Μετάβαση σε περιεχόμενο

:) :)


Scooby!

Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια....μόλις κατάφερα να ξυπνήσω....πονάω αρκετά...αλλά ευτυχώς όχι όσο χθες...

περαστικουλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά μια μέρα δεν μπήκα να διαβάσω συστηματικά και έγινε πανικός!

@Νινα85 περαστικά για την κύστη!

@Scooby! μου μην μου μαραζώνεις! Πάρε τα hometest είναι καλά και οικονομικά. Εγώ δουλεύω πενθήμερο, έχω την μπομπού μου και το σπίτι και πριν ένα δίμηνο ξεκίνησα πλέξιμο και με χαλαρώνει πολύ. Εγώ από βίντεο έμαθα, δεν είχα χρόνο να πάω στα μαθήματα.

@Rosemary θέλω και γω like...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τ σπςρμοδιαγραμμα γράφεται από ουρολογο. Κρίμα ειναι να πληρώνουμε τζάμπα 50 άρια κ βάλε. Κ μεις δ τ ξέραμε στην αρχή αλλά μας τ είπε ο Ουρολογος.

Εγώ κανονικα δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα κ τ ρεπό μ συνήθως τ παίρνω μέσα στη βδομάδα. Δηλαδή σχεδόν πάντα δουλεύω σκ. Ευτυχώς είμαι από τις τυχερές π δικαιούμαι 9 μήνες άδεια ανατροφής τέκνου οπότε θα γυρίσω στη δουλειά όταν τ μωρο χρονισει. Θαυμάζω τις μανούλες π πρέπει να γυρίσουν άμεσα στη δουλειά. Απορώ πως την παλεύουν.

@Scooby! όλες εδώ θα δ πούμε ότι είναι νωρίς να αγχώνεσαι από τώρα. Αλλά για μένα προσωπικά οι πρώτοι μήνες ήταν οι πιο ψυχοφθοροι. Ακούς τριγύρω για παιδιά που έτυχαν οπότε σκέφτεσαι ότι με κανονικές επαφές το χεις σίγουρο τ μωρούλι. Οι μόνες εξετάσεις π μπορείς να κάνεις προς τ παρόν είναι ένας ορμονολογικες έλεγχος κ ο σύντροφός σ ένα σπςρμοδιαγραμμα. Εύχομαι να μη χρειαστεί κ να σας προλάβει. Τα τεστ της home test επαιρνα εγω κ ήμουν πολύ ικανοποιημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια τ σπςρμοδιαγραμμα γράφεται από ουρολογο. Κρίμα ειναι να πληρώνουμε τζάμπα 50 άρια κ βάλε. Κ μεις δ τ ξέραμε στην αρχή αλλά μας τ είπε ο Ουρολογος.

Εγώ κανονικα δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα κ τ ρεπό μ συνήθως τ παίρνω μέσα στη βδομάδα. Δηλαδή σχεδόν πάντα δουλεύω σκ. Ευτυχώς είμαι από τις τυχερές π δικαιούμαι 9 μήνες άδεια ανατροφής τέκνου οπότε θα γυρίσω στη δουλειά όταν τ μωρο χρονισει. Θαυμάζω τις μανούλες π πρέπει να γυρίσουν άμεσα στη δουλειά. Απορώ πως την παλεύουν.

@Scooby! όλες εδώ θα δ πούμε ότι είναι νωρίς να αγχώνεσαι από τώρα. Αλλά για μένα προσωπικά οι πρώτοι μήνες ήταν οι πιο ψυχοφθοροι. Ακούς τριγύρω για παιδιά που έτυχαν οπότε σκέφτεσαι ότι με κανονικές επαφές το χεις σίγουρο τ μωρούλι. Οι μόνες εξετάσεις π μπορείς να κάνεις προς τ παρόν είναι ένας ορμονολογικες έλεγχος κ ο σύντροφός σ ένα σπςρμοδιαγραμμα. Εύχομαι να μη χρειαστεί κ να σας προλάβει. Τα τεστ της home test επαιρνα εγω κ ήμουν πολύ ικανοποιημένη.

Diwni, τι εννοεις δικαιουσαι 9 μηνες? Εχει σχεση με ιδιωτικο η δημοσιο τομεα ή ειναι η πολιτικη της εταιριας που εργαζεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με έπιασε χθες βράδυ ένας υπερβολικά δυνατός πόνος...δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι να πάω τουαλέτα...όταν τα κατάφερα,μετά από κανα μισάωρο είδα λίγο αίμα.Με βούτηξε ο Κώστας και με πήγε στο νοσοκομείο...πήραν αίμα,ούρα,μου έκαναν υπέρηχο και εσωκολπικό και τον απλό και είδε η γιατρός ότι είχε σπάσει κύστη (είχα υγρά στον κόλπο) και μου είπε ότι έρχεται και η περίοδος....περιττό να σας πω πόσο γέλασε όταν τη ρώτησα ποιός την κάλεσε να έρθει;;;

Και ο Κώστας φοβήθηκε χθες και με φροντίζει ακόμα και σήμερα πάρα πολύ,ούτε στη δουλειά δεν έχει πάει γιατί είπε η γιατρός,ότι παρόλο που δείχνουν όλα καλά,αν αρχίσουν πάλι πολύ δυνατοί πόνοι και πολύ αίμα να πάω κατευθείαν πάλι στο νοσοκομείο....συζητήσαμε και λίγο χθες όταν γυρίσαμε....και μου είπε να γίνω πρώτα καλά και θα το συζητήσουμε ξανά μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μωρέ κι εμείς όταν είχε ξανά κάνει το κάναμε αλλού και πληρώσαμε μόνο συμμετοχή. Αλλά αυτό έκλεισε (Και καλά έκανε που έκλεισε γλυτοσε ο κόσμος) πήραμε σήμερα τηλ γιαβραντεβου και μας είπαν ότι δεν συνεργάζονται με το ικα προιν εοπυυ και μου έκανε εκτόπιση όπως και σε άλλα κέντρα που πήρα το ίδιο μου είπαν για σπερματοδιαγραμμα δεν συνεργάζονται με το  εοπυυ αλλά σε άλλα θέματα συνεργάζονται τώρα να πω την αλήθεια  δεν έχω καταλάβει τέλος πάντων ας πάμε εκεί να την κάνει και βλέπουμε.. Ήταν και το μόνο που είχε σε κοντινή ημερομηνία.. Τώρα ας καταφέρει να πάρει άδεια για την Δευτέρα και όταν ξανά χρειαστεί.. Γιατί όπως τα έχουν κάνει το βλέπω δύσκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια, τώρα μπήκα και τα είδα όλα μαζί!

Νινα85 περαστικούλια, όλα καλά να πάνε και ίσως να είναι και η αφορμή να ξαναμονιάσετε!

ditaki πολύ σε θαυμάζω που με όλα αυτά είχες το χρόνο και για πλέξιμο και κάνεις κάτι που σε χαλαρώνει.

Ρε κορίτσια, χθες θα ήταν η πρώτη "σημαντική" προσπάθεια (η πρώτη πολύ κοντά στις γόνιμες μέρες), αλλά δεν έκατσε... είχαμε τρεξίματα, αργήσαμε από τις δουλειές, ε, δε γίνονται αυτά τα πράγματα πατ κιουτ κι επειδή έτσι πρέπει, δε θέλω να γίνεται αυτοσκοπός και το κατανοώ, αλλά ρε γαμώτο εκ των υστέρων στενοχωρήθηκα λιγάκι γιατί δε θέλω να φεύγουν έτσι οι μέρες... Τουλάχιστον λέω αν αδιαθετήσω να έχω να πω "εγώ οκ έκανα ό,τι μπορούσα"... χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλά μια μέρα δεν μπήκα να διαβάσω συστηματικά και έγινε πανικός!

@Νινα85 περαστικά για την κύστη!

@Scooby! μου μην μου μαραζώνεις! Πάρε τα hometest είναι καλά και οικονομικά. Εγώ δουλεύω πενθήμερο, έχω την μπομπού μου και το σπίτι και πριν ένα δίμηνο ξεκίνησα πλέξιμο και με χαλαρώνει πολύ. Εγώ από βίντεο έμαθα, δεν είχα χρόνο να πάω στα μαθήματα.

@Rosemary θέλω και γω like...

Ναι αυτά θα παραγγείλω να δω τι θα δω δεν καταλαβενωτην πως λειτουργουν θα ανοίξω συζήτηση σίγουρα... Χαχαχ εγώ ξεκίνησα μια περίοδο να φτιάχνω κουτιά με ύφασμα αλλά τα παράτησα... Ναι χαίρεσαι το λουκουμακι σου :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια τ σπςρμοδιαγραμμα γράφεται από ουρολογο. Κρίμα ειναι να πληρώνουμε τζάμπα 50 άρια κ βάλε. Κ μεις δ τ ξέραμε στην αρχή αλλά μας τ είπε ο Ουρολογος.

Εγώ κανονικα δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα κ τ ρεπό μ συνήθως τ παίρνω μέσα στη βδομάδα. Δηλαδή σχεδόν πάντα δουλεύω σκ. Ευτυχώς είμαι από τις τυχερές π δικαιούμαι 9 μήνες άδεια ανατροφής τέκνου οπότε θα γυρίσω στη δουλειά όταν τ μωρο χρονισει. Θαυμάζω τις μανούλες π πρέπει να γυρίσουν άμεσα στη δουλειά. Απορώ πως την παλεύουν.

@Scooby! όλες εδώ θα δ πούμε ότι είναι νωρίς να αγχώνεσαι από τώρα. Αλλά για μένα προσωπικά οι πρώτοι μήνες ήταν οι πιο ψυχοφθοροι. Ακούς τριγύρω για παιδιά που έτυχαν οπότε σκέφτεσαι ότι με κανονικές επαφές το χεις σίγουρο τ μωρούλι. Οι μόνες εξετάσεις π μπορείς να κάνεις προς τ παρόν είναι ένας ορμονολογικες έλεγχος κ ο σύντροφός σ ένα σπςρμοδιαγραμμα. Εύχομαι να μη χρειαστεί κ να σας προλάβει. Τα τεστ της home test επαιρνα εγω κ ήμουν πολύ ικανοποιημένη.

Έτσι ακριβώς... Πολύ τύχη βρε παιδί μου εκεί έξω από μια φορά από προσπερματικα χαχαχ τι γίνετε.. Χαχα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Lila..! είμαι στο δημόσιο κ δικαιούμαστε 9 μήνες άδεια ανατροφής τέκνου. 

   Κ πολυ καλα κανετε!! Μακαρι να μας διναν κ εμας τοσους! 2 μηνες ρε παιδια στον ιδιωτικο τομεα... Δηλ πραγματικα, θα αφησω 2 μηνων μωρακι μονο του?? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.. Εγω θα παρω μαλλον κ την αδεια του ΟΑΕΔ αλλα σου δινουν ψιχουλα νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Κ πολυ καλα κανετε!! Μακαρι να μας διναν κ εμας τοσους! 2 μηνες ρε παιδια στον ιδιωτικο τομεα... Δηλ πραγματικα, θα αφησω 2 μηνων μωρακι μονο του?? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.. Εγω θα παρω μαλλον κ την αδεια του ΟΑΕΔ αλλα σου δινουν ψιχουλα νομιζω...

2 μήνες, αλλά μπορείς να συμφωνήσεις με τον εργοδότη σου, αν το επιτρέπει, να πάρεις και το μειωμένο ωράριο που δικαιούσαι συνεχόμενο σε μήνες, και βγαίνουν έτσι άλλοι 4 αν δεν κάνω λάθος, και μετά, εφόσον και πάλι συμφωνεί ο εργοδότης, να πάρεις και το εξάμηνο του οαεδ, που δίνουν το βασικό μισθό από όσο γνωρίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

2 μήνες, αλλά μπορείς να συμφωνήσεις με τον εργοδότη σου, αν το επιτρέπει, να πάρεις και το μειωμένο ωράριο που δικαιούσαι συνεχόμενο σε μήνες, και βγαίνουν έτσι άλλοι 4 αν δεν κάνω λάθος, και μετά, εφόσον και πάλι συμφωνεί ο εργοδότης, να πάρεις και το εξάμηνο του οαεδ, που δίνουν το βασικό μισθό από όσο γνωρίζω.

  Αχ αυτο ειναι πολυ δυσκολο νομιζω (η συνενοηση με τον εργοδοτη).. Για τον ΟΑΕΔ ηξερα οτι ειναι ο βασικος (400+ ευρω) αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να συμφωνησει κ ο εργοδοτης..!! Τωρα παθαινω εγκεφαλικο!!!!! Δηλ εχει δικαιωμα να μου το στερησει?? Το επαθα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Κ πολυ καλα κανετε!! Μακαρι να μας διναν κ εμας τοσους! 2 μηνες ρε παιδια στον ιδιωτικο τομεα... Δηλ πραγματικα, θα αφησω 2 μηνων μωρακι μονο του?? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.. Εγω θα παρω μαλλον κ την αδεια του ΟΑΕΔ αλλα σου δινουν ψιχουλα νομιζω...

και εκτός όλων αυτών που λέει η @babybaby κολλάς και την άδεια του χρόνου !

Αλλα σε κάθε περίπτωση στον ιδιωτικό τομέα είναι απλά απαράδεκτοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eriv είπε:

και εκτός όλων αυτών που λέει η @babybaby κολλάς και την άδεια του χρόνου !

Αλλα σε κάθε περίπτωση στον ιδιωτικό τομέα είναι απλά απαράδεκτοι. 

Κ μετα πεθαινεις!!! Αχαχαχα!! πως αντεχεις 1 χρονο μετα χωρις αδεια..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

  Αχ αυτο ειναι πολυ δυσκολο νομιζω (η συνενοηση με τον εργοδοτη).. Για τον ΟΑΕΔ ηξερα οτι ειναι ο βασικος (400+ ευρω) αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να συμφωνησει κ ο εργοδοτης..!! Τωρα παθαινω εγκεφαλικο!!!!! Δηλ εχει δικαιωμα να μου το στερησει?? Το επαθα!!!

 

στις Just now, ο/η eriv είπε:

και εκτός όλων αυτών που λέει η @babybaby κολλάς και την άδεια του χρόνου !

Αλλα σε κάθε περίπτωση στον ιδιωτικό τομέα είναι απλά απαράδεκτοι. 

Ναι έτσι είναι, κολλάς και την άδεια. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως πρέπει να υπάρξει συνεννόηση με τον εργοδότη. Η αλήθεια είναι πως για ένα χρόνο δε μπορεί να σε απολύσει, και μπορείς να το τραβήξεις ως τα άκρα το δικαιωμά σου για τον ΟΑΕΔ και να τα καταφέρεις στο τέλος, όταν επιστρέψεις όμως θα έχει περάσει ο ένας χρόνος.... Αυτά σκέφτομαι κι εγώ... Και δυστυχώς δεν είναι και στο χαρακτήρα μου να διεκδικώ με σθένος όσα δικαιούμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Κ μετα πεθαινεις!!! Αχαχαχα!! πως αντεχεις 1 χρονο μετα χωρις αδεια..??

Είναι η άδεια που δικαιούσαι όσο λείπεις, αυτή που δεν πήρες εφόσον έλειπες με άδεια μητρότητας (ή όπως λέγεται η κάθε επιμέρους άδεια αφού γεννήσεις τέλος πάντων). Την επόμενη χρονιά θα πάρεις κανονικά την επόμενη άδειά σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Κ μετα πεθαινεις!!! Αχαχαχα!! πως αντεχεις 1 χρονο μετα χωρις αδεια..??

Καλά εννοείται πεθαίνεις !!! ΧΑΑΧΧΑΧΑ 

πότε με το καλό γεννάς ;

Κάτσε περίμενε να τα υπολογίσουμε... Γιατί και το έξτρα εξάμηνο και οι 2 μήνες περνάει ο καιρός... περνάει τσουκου τσουκου το έτος ! Άρα; θα έχεις μετά την άδεια του επόμενου έτους !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

 

Ναι έτσι είναι, κολλάς και την άδεια. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως πρέπει να υπάρξει συνεννόηση με τον εργοδότη. Η αλήθεια είναι πως για ένα χρόνο δε μπορεί να σε απολύσει, και μπορείς να το τραβήξεις ως τα άκρα το δικαιωμά σου για τον ΟΑΕΔ και να τα καταφέρεις στο τέλος, όταν επιστρέψεις όμως θα έχει περάσει ο ένας χρόνος.... Αυτά σκέφτομαι κι εγώ... Και δυστυχώς δεν είναι και στο χαρακτήρα μου να διεκδικώ με σθένος όσα δικαιούμαι...

Μα πρέπει να τα διεκδικήσεις....για το μωρό σου!!Οι εργοδότες τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν και δεν μας υπολογίζουν...άσε που σου πετάνε κ ένα ίσα δικαιώματα θέλατε!!

Κάτι έχω ακούσει και για την πατρική άδεια....αλλά δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί...το έχετε ψάξει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babybaby είπε:

 

Ναι έτσι είναι, κολλάς και την άδεια. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως πρέπει να υπάρξει συνεννόηση με τον εργοδότη. Η αλήθεια είναι πως για ένα χρόνο δε μπορεί να σε απολύσει, και μπορείς να το τραβήξεις ως τα άκρα το δικαιωμά σου για τον ΟΑΕΔ και να τα καταφέρεις στο τέλος, όταν επιστρέψεις όμως θα έχει περάσει ο ένας χρόνος.... Αυτά σκέφτομαι κι εγώ... Και δυστυχώς δεν είναι και στο χαρακτήρα μου να διεκδικώ με σθένος όσα δικαιούμαι...

Και εγώ ξέρω οτι πρέπει να υπάρξει συνεννόηση, αλλά αφενός από τη στιγμή που ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται οικονομικά και αφετέρου ήδη σε έχει "χάσει" κάποιο διάστημα από τη δουλειά και κακήν κακώς βγαίνει η δουλειά θα βγεί και για λίγο χρόνο παραπάνω.. οπότε γενικά δεν έχω ακούσε από γνωστές που το ζήτησαν καμία να είχε θέμα και να της το αρνήθηκαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νινα85 

την πατρική άδεια έχει δικαίωμα ένας άνδρας να την πάρει εφόσον η μητέρα προσκομίσει εγγράφως από την εταιρία της ότι δεν θα πάρει εκείνη καθόλου άδεια..

eriv

ναι ρε γαμώτο, σε αυτά ελπίζω κι εγώ, απλά είμαστε μικρή εταιρία, 5 άτομα όλα κι όλα και έχει ο καθένας επωμιστεί πολλή δουλειά. Θα μου πεις ούτως ή άλλως θα βρουν μια λύση για λίγο, ε, ας την κρατήσουν παραπάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...