Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακολούθηση ωορρηξία


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Τα έχω δοκιμάσει....όπως και κρουασαν με πατατάκια!!!Το κακό είναι ότι μου είπε μια κοπέλα ότι τα συμπτώματα της ωορρηξίας μπορεί να είναι κ ψευδή λόγω πολυκυστικών...αν και δεν νομίζω...θα δείξει με τα τεστάκια!!!

Δεν ξέρω να σου πω για αυτό αλλά έχω πολυκυστικες ωοθήκες. Πάρε τεστακια πιστεύω θα σε βοηθήσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εξαφανίστηκε το αυγουλακι που λέμε την Δευτέρα ήταν 12*11 και σήμερα δεν υπήρχε τίποτα μα τίποτα 10 λεπτά το ψάχναμε. Οπότε είπαμε να δούμε για σπερματεγχυση. Από τον επόμενο κύκλο.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Νινα85 απο οτι κατάλαβα έπρεπε να είναι εκεί και να είναι περίπου 17 αλλά Μπορεί να έσπασε ότι έγινε έγινε δεν τα παρατάω τώρα τον επόμενο ότι γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και δεν θα τα παρατήσεις...είμαστε γυναίκες,ξέρουμε τί θέλουμε και δεν σταματάμε μέχρι να πάρουμε αυτό που θέλουμε....σωστά;;;....ένα μήνα έχασες μόνο....αλλά δες το κ αλλιώς....έχεις έναν μήνα ακόμα να προετοιμαστείς λιγάκι παραπάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Φυσικά και δεν θα τα παρατήσεις...είμαστε γυναίκες,ξέρουμε τί θέλουμε και δεν σταματάμε μέχρι να πάρουμε αυτό που θέλουμε....σωστά;;;....ένα μήνα έχασες μόνο....αλλά δες το κ αλλιώς....έχεις έναν μήνα ακόμα να προετοιμαστείς λιγάκι παραπάνω!!!

Δεν έχω χάσει 1 μήνα αυτό είναι το κακο έχω χάσει 36 μήνες. Χωρίς ένα αποτέλεσμα. Οπότε πάμε πιο στοχευμένα τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιο στοχευμένα......κ τώρα είναι που θα τα καταφέρεις.....θετική σκέψη και χαμόγελο μην ξεχάσεις και θα έρθει το μωράκι...κ εκείνο σε ψάχνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νινα85 είπε:

Πιο στοχευμένα......κ τώρα είναι που θα τα καταφέρεις.....θετική σκέψη και χαμόγελο μην ξεχάσεις και θα έρθει το μωράκι...κ εκείνο σε ψάχνει!!!

Ακριβώς..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια θέλω ξανά την βοήθεια σας είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα ξανά με άλλο τίτλο θα ήθελα να μάθω εμπειρίες γιασπερματεγχυση.. θέλω να μάθω πως γίνεται όλοι η διαδικασία γιατί τώρα περιμένω να αδιαθετισω και να αρχίσουμε με αυτόν τον κύκλο. Θέλω εμπειρίες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η NikhNikh είπε:

Καλημέρα κορίτσια θέλω ξανά την βοήθεια σας είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα ξανά με άλλο τίτλο θα ήθελα να μάθω εμπειρίες γιασπερματεγχυση.. θέλω να μάθω πως γίνεται όλοι η διαδικασία γιατί τώρα περιμένω να αδιαθετισω και να αρχίσουμε με αυτόν τον κύκλο. Θέλω εμπειρίες.. 

Καλημέρα  @NikhNikh εγώ έχω κάνει 2 φορές. 

Δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία. Πολύ απλή. 

Παρακολουθεί ο γιατρός με υπέρηχο πότε θα κάνεις ωορρηξία και την ημέρα που θα σου πει πάς, δίνει ο άντρας σπέρμα, περνάει από επεξεργασία και με ένα καθετήρα στο βάζουν..

Δεν πονάει καθόλου, μήν το σκέφτεσαι αυτό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την eriv.Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα. Έχω κάνει και εγώ  (από σπόντα βέβαια,για ωοληψια πηγενα και κατέληξα στην σπερματενχυση )όμως, γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά.Αν δεν υπάρχει θέμα με το σπέρμα θα μπορούσες να κάνεις παρακολούθηση ωορρηξίας με τον γιατρό σου,και όταν θα φτάσει στο Επιθυμητό μέγεθος το ωάριο θα σου πει ο γιατρός να κάνεις την ένεση και τότε να έρθετε μόνοι σας επαφή.

Σου εύχομαι σύντομα μανούλα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@eriv σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είπαμε να δώσει 2 φορές σπέρμα ο άντρας μου μια στην αρχή του κύκλου που θα έχω περίοδο και μια την ίδια ημέρα που θα γίνει αλλά είσαι ξύπνια; σωστά.; και μετά φεύγεις απευθείας η κάθεσε καμία ώρα ακομη; 

@elena 2 σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Δεν έχω σταθερό κύκλο για να κάνουμε παρακολούθηση το κάναμε τώρα τυχαία και δεν πέτυχε την μια φορά είδαμε αυγουλακι και ήταν 12*11 κι Εχθές δεν υπήρχε τίποτα περιμέναμε να το δούμε κάπου στα 17 μου είπε αλλά μάλλον έσπασε από ότι κατάλαβα. Οπότε είπαμε όταν αδιαθετισω 2 μέρα να κάνω εξετάσει 3 ημέρα περιόδου να κάνουμε υπέρηχο και να πάρω καπια φάρμακα και μετά να παρακολουθούμε με υπέρηχο και να προχωρήσουμε στην σπερματεγχυση.! 

Τώρα 3 ημέρα περιόδου πως γίνεται ο υπέρηχος από τον κόλπο; με περίοδο γίνεται αυτο; γιατί εγώ έχω πολύ ροι στην περίοδο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh ναι ξύπνια είσαι. Κάθεσαι ξαπλωμένη κανα 15-20λεπτο και φεύγεις.

Εκείνη τη μέρα πάει δίνει σπέρμα και σου λέει ο γιατρός να πάς μετά από κανα 2ωρο εσύ. 

Είναι περίπου σαν τεστ παπ η διαδικασία. Έτσι σκέψου το.

Ο υπέρηχος ναι από τον κόλπο γίνεται κανονικά (είναι λίγο ιου...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα απάντησε σε όλα η eriv.Έτσι ακριβός ειναι.Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι και εγώ έχω άστατο κύκλο (28-40-52-115 άστα χάλια) αλλά όσες φορές έκανα παρακολούθηση με τον γιατρό μου βρήκε την ωορηξια μου.Απλά θέλει μέρα παρά μέρα υπέρηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η eriv είπε:

@NikhNikh ναι ξύπνια είσαι. Κάθεσαι ξαπλωμένη κανα 15-20λεπτο και φεύγεις.

Εκείνη τη μέρα πάει δίνει σπέρμα και σου λέει ο γιατρός να πάς μετά από κανα 2ωρο εσύ. 

Είναι περίπου σαν τεστ παπ η διαδικασία. Έτσι σκέψου το.

Ο υπέρηχος ναι από τον κόλπο γίνεται κανονικά (είναι λίγο ιου...)

Όντως είναι λίγο ίου.. σε ευχαριστώ πολύ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

Στα απάντησε σε όλα η eriv.Έτσι ακριβός ειναι.Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι και εγώ έχω άστατο κύκλο (28-40-52-115 άστα χάλια) αλλά όσες φορές έκανα παρακολούθηση με τον γιατρό μου βρήκε την ωορηξια μου.Απλά θέλει μέρα παρά μέρα υπέρηχο. 

Κατάλαβα σε ευχαριστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2017 at 12:39 ΠΜ, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. ήθελα να μάθω αν καπια κοπέλα έκανε παρακολούθηση ωορρηξίας; και αν ναι κάθε ποτέ πιγενατε να σας  δει.;  και τα κατάφερε καπια κοπέλα Με αυτή την μέθοδο; 

Σήμερα πήγα στο γιατρό και είδαμε αυγουλακι (όπως το είπε ο γιατρός) στα 12 με 13 χιλ και μου είπε να ξανά πάω την Πέμπτη να δούμε αν μεγάλωσε θέλουμε να πάει κάπου στο 17 και μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα παρακολουθούμε την ωορρηξία από την στιγμή που βρήκαμε περίπου ποτέ κάνω Σε κάθε κύκλο αλλά εγώ δεν έχω κύκλο 28 ημερών την μια είναι 49 ημέρες την άλλη 60. Δεν περίμενα ποτέ να δω αυτό που λέμε αυγουλακι εγώ απλά για μια εξέταση πήγα και είδαμε αυτό. Μου έδωσε να πάρω serpafar από ότι κατάλαβα είναι η κιτρικη κλομιφαινη  αλλά θα μου πει την Πέμπτη για να το πάρω να πω την αλήθεια από την χαρά που είχα μέσα μου Δεν ρώτησα τι είναι αυτό το χαπάκι και που βοηθάει αν ξέρετε πείτε μου.. όπως μου έδωσε να πάρω filicine.. Αυτό ξέρω τι είναι.. 

Δεν έχεις κάνει κάποια θεραπεία  για να ρυθμίσεις τον αστατο κύκλο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η karen είπε:

Δεν έχεις κάνει κάποια θεραπεία  για να ρυθμίσεις τον αστατο κύκλο σου. 

Εδώ και 1 χρόνο περνώ inofert compi και glucophage και αλλά είχα χάσει την περιοδο μου μετά από επέμβαση που έκανα για αφερεση πολυποδας οπότε τώρα επανέρχεται από το καλοκαίρι στης 49 ημέρες. Στο σταθερό που είχα και πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου καλησπερα κι από μενα! :)

Συμφωνω με τα κορίτσια η σπερματεγχυση είναι πραγματικά πολύ απλή και ανωδυνη διαδικασία μη σε ανησυχεί καθόλου.

Λογικά εφόσον δεν εχεις σταθερό κυκλο θα στο παει ελεγχόμενα με ηπια διέγερση με κλομιφαίνη (χάπια είναι), θα  πηγαίνεις για υπέρηχο να βλεπει  πως προχωραει το ωοθηλακιο και όταν πρεπει θα σου πει να κανεις μια ενεσουλα για να προχωρησετε στα υπόλοιπα.

Εφόσον δεν εχετε ξανακάνει παρακολουθηση με κλομιφαίνη κτλ θα σου πρότεινα να δοκιμασετε την ίδια διαδικασία αλλα να προσπαθησετε με φυσιολογικό τρόπο και όχι με σπερματεγχυση αφου 1) η ηλικία σου είναι μικρή και εχεις πολλες πιθανότητες και 2) όπως σου ειπαν η σπερματεγχυση δεν εχει και πολυ περισσότερες πιθανότητες από την φυσιολογική συλληψη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock Ναι με φάρμακα θα κάνουμε. Είπαμε να δωκιμασου μια και ότι γίνει και μπορεί μετά να το κάνουμε εναλλάξ ας πάμε έτσι για τώρα και βλέπουμε.! Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.  Αυτό που με φοβίζει είναι ο υπέρηχος με περίοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh δεν εχω κανει ποτε υπέρηχο με περίοδο, ξεκινουσα περίπου την 9η-10η μερα... Βεβαια καθε γιατρός εχει το δικό του τρόπο. Τι σου ειπε εσενα?

Αλλα και τόσο νωρίς να σου ξεκινησει τους υπέρηχους και δεν εχεις καθαρίσει απο περίοδο μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου, λογικά θα ντρεπεσαι λιγακι αλλα γιατρός σου είναι...εχουν δει τα ματακια του...χαχαχα

Ολα θα πανε καλα! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@peacock Ναι με φάρμακα θα κάνουμε. Είπαμε να δωκιμασου μια και ότι γίνει και μπορεί μετά να το κάνουμε εναλλάξ ας πάμε έτσι για τώρα και βλέπουμε.! Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.  Αυτό που με φοβίζει είναι ο υπέρηχος με περίοδο.

@NikhNikh μην σε φοβίζει.. έχουν δεί τα μάτια τους αυτό που λέει και η @peacock ακριβώς ! 

Και εγώ τώρα έκανα πρώτη φορά υπέρηχο με περίοδο και ήμουν προβληματισμένη αλλά αφού λέω μου πε έτσι, έτσι θα γίνει, τέλος, τι θα σκάσω; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock μου είπε θα μιλήσουμε 1 μέρα περιόδου μετά θα κάνω 2 μέρα κακίες εξετάσεις 3 μέρα θα με δει με υπέρηχο και 2 μέρα που θα έχω εγώ περίοδο θα πάει να δώσει ο άντρας μου σπέρμα και μετά θα δώσει πριν γίνει η διαδικασία αυτά μου είπε α και ότι θα μου δώσει και ένα φάρμακο να πάρω για να κάνουμε διέγερση. 

@eriv μωρέ έχω ξανά κάνει υπέρηχο όταν είχα αιμορραγία αλλά δεν ήταν σαν την περιοδο το αίμα. Στην περίοδο έχω παραπάνω αίμα αυτό με προβληματίζει δεν λαιρονεσε και περιμένεις τι στο καλό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η NikhNikh είπε:

@peacock μου είπε θα μιλήσουμε 1 μέρα περιόδου μετά θα κάνω 2 μέρα κακίες εξετάσεις 3 μέρα θα με δει με υπέρηχο και 2 μέρα που θα έχω εγώ περίοδο θα πάει να δώσει ο άντρας μου σπέρμα και μετά θα δώσει πριν γίνει η διαδικασία αυτά μου είπε α και ότι θα μου δώσει και ένα φάρμακο να πάρω για να κάνουμε διέγερση. 

@eriv μωρέ έχω ξανά κάνει υπέρηχο όταν είχα αιμορραγία αλλά δεν ήταν σαν την περιοδο το αίμα. Στην περίοδο έχω παραπάνω αίμα αυτό με προβληματίζει δεν λαιρονεσε και περιμένεις τι στο καλό; 

Την ώρα που το βγάζει βασικά θα λερωθείς (εξαρτάται πόσο αίμα έχεις κιόλας). Έχει τα χαρτιά από κάτω και με έξτρα χαρτί τα μαζεύει. 

Μην το σκέφτεσαι αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...