Μετάβαση σε περιεχόμενο

:) :)


Scooby!

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Scooby! κι εγώ θέλω.. να πάω κάπου.. προσπαθώ μπας και πίσω τον άντρα μου να πάμε στον κουμπάρο μας στην Καρδίτσα η κάπου αλλού..!! Εσύ Κοζάνη μένεις η Αθήνα; κι εμένα μ'αρέσουν τα ψώνια.. θα πάμε καπια στιγμή Κρήτη αλλα οπότε λέμε πάντα αλαζουμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Scooby! και @NikhNikh μπηκα τωρα και ειδα την κουβεντα σας!

Δεν πειραζει που απαντησες εσυ για τις εξετασεις, το ιδιο ειναι! Κι εγω πανω κατω τις ιδιες εκανα.

Μην αγχωνεσαι, και ειδικα για την ερυθρα θελεις να εχεις αντισωματα (λογω παλιοτερου εμβολιου) αλλιως πρεπει να ξανακανεις εμβολιο πριν την κυηση.

Κι εγω ετσι αγχωτικη ειμαι με τις εξετασεις αλλα προσπαθω να το μετριαζω. Εμεις ειχαμε θεμα με τη μεσογειακη αναιμια γιατι ναι μεν ειμαστε και οι δυο φορεις αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο και πολλες γενετικες αναλυσεις στο λαικο και αλλου φτασαμε αισιως στο συμπερασμα οτι δε μπορουν οι δικες μας μεταλλαξεις σε συνδυασμο να βγαλουν αρρωστο παιδι. Μεχρι να ειμαστε ομως σιγουροι οπως καταλαβαινετε το ξεψαχνισαμε στα ακρα. 

Με την κυστικη ινωση ευτυχως δεν εχουμε θεμα, ψαχτηκα κι εκει αλλα δεν ειμαι φορεας.

Κι εγω καταγωγη Κρητη εχω αλλα γεννηθηκα και μεγαλωσα Αθηνα. Κρητη παω σχεδον καθε χρονο, τη λατρευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυστικη ινωση ειναι μια ασθενεια την οποια για να την εχει καποιο μωρο θα πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι φορεις καποιου μεταλλαγμενου γονιδιου. Αν εξεταστει η μελλουσα μητερα και δεν ειναι φορεας καποιας μεταλλαξης (συνηθεστερα σε εξεταζουν για τις πιο κοινές) τοτε δε χρειαζεται να εξεταστει και ο πατερας. Αν η μητερα βρεθει φορεας θα πρεπει να εξεταστει και ο πατερας.

Λειτουργει δλδ παρομοια με τη μεσογειακη αναιμια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε γραφεται στον ΕΟΠΥΥ (τουλαχιστον δε γραφοταν οταν την εκανα εγω (καποια στιγμη ειχαν πει πως θα συνταγογραφειται αλλα δε ξερω αν εγινε ποτε)) και μου κοστισε στο Λαικο 130€ για το 95% των μεταλλαξεων αν δεν κανω λαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Scooby! αχ μεγάλη ιστορία είχαμε ένα εξοχικό σε ένα παραθαλάσσιο μέρος της Αττικής και είχαμε ένα μεγάλο οικόπεδο με ένα σπίτι μας έκατσε καλά να χτίσουμε μια σπιταρονα (το γκρεμισαμε το εξοχικό  σπίτι) και έτσι φύγαμε από Αθήνα προσωπικά θα ξανά γύρναγα  Αθήνα με τα χίλια.. Γιατί εδώ δυστυχώς που μένω υπάρχει ζήλια και πολύ κουτσομπολιό. Και δυστυχώς δεν έχω καθόλου παρέες.. είχα μια φυλή αλλά αποδείχτηκε την ημέρα του γάμου μου και μετά ότι με ζήλευε και αλλά..  

@babybaby γράφετε την έκανα εγώ και ο άντρας μου το Σάββατο που μας πέρασε. Και στους δύο βγήκε αρνητική δεν είμαστε φορείς.!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby κινεγβ απορία τόνισα γιατί όταν μου έδωσαν τα χαρτιά καινειδα την τιμή 50€ λέω ωραία θα πληρώσουμε ένα κάρο λεφτά αλλά μας είπαν ότι γράφετε και την έγραψε ο γυναικολογος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby @NikhNikh ωραία θα πάω φορτισμένη στον γιατρό να μ γράψει ένα κάρο πράγματα χαχαχ!

Είναι μεγάλη υπόθεση το σπίτι! Γενικά στις κλειστές κοινωνίες γίνεται ένα χαλί ζήλια κουτσομπολιά...! Εμένα Ν αρέσει στην Αθήνα δεν νομίζω να έφευγα για κάπου αλλού... Αλλα μ αρέσουν κ οι ρυθμοί τ χωριού νομίζω ότι είναι πιο χαλαρά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα, ναι μεν μου αρεσει η Αθηνα (δεν εχω ζησει και ποτε πουθενα αλλου) αλλά θα ηθελα αν μπορουσα στο μελλον να μεινω στην Κρητη καπου λιγο πιο εξω απο την καθημερινη βουη και το αγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Scooby! προετοιμασμένη σε βλέπω.. Χαχα εγώ ποτέ δεν του είπα για εξετάσεις πάντα εκείνος με προλαβαίνει ο γιατρός μου.. κάθε φορά που θα πάω όλο και καπια εξετάσει θα μου δώσει δωράκι τώρα δεν νομίζω να μου δώσει ξανά.. Δεν έχει μείνει φλέβα..!! Δεν με ρώτησαν αν ήθελα να φύγω από Αθήνα.. άφησα όλους τους φίλους μου και τους συγγενής μου Αθήνα και ήρθα σε μια πολύ αφιλόξενη και πολύ ζηλιάρα πολύ που ποτέ δεν θέλουν το καλό και με το παραμικρό θα σε κουτσομπιλεψουν αλλά πλέων έμαθα να τους γράφω δεν μπορώ να κάνω Αλλιός.. 

Babybaby  ωραία θα ήταν Κρήτη..!! Αλλα εγώ άλλη πόλη που θα ήθελα να μείνω είναι Θεσσαλονίκη.. έχω ζήσει και 1 χρόνο Άρτα αλλά δεν θα ήθελα να ξανά εμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh εμένα μ είπε μετά το χρόνο εξετάσεις ούτε καν για προγγενιτικο..! Έχεις κ την μαμά σου τουλάχιστον κοντά.. Αλλα απότομη αλλαγή πολύ...! Δεν μπορώ να αποχωρίζομαι έτσι αλλά τουλάχιστον είχες κ τους γονείς σ μαζί δεν έφυγες μόνο μ τον άντρα σου κ δικούς του... Αλλα κ πάλι είναι απότομο πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Scooby! είπε:

@NikhNikh εμένα μ είπε μετά το χρόνο εξετάσεις ούτε καν για προγγενιτικο..! Έχεις κ την μαμά σου τουλάχιστον κοντά.. Αλλα απότομη αλλαγή πολύ...! Δεν μπορώ να αποχωρίζομαι έτσι αλλά τουλάχιστον είχες κ τους γονείς σ μαζί δεν έφυγες μόνο μ τον άντρα σου κ δικούς του... Αλλα κ πάλι είναι απότομο πολύ... 

Προγεννητικο οπως μου ειπε κι εμενα συνηθιζουν να κανουν αμεσως μολις μεινεις εγκυος...

Απλα εγω επεμενα οτι ηθελα απο πριν και μου τις εγραψε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

26 στα 27... κοιτα απλα εμενα μου ειπε οτι οταν μεινω να ξερω οτι λογικα θα τις ξανακανω, γιατι το "πρωτοκολλο" ειναι να υπαρχουν αυτες οι εξετασεις στο φακελο μου αφου ξεκινησει η εγκυμοσυνη. Αλλα ειναι δικαιωμα σου να τις θελεις απο πριν, και ειναι καλυτερα αν υπαρχει κατι (κατα την αποψη μου) να το ξερεις πριν μεινεις εγκυος (που ειναι πολυ τυπικες εξετασεις, συνηθως δε σου βρισκουν κατι, μην ανησυχεις!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Scooby! κάθε γιατρός είναι διαφορετικός εμένα που είχα μιλήσει μόνο μια φορά όταν του είπα στο τηλ ότι θέλουμε μα αρχίσουμε προσπάθειες μας είπε καλό είναι να μας δει από κοντά και να μιλήσουμε όπως και βασικές εξετάσεις. Μπορει να σου πει οχι λογο οτι ειστε στην αρχή. Ήταν απότομη η αλλαγή για εμένα.. Μόνο την μαμα μου έχω κοντά τα πεθερικά μου είναι κάποιους μήνες Αθήνα και μετά όλους τους λαούς στο χωριό του άντρα μου

@babybaby εγώ δεν είπα τίποτα και λέει λίγο πριν φύγουμε α κάτσε να κάνουμε και προγεννετικο έλεγχο λέω ωραία..!! Περισσότερο άγχος γιούπι.. αχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...