Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατρός


mariatzo

Recommended Posts

@elena 2 δεν τον προτείνουν ευκολα οι γιατροί, εγω από μόνη μου τον εκανα ετσι για να πω ότι εκανα κι αυτό, μήπως εχουμε κατι και δε το ξέρουμε.

Καρυότυπος ζεύγους και προηγμένοι γενετικοί έλεγχοι (πχ PGS, FISH): πρόκειται για εξειδικευμένες ιατρικές εξετάσεις που προσδιορίζουν αλλαγές σε χρωμοσώματα, γονίδια ή πρωτεΐνες. Τα αποτελέσματα από τέτοιου είδους εξετάσεις μπορούν να επιβεβαιώσουν ή να αποκλείσουν οποιαδήποτε υποψία για μια γενετικά καθορισμένη κατάσταση ή να προσδιορίσουν την πιθανότητα ενός ατόμου να αναπτύξει ή να μεταβιβάσει μια γενετική διαταραχή (πχ Μεσογειακή Αναιμία, Κυστική Ίνωση, Σύνδρομο Turner, Σύνδρομο Klinefelter κα). Ο έλεγχος μπορεί να γίνει σε δείγματα αίματος, στο σπέρμα, στα κύτταρα εμβρύων που δη¬μιουργούνται κατά τη διάρκεια ενός κύκλου εξωσωματικής γονιμοποίησης, στις χοριακές λάχνες ή το αμνιακό υγρό, καθώς και στο εμβρυϊκό αίμα. Σε καμία περίπτωση οι εξετάσεις αυτές δεν αποτελούν εξετάσεις ρουτίνας στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας και πρέπει να πραγματοποιούνται μονάχα όταν υπάρχουν σαφείς ενδείξεις, πχ άνδρες με αζωοσπερμία και συγγενή αμφοτερόπλευρη απουσία των σπερματικών πόρων, πρέπει να υποβάλλονται σε έλεγχο για Κυστική Ίνωση. Ή ζευγάρια με τρεις ή και περισσότερες αποβολές πρέπει να υποβάλλονται σε έλεγχο καρυότυπου ζεύγους. Τα τελευταία χρόνια, η επιστήμη της γενετικής εξελίσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς, με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαθέσιμες ολοένα και περισσότερες γενετικές εξετάσεις, που μπορεί να βοηθήσουν στη διάγνωση της υπογονιμότητας, στις περιπτώσεις όμως εκείνες που έχουν αποκλεισθεί απλούστερα αίτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2017 at 9:12 ΠΜ, ο/η jazz είπε:

Η γνώμη μου είναι να πας σε αιματολογο . Υπάρχουν αυτοανοσα που πυροδοτουνται μόνο όταν υπάρχει εγκυμοσύνη. Οποτε και αρνητική να είσαι, όταν μείνεις έγκυος πρέπει να επαναλαβεις κάποιες εξετάσεις. Αν υπάρχουν ενδείξεις βέβαια,κι αυτό θα το κρινει ο αιματολόγος. Κάνε και καρυοτυπο βρε κούκλα μου, γιατί να περιμένεις να έχεις κι άλλη κακή έκβαση ,θεός φυλαξει, ενώ μπορείς να το προλάβεις... Καλή συνέχεια στις προσπάθειες σου 

δηλ.  πιστευεις οτι επιβαλλεται μολις καποια μας μεινει εγκυος να τρεξει σε αιματολογο???/να κανει εξετασεις ???

θα βοηθησει?? η αρκουν αυτες πριν απο μια εγκυμοσυνη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η mariatzo είπε:

Σωστά.θα το κάνω.να δω κ από εκεί τι γίνεται.ξερετε πόσο κοστίζει αυτό ? Έχει κάνει καμία? 

εκανα καρυτυπο ζευγους περυσι στο χωρεμειο κ πληρωσαμε 150 ευρω και οι δυο μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η geozak είπε:

δηλ.  πιστευεις οτι επιβαλλεται μολις καποια μας μεινει εγκυος να τρεξει σε αιματολογο???/να κανει εξετασεις ???

θα βοηθησει?? η αρκουν αυτες πριν απο μια εγκυμοσυνη???

πιστευω οτι αν έχεις έστω και μια αποβολή, αξίζει να το ψάξεις. Γιατί οι περισσότεροι γιατροι σε στέλνουν μετά απο 2η3 αποτυχιες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια . Βγήκαν οι εξετάσεις της θρομβοφιλιας.ειμαι θετική.ο γιατρός μου είπε ότι κατά 99% οι αποβολές ήρθαν από τη θρομβοφιλια.απο βδομάδα πάω σε αιματολογο, μου είπε κιόλας ότι πρέπει να τις δει Αιματολογος.το σίγουρο είναι ότι σε επόμενες εγκυμοσύνες ενέσεις.κανα 2 3 φυσιολογικά είχα όλα τα άλλα κάτι έγραφαν δίπλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...