμφωνώ με ότι έγραψαν τα κορίτσια. Εφόσον υπάρχει και ιστορικό κλήρονομικο καλό θα ναι να δεις το θέμα θρομβοφιλιας.θελει ειδική εξέταση εννοώ όχι από τις απλές που έκανες αίματος δεν φαίνεται κάτι. Βρες αιματολογο και ξεκίνα μην σε αγχώνει ένα σαλοσπιρ και αντιπικτηκες δεν έβλαψε ποτέ καμιά ούτε το έμβρυο μονο καλό έκανε. Σου εύχομαι μία τελειομηνή δίχως προβλήματα εγκυμοσύνη. ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux @Rosemary @karen ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια  μου..... συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα εχω ακομα τους περιορισμους ως δοκιμαστικο μελος .....

ναι εκλεισα αιματολογο πανεπιστημιακο νοσοκομειο μετα απο πολυ ψαξιμο..... ειναι και οτι ζω εκτος Ευρωπης και δε πολυμιλανε αγγλικα και υπαρχει θεμα. να φανταστειτε πολλοι δε ξερανε καν τι ειναι η θρομβοφιλια τετοια ασχετοσυνη.....
 

εν πασει περιπτωσει καποια στιγμη θα γυρισω στη μμα πατριδα.... δε γενναω εγω σε τριτοκοσμικους !!! θα σασ ενημερωσω φυσικα για τα αποτελεματα..... την τριτη θα πω για την εξεταση !!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Αν εχεις καποιον γιατρο στην ελλαδα, μπορεις να τον παρεις τηλ να κλεισεις πχ ενα ραντεβου για οταν ερθεις κ να τον ρωτησεις αν μπορεις να παρεις προληπτικα καποιο αντιπηκτικο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary εχω ηδη μιλησει με γνωστο αιματολογο που ειδικευεται σε κυηση.... το θεμα ειναι οτι θα αργησω ακομη να ερθω ελλαδα.... 4ο-5ο μηνα? δε το ρισκαρω μεχρι τοτε ...μπορει να ειναι πολυ αργα...... ωστοσο μου ανεφερε κι εκεινος για σαλοσπιρ!! προληπτικα. 

επειδη εδω που ζω δεν ειναι εφικτο να αγορασεις φαρμακο χωρις συνταγογραφηση ΝΤΟΠΙΟΥ  γιατρου γιαυτο εκλεισα να παω..... ειναι που το διαστημα δεν ειμαι να το ρισκαρω..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

@Rosemary εχω ηδη μιλησει με γνωστο αιματολογο που ειδικευεται σε κυηση.... το θεμα ειναι οτι θα αργησω ακομη να ερθω ελλαδα.... 4ο-5ο μηνα? δε το ρισκαρω μεχρι τοτε ...μπορει να ειναι πολυ αργα...... ωστοσο μου ανεφερε κι εκεινος για σαλοσπιρ!! προληπτικα. 

επειδη εδω που ζω δεν ειναι εφικτο να αγορασεις φαρμακο χωρις συνταγογραφηση ΝΤΟΠΙΟΥ  γιατρου γιαυτο εκλεισα να παω..... ειναι που το διαστημα δεν ειμαι να το ρισκαρω..... 

Συμφωνω με τα κοριτσια παραπανω. Μπορει να σου δωσουκ καποιο αλλλο ακετυλοσαλικικο, δεν ειναι αναγκη να ειναι salospir η ασπιρινη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να μου πείτε κι εμένα για τη θρομβοφιλια κοριτσια.κυρίως αν εμφανίζεται ξαφνικά. Δηλαδή γίνεται νέα έχεις 2 επιτυχεις εγκυμοσύνες και να εμφανιστεί στην τρίτη? ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Θα ήθελα να μου πείτε κι εμένα για τη θρομβοφιλια κοριτσια.κυρίως αν εμφανίζεται ξαφνικά. Δηλαδή γίνεται νέα έχεις 2 επιτυχεις εγκυμοσύνες και να εμφανιστεί στην τρίτη? ??

 Ειναι γονιδιακο ΕΓΑ μου. Δηλ το εχεις εκ γενετης κ δεν αλλαζει. Ειναι μεταλλαξεις σε καποια γονιδια.. Αλλα το να εχεις μια προδιαθεση (καποιες μεταλλαξεις) δε σημαινει ντε κ καλα οτι πχ θα αποβαλεις ή οτι θα σου παρουσιαστει.. Μπορει να συμβει κ σε εναν ανθρωπο που οι εξετασεις του ειναι μια χαρα, ενω σε καποιον που εχει μεταλλαξεις σε καποια γονιδια να μην εμφανιστει ποτε...  Τις εξετασεις τις κανεις για να παρεις προληπτικη αγωγη στις κυησεις κ να μειωσεις τις πιθανοτητες να παει κανει στραβα .. Μπορει λοιπον να μην εχεις κανενα θεμα με θρομβοφιλια, μπορει ομως κ να εχεις απλα να μην επιρρεαστηκαν οι πρωτες σου κυησεις.. Παντως αν εχεις, θα το ειχες εκ γενετης (γι αυτο κ αυτες οι εξετασεις γινονται μια φορα στη ζωη μας, δε χρειαζεται δηλ μετα απο χρονια να την ξανακανεις γιατι δεν αλλαζει κατι).

   Οι βιοχημικες παντως συνηθως ειναι τυχαιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

 Ειναι γονιδιακο ΕΓΑ μου. Δηλ το εχεις εκ γενετης κ δεν αλλαζει. Ειναι μεταλλαξεις σε καποια γονιδια.. Αλλα το να εχεις μια προδιαθεση (καποιες μεταλλαξεις) δε σημαινει ντε κ καλα οτι πχ θα αποβαλεις ή οτι θα σου παρουσιαστει.. Μπορει να συμβει κ σε εναν ανθρωπο που οι εξετασεις του ειναι μια χαρα, ενω σε καποιον που εχει μεταλλαξεις σε καποια γονιδια να μην εμφανιστει ποτε...  Τις εξετασεις τις κανεις για να παρεις προληπτικη αγωγη στις κυησεις κ να μειωσεις τις πιθανοτητες να παει κανει στραβα .. Μπορει λοιπον να μην εχεις κανενα θεμα με θρομβοφιλια, μπορει ομως κ να εχεις απλα να μην επιρρεαστηκαν οι πρωτες σου κυησεις.. Παντως αν εχεις, θα το ειχες εκ γενετης (γι αυτο κ αυτες οι εξετασεις γινονται μια φορα στη ζωη μας, δε χρειαζεται δηλ μετα απο χρονια να την ξανακανεις γιατι δεν αλλαζει κατι).

   Οι βιοχημικες παντως συνηθως ειναι τυχαιες..

Σε ευχαριστω για την απάντηση! Και ο προηγούμενος γιατρός για τυχαίο γεγονός μου μίλησε. Αλλά τώρα 2 στις 2???πάντως και τυχαίο να ήταν σιγουρα λέω να το ψαξω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Σε ευχαριστω για την απάντηση! Και ο προηγούμενος γιατρός για τυχαίο γεγονός μου μίλησε. Αλλά τώρα 2 στις 2???πάντως και τυχαίο να ήταν σιγουρα λέω να το ψαξω....

Εδω εμενα με 3 κ επεμενε οτι ηταν τυχαιες... κ οι εξετασεις εδειξαν πως ειχα κ καποιες μεταλλαξεις σε καποια γονιδια, αλλα δε θεωρουνται σοβαρες... Φυσικα κ να το ψαξεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο με εξοργιζει αυτο βρε κοριτσια !!!!! περιμενουν νΑ ΓΙνουν τουλαχιστον 2 ΣΤΡΑΒΕΣ  για να μας πουν να ψαχτουμε !!!!! οι περισσοτεροι γιατροι ειναι απαραδεκτοι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

ποσο με εξοργιζει αυτο βρε κοριτσια !!!!! περιμενουν νΑ ΓΙνουν τουλαχιστον 2 ΣΤΡΑΒΕΣ  για να μας πουν να ψαχτουμε !!!!! οι περισσοτεροι γιατροι ειναι απαραδεκτοι.... 

 Να σου πω κατι papaki, δεν ειναι κ εντελως παραλογο αυτο... Κ τι θελω να πω... Ενας καλος γιατρος, ακομα κ πριν μεινεις εγκυος βασικα πραγματα θα σου ψαξει... Γιατι ενας καλος γιατρος θεωρει πανω απ'ολα σημαντικη την προληψη... Αν παλι προσπαθεις κ δε μενεις, θα σου ψαξει κ καποια αλλα θεματα.. Οποτε σε μια αποβολη σε πολυ προωρο σταδιο οπου απο τις ηδη εξετασεις σου θεωρητικα εχεις ηδη αποκλεισει καποιες αιτιες (διαφραγμα μητρας, πολυποδες, σοβαρα προβληματα με θυροειδη, με προγεστερονη), πλεον ειναι πανω απο 90% σιγουρο οτι ειναι μια τυχαια χρωμοσωματικη ανωμαλια..

   Δηλ το να με εβαζε εμενα ο γιατρος μου να κανω τοσες ακριβες εξετασεις με μια βιοχημικη αποβολη, θα μου φαινοταν τουλαχιστον υποπτο... Εχω ακουσει πχ απο μια φιλη μου που απεβαλε στην 8η βδομαδα κ εκανε εξατασεις θρομβοφιλιας, κυστικης ινωσης κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο (μιλαμε για πολλα λεφτα), ενω δεν τις εγραψε, απλες ορμονολογικες εξετασεις.! Ενας καρυοτυπος που θα εδειχνε αν ηταν τελικα τυχαιο γεγονος, θα της εβγαινε πολυ πιο οικονομικος κ θα της ελυνε αμεσα την απορρια!! Εδω εγω με 3 κ τελικα θεωρηθηκαν ολες τυχαιες (στην 1 ισως ευθυνοταν κ η προγεστερονη).. Ειναι διαφορετικο βεβαια οταν μιλαμε για μια αποβολη που γινεται σε μεταγενεστερο σταδιο. Εκει συμηθως υπαρχουν αιτια συγκεκριμενα που πρεπει να τα ξερεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary δινεις τροφη για σκέψη..

 

παντως εγω προσωπικα βρε κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τους γιατρους. . για πολλους λογους .... anyway αλλο θεμα αυτο !!!μακαρι να μας πανε οοοοολα καλα χωρις απροοπτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Papaki2017 είπε:

@Rosemary δινεις τροφη για σκέψη..

 

παντως εγω προσωπικα βρε κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τους γιατρους. . για πολλους λογους .... anyway αλλο θεμα αυτο !!!μακαρι να μας πανε οοοοολα καλα χωρις απροοπτα.....

Δεν εχεις αδικο να σκεφτεσαι ετσι γιατι οι περισσοτεροι δυστυχως μας ξεπετανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μας ξεπετανε μεν αλλα κοιτανε να παρουνε οσο μπορουνε περισσοτερες επισκεψεις δε .... σχημα οξυμωρο ετσι ? ασε που για να απαντησουν σε μηνυματα και τηλεφωνα πρεπει να παιρνεις και να ξαναπαιρνεις ικετευοντας .... ασε ασε ειμαι πολυ παρμενη..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

μας ξεπετανε μεν αλλα κοιτανε να παρουνε οσο μπορουνε περισσοτερες επισκεψεις δε .... σχημα οξυμωρο ετσι ? ασε που για να απαντησουν σε μηνυματα και τηλεφωνα πρεπει να παιρνεις και να ξαναπαιρνεις ικετευοντας .... ασε ασε ειμαι πολυ παρμενη..... 

Αλλαξε γιατρο αν νιωθεις ετσι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε και ειμαι στο τσακ να αρχισω την αναζητηση κι ας τον εχω χρονια ... μου φαινεται μολις μεινουμε εγκυες δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2017 at 3:11 ΜΜ, ο/η Papaki2017 είπε:

ασε και ειμαι στο τσακ να αρχισω την αναζητηση κι ας τον εχω χρονια ... μου φαινεται μολις μεινουμε εγκυες δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο!!!!!

Ούτε εγώ έχω βρει ακόμα γυναικολογο που να είμαι 100% ευχαριστημενη....δεν έχω νιώσει ακόμα εμπιστοσύνη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μπράβο κορίτσι μου με το καλοοο το μωρακι σας όλα τέλεια πηγαίνουν μπράβο  🥰
    • Εμείς την κάναμε 22+4 την β επιπέδο για αυτό εμένα γραφει 507γρ αλλά το μετρησε 2 φορές και κρατησε την πιο μεγάλη πιστεύω πως είναι λιγότερο αλλά τέλος πάντων 😅 επισης στην βδομαδα που είσαι είχα κάνει στην κόρη μου και ήταν 380 όπως και σε εσενα ☺️ μια χαρά είναι 
    • @Diwni σε ευχαριστώ για την σκέψη σου...εδώ περίμενα να φτάσει επιτέλους η ωορρηξία... άργησε... @Παρασκευαιδου σε ευχαριστώ πολύ για τα φιλιά .. ανταποδίδω... Με δυο παιδιά μάνα μου που να βρω χρόνο και κουράγιο για δύο επαφές;;🤣 Μία και πολύ είναι....ψοφια είμαι καθημερινές...αλλά τι να κάνω αφού δεν έπεσε ΣΚ θα κάνω την θυσία 😋🤣
    • ημουν 21+1...την προηγούμενη Τετάρτη. Απλά μου φαίνεται περίεργο..ή ο δικός μου θα βγει πολύ μικρός 🤷
    • Δεν σε παρακολουθεί με υπερήχους;;;; Εγώ όταν επερνα χάπια διέγερσης με εβλεπε τρεις φορές με υπερήχους από την 10η μέρα μέχρι 14η και μου έλεγε να ερθω σε επαφές συγκεκριμένες μέρες όπως εσυ! Έπρεπε να σε δει για να δείτε αν έκανες ωοθυλάκια και ποσά! Με τις εξετάσεις εννοειται πως θα δεις αν έγινε η ωορρηξια και συγκεκριμένα με την προγεστερονη απλά γτ να μη ξερεις ποσά ωοθυλάκιο έκανες και ποτέ περίπου θα γίνει η ωορρηξια; Τα ινοφερτ βοηθανε αλλά θέλουν από 3 μήνες και μετά για να δράσουν! Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου🙏υπομονή και επιμονή να έρθει το θαυματακι μας❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...