Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακολούθηση ωορρηξία


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.. ήθελα να μάθω αν καπια κοπέλα έκανε παρακολούθηση ωορρηξίας; και αν ναι κάθε ποτέ πιγενατε να σας  δει.;  και τα κατάφερε καπια κοπέλα Με αυτή την μέθοδο; 

Σήμερα πήγα στο γιατρό και είδαμε αυγουλακι (όπως το είπε ο γιατρός) στα 12 με 13 χιλ και μου είπε να ξανά πάω την Πέμπτη να δούμε αν μεγάλωσε θέλουμε να πάει κάπου στο 17 και μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα παρακολουθούμε την ωορρηξία από την στιγμή που βρήκαμε περίπου ποτέ κάνω Σε κάθε κύκλο αλλά εγώ δεν έχω κύκλο 28 ημερών την μια είναι 49 ημέρες την άλλη 60. Δεν περίμενα ποτέ να δω αυτό που λέμε αυγουλακι εγώ απλά για μια εξέταση πήγα και είδαμε αυτό. Μου έδωσε να πάρω serpafar από ότι κατάλαβα είναι η κιτρικη κλομιφαινη  αλλά θα μου πει την Πέμπτη για να το πάρω να πω την αλήθεια από την χαρά που είχα μέσα μου Δεν ρώτησα τι είναι αυτό το χαπάκι και που βοηθάει αν ξέρετε πείτε μου.. όπως μου έδωσε να πάρω filicine.. Αυτό ξέρω τι είναι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. ήθελα να μάθω αν καπια κοπέλα έκανε παρακολούθηση ωορρηξίας; και αν ναι κάθε ποτέ πιγενατε να σας  δει.;  και τα κατάφερε καπια κοπέλα Με αυτή την μέθοδο; 

Σήμερα πήγα στο γιατρό και είδαμε αυγουλακι (όπως το είπε ο γιατρός) στα 12 με 13 χιλ και μου είπε να ξανά πάω την Πέμπτη να δούμε αν μεγάλωσε θέλουμε να πάει κάπου στο 17 και μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα παρακολουθούμε την ωορρηξία από την στιγμή που βρήκαμε περίπου ποτέ κάνω Σε κάθε κύκλο αλλά εγώ δεν έχω κύκλο 28 ημερών την μια είναι 49 ημέρες την άλλη 60. Δεν περίμενα ποτέ να δω αυτό που λέμε αυγουλακι εγώ απλά για μια εξέταση πήγα και είδαμε αυτό. Μου έδωσε να πάρω serpafar αλλά θα μου πει την Πέμπτη για να το πάρω να πω την αλήθεια από την χαρά που είχα μέσα μου Δεν ρώτησα τι είναι αυτό το χαπάκι και που βοηθάει.. όπως μου έδωσε να πάρω filicine.. 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Την ίδια διαδικασία κάνω και εγώ.  Πίνω χάπια για διέγερση των ωοθηκών και ως συνήθως τη 12η μέρα πηγαίνω στο γυναικολόγο και ανάλογα με το τι δείχνει μου λέει να ξαναπάω, μου βάζει μια ένεση και μου αναφέρει τις μέρες που πρέπει να έρθω σε επαφή. Ούτε έγω είχα σταθερό κύκλο αλλά με τα συγκεκριμένα χάπια σταθεροποίηθηκε. Αυτή τη στιγμή έχω 6 μέρες καθυστέρηση και αύριο πάω για χοριακή. Μην αγχώνεσαι, να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά! Εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα Νίκη!!! Είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση! Κ εγώ εδώ κ τρεις περιπου μηνες παρακολουθω την ωορρηξια μου.Βέβαια σ εμενα τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα! Επίσης θα ήταν εντελως διαφορετικά φανταζομαι αν ειχα αυτη τη γιατρο απο την αρχη. Εγω πάω συνήθως 12η μερα και αν εχω αυγουλακι οκ αν ειναι πολυ μικρό μ λεει να ξαναπαω σε 3-4 μερες. Αν εχει γίνει κυστη π αυτό ειναι εμενα το προβλημα μου δεν εχω καθολου ωορρηξια. Οπότε για εμάς έστω οτι έχουμε αυγουλάκι είναι μια μεγάλη αρχη! Τα serapfar τα έπαιρνα για αύξηση ωαρίων,δε βοήθησαν στη δική μου περιπτώση λόγω κύστεων αλλά φταίει ο προηγούμενος γιατρός μ ο οποιος  δε μ εδινε ολοκληρωμενη ας το πω θεραπεία.Εύχομαι στη δική σου περιπτώση να σ φερει ενα μωράκι στην κοιλιτσα σου γτ απ ότι διάβασα εσυ τ παίρνεις ηδη συνδυαστικα κ με αλλο χαπι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maray είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Την ίδια διαδικασία κάνω και εγώ.  Πίνω χάπια για διέγερση των ωοθηκών και ως συνήθως τη 12η μέρα πηγαίνω στο γυναικολόγο και ανάλογα με το τι δείχνει μου λέει να ξαναπάω, μου βάζει μια ένεση και μου αναφέρει τις μέρες που πρέπει να έρθω σε επαφή. Ούτε έγω είχα σταθερό κύκλο αλλά με τα συγκεκριμένα χάπια σταθεροποίηθηκε. Αυτή τη στιγμή έχω 6 μέρες καθυστέρηση και αύριο πάω για χοριακή. Μην αγχώνεσαι, να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά! Εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα 

Με το καλό να έχεις μια τεράστια χοριακη.. όταν λες ότι βάζει μια ένεση τι εννοείς.; δεν είναι μόνο με υπέρηχο; αχ δεν τον ρώτησα κι εγώ λεπτομέριες.. Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Με το καλό να έχεις μια τεράστια χοριακη.. όταν λες ότι βάζει μια ένεση τι εννοείς.; δεν είναι μόνο με υπέρηχο; αχ δεν τον ρώτησα κι εγώ λεπτομέριες.. Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες..

Η συγκεκριμένη που μου δίνει ο γιατρός μου είναι η pregnyl μ'αυτή την ένεση τα ωοθηλάκια μου σπάζουν μέσα στις επόμενες 36 ώρες. Από όσα ξέρω και εγώ η ένεση βοηθάει να γίνει σίγουρα η ωορρηξία. Σε ευχαριστώ πολύ :) Σε καταλαβαίνω μόλις ξεκινήσαμε τις προσπάθειες και εγω δεν είχα ιδέα και είχα το ίδιο άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Maray είπε:

Η συγκεκριμένη που μου δίνει ο γιατρός μου είναι η pregnyl μ'αυτή την ένεση τα ωοθηλάκια μου σπάζουν μέσα στις επόμενες 36 ώρες. Από όσα ξέρω και εγώ η ένεση βοηθάει να γίνει σίγουρα η ωορρηξία. Σε ευχαριστώ πολύ :) Σε καταλαβαίνω μόλις ξεκινήσαμε τις προσπάθειες και εγω δεν είχα ιδέα και είχα το ίδιο άγχος! 

Αα κατάλαβα.. λογικά θα μου πει την Πέμπτη.. Δεν έχω άγχος καθόλου έγιναν όλα ξαφνικά αλλά είχα στο μυαλό και αλλά έγιναν. Αλλά για καλό.. πόσο καιρό προσπαθείς με αυτόν τον τρόπο;

Συγγνώμη αν σε ζαλίζω...!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ioanna-rafailia είπε:

Kαλησπέρα Νίκη!!! Είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση! Κ εγώ εδώ κ τρεις περιπου μηνες παρακολουθω την ωορρηξια μου.Βέβαια σ εμενα τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα! Επίσης θα ήταν εντελως διαφορετικά φανταζομαι αν ειχα αυτη τη γιατρο απο την αρχη. Εγω πάω συνήθως 12η μερα και αν εχω αυγουλακι οκ αν ειναι πολυ μικρό μ λεει να ξαναπαω σε 3-4 μερες. Αν εχει γίνει κυστη π αυτό ειναι εμενα το προβλημα μου δεν εχω καθολου ωορρηξια. Οπότε για εμάς έστω οτι έχουμε αυγουλάκι είναι μια μεγάλη αρχη! Τα serapfar τα έπαιρνα για αύξηση ωαρίων,δε βοήθησαν στη δική μου περιπτώση λόγω κύστεων αλλά φταίει ο προηγούμενος γιατρός μ ο οποιος  δε μ εδινε ολοκληρωμενη ας το πω θεραπεία.Εύχομαι στη δική σου περιπτώση να σ φερει ενα μωράκι στην κοιλιτσα σου γτ απ ότι διάβασα εσυ τ παίρνεις ηδη συνδυαστικα κ με αλλο χαπι.

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες...!!! Με φολυκο οξυ.. την έχω πατήσει κι εγώ από άλλους γιατρούς αλλά σε άλλο θέμα.. σου εύχομαι σύντομα κι εσένα τα καλύτερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες...!!! Με φολυκο οξυ.. την έχω πατήσει κι εγώ από άλλους γιατρούς αλλά σε άλλο θέμα.. σου εύχομαι σύντομα κι εσένα τα καλύτερα.. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα κάνει την ίδια θεραπεία, αλλά χωρίς την ένεση, τον μήνα που έμεινα έγκυος στην μικρή μου. Παρακολουθούσαμε το τελευταίο δίμηνο υπερηχογραφικά την ωορρηξία, λόγω του ότι μέσα σε μικρό διάστημα, έκανα πολύ μεγάλους κύκλους, και τον δεύτερο μήνα αμηνόρροιας, πήρα το serpafar και έκανα ωορρηξία αλλά δεν μου ήρθε περίοδος μετά για 9 μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Είχα κάνει την ίδια θεραπεία, αλλά χωρίς την ένεση, τον μήνα που έμεινα έγκυος στην μικρή μου. Παρακολουθούσαμε το τελευταίο δίμηνο υπερηχογραφικά την ωορρηξία, λόγω του ότι μέσα σε μικρό διάστημα, έκανα πολύ μεγάλους κύκλους, και τον δεύτερο μήνα αμηνόρροιας, πήρα το serpafar και έκανα ωορρηξία αλλά δεν μου ήρθε περίοδος μετά για 9 μήνες!

Να σου ζήσει.. σου είχε πει ποτέ να το αρχίσεις.; εμένα μου είπε θα μου πει την Πέμπτη ποτέ να το πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ!

Ναι. Αρχικά μου έδωσε primolut για πέντε μέρες για να μου έρθει περίοδος και μετά για 4 μέρες πήρα το serpafar για να κάνω ωορρηξία. Την 12η μέρα είχα πάει για κολπικό υπέρηχο, για να ελέγξουμε αν έκανα τελικά. Και την συνέχεια την ξέρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ευχαριστώ!

Ναι. Αρχικά μου έδωσε primolut για πέντε μέρες για να μου έρθει περίοδος και μετά για 4 μέρες πήρα το serpafar για να κάνω ωορρηξία. Την 12η μέρα είχα πάει για κολπικό υπέρηχο, για να ελέγξουμε αν έκανα τελικά. Και την συνέχεια την ξέρεις...

Αα ωραία σε ευχαριστώ..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh κορίτσι μου αυτο σημαίνει ότι το αυγουλακι  αυτό δυνητικά θα είναι το μωρό σου! Άρα με σωστή παρακολούθηση κ φαρμακευτική αγωγή θα έρθει η πολυπόθητη εγκυμοσύνη! Αντε με το καλό κορίτσι μου! Όλα να πάνε όπως τα θες! Κ αν όχι σε αυτόν τον κύκλο, στον επόμενο :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

@NikhNikh κορίτσι μου αυτο σημαίνει ότι το αυγουλακι  αυτό δυνητικά θα είναι το μωρό σου! Άρα με σωστή παρακολούθηση κ φαρμακευτική αγωγή θα έρθει η πολυπόθητη εγκυμοσύνη! Αντε με το καλό κορίτσι μου! Όλα να πάνε όπως τα θες! Κ αν όχι σε αυτόν τον κύκλο, στον επόμενο :):)

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου.. Ναι θα μου πει όταν ξανά πάω για τα φάρμακα.! Και σε εσένα τα καλύτερα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέρω σας έχω ζαλίσει.. πως καταλαβαίνετε αν έχετε ωορρηξία εκτός υπέρηχο; και εκτός φυσικά από τεστ ωορρηξίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Κορίτσια ξέρω σας έχω ζαλίσει.. πως καταλαβαίνετε αν έχετε ωορρηξία εκτός υπέρηχο; και εκτός φυσικά από τεστ ωορρηξίας 

Εγώ έχω κάνα 2 μέρες πριν διάφανα υγρά κ στην ωορρηξια πόνο αρκετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh Εγώ στην ωορρηξία έχω ακριβώς τα συμπτώματα της περιόδου,πονάει κοιλιά και στήθος,απίστευτη όρεξη για φαγητό....όπως μπριζόλες με μεράντα και φυστίκια....δύο φορές τον μήνα περνάω τέλεια!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Νινα85 α εγώ αυτά μπορεί να τα κάνω μόνο όταν έχω περίοδο δοκίμασε πατατάκια με μερέντα είναι ωραία.! Πάντως έχεις σημάδια και πολύ καλό είναι αυτό..!! Και φυσικά μετά με κυνηγάει ο γιατρός μου. Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έχω δοκιμάσει....όπως και κρουασαν με πατατάκια!!!Το κακό είναι ότι μου είπε μια κοπέλα ότι τα συμπτώματα της ωορρηξίας μπορεί να είναι κ ψευδή λόγω πολυκυστικών...αν και δεν νομίζω...θα δείξει με τα τεστάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...