Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

Ζητάω τη βοήθεια σας μία ακόμη φορά.

Μετά από 14 μήνες προσπαθειων για εγκυμοσύνη ψάχνω να βρω εναν καλό γυναικολόγο για να ζητησω τη γνώμη του στο πως θα πρέπει να προχωρήσουμε με τον άντρα μου από εδώ και παρακάτω.

Είστε οι μόνες που μπορείτε να βοηθησετε.

Ο γυναικολόγος μου πρότεινε ένα τρίμηνο κιτρικη κομιλφαινη και αν δεν πιάσει να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Επειδή οι εξετάσεις και των δυο μας όμως είναι καλές θα θέλαμε  να ζητήσουμε και δεύτερη γνώμη πριν πάρουμε απόφαση για το οτιδήποτε. Νιώθω οτι ο γιατρός μου δεν έχει εξαντλήσει όλους τους τρόπους που θα μπορούσαν να μας οδηγησουν στην αιτια του προβλήματος. Η λύση της εξωσωματικής προτάθηκε πολύ εύκολα από τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα (σύμφωνα με τις εξετάσεις που έχουν γινει) για να το πω κι αλλιώς. Επιπλέον ο γιατρος μου με απέτρεψε από το να κανω σπερματεγχυση γιατί υποστηρίζει ότι δεν μου παρέχει περισσότερες πιθανότητες σύλληψης Ίσως είναι έτσι αλλά νιώθω να παραλείπει κάποια βήματα που και απόσα έχω διαβάσει και με βάση λογικής θα πρεπε να γίνουν. Νιωθω σαν να το αφήνει πολύ στην τύχη το ζητημα.. Ίσως κάνω και λάθος. Ωστοσο πρέπει να το ψαξουμε παραπάνω πριν παρουμε κάποια απόφαση.

Αν υπάρχει πρόβλημα στο να ειπωθούν δημόσια ονόματα γιατρών μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
στις πριν 35 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Ζητάω τη βοήθεια σας μία ακόμη φορά.

Μετά από 14 μήνες προσπαθειων για εγκυμοσύνη ψάχνω να βρω εναν καλό γυναικολόγο για να ζητησω τη γνώμη του στο πως θα πρέπει να προχωρήσουμε με τον άντρα μου από εδώ και παρακάτω.

Είστε οι μόνες που μπορείτε να βοηθησετε.

Ο γυναικολόγος μου πρότεινε ένα τρίμηνο κιτρικη κομιλφαινη και αν δεν πιάσει να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Επειδή οι εξετάσεις και των δυο μας όμως είναι καλές θα θέλαμε  να ζητήσουμε και δεύτερη γνώμη πριν πάρουμε απόφαση για το οτιδήποτε. Νιώθω οτι ο γιατρός μου δεν έχει εξαντλήσει όλους τους τρόπους που θα μπορούσαν να μας οδηγησουν στην αιτια του προβλήματος. Η λύση της εξωσωματικής προτάθηκε πολύ εύκολα από τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα (σύμφωνα με τις εξετάσεις που έχουν γινει) για να το πω κι αλλιώς. Επιπλέον ο γιατρος μου με απέτρεψε από το να κανω σπερματεγχυση γιατί υποστηρίζει ότι δεν μου παρέχει περισσότερες πιθανότητες σύλληψης Ίσως είναι έτσι αλλά νιώθω να παραλείπει κάποια βήματα που και απόσα έχω διαβάσει και με βάση λογικής θα πρεπε να γίνουν. Νιωθω σαν να το αφήνει πολύ στην τύχη το ζητημα.. Ίσως κάνω και λάθος. Ωστοσο πρέπει να το ψαξουμε παραπάνω πριν παρουμε κάποια απόφαση.

Αν υπάρχει πρόβλημα στο να ειπωθούν δημόσια ονόματα γιατρών μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Καλημέρα  πολύ χέρομαι που αναζητάς και μια δεύτερη  γνώμη πριν απο το πως θα συνεχίσεις και αν ναι έχεις εξαντλήσει τα πάντα και αποκλεισεις για να  μπεις σε τέτοιες διαδικασιες.Συνηθως οι γιατροί σαν να ακολουθούν ένα πλάνο μας ξεκινάν με σπερματεγχυσεις  εξετάσεις που πρέπει  να Χαν γίνει από αρχή τις συνιστούν μετά από μια η και δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις μετά ακολουθούν οι εξωσωματικές .Δεν τους κατάλαβα ποτέ τους περισσότερους. Πριν αποφασίσετε και οι δυο σας με τον σύζυγό σου για το οτιδήποτε και πως θα συνεχίσετε για την απόκτηση του μωρού σας ψάξου ενημερωσου καλά αποφασίστε και συνεχίστε ,σωστός έλεγχος .Ακους γνώμες εμπειρίες γυναίκες αλλά. Όχι να σε επηρεάζουν και πότε δεν φεύγεις από την γνώμη σου, η κάθε μια μας έχει αλλά ιστορικό αλλά θέματα δεν κάνουμε εξετάσεις επειδή μας είπε μια φίλη η κάποια γνωστή η διαβάσαμε ακόμη διαδικτυακά και δεν αναφέρομαι σε προβολές ή σαλπιγγιγραφια σπερμοδιαγραμμα και κάποιες ακόμη οι οποίες είναι απαραίτητες για τον έλεγχο γονιμότητας του ζευγαριούη για ν αποκλείσουμε πιθανότητες που μας έχουν βάλει σε υποψία ότι υπάρχουν όπως  πχ χλαμυδια ουρεοπλασμα κ. Λ. και τις οποίες μας συστήνει  ο γιατρός ο οποίος έχουμε επιλέξει εμείς οι ίδιοι για να συνεχίσουμε μαζί του και στον οποίο έχουμε εμπιστοσύνη. Πολλές φορές τα ζευγάρια επιβαρύνονται οικονομικά με άσκοπες εξετάσεις που δεν χρειάστηκαν αλλά τις κάναν επειδή τις ακούσαμε  ναι υπάρχουν φορές που γιατροί δεν δίνουν εξετάσεις από την αρχή και πολύ αργότερα  αλλά όχι όλοι. Εύχομαι σύντομα με το μωράκι σας στην αγκαλιά  σας.  😙😘😍

• Like 1

Καλό είναι να τα δίνουν προσωπικό μήνυμα ονόματα η κέντρα να μην φαίνεται σαν διαφήμιση.Και προσοχή στο τι γράφουμε δημόσια δεν αναφέρομαι σε εσένα μην παρεξηγηθώ γενικά ενημερωτικά σε όλες τις γυναίκες γιατί ξέρω περιπτώσεις από συζητήσεις γυναικών που ανέφεραν εμπειρίες γνώμες άθελα μεν δεν το κάναν εσκεμμένα  αλλά ο κάθε γιατρός υποστηρίζει το όνομα του και βρέθηκαν να τους πληρώνουν και δικαστικά. Τα φιλιά μου και την καλημέρα μου  😘😙

στις πριν 3 ώρες, ο/η Neli* είπε:

Γεια σου Νελη!! Θα ηθελα να μου πεις σε ποια περιοχη ζεις... Αθηνα ή επαρχια? Επισης, ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται? Το ρωταω, γιατι αλλιως αφηνει τον χρονο να κυλα μια 28χρονη κ αλλιως μια γυναικα που ειναι 42... Μηπως γι αυτο βιαζεται ο γιατρος σου?

Καλημέρα προσπαθείς 14 μήνες και σου είπε για εξωσωματική χωρίς να κάνεις αλλά πρώτα δλδ παρακολουθήσει ωορρηξίας σπερματεχιση κτλ.; αν επιτρέπεται πόσο χρόνο είσαι; γιατί εγώ προσπαθώ 36 μήνες και δεν θέλει να ακούσει από εμένα ακόμη την λέξη Αγία εξωσωματική όσες χώρες και αν έχω προσπαθήσει να του το αναφέρω του γιατρού μου.. 

Θα συμφωνήσω με την Karen να μην γραφτούν δημόσια ονόματα γιατρών..! 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Γεια σου Νελη!! Θα ηθελα να μου πεις σε ποια περιοχη ζεις... Αθηνα ή επαρχια? Επισης, ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται? Το ρωταω, γιατι αλλιως αφηνει τον χρονο να κυλα μια 28χρονη κ αλλιως μια γυναικα που ειναι 42... Μηπως γι αυτο βιαζεται ο γιατρος σου?

Rosemary  δίκαιο έχεις άλλα όχι για όλες τις γυναίκες  μην στέκεται ηλικιακά εξαρτάται βιολογικά πως είναι η καθεμιά και εγώ είμαι στα 29 μου με πρόωρη γυρανση ωοθηκών  μετά την εξωμητριος κύηση που είχα στο παρελθόν και προσπαθείες με φυσική σύλληψη που δεν επέφεραν  αποτέλεσμα ήθελα να ψάχνω και όλοι μου έλεγαν την γνωστή απάντηση ΕΛα μικρή είσαι ακόμη δεν έχεις τίποτα όλα στα μυαλό σου είναι και άγχος άφησα ένα ολόκληρο χρόνο χάθηκε που ταν πολύτιμος για εμένα θέλω να καταλήξω στο ότι καλό είναι αν υπάρχει πρόβλημα να βρίσκεται όσο πιο γρήγορα νωρίς γίνεται και αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει ηλικία στην υπογονιμοτητα. Εύχομαι τι κορίτσι να μην έχει θέμα και να γίνει σύντομα μανούλα όπως όλες μας 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η karen είπε:

Rosemary  δίκαιο έχεις άλλα όχι για όλες τις γυναίκες  μην στέκεται ηλικιακά εξαρτάται βιολογικά πως είναι η καθεμιά και εγώ είμαι στα 29 μου με πρόωρη γυρανση ωοθηκών  μετά την εξωμητριος κύηση που είχα στο παρελθόν και προσπαθείες με φυσική σύλληψη που δεν επέφεραν  αποτέλεσμα ήθελα να ψάχνω και όλοι μου έλεγαν την γνωστή απάντηση ΕΛα μικρή είσαι ακόμη δεν έχεις τίποτα όλα στα μυαλό σου είναι και άγχος άφησα ένα ολόκληρο χρόνο χάθηκε που ταν πολύτιμος για εμένα θέλω να καταλήξω στο ότι καλό είναι αν υπάρχει πρόβλημα να βρίσκεται όσο πιο γρήγορα νωρίς γίνεται και αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει ηλικία στην υπογονιμοτητα. Εύχομαι τι κορίτσι να μην έχει θέμα και να γίνει σύντομα μανούλα όπως όλες μας 

Καλα, συμφωνω απολυτα... Αν καποια γυναικα ανακαλυψει γρηγορα πως δεν υπαρχει αλλος τροπος, καλα κανει κ δεν χανει χρονο.. Εγω ομως μιλαω κυριως για το αντιθετο.. Δηλ μια γυναικα πανω απο 40 χρονων που οι εξετασεις της ειναι σχετικα καλες ή δειχνουν μικροπραγματα κ προσπαθει καποιο καιρο να μεινει εγκυος αλλα δε μενει... Ε αυτη η γυναικα, πιστευω δεν εχει την ανεση να προσπαθησει 2 χρονια γιατι αντικειμενικα, μειωνεται η γονιμοτητα, αυξανονται κ αλλοι κινδυνοι κ ο χρονος την πιεζει.

Αν εγω προσωπικα ημουν πχ 38 χρονων κ προσπαθουσα 1,5 χρονο χωρις κανενα αποτελεσμα, ε δε νομιζω να περιμενα να μου κατσει κ να το αφηνα στην τυχη, γιατι αργοτερα θα ηταν ακομα πιο δυσκολο. Φυσικα το ιδιο θα εκανα αν ημουν 28 χρονων κ μου ελεγαν οτι η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος.

• Like 1

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Καλημέρα Rosemary,

Είναι πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Μενω Αθηνα. Είμαι 38 ετών και ο σύζυγος 36. Σιγουρα η ηλικία μου δεν είναι στα υπέρ μου αλλά το γεγονός ότι η ΑΜΗ μου και η FSH είναι καλές και έχω μία πολύ καλη εικονα στους υπερήχους,χωρίς κυστες, παχύ ενδομήτριο και κανονικό σταθερό κύκλο, 2 μήνες αναζήτησης αιτίας δεν θα μου στοιχισουν πολύ.

Αντίθετα φοβάμαι μην μου διαταράξει την εικόνα αυτή η κομιλφαινη αν δεν έχω αποτέλεσμα παίρνοντας την.Σκέφτομαι πχ ότι σε τρεις μήνες με την κομιλφαινη θα κατεβασω τα ωάρια ενός εξαμήνου ή εννιαμηνου και με προβληματίζει στην ηλικία μου αυτο.

Γενικά πολλές σκέψεις. Επίσης είναι ένα τρίμηνο που κάνω τεστ ωορηξιας και οταν του το είπα δεν ήταν ενθαρρυντική η αντίδραση του, τα υποτίμησε με μία έννοια. 

Όλα αυτά αντί για να με διευκολύνουν να πάρω την απόφαση για την κομιλφαινη και για τα περαιτέρω μου κάνουν το αντίθετο. Αναρωτιεμαι αν είναι όντως η τελευταια και καλύτερη λύση;

Και η εξωσωματικη νόμιζαμε με την εικόνα μου ότι ήταν πιο μακρυά μου ενώ εκείνος την βλέπει για 3 μήνες μετά αν δεν έχει αποτέλεσμα η κομιλφαινη. Γιαυτό θέλω μία δεύτερη γνώμη.

Σευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Καλημέρα προσπαθείς 14 μήνες και σου είπε για εξωσωματική χωρίς να κάνεις αλλά πρώτα δλδ παρακολουθήσει ωορρηξίας σπερματεχιση κτλ.; αν επιτρέπεται πόσο χρόνο είσαι; γιατί εγώ προσπαθώ 36 μήνες και δεν θέλει να ακούσει από εμένα ακόμη την λέξη Αγία εξωσωματική όσες χώρες και αν έχω προσπαθήσει να του το αναφέρω του γιατρού μου.. 

Θα συμφωνήσω με την Karen να μην γραφτούν δημόσια ονόματα γιατρών..! 

Είμαι 38 ετών Nikh, θα διαβάσεις και παραπάνω περισσότερα για την κατάσταση μου. Παρακολούθηση ωορηξιας μου είπε θα κάνουμε όταν αρχίζω κομιλφαινη. Δεν μου το έχει ζητήσει ως τώρα ούτε και μου είπε ποτέ να κάνω κάποια εξέταση για να δούμε αν όντως υπηρχαν ωάρια στις ωορηξιες σε κάποιους κύκλους. Μπορείς να μου πεις σε προσωπικό μήνυμα ποιος είναι ο γιατρός σου; Εισαι ικανοποιημένη μαζί του; Αν επιτρέπεται ποια είναι η δική σου κατάσταση.

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Είμαι 38 ετών Nikh, θα διαβάσεις και παραπάνω περισσότερα για την κατάσταση μου. Παρακολούθηση ωορηξιας μου είπε θα κάνουμε όταν αρχίζω κομιλφαινη. Δεν μου το έχει ζητήσει ως τώρα ούτε και μου είπε ποτέ να κάνω κάποια εξέταση για να δούμε αν όντως υπηρχαν ωάρια στις ωορηξιες σε κάποιους κύκλους. Μπορείς να μου πεις σε προσωπικό μήνυμα ποιος είναι ο γιατρός σου; Εισαι ικανοποιημένη μαζί του; Αν επιτρέπεται ποια είναι η δική σου κατάσταση.

Ναι το είδα το πιο πανό που έγραψες νόμιζα χωρίς να με παρεξηγήσεις ότι εισουν πιο μικρή και ζητώ συγγνώμη για αυτό.. Δεν ξέρω για αυτό που σου έδωσε ο γιατρός σου αν δεν είσαι σίγουρη πάρε και άλλη γνώμη δεν έχεις κάτι να χάσεις και βλέπεις πιος σε καλύπτει. Εγώ είμαι μικρή αλλα με διαφορά θεματάκια όπως πολιτιστικές ωοθήκες όπως και θυροειδη ειναι ο λογος που δεν έχω καταφέρει ακόμη αλλά πλέων δεν το σκέφτομαι καθόλου οπότε έρθει εγώ θα κάνω αυτά που πρέπει και θα έρθει αν θες σου στέλνω πμ να σου πω πιο  έχω εγώ και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

στις πριν 11 ώρες, ο/η Neli* είπε:

Καλημέρα Rosemary,

Είναι πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Μενω Αθηνα. Είμαι 38 ετών και ο σύζυγος 36. Σιγουρα η ηλικία μου δεν είναι στα υπέρ μου αλλά το γεγονός ότι η ΑΜΗ μου και η FSH είναι καλές και έχω μία πολύ καλη εικονα στους υπερήχους,χωρίς κυστες, παχύ ενδομήτριο και κανονικό σταθερό κύκλο, 2 μήνες αναζήτησης αιτίας δεν θα μου στοιχισουν πολύ.

Αντίθετα φοβάμαι μην μου διαταράξει την εικόνα αυτή η κομιλφαινη αν δεν έχω αποτέλεσμα παίρνοντας την.Σκέφτομαι πχ ότι σε τρεις μήνες με την κομιλφαινη θα κατεβασω τα ωάρια ενός εξαμήνου ή εννιαμηνου και με προβληματίζει στην ηλικία μου αυτο.

Γενικά πολλές σκέψεις. Επίσης είναι ένα τρίμηνο που κάνω τεστ ωορηξιας και οταν του το είπα δεν ήταν ενθαρρυντική η αντίδραση του, τα υποτίμησε με μία έννοια. 

Όλα αυτά αντί για να με διευκολύνουν να πάρω την απόφαση για την κομιλφαινη και για τα περαιτέρω μου κάνουν το αντίθετο. Αναρωτιεμαι αν είναι όντως η τελευταια και καλύτερη λύση;

Και η εξωσωματικη νόμιζαμε με την εικόνα μου ότι ήταν πιο μακρυά μου ενώ εκείνος την βλέπει για 3 μήνες μετά αν δεν έχει αποτέλεσμα η κομιλφαινη. Γιαυτό θέλω μία δεύτερη γνώμη.

Σευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον

Ξεκίνα καλό είναι  πριν μπεις  σε διαδικασία  εξωσωματικής και που ξέρεις μπορεί να σταθείς και τυχερή εμένα πάντως δεν είχα αποτέλεσμα.Εξετασεις μόνο ορμονολιγικες έχεις κάνει?  Και γιατί παρακαλώ δεν είναι ηλικία στα  υπέρ  σου βγάλε το άγχος να ελπίζεις Αισιόδοξια και όλα θα έρθουν...  😘😙

Νελη, ο αντρας σου εχει κανει σπερμοφιαγραμμα.  Επισης, σας εχει δωσει ο γιατρος καποιες βασικες βιταμνες σε σενα κ στοβ αντρα σου?? 

στις πριν 24 λεπτά, ο/η karen είπε:

Ξεκίνα καλό είναι  πριν μπεις  σε διαδικασία  εξωσωματικής και που ξέρεις μπορεί να σταθείς και τυχερή εμένα πάντως δεν είχα αποτέλεσμα.Εξετασεις μόνο ορμονολιγικες έχεις κάνει?  Και γιατί παρακαλώ δεν είναι ηλικία στα  υπέρ  σου βγάλε το άγχος να ελπίζεις Αισιόδοξια και όλα θα έρθουν...  😘😙

Από εξετάσεις έχω κάνει ορμονολογικες, χλαμύδια και σαλπιγγογραφια με καλά αποτελέσματα σε όλες. 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Νελη, ο αντρας σου εχει κανει σπερμοφιαγραμμα.  Επισης, σας εχει δωσει ο γιατρος καποιες βασικες βιταμνες σε σενα κ στοβ αντρα σου?? 

Ναι έχει κανει, δεν είναι τέλειο αλλά σε καμία περίπτωση κακο αλλά αρκετό για γονιμοποίηση (γνώμη και του ανδρολογου και του γυναικολόγο) Παρόλαυτα πήρε τις προφερτιλ που του σύστησε ο ανδρολογος (ο γυναικολόγος ούτε καν της ανέφερε μου είπε ότι δεν γίνεται κάτι για να δυναμώσει) για 3 μήνες οι οποίοι και τέλειωσαν πριν μία βδομάδα. Σύντομα θα κάνει σπερμοδιαγραμμα για να δούμε που ειμαστε.

Εμένα παλι δεν μου σύστησε ποτέ κάτι σε βιταμίνες. Για φολικό οξύ τώρα μου το είπε για την κομιλφαινη και μαλλιστα νόμιζε ότι παίρνω ήδη ενώ δεν μου το χε συστήσει ποτε..

Εσενα σου έχει συστήσει κάποιες βιταμίνες;

@Neli*οποια αποφαση και αν παρεις σου ευχομε μεσα απο την καρδια μου καλη επυτυχια!!!!! Γνωμη μου καθαρα.....σπερματεγχυση δεν σου προσφερει κατι συμαντικο !!!οσο για βιταμινες που ειπες και το φυλικο οξυ δινουν ,,,,,,,εγω επερνα και το γλουκαφαζ βοηθα πολη και επερνα και την βιταμινη d3 γιατι την ειχα χαμυλη εσυ τα ελενξες αυτα?

• Thanks 1

Εμενα η γιατρος μου γυρισε και μου ειπε καποια στιγμη πως και προβλημα να μην εχει καποιο ζευγαρι και να ειναι ανεξυγητο δεν μπορει να προσπαθει εφο ορου ζωης παει παρακατω σε αλλε; μεθοδους!!!

Εγω μετα τις αποβολες μου, ειχα κανει ενα "διαλειμμα" στο οποιο εκανα κ καποιες εξετασεις, θεραπειες απο καποια μικροβια κ.α. κ μετα που προσπαθουσαμε πια ελευθερα..........δεν ερχοταν!!! Πηγα στον 8ο μηνα προσπαθειων στο γιατρο κ του ειπα πως θελω παιδι κ αγχωνομαι που καθυστερει... Μου ειπε να χαλαρωσω λιγους μηνες ακομα, οτι ειμαι μια χαρα, οτι το διαστημα δεν ειναι δα κ τεραστιο, αλλα παρ, ολα αυτα εφ'οσων ηθελα συντομα παιδι, μου εδωσε κ βιταμινες eviol, μου εδωσε κ inofert (για να κανω λεει καλυτερη ωορρηξια κ να "σφιξουν" καλυτερα οι ωοθηκες μου) κ εδωσε βιταμινες κ στον αντρα μου.. Επισης μου εδωσε καποιες απλες συμβουλες (γιατι εχω κ οπισθια κλιση μητρας) πχ ποια σταση του σεξ να προτιμω τις γονιμες μερες κ τελος μου εγραψε 2-3 ακομα εξετασεις οπου ειδα λιγο ανεβασμενο τον θυροειδη μου ενω ενα 6μηνο πριν ηταν φυσιολογικος (αν δεν εχεις κανει εξεταση θυροειδη, να κανεις γιατι επιρρεαζει αμεσα την γονιμοτητα καθως κ την προλακτινη σου). Τελος, το ιδιο χρονικο διαστημα ξεκινησα κ τεστ ωορρηξιας (αν κ τελικα ηταν σταθερη η ωορρηξια μου).

Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν εφταιγε ο συνδιασμος ολων αυτων, αλλα σε 2 μηνες  το μωρο, ηρθε κι εμεινε!!! Να εισαι αισιοδοξη!!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εγω μετα τις αποβολες μου, ειχα κανει ενα "διαλειμμα" στο οποιο εκανα κ καποιες εξετασεις, θεραπειες απο καποια μικροβια κ.α. κ μετα που προσπαθουσαμε πια ελευθερα..........δεν ερχοταν!!! Πηγα στον 8ο μηνα προσπαθειων στο γιατρο κ του ειπα πως θελω παιδι κ αγχωνομαι που καθυστερει... Μου ειπε να χαλαρωσω λιγους μηνες ακομα, οτι ειμαι μια χαρα, οτι το διαστημα δεν ειναι δα κ τεραστιο, αλλα παρ, ολα αυτα εφ'οσων ηθελα συντομα παιδι, μου εδωσε κ βιταμινες eviol, μου εδωσε κ inofert (για να κανω λεει καλυτερη ωορρηξια κ να "σφιξουν" καλυτερα οι ωοθηκες μου) κ εδωσε βιταμινες κ στον αντρα μου.. Επισης μου εδωσε καποιες απλες συμβουλες (γιατι εχω κ οπισθια κλιση μητρας) πχ ποια σταση του σεξ να προτιμω τις γονιμες μερες κ τελος μου εγραψε 2-3 ακομα εξετασεις οπου ειδα λιγο ανεβασμενο τον θυροειδη μου ενω ενα 6μηνο πριν ηταν φυσιολογικος (αν δεν εχεις κανει εξεταση θυροειδη, να κανεις γιατι επιρρεαζει αμεσα την γονιμοτητα καθως κ την προλακτινη σου). Τελος, το ιδιο χρονικο διαστημα ξεκινησα κ τεστ ωορρηξιας (αν κ τελικα ηταν σταθερη η ωορρηξια μου).

Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν εφταιγε ο συνδιασμος ολων αυτων, αλλα σε 2 μηνες  το μωρο, ηρθε κι εμεινε!!! Να εισαι αισιοδοξη!!

Rosemary,

ΑΚΡΙΒΩΣ για όλα όσα σου συνεστησε και δεν συνεστησε σε μένα ποτέ ο γυναικολόγος μου θέλω να αλλάξω γιατρό.

Για τον θυροειδή το σκέφτηκα μόνη μου να φανταστείς γιατι το ειχα διαβασει εδώ στο φόρουμ ότι επηρεάζει την γονιμότητα και λεω να πάω να κάνω μια εξεταση.Βιταμίνες δεν μου είπε ποτέ να πάρω ούτε και συμβουλές μου δώσε. Εσένα σου είπε οτι γενικά σε ολες μας οι βιταμίνες κάνουν καλό; Επίσης με ενδιαφερουν πολύ οι συμβουλές στο θεμα της στάσης που βοηθά γιατί κιεγω έχω οπισθια κλίση στη μήτρα. Αν θες στείλε μου σε παρακαλώ προσωπικό μήνυμα.

Έχω αρχισει να αμφισβητω σοβαρά τις προθέσεις του γιατρου μου και να μην τον εμπιστευομαι το ίδιο.

Πάντα να ζητάς μια δεύτερη γνώμη. Πότε να μην αμφισβητείς τον εαυτό σου και το σώμα σου!

Είχα σπω μέχρι που γέννησα. Από τα 17 ο δερματολόγος μου επέμενε ότι έχω. Από τα 17 εώς τα 22 πήγα σε 5 διαφορετικούς γιατρούς. Οι 3 πρώτοι με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχω τίποτα. Οι 2 τελευταίοι μου είπαν ότι έχω. Ο πρώτος εκ των δύο μου είπε αμέσως, να ξεκινήσω αντισυλληπτικά και ότι δεν είναι κάτι. Δεν ήθελα, κάτι μου κλώτσαγε μέσα μου. Πήγα στον 5, ο οποίος μου εξήγησε τι είναι το σπω, που επηρεάζει και δεν μου πρότεινε κάποια θεραπεία.

Το ίδιο ισχύει και για την εγκυμοσύνη σου όταν με το καλό έρθει και με την γέννα σου. Να εμπιστεύεσαι το σώμα σου. Πάντα να συζητάς με τον γιατρό σου, και αν κάτι δεν σου κάθεται καλά, να ζητάς μια 2η, 3η γνώμη. 

• Like 1

Ditaki το πιστεύω κιεγω αυτό. Και προσθετω οτι πάντα πρεπει να είμαστε και λίγο καχύποπτοι,ειδικα όταν παίζουν μεγαλα ποσά είτε για χειρουργική επέμβαση ειτε για εξωσωματικη.

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Κορίτσια like δεν μπορώ να κάνω. Έχω φτάσει το όριο.
    • @Scooby! κάθε γιατρός είναι διαφορετικός εμένα που είχα μιλήσει μόνο μια φορά όταν του είπα στο τηλ ότι θέλουμε μα αρχίσουμε προσπάθειες μας είπε καλό είναι να μας δει από κοντά και να μιλήσουμε όπως και βασικές εξετάσεις. Μπορει να σου πει οχι λογο οτι ειστε στην αρχή. Ήταν απότομη η αλλαγή για εμένα.. Μόνο την μαμα μου έχω κοντά τα πεθερικά μου είναι κάποιους μήνες Αθήνα και μετά όλους τους λαούς στο χωριό του άντρα μου @babybaby εγώ δεν είπα τίποτα και λέει λίγο πριν φύγουμε α κάτσε να κάνουμε και προγεννετικο έλεγχο λέω ωραία..!! Περισσότερο άγχος γιούπι.. αχαχα 
    • 26 στα 27... κοιτα απλα εμενα μου ειπε οτι οταν μεινω να ξερω οτι λογικα θα τις ξανακανω, γιατι το "πρωτοκολλο" ειναι να υπαρχουν αυτες οι εξετασεις στο φακελο μου αφου ξεκινησει η εγκυμοσυνη. Αλλα ειναι δικαιωμα σου να τις θελεις απο πριν, και ειναι καλυτερα αν υπαρχει κατι (κατα την αποψη μου) να το ξερεις πριν μεινεις εγκυος (που ειναι πολυ τυπικες εξετασεις, συνηθως δε σου βρισκουν κατι, μην ανησυχεις!)
    • @babybaby α ναι.? Εγώ θα τ πω να τα γράψει λες να πει όχι? Θα τ πω κ εγώ ότι θέλω.. Πόσο χρονών είσαι.? 
    • Προγεννητικο οπως μου ειπε κι εμενα συνηθιζουν να κανουν αμεσως μολις μεινεις εγκυος... Απλα εγω επεμενα οτι ηθελα απο πριν και μου τις εγραψε...
  • Νέες συζητήσεις