Μετάβαση σε περιεχόμενο

:) :)


Scooby!

Recommended Posts

στις πριν 58 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Εγώ  δεν καπνίζω.

Μακάρι να μην το είχα βάλει ποτέ στο στόμα μου..!το έχω ελαττώσει πολύ φτάνω τα 8 τσιγάρα τι μέρα αλλά κ πάλι είμαι καπνίστρια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Αχ κ γω έχω δουλειές love μου. Πρέπει να στρώσω χάλια. Κ μόνο τη μικρή να μ κρατήσεις μ φθάνει.

Πηγές στο γιατρο χθες νομίζω. Τι σ ειπε; εκτός αν μας έγραψες κ τ έχασα.

Ναι χθες πηγα τιποτα τα κλασικα χρωμοσωμικες ανωμαλιες εμβρυου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

Οι μερες αδειας κυησης και λοχειας ειναι 56 και 63 αντιστοιχα. Σε περιπτωση προωρου τοκετου οι ημερες αδειας κυησης μεταφερονται μετα τον τοκετο. Πχ αν εχεις πητ 13/12 και γεννησεις 1/12, οι 13 μερες που γεννησες νωριτερα μεταφερονται στην αδεια λοχειας. 

Ο εργοδοτης δεν μπορει να κανει απολυση κατα την κυηση ουτε και για 18 μηνες απο τον τοκετο.

Ειναι υποχρεωμενος να συμφωνησει στο εξαμηνο του οαεδ (αρκει μια εγγραφη δηλωση της μητερας οτι θα κανει χρηση του). Δεν ειναι στο χερι του δλδ να στο δωσει ή οχι. Παρολα αυτα μπορει να αρνηθει στο να δωσει το μειωμενο ωραριο σε αδεια (3,5 μηνες περιπου). 

Το εξαμηνο του οαεδ δεν το προβλεπουν ολες οι συμβασεις εργασιας οποτε καλο θα ειναι να μιλησετε με τον οαεδ αν το προβλεπει η συμβαση σας.

 

Αυτα τα ολιγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Vulcania είπε:

Καλησπερα

Οι μερες αδειας κυησης και λοχειας ειναι 56 και 63 αντιστοιχα. Σε περιπτωση προωρου τοκετου οι ημερες αδειας κυησης μεταφερονται μετα τον τοκετο. Πχ αν εχεις πητ 13/12 και γεννησεις 1/12, οι 13 μερες που γεννησες νωριτερα μεταφερονται στην αδεια λοχειας. 

Ο εργοδοτης δεν μπορει να κανει απολυση κατα την κυηση ουτε και για 18 μηνες απο τον τοκετο.

Ειναι υποχρεωμενος να συμφωνησει στο εξαμηνο του οαεδ (αρκει μια εγγραφη δηλωση της μητερας οτι θα κανει χρηση του). Δεν ειναι στο χερι του δλδ να στο δωσει ή οχι. Παρολα αυτα μπορει να αρνηθει στο να δωσει το μειωμενο ωραριο σε αδεια (3,5 μηνες περιπου). 

Το εξαμηνο του οαεδ δεν το προβλεπουν ολες οι συμβασεις εργασιας οποτε καλο θα ειναι να μιλησετε με τον οαεδ αν το προβλεπει η συμβαση σας.

 

Αυτα τα ολιγα.

Ευχαριστουμεεε..!! Κατατοπιστικοτατη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Χάχαχα ναι τέλειο το θέμα μου... Χαχα εγώ αύριο θα κάνω το σπίτι σήμερα πονάω με την καταραμένη ?... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Καπνιζετε ? 

Οχι, εγω δεν καπνιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Δουλεύω 6 μέρες την εβδομάδα.. Κ έχω κ τα λοιπά τ σπιτιού. Πλέξιμο ε? Πως έμαθες? Να το προσπαθήσω κ αυτό... Να έχουμε μια όμορφη μερααα :)

θέλω και εγώ ένα κασκόλ  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Χάχαχα ναι τέλειο το θέμα μου... Χαχα εγώ αύριο θα κάνω το σπίτι σήμερα πονάω με την καταραμένη ?... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Καπνιζετε ? 

Καπνίζω 17 χρόνια και προσπαθώ να το κόψω τους τελευταίους 2 μήνες...μέχρι να σταματήσω από τη δουλειά είχα φτάσει τα 2 πακέτα την ημέρα και καμμιά φορά δεν μου έφταναν κ αυτά....πλέον παίρνω καπνό,τα στρίβω μικρά και κάνω το πολύ 15 τσιγάρα την ημέρα....με λένε Κατερίνα,32 ετών και είμαι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Καπνίζω 17 χρόνια και προσπαθώ να το κόψω τους τελευταίους 2 μήνες...μέχρι να σταματήσω από τη δουλειά είχα φτάσει τα 2 πακέτα την ημέρα και καμμιά φορά δεν μου έφταναν κ αυτά....πλέον παίρνω καπνό,τα στρίβω μικρά και κάνω το πολύ 15 τσιγάρα την ημέρα....με λένε Κατερίνα,32 ετών και είμαι καλά!!!

Να και μια τρίτη συνονόματη  χέχε.Πως είσαι εντάξει καλύτερα από τα χθεσινά γεγονότα? Τσιγάρα και γω φανατικια καπνίστρια .Δεν ξέρω αν πιάσετε το θέμα περί  επιπτώσεις συλλήψεως η τυχαία. Εγώ πάντως ναι μεν επηρεάζει την γονιμότητα αλλά όχι ότι είναι ο λόγος υπάρχουν πιο βαθιά προβλήματα. Ο καφές σ

γιατρός σαν γιατρό;  το πρώτο που λέει καπνίζετε πίνετε?  Τέλος πάντων πάντως σε μια εγκυμοσύνη και εγώ θα το πετάξω εννοείται θα προστατέψω το έμβρυο μου. Και σε κάθε προσπάθεια το έκοβα μαχαίρι 15μερες μα μόλις έπαιρνα την αναθεματισμένο αρνητική χοριακη μπορεί να κάνα και ένα περίπτερο ολόκληρο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Και γω καπνίζω.

Το έκοψα μαχαίρι όταν πήρα θετικό τεστ στα χέρια μου και το ξανάρχισα στην λοχεία όταν πλέον είχα χάσει το παιχνίδι με τον θηλασμό!

Καπνίζω 4 τσιγάρα την ημέρα....

Τώρα σχετικά με την άδεια που δικαιούστε, να την διεκδικήσετε μέχρι τέλους. Όσο καλή σχέση και να έχετε με τον εργοδότη σας....δεν θα θέλει να ξεμείνει για τόσους μήνες. Αφού σας καλύπτει ο νόμος, να μείνετε όσο περισσότερο μπορείτε με τα παιδιά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Να και μια τρίτη συνονόματη  χέχε.Πως είσαι εντάξει καλύτερα από τα χθεσινά γεγονότα? Τσιγάρα και γω φανατικια καπνίστρια .Δεν ξέρω αν πιάσετε το θέμα περί  επιπτώσεις συλλήψεως η τυχαία. Εγώ πάντως ναι μεν επηρεάζει την γονιμότητα αλλά όχι ότι είναι ο λόγος υπάρχουν πιο βαθιά προβλήματα. Ο καφές σ

γιατρός σαν γιατρό;  το πρώτο που λέει καπνίζετε πίνετε?  Τέλος πάντων πάντως σε μια εγκυμοσύνη και εγώ θα το πετάξω εννοείται θα προστατέψω το έμβρυο μου. Και σε κάθε προσπάθεια το έκοβα μαχαίρι 15μερες μα μόλις έπαιρνα την αναθεματισμένο αρνητική χοριακη μπορεί να κάνα και ένα περίπτερο ολόκληρο.... 

Κι εγώ Κατερίνα, είμαι 32 και καπνίζω! Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Χάχαχα ναι τέλειο το θέμα μου... Χαχα εγώ αύριο θα κάνω το σπίτι σήμερα πονάω με την καταραμένη ?... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Καπνιζετε ? 

Καλημέρα @Scooby! και εγώ καπνίζω δυστυχώς. Απλά από την 1η προσπάθεια πήρα το iqos αν το γνωρίζεις του Παπαστράτου (τάχα μου λίγο καλύτερο από τσιγάρο, όχι ηλεκτρονικό).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η karen είπε:

Να και μια τρίτη συνονόματη  χέχε.Πως είσαι εντάξει καλύτερα από τα χθεσινά γεγονότα? Τσιγάρα και γω φανατικια καπνίστρια .Δεν ξέρω αν πιάσετε το θέμα περί  επιπτώσεις συλλήψεως η τυχαία. Εγώ πάντως ναι μεν επηρεάζει την γονιμότητα αλλά όχι ότι είναι ο λόγος υπάρχουν πιο βαθιά προβλήματα. Ο καφές σ

γιατρός σαν γιατρό;  το πρώτο που λέει καπνίζετε πίνετε?  Τέλος πάντων πάντως σε μια εγκυμοσύνη και εγώ θα το πετάξω εννοείται θα προστατέψω το έμβρυο μου. Και σε κάθε προσπάθεια το έκοβα μαχαίρι 15μερες μα μόλις έπαιρνα την αναθεματισμένο αρνητική χοριακη μπορεί να κάνα και ένα περίπτερο ολόκληρο.... 

Και εγώ το ίδιο.. Μόλις πήρα τη χαμηλή τιμή αμέσως τσιγάρο !! Πρέπει να έκανα ότι είχα μειώσει όλες τις τελευταίες μέρες σε κανα 2ωρο μέσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η karen είπε:

θέλω και εγώ ένα κασκόλ  ??

Τέλεια θα πλεκω κασκόλ και σουσουνακια χάχαχαχαχ καλημερααααα :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκιαα μου...!

Έτσι και εγώ λέω κάθε φορά θα το κόψω κ τίποτα κάνω γύρω στα 8.. Έτσι έχω πει κ εγώ με το π εμένα τέλος το τσιγάρο..αλλα φοβάμαι μήπως σχετίζεται κ τώρα.. Π σίγουρα πιστεύω έχει κάποια επίπτωση..!το έχω δοκιμάσει κ εγώ αυτό του Παπαστράτου τώρα κάνεις αποκλειστικά αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Scooby! είπε:

Καλημέρα κοριτσάκιαα μου...!

Έτσι και εγώ λέω κάθε φορά θα το κόψω κ τίποτα κάνω γύρω στα 8.. Έτσι έχω πει κ εγώ με το π εμένα τέλος το τσιγάρο..αλλα φοβάμαι μήπως σχετίζεται κ τώρα.. Π σίγουρα πιστεύω έχει κάποια επίπτωση..!το έχω δοκιμάσει κ εγώ αυτό του Παπαστράτου τώρα κάνεις αποκλειστικά αυτό? 

Από τον Ιούνιο που το πήρα ναι μονο αυτό και δε μπορω πλεον να καπνίσω κανονικό. Δοκίμασα αλλα δε μου αρεσει καθόλου. 

Και εγώ στην όλη διαδικασία το πάλευα για 5-7 τη μερα. 

Τώρα, ξανα προς τη δοξα τραβά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η eriv είπε:

Από τον Ιούνιο που το πήρα ναι μονο αυτό και δε μπορω πλεον να καπνίσω κανονικό. Δοκίμασα αλλα δε μου αρεσει καθόλου. 

Και εγώ στην όλη διαδικασία το πάλευα για 5-7 τη μερα. 

Τώρα, ξανα προς τη δοξα τραβά ! 

τι εννοείς? Βγήκαν τα σημερινα αποτελέσματα χοριακής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@OLY10 τα σημερινά όχι ακόμα. Το μεσημέρι.. 

Αλλά δεν περιμένω κάποιο θαύμα και από τη Δευτέρα που δεν ήταν καλα πάλι έχω ξεκινήσει φουλ. (κακώς το ξέρω αλλά θα ηρεμήσω πάλι, που θα πάει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Καλημερα κοριτσια!! Θα πω κι εγω τον πονο μου... Εγω καπνιζα απο τα 20 μεχρι πριν λιγους μηνες που εμεινα εγκυος... Καπνιζα στριφτα κ μου αρεσε πολυ να τα κανω με καφε, ποτακι, αλλα πιο πολυ οταν ανοιγα καμια φιλοσοφικοσυζητηση με καμμια φιλη οπου ελεγα "η κουβεντα σηκωνει τσιγαρο"!! Κ υστερα, οταν σκεφτομουν λογικα, θεωρουσα πως ειναι λιγο "αρρωστο" να αρεσει στους ανθρωπους να βαζουν μεσα τους μια βρωμια που αντικειμενικα δεν ειναι καν νοστιμη! Ειναι παραλογο, αλλα μετα.......συνεχιζα ακαθεκτη!! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..!

   Μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη μου, μαχαιρι! Μου εκανε μαλιστα εντυπωση πως δεν μου ειχε λειψει καθολου..! Προφανως φταιει το κινητρο (που ειναι τεραστιο) αλλα κ το γεγονος οτι εχεις τοσο αγχη στην αρχη της κυησης (ειχα κ καποια προβληματα) που αυτο ειναι το τελευταιο που σκεφτεσαι..! Ισως εφταιγε που τοτε δεν εβγαινα κ εξω.. Εδω κ ενα μηνα ομως ρε κοριτσια, βλεπω κοσμο να καπνιζει κ ΖΗΛΕΥΩ!!! Τι ειναι αυτο το πραγμα?? Τωρα?? Που υποτιθεται οτι εχω απεξαρτητοποιηθει??? Κ εκει που ελεγα οτι αφου το εκοψα στην γεννα δε θα το ξαναβαλω στο στομα μου (για να μην εχει κ τετοιες εικονες το μωρο μου) τωρα φοβαμαι οτι μετα τον θηλασμο, θα το ξαναρχισω... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Καλημερα κοριτσια!! Θα πω κι εγω τον πονο μου... Εγω καπνιζα απο τα 20 μεχρι πριν λιγους μηνες που εμεινα εγκυος... Καπνιζα στριφτα κ μου αρεσε πολυ να τα κανω με καφε, ποτακι, αλλα πιο πολυ οταν ανοιγα καμια φιλοσοφικοσυζητηση με καμμια φιλη οπου ελεγα "η κουβεντα σηκωνει τσιγαρο"!! Κ υστερα, οταν σκεφτομουν λογικα, θεωρουσα πως ειναι λιγο "αρρωστο" να αρεσει στους ανθρωπους να βαζουν μεσα τους μια βρωμια που αντικειμενικα δεν ειναι καν νοστιμη! Ειναι παραλογο, αλλα μετα.......συνεχιζα ακαθεκτη!! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..!

   Μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη μου, μαχαιρι! Μου εκανε μαλιστα εντυπωση πως δεν μου ειχε λειψει καθολου..! Προφανως φταιει το κινητρο (που ειναι τεραστιο) αλλα κ το γεγονος οτι εχεις τοσο αγχη στην αρχη της κυησης (ειχα κ καποια προβληματα) που αυτο ειναι το τελευταιο που σκεφτεσαι..! Ισως εφταιγε που τοτε δεν εβγαινα κ εξω.. Εδω κ ενα μηνα ομως ρε κοριτσια, βλεπω κοσμο να καπνιζει κ ΖΗΛΕΥΩ!!! Τι ειναι αυτο το πραγμα?? Τωρα?? Που υποτιθεται οτι εχω απεξαρτητοποιηθει??? Κ εκει που ελεγα οτι αφου το εκοψα στην γεννα δε θα το ξαναβαλω στο στομα μου (για να μην εχει κ τετοιες εικονες το μωρο μου) τωρα φοβαμαι οτι μετα τον θηλασμο, θα το ξαναρχισω... :dry:

αχχχχ Rosemary μου εγώ το είχα κόψει από Ιούλιο/2013 γιατί προσπαθούσαμε για παιδί και είπα να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου......Το Σεπτέμβρη/2013 έμεινα έγκυος και φυσικά συνέχισα να μην καπνίζω σε όλη την εγκυμοσύνη σχετικά δε μου έλειπε. Αφού τελείωσα με το θηλασμό(Σεπτέμβρη/2014)την ίδια μέρα για να μην πω την ιδια ώρα το ξαναάρχισα μεχρι πριν 1 μήνα............Τώρα νιώθω απλά ότι είναι θέμα χρόνου να το ξανααρχίσω τι να πω,μόνο μια εγκυμοσύνη με σώζει........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!!!

Πονάω λιγάκι ακόμα,αλλά πολύ λίγο,σαν κράμπα....μπορεί να είναι που παλεύει και η περίοδος να έρθει....

Σχετικά με το τσιγάρο...στην κολλητή μου ο γιατρός τη συμβούλεψε να μην το κόψει μαχαίρι (λόγω στρες),αλλά να κάνει το πολύ μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα....και είναι μια χαρά κ εκείνη και το παιδί που κοντεύει τα 8....μία άλλη κοπέλα κάπνιζε περιορισμένα κ εκείνη,το έκοψε στον 7ο γιατί της είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ κρίσιμος μήνας για το παιδί και είναι κ εκίνη καλά.....σε εμένα η μάνα μου δεν είχε ξεκινήσει το κάπνισμα,το άρχισε εξαιτίας μου(χαχαχαχ) 1 χρόνο μετά τη γέννησή μου,στις αδερφές μου το ψιλορουφούσε....η μόνη που είχε προβλήματα υγείας ήμουν εγώ...μέχρι τα 4 μου δεν ήξεραν αν θα ζήσω τελικά....

Δεν προσπαθώ να βγάλω το τσιγάρο σαν κάτι καλό....κ εγώ στο κόψιμο είμαι,απλά σταδιακά....αλλά μην μας τρελένουν και οι γιατροί...θεωρώ το χειρότερο κακό το κάνει το άγχος...σκεφτείτε μόνο ότι το άγχος από μόνο του μπορεί να μας κάνει τις ορμόνες άνω κάτω με ό,τι συνεπάγεται αυτό....sorry για το κατεβατό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα διαφωνήσω. Αν διαβάσεις επιστημονικά άρθρα και δεις με πόσες ασθένειες συνδέεται το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη θα αναθεωρήσεις. Δεν θεωρώ σωστό να καπνίζει μια γυναίκα στην εγκυμοσύνη, γιατί δεν αφορά μόνο την δική της υγεία αλλά και ενός άλλου ανθρώπου. Μόνο τα ποσοστά να δει κανείς θα καταλάβει..προωρότητα, αναπνευστικά προβλήματα, αναπτυξιακές διαταραχές. Κάνουμε τόσα στην εγκυμοσύνη για να είναι καλά το μωρό μας, διατροφή, βιταμίνες, χάπια κλπ...ε ας κόψουμε και το τσιγάρο για λίγους μήνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Είχα θέμα και εγω με προλακτινη άλλοι λένε εμποδιζει στην σύλληψη άλλοι λένε όχι από την δικιά μου εμπειρία θα πω εμποδίζει… η αγωγή που σου έδωσε 2 χάπια την εβδομάδα ήταν μεγάλη έπρεπε με πιο μικρή δόση κάνετε επανέλεγχο και αν δεν είχε αποτελέσματα τότε αυξάνουν την δόση σιγά σιγά.. αυτά ξέρω εγω από την δίκη μου εμπειρία  τωρα όσο για τους γιατρους αυτό γινόταν και θα γίνετε πάντα,υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν τι τους γίνετε και κοιτάνε να αρπάξουν και κάποιοι καλοί γιατροί μου προσπαθούν να βοηθήσουν πρέπει να έχουμε και μια άλφα αντίληψη μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν  Καλά εκανες και πήρες δεύτερη γνωμη και αν χρειαστεί και τριτη να πας ☺️
    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...