Μετάβαση σε περιεχόμενο

:) :)


Scooby!

Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Θα διαφωνήσω. Αν διαβάσεις επιστημονικά άρθρα και δεις με πόσες ασθένειες συνδέεται το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη θα αναθεωρήσεις. Δεν θεωρώ σωστό να καπνίζει μια γυναίκα στην εγκυμοσύνη, γιατί δεν αφορά μόνο την δική της υγεία αλλά και ενός άλλου ανθρώπου. Μόνο τα ποσοστά να δει κανείς θα καταλάβει..προωρότητα, αναπνευστικά προβλήματα, αναπτυξιακές διαταραχές. Κάνουμε τόσα στην εγκυμοσύνη για να είναι καλά το μωρό μας, διατροφή, βιταμίνες, χάπια κλπ...ε ας κόψουμε και το τσιγάρο για λίγους μήνες. 

Συμφωνώ απόλυτα ditaki.......Και τίποτα κακό να μου έλεγαν ότι δεν κάνει και πάλι εγώ αποκλείεται να έβαζα αυτό το δηλητήριο στον οργανισμό του μωρού. Πάντως εμένα η γιατρός είχε πει στον άντρα μου όταν τη ρώτησε αν επιτρέπεται κανένα τσιγάρο που και που είχε απαντήσει ένα αδιαπραγμάτευτο ΟΧΙ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Καλημέρα κούκλες!!!

Πονάω λιγάκι ακόμα,αλλά πολύ λίγο,σαν κράμπα....μπορεί να είναι που παλεύει και η περίοδος να έρθει....

Σχετικά με το τσιγάρο...στην κολλητή μου ο γιατρός τη συμβούλεψε να μην το κόψει μαχαίρι (λόγω στρες),αλλά να κάνει το πολύ μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα....και είναι μια χαρά κ εκείνη και το παιδί που κοντεύει τα 8....μία άλλη κοπέλα κάπνιζε περιορισμένα κ εκείνη,το έκοψε στον 7ο γιατί της είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ κρίσιμος μήνας για το παιδί και είναι κ εκίνη καλά.....σε εμένα η μάνα μου δεν είχε ξεκινήσει το κάπνισμα,το άρχισε εξαιτίας μου(χαχαχαχ) 1 χρόνο μετά τη γέννησή μου,στις αδερφές μου το ψιλορουφούσε....η μόνη που είχε προβλήματα υγείας ήμουν εγώ...μέχρι τα 4 μου δεν ήξεραν αν θα ζήσω τελικά....

Δεν προσπαθώ να βγάλω το τσιγάρο σαν κάτι καλό....κ εγώ στο κόψιμο είμαι,απλά σταδιακά....αλλά μην μας τρελένουν και οι γιατροί...θεωρώ το χειρότερο κακό το κάνει το άγχος...σκεφτείτε μόνο ότι το άγχος από μόνο του μπορεί να μας κάνει τις ορμόνες άνω κάτω με ό,τι συνεπάγεται αυτό....sorry για το κατεβατό...

   Της ειπε να κανει 10 τσιγαρα την ημερα????:shock: Μου φαινεται πολυ υπερβολικο... Εχω ακουσει να λεν μεχρι 5, αλλα 10??? Ο πλακουντας νομιζω φιλτραρει το πολυ 5.

   Παντως οσες κοπελες ξερω να καπνιζαν, στην Β επιπεδου ο πλακουντας τους φαινοταν γηρασμενος... Αφηστε το ενδεχομενο προωρο τοκετου... Αλλα τα χειροτερα ειναι προβληματα που μπορει να εχει το μωρο αργοτερα κ να μην ξερει καν η καπνιστρια μανα οτι ευθυνεται αυτη.. Μπορει καποια στιγμη στη ζωη του να εμφανισει υπερταση, ασθμα, να ειναι φιλασθενο, να εχει χαμηλοτερο πνευματικο επιπεδο... κ η μανα  να νομιζει οτι το τσιγαρο δεν εκανε κανενα κακο στο παιδι της... Οσο για το στρες, ειναι αναλογα στη κοπελα... εγω δεν στρεσσαριστηκα καθολου κ αφηστε που αποκλειεται το στρες να κανει περισσοτερο κακο απο το τσιγαρο!! Εδω γενναν γυναικες σε πολεμους, γυναικες που πενθουν, που απολυονται, που χωριζουν ενω ειναι εγκυες.... Αυτες ειναι στρεσσογονες καταστασεις!! Τωρα καποια γυναικα που καπνιζε οντως 40 τσιγαρα την ημερα, τι να πω... ισως ναι, μπορει να ηταν καλυτερο να κανει 3-4 τσιγαρα την ημερα απο το να τρελαθει (για να καλυψει την σωματικη της εξαρτηση)...

    "Η ενδεχόμενη ψυχολογική εξάλλου πίεση, που θα αισθανθεί η έγκυος, όσο προσπαθεί να διακόψει το κάπνισμα, από πουθενά δεν προκύπτει πως επηρεάζει αρνητικά το έμβρυο, ενώ η πρόκληση βλαβών, οι οποίες προκαλούνται από τον καπνό, είναι επιστημονικά επαρκώς τεκμηριωμένη." Δρ ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΚΩΝ. ΛΥΓΝΟΣ

   Κοριτσια, θα κοβαμε το χερι μας για το παιδι μας...! Στο τσιγαρο θα κολλησουμε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα μνμ...κορίτσια όντως....ακόμα κ αν το παιδί παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα υγείας,πώς θα το αντέξεις αν ξέρεις ότι το έχεις προκαλέσει εσύ;;Βλέπω γυναίκες με την κοιλιά στο στόμα που λένε και καπνίζουν στο δρόμο ακόμα κ όταν περπατάνε...πόσο άσχημη εικόνα....αηδιαστική....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μπορεί να μην καπνίζω αλλά μα πω την αλήθεια ήθελα πριν κάποιο καιρό ηθελα να δοκιμάσω και είπα όχι για τον λόγο ότι ήταν η αιτία που έχασα πριν καιρό τον μπαμπά μου και εκεί μέσα είδα πολλές κοπέλες που είχαν θέματα με τα τσιγάρα γιατί ο καπνός επηρεάζει σε πολλά σημεία ιδικά την ουροδόχο κύστη μου το είπε διευθυντής σε μεγάλο νοσοκομείο δημόσιο της Αθήνας. έχω δει πολλά με τα τσιγάρα όπως και γνωστή μου είδα που κάπνιζε σε όλοι την εγκυμοσύνη όχι 10 τσιγάρα αλλά παραπάνω και το όταν την ρώτησα μου είπε ότι το μετάνιωσε και τώρα στην 2η εγκυμοσύνη που είχε το έκοψε μαχερι από ότι ξέρω. γιατι να διακιδυνεψουμε το παιδι που θελουμε να φέρουμε στον κόσμο; Ναι ξέρω θα μου πείτε είσαι έξω από το χώρο και μιλάς. Έχετε απόλυτο δίκιο. Αλλά ξέρω δυστυχώς ότι επηρεάζει σε πολλά πράγματα κρίμα είναι..! Συγγνώμη που μπαίνω έτσι στην συζήτηση.. 

καλησπέρα κορίτσια.!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NikhNikh Δεν τίθεται θέμα είσαι έξω από το χορό...είναι η άποψή σου κ έχεις απόλυτο δίκιο....εγώ στο μνμ που έγραψα έδωσα μερικά παραδείγματα,τα οποία έχω στο περιβάλλον μου,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα συμμερίζομαι....δεν αντέχω να βλέπω έγκυο να καπνίζει..είμαι μέσα στο χορό και μάλιστα καπνίζω φανατικά εδώ και 17 χρόνια....όταν άρχισα τις προσπάθειες για παιδί,άρχισα και τις προσπάθειες να το κόψω κ ας μην έμεινα έγκυος....και τις συνεχίζω κ ας σταμάτησα να προσπαθώ για παιδί....αν το έχω ελαττώσει εγώ τόσο πολύ και είμαι σε πολύ καλό δρόμο να το κόψω....αν έχουν καταφέρει τόσοι άνθρωποι να το κόψουν για τον οποιοδήποτε λόγο....πώς μπορεί μια εγκυμονούσα να μην μπορεί να το κόψει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εγώ καπνίζω γύρω στα 7 με 8 την ημέρα...Το άρχισα δυστυχώς στα 30 όταν άρχισαν τα δύσκολα με τον άντρα μου...(και να φανταστείτε ότι ήμουν από αυτούς που έλεγαν μα δεν το άρχισα μέχρι τα 30 τώρα θα το αρχίσω;;ε.. ναι). Το μείωσα μέχρι τον Σεπτέμβριο αλλά από τον Οκτώβριο που μου είπε ο γιατρός να αφήσουμε τη σύλληψη αυτό το μήνα και βλέπουμε.... φουγάρο κανονικό!!!  Μια εγκυμοσύνη θα με γλιτώσει κι εμένα μου φαίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια .... εγω το εκοψα αρκετα πριν μεινω εγκυος ...και ημουν κ πολυ φανατικη καπνιστρια ..... το γουσταρα τρελλα.... βοηθαει και να μη τρως πολυ κιολας!

ομως θεματα υγειας σχετιζομενα με το καπνισμα πολυ κοντινων μου προσωπων με παροτρυναν.... σκεφτηκα οτι μετα απο χρονια με τα σωληνακια στην ΜΕΘ  μπορει να ειμαι εγω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Όμορφες Καλημερες  ☕☕☕??

Καλημέρααα πολύ όμορφο βίντεο... Πρέπει να το έχω να παίζει κάθε πρωί γιατί κάπου ξεχνιέμαι χαχαχ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen τι υπεροχο βιντεο!  με κανε να συνηδητοποιησω λιγο ποσο γκρινιαζω για ολα και οτι αυτο το διαστημα τα βλεπω ολα μαυρα...

πρεπει και γω μαλλον να το βαζω καθε μερα να το βλεπω να με φερνει στα ισα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

@karen τι υπεροχο βιντεο!  με κανε να συνηδητοποιησω λιγο ποσο γκρινιαζω για ολα και οτι αυτο το διαστημα τα βλεπω ολα μαυρα...

πρεπει και γω μαλλον να το βαζω καθε μερα να το βλεπω να με φερνει στα ισα μου!

Έτσι είναι ας βάζουμε και λίγο χρώμα στην ζωή μας  ?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Πολύ ωραίο το βίντεο @karen 

@Νινα85 τι ωραία που είναι τα τριαντάφυλλα εμείς έχουμε στον κήπο μας πάρα πολλά και όλο τον χρόνο βγάζει δεν σταματάει ποτέ..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Μια χαρά..απο εδώ και πέρα θα είναι πάντα μεθυσμένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...