Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καμπύλη Σακχάρου


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπερα....  απο 12 μεχρι 17 Νοεμβρίου εχω να κανω την καμπυλη σακχαρου...   θα την κανω στο Ιασω...μου ειπαν αν μου την γραψει ο ιατρος μου θα κοστισει χονδρικα 1 ευρω..αν εχω απλα ασφαλεια εοπυυ θ μ κοστισει γυρω στα 5 ευρω κ αν δν εχω τπτ απο τ δυο γυρω στα 60....   

εμπειριες που ειχατε.?

ξερετε τελικα τι παιζει με το κοστος.?

Ειχα σκοπο ν παω στις 14...λετε να γινεται.? 

και μου ειπαν κατι για 10-12 ωρες νηστικη κ κτ τετοια..ισχυουν.?φαρμακα πηρατε(σιδηρο κ μαγνησιο) κ οι 4 ωρες π θ κανει η εξεταση θ ειμαι ακινητη σ κρεββατι...

ηθελα 14 μιας κ ειναι κ η παγκοσμια ημερα του σακχαρωδη διαβητη...ε κ φανταζομαι πως οπως καθε χρονο θα εχουν καποια ημεριδα ή κατι τετοιο...

ευχαριστω εκ τν προτερων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα....  απο 12 μεχρι 17 Νοεμβρίου εχω να κανω την καμπυλη σακχαρου...   θα την κανω στο Ιασω...μου ειπαν αν μου την γραψει ο ιατρος μου θα κοστισει χονδρικα 1 ευρω..αν εχω απλα ασφαλεια εοπυυ θ μ κοστισει γυρω στα 5 ευρω κ αν δν εχω τπτ απο τ δυο γυρω στα 60....   

εμπειριες που ειχατε.?

ξερετε τελικα τι παιζει με το κοστος.?

Ειχα σκοπο ν παω στις 14...λετε να γινεται.? 

και μου ειπαν κατι για 10-12 ωρες νηστικη κ κτ τετοια..ισχυουν.?φαρμακα πηρατε(σιδηρο κ μαγνησιο) κ οι 4 ωρες π θ κανει η εξεταση θ ειμαι ακινητη σ κρεββατι...

ηθελα 14 μιας κ ειναι κ η παγκοσμια ημερα του σακχαρωδη διαβητη...ε κ φανταζομαι πως οπως καθε χρονο θα εχουν καποια ημεριδα ή κατι τετοιο...

ευχαριστω εκ τν προτερων...

Γιατι δε πας σε ενα μικροβιολογικο..? Ειναι μια απλη εξεταση κ σε καμια περιπτωση δεν ειναι ακριβη.. εγω την εκανα πρωτη φορα 2 μηνων, μου την εγραψε ο γιατρος κ πηγα κ την εκανα στο μικροβιολογικο της γειτονιας μου με ελαχιστα χρηματα.. πρεπει να μην εχεις φαει 10 περιπου ωρες αλλα το κυριο ειναι οτι πρεπει να την ξανεις λιγη ωρα αφου ξυπνησεις.. αν την κανεις στο ιασω κ ξοδεψεις πολυ ωρα μεχρι να φτασεις κ αλλη τοση στην αναμονη, το νηστικο σου σακχαρο μπορει να δειχνει πιο ανεβασμενο. Καλυτερα να ξυπνησεις κ να πεταχτεις αμεσως στο μικροβιολογικο της γειτονιας σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Γιατι δε πας σε ενα μικροβιολογικο..? Ειναι μια απλη εξεταση κ σε καμια περιπτωση δεν ειναι ακριβη.. εγω την εκανα πρωτη φορα 2 μηνων, μου την εγραψε ο γιατρος κ πηγα κ την εκανα στο μικροβιολογικο της γειτονιας μου με ελαχιστα χρηματα.. πρεπει να μην εχεις φαει 10 περιπου ωρες αλλα το κυριο ειναι οτι πρεπει να την ξανεις λιγη ωρα αφου ξυπνησεις.. αν την κανεις στο ιασω κ ξοδεψεις πολυ ωρα μεχρι να φτασεις κ αλλη τοση στην αναμονη, το νηστικο σου σακχαρο μπορει να δειχνει πιο ανεβασμενο. Καλυτερα να ξυπνησεις κ να πεταχτεις αμεσως στο μικροβιολογικο της γειτονιας σου!!

λες.?  θ τ συνεννοηθω μ τν γιατρο μ...  σ ευχαριστω πολυ..!!  απο τ τοσα ατομα π ειδαν τν δημοσιευση μονο εσυ μ απαντησες.. :(:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 , κι εγώ σε μικροβιολογικο της γειτονιάς είχα πάει στα κορίτσια μου. Δε θυμάμαι χρήματα αλλά δεν είχα πληρώσει πολλά.  Δεν ήμουν ξαπλωμενη  σε κρεβάτι.  Στον καναπέ καθόμουν διάβαζα περιοδικά έβλεπα τηλεόραση και έπιασα κουβέντα με τους υπόλοιπους! Απλά αυτό που πίνουμε είναι λίγο χάλια! !!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που πίνουμε είναι ένα ΑΙΣΧΟΣ!!! Ενώ μου το προσφέρανε κρύο από ψυγείο και ήταν καλοκαίρι, το ήπια με μεγάλη προσπάθεια και σκεφτόμουν πως να μην το βγάλω...!!! Και εγώ σε μικροβιολογικό λίγα μέτρα από το σπίτι μου πήγα, έκατσα στο σαλόνι, με αφήσανε μετά την πρώτη ώρα να πιω 1 ποτήρι νερό (!) και το ζάχαρό μου ήταν παθολογικό :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!! Κ εγω στο μικροβιολογικο της γειτονιας μου ειχα παει..Ειναι πολυ φθηνη η εξεταση..

Αναλογως ποσες ληψεις εχεις να κανεις.Εγω εκανα 4 ληψεις αν θυμαμαι καλα..Εκατσα εκει γυρω στις 3 ωριτσες..το ξερω ειναι βαρετο.Εγω ειχα παει με τη μαμα μου για παρεα κ τις 2 φορες..χαχα

Οντως μη το σκεφτεσαι οταν θα το πινεις ειναι λιγο χαλια..αλλα υπομονη για καλο ειναι..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ...αν καποια εχει μεγαλο θεμα με το συγκεκειμενο υγρο...οπως εγω συη πρωτη εγκυμοσυνη....οπου προσπαθησα δυο φορες να.κανω τη καμπυλη αν δεν την ολοκληρωνα μια που το επινα μια που......καταλαβαινετετε...μου ειπε ο γιατρος μου να στιψω χυμο μισου λεμονιου και να το ριξω μεσα στη γλυκοζη.....ηταν.ο μονος τροπος να το πιω κ να μη το βγαλω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτα τον γιατρος σου αν αντι για γλυκοζη μπορεις να φας συγκεκριμενο πρωινο. Εμενα μου ειπε ακριβως τι να φαω κ τι να πιω ετσι ωστε αυτο να ισουται με 75γρ (νομιζω) γλυκοζης. Εφαγα ενα ωραιοτατο τοστ (μου ειπε τι θα βαλω μεσα) μαζι με εβα ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι!! Ευτυχως ο γιατρος μου δεν αγαπει την γλυκοζη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σασετχαριστω πολυ κοριτσια μ...

θ επικοινωνησω συντομα μαζι τ κ θ αποφασισω τ θ κανουμε..

μ τ καλο σ ολες μας κ οσες τ εχετε ηδη τ μωρακια σας ν σας ζησουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ένα απλό μικροβιολογικό να πας και θα είναι μια χαρά.

Η εξέταση κανονικά γίνεται με γλυκόζη (ή κατ εξέρεση με lukozeid...αν το γράφω σωστά....) για το λόγο ότι με την γλυκόζη έχουμε ακριβή χρόνο απόκρισης του οργανισμού στη 1 ώρα κ.λ.π. που γίνεται η αιμοληψία.

Γενικά ο οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στην παραγωγή ινσουλίνης ή στην αντίσταση σε αυτή ανάλογα με το τι καταναλώνουμε. Θα κάνεις την καρδιά (και το στομάχι σου) πέτρα και θα το πιεις!

Υ.Γ. εμένα μου άρεσε η γλυκόζη στην εξέταση....μάλλον γι αυτό βγήκε παθολογική η καμπύλη μου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Υ.Γ. εμένα μου άρεσε η γλυκόζη στην εξέταση....μάλλον γι αυτό βγήκε παθολογική η καμπύλη μου!!!!!!!

 Αχαχαχαχα!! Εισαι θεα...! Κλαιω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Σε ένα απλό μικροβιολογικό να πας και θα είναι μια χαρά.

Η εξέταση κανονικά γίνεται με γλυκόζη (ή κατ εξέρεση με lukozeid...αν το γράφω σωστά....) για το λόγο ότι με την γλυκόζη έχουμε ακριβή χρόνο απόκρισης του οργανισμού στη 1 ώρα κ.λ.π. που γίνεται η αιμοληψία.

Γενικά ο οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στην παραγωγή ινσουλίνης ή στην αντίσταση σε αυτή ανάλογα με το τι καταναλώνουμε. Θα κάνεις την καρδιά (και το στομάχι σου) πέτρα και θα το πιεις!

Υ.Γ. εμένα μου άρεσε η γλυκόζη στην εξέταση....μάλλον γι αυτό βγήκε παθολογική η καμπύλη μου!!!!!!!

Χαχαχαχα! Πρέπει να είσαι η μόνη που σου άρεσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα κ από μένα !  πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης με 75gr στην 26 βδομάδα.

0=71 

60=105

120=139. Ο γιατρός Μ είπε να συμβουλευτώ ενδοκρινολόγο για το 139 γτ δεν του φάνηκε φυσιολογικό. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε όλα κομπλέ αφού πάνω από 153 είναι θέμα. Έχετε καμία ανάλογη εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...