Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπογονιμότητα


Voulitsa94

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. :) Εδώ και δύο χρόνια προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι. Τελικά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ξεκινήσαμε να κάνουμε εξετάσεις. Έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα το οποίο έβγαλε ολικό αριθμό σπερματοζωαρίων 16.000.000, χαμηλή κινητικότητα και 78% φυσιολογικές μορφές.Ύστερα από βιταμίνες που του έδωσε η γιατρός στο δεύτερο σπερμοδιάγραμμα του βελτιώθηκε αρκετά η κινητικότητα, οι φυσιολογικές μορφές ήταν 80% αλλά ο αριθμός παρέμεινε 16.000.000. Τελικά διαγνώστηκε με μια μεγάλη κιρσοκήλη αριστερά και μια μικρότερη δεξιά. Αν κάνει την επέμβαση θα δει αποτελέσματα στον ολικό αριθμό των σπερματοζωαρίων ή θα βελτιωθεί ακόμα μόνο η κινητικότητα??? :/ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Voulitsa94 είπε:

Καλως σας βρήκα κορίτσια.. Ευχαριστω πολύ.. :)

Καλως ήρθεςςς κορίτσι!!!Εχω την εντύπωση ότι με την επέμβαση διορθώνεται!!Πολλοί άντρες που την έκαναν μετά υπήρξε εγκυμοσύνη!!!Να βρείτε ένα καλό ουρολόγο και όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Καλως ήρθεςςς κορίτσι!!!Εχω την εντύπωση ότι με την επέμβαση διορθώνεται!!Πολλοί άντρες που την έκαναν μετά υπήρξε εγκυμοσύνη!!!Να βρείτε ένα καλό ουρολόγο και όλα θα πάνε καλά!!!

Απλά μου λένε ότι διορθώνεται μόνο η κινητικότητα και η μορφολογία με αυτή την επέμβαση και πως ο αριθμός θα μείνει ίδιος. Για αυτό δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. :/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Απλά μου λένε ότι διορθώνεται μόνο η κινητικότητα και η μορφολογία με αυτή την επέμβαση και πως ο αριθμός θα μείνει ίδιος. Για αυτό δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. :/

Αν είναι καλή η κινητικότητα ένα σπέρμα αρκεί!!Σας είπαν μ αυτό τον αριθμό δεν μπορεί να επιτευχθεί σύλληψη και ότι ίσως χρειαστεί σπερματέγχυση?Εσένα οι εξετάσεις σου είναι καλές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Αν είναι καλή η κινητικότητα ένα σπέρμα αρκεί!!Σας είπαν μ αυτό τον αριθμό δεν μπορεί να επιτευχθεί σύλληψη και ότι ίσως χρειαστεί σπερματέγχυση?Εσένα οι εξετάσεις σου είναι καλές?

Ακριβώς αυτό. Μας είπαν ότι με αυτόν τον αριθμό δεν μπορώ να μείνω έγκυος φυσιολογικά και ότι θα πρέπει να γίνει σπερματέγχυση έχοντας δώσει ο άντρας μου δύο φορές σπέρμα πριν από την διαδικασία. Οι δικές μου οι εξετάσεις είναι καλές μόνο η τεστοστερόνη μου είναι λίγο πιο ανεβασμένη αλλά η γιατρός λέει ότι αυτό δεν μας απασχολεί. Μου έχει μείνει ακόμα να κάνω μια σπαλπιγγογραφία.  Όσο για την κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα ήταν η εξής: ζωηρά 10%, μέτρια 20% και ακίνητα 70% ενώ αντίθετα στο δεύτερο μετά από λήψη βιταμινών ήταν: ζωηρα 40%, μέτρια 40% και ακίνητα 20%. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Ακριβώς αυτό. Μας είπαν ότι με αυτόν τον αριθμό δεν μπορώ να μείνω έγκυος φυσιολογικά και ότι θα πρέπει να γίνει σπερματέγχυση έχοντας δώσει ο άντρας μου δύο φορές σπέρμα πριν από την διαδικασία. Οι δικές μου οι εξετάσεις είναι καλές μόνο η τεστοστερόνη μου είναι λίγο πιο ανεβασμένη αλλά η γιατρός λέει ότι αυτό δεν μας απασχολεί. Μου έχει μείνει ακόμα να κάνω μια σπαλπιγγογραφία.  Όσο για την κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα ήταν η εξής: ζωηρά 10%, μέτρια 20% και ακίνητα 70% ενώ αντίθετα στο δεύτερο μετά από λήψη βιταμινών ήταν: ζωηρα 40%, μέτρια 40% και ακίνητα 20%. 

Η κινητικότητα έφτιαξε!!Πριν δεν ήταν καλή!!Για μένα κάνε την σαλπιγγογραφία και κάντε ελεύθερες επαφούλες.Δεν ξέρεις καμία φορά!!Λένε μετά πιάνεις πιο εύκολα!!!Και βλέπετε μετά πως προχωράτε!!Και σημαντικό να έχετε καλό γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Η κινητικότητα έφτιαξε!!Πριν δεν ήταν καλή!!Για μένα κάνε την σαλπιγγογραφία και κάντε ελεύθερες επαφούλες.Δεν ξέρεις καμία φορά!!Λένε μετά πιάνεις πιο εύκολα!!!Και βλέπετε μετά πως προχωράτε!!Και σημαντικό να έχετε καλό γιατρό!

Όσο για την γιατρό μας είναι πολύ καλή. Ξέρεις αν η σαλπιγγογραφία πονάει?? Διαβάζω διάφορα για αυτό το θεμά και φοβάμαι λιγάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Voulitsa94 είπε:

Όσο για την γιατρό μας είναι πολύ καλή. Ξέρεις αν η σαλπιγγογραφία πονάει?? Διαβάζω διάφορα για αυτό το θεμά και φοβάμαι λιγάκι.

Kαλημέρα!!!Πως είσαι?Δεν έχω κάνει αλλά από άλλα κορίτσια λένε δεν πονάει ή νιώθουν σαν πόνους περιόδου!!Πριν την κάνεις πίνεις και ένα buscopan!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Kαλημέρα!!!Πως είσαι?Δεν έχω κάνει αλλά από άλλα κορίτσια λένε δεν πονάει ή νιώθουν σαν πόνους περιόδου!!Πριν την κάνεις πίνεις και ένα buscopan!!

Καλημέρα.. Μια χαρά. Εσύ?? Μακάρι να είναι έτσι, γιατί άλλα κορίτσια λένε ότι πόνεσαν πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Καλημέρα.. Μια χαρά. Εσύ?? Μακάρι να είναι έτσι, γιατί άλλα κορίτσια λένε ότι πόνεσαν πολύ..

Μια χαρούλα!!Σήμερα θέλω να καθαρίσω μπαλκόνια και βαριέμαι!!Είναι σχετικό αυτό.Μη σε στεναχωρεί!!Να σκέφτεσαι ότι μετά και βουλωμένες να μην είναι πολλές μείνανε έγκυες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Μια χαρούλα!!Σήμερα θέλω να καθαρίσω μπαλκόνια και βαριέμαι!!Είναι σχετικό αυτό.Μη σε στεναχωρεί!!Να σκέφτεσαι ότι μετά και βουλωμένες να μην είναι πολλές μείνανε έγκυες!!

Μετά από την εξέταση εννοείς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Voulitsa94 είπε:

Όσο για την γιατρό μας είναι πολύ καλή. Ξέρεις αν η σαλπιγγογραφία πονάει?? Διαβάζω διάφορα για αυτό το θεμά και φοβάμαι λιγάκι.

Να μην διαβάζεις τίποτε περί εμπειρίες εξετάσεων η καθεμιά αντιδράει διαφορετικά και κρίνει διαφορετικά την αίσθηση πόνου, μη σκας καθόλου σχεδόν ανώδυνη εξετάσεις με σκεφτώ τσιμπηματακια σαν αυτά τις περιόδου. Εγώ προσωπικά δεν ένιωσα τίποτα μια σαλπιγγα και αυτή σε υπολειτουργια.Ευχομαι να χεις καλά αποτελεσματα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Να μην διαβάζεις τίποτε περί εμπειρίες εξετάσεων η καθεμιά αντιδράει διαφορετικά και κρίνει διαφορετικά την αίσθηση πόνου, μη σκας καθόλου σχεδόν ανώδυνη εξετάσεις με σκεφτώ τσιμπηματακια σαν αυτά τις περιόδου. Εγώ προσωπικά δεν ένιωσα τίποτα μια σαλπιγγα και αυτή σε υπολειτουργια.Ευχομαι να χεις καλά αποτελεσματα

 

Από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί.. :cry::( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί.. :cry::( 

Πολύ άγχος κορίτσι μου  και φόβο διακρίνω από τις γατούλες σου γιατί? Όλα αντιμετωπίζονται  και λύνονται αρκεί να βρεθούν. Όσο πιο χαλαρή είσαι στην εξέταση τόσο πιο καλό για εσένα. Όλες μας έτσι κάναμε και εμείς και μετά διαπιστώσαμε τόσο άγχος για το τίποτα  πολλές φορές τα κάνουμε πολύ τραγικά και δεν είναι.Ολα θα γίνουνε και μην απελπίζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Πολύ άγχος κορίτσι μου  και φόβο διακρίνω από τις γατούλες σου γιατί? Όλα αντιμετωπίζονται  και λύνονται αρκεί να βρεθούν. Όσο πιο χαλαρή είσαι στην εξέταση τόσο πιο καλό για εσένα. Όλες μας έτσι κάναμε και εμείς και μετά διαπιστώσαμε τόσο άγχος για το τίποτα  πολλές φορές τα κάνουμε πολύ τραγικά και δεν είναι.Ολα θα γίνουνε και μην απελπίζεσαι.

Απλά έχω άγχος, γιατί φοβάμαι ότι το μεγαλύτερο όνειρό μας να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι μας δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα. Και λέω "γιατί σε εμάς?". Σκέφτομαι πόσες εκτρώσεις κάνουν πολλές γυναίκες μετά από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και τρελαίνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Μετά από την εξέταση εννοείς???

Ναι μετά την εξέταση μείναν εγκυούλες.Και όταν είχα πάει να πάρω τα αποτελέσματα του άντρα μου από την μικροβιολόγο μου είχε πει αν κάνεις σαλπιγγογραφία μπορεί να μείνεις έγκυος.Πολλά κορίτσια που είχε πελατισσες τους συνέβει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ναι μετά την εξέταση μείναν εγκυούλες.Και όταν είχα πάει να πάρω τα αποτελέσματα του άντρα μου από την μικροβιολόγο μου είχε πει αν κάνεις σαλπιγγογραφία μπορεί να μείνεις έγκυος.Πολλά κορίτσια που είχε πελατισσες τους συνέβει!!

Αλήθεια?? :o Δεν το ήξερα ότι βοηθάει... :o 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Απλά έχω άγχος, γιατί φοβάμαι ότι το μεγαλύτερο όνειρό μας να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωράκι μας δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα. Και λέω "γιατί σε εμάς?". Σκέφτομαι πόσες εκτρώσεις κάνουν πολλές γυναίκες μετά από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και τρελαίνομαι. 

Τώρα θα σε μαλώσω τις σκέψεις είναι αυτές που κάνεις? Θα γίνει πραγματικότητα αργά ή γρήγορα Γιατί σ εμάς? Ξέρεις η καθεμιά μας περνάμε τις δοκιμασίες μας..Δεν μας έχει ξεχάσει αλλά μας καθυστερεί  επειδή είμαστε εγωιστές.Και το  ?θα κρατήσουμε αγκαλιά και θα το φροντίσουμε θα το μεγαλώσουμε  και την αγάπη μας θα του δώσε και ένα σωρό ακόμη πολλά πολλά θα κάνουμε. Σε θέλω να σαι χαρούμενη αισιόδοξη υπομονή επιμονή ελπίδα και Πίστη φίλη μου ολα στην ώρα τούς .Δεν έχει έρθει ακόμη η σειρά μας.  ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η karen είπε:

Τώρα θα σε μαλώσω τις σκέψεις είναι αυτές που κάνεις? Θα γίνει πραγματικότητα αργά ή γρήγορα Γιατί σ εμάς? Ξέρεις η καθεμιά μας περνάμε τις δοκιμασίες μας..Δεν μας έχει ξεχάσει αλλά μας καθυστερεί  επειδή είμαστε εγωιστές.Και το  ?θα κρατήσουμε αγκαλιά και θα το φροντίσουμε θα το μεγαλώσουμε  και την αγάπη μας θα του δώσε και ένα σωρό ακόμη πολλά πολλά θα κάνουμε. Σε θέλω να σαι χαρούμενη αισιόδοξη υπομονή επιμονή ελπίδα και Πίστη φίλη μου ολα στην ώρα τούς .Δεν έχει έρθει ακόμη η σειρά μας.  ????

Μακάρι να είναι όπως τα λες. :x Ούτε εσύ έχεις ακόμα παιδάκια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Voulitsa94 είπε:

Μακάρι να είναι όπως τα λες. :x Ούτε εσύ έχεις ακόμα παιδάκια??

Οχι δεν έχω είμαι στη έβδομη προσπάθεια μου.θ αποκτήσουμε όμως όπως όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η karen είπε:

Οχι δεν έχω είμαι στη έβδομη προσπάθεια μου.θ αποκτήσουμε όμως όπως όλες 

Εγώ έχω χάσει το μέτρημα των προσπαθειών μου.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 19/10/2017 at 6:47 ΜΜ, ο/η Voulitsa94 είπε:

Όσο για την γιατρό μας είναι πολύ καλή. Ξέρεις αν η σαλπιγγογραφία πονάει?? Διαβάζω διάφορα για αυτό το θεμά και φοβάμαι λιγάκι.

Καλη σ μέρα ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!! Έκανα χτες την σαλπιγγογραφία..Αν εξαιρεσεις οτι ειναι άβολη η ολη διαδικασια ο πονος ηταν στιγμιαιος.. πονοι περιοδου!!! Με τη βοηθεια του γιατρου και της νοσοκομας που ηταν διπλα μ το περασα οσο πιο ανωδυνα γινοταν! Ειχα παρει βεβαια και δυο buscopan.. ενα οταν ξυπνησα κ αλλο ενα μιση ωρα πριν την εξεταση!! Καμια σχεση με ολα αυτα π ειχα ακουσει .. Ισως φταιει βεβαια κ οτι ηταν πεντακαθαρες οι σαλπιγγες μ .. Συνηθως πονας λιγο παραπανω οταν ειναι βουλωμενες !! Οταν εφυγα απο κει λεω κοιτα τωρα τοσο αγχος για το τιποτα !!! Να πας χωρις δευτερη σκεψη  και ευχομαι να ειναι ολα τελεια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...