Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκοιλιότητα και κολικός εντέρου!


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα! Την πολύτιμη βοήθεια σας θα ήθελα σας παρακαλω...Μόλις σημερα το μεσημέρι βγήκα απ το νοσοκομείο. Είμαι στην 27η εβδομάδα και προχθές το βράδυ με έπιασαν κατι ξαφνικοί πόνοι γύρω απ την κοιλιά και στην πλάτη οι οποίοι εξελίχτηκαν σαν σφάχτες που δυνάμωναν με την ώρα. Φοβήθηκα οτι ηταν συσπάσεις και πήγα νοσοκομείο..Τελικά διαγνωσανε κολικό εντέρου και με κρατησανε 2 βραδιές για παρακολούθηση .Μετά απο τόσο πόνο πήγα τουαλέτα 3 φορές και πραγματικά ηρέμησα. Θέμα δυσκοιλιότητας ειχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλα μετα τον 6ο μηνα που ξεκίνησα το σίδηρο λόγω αναιμίας η κατάσταση έγινε ανυπόφορη!Για να φανταστείτε έβαζα υπόθετο καθε μέρα και δεν έκανα σχεδον τίποτα...Τώρα αποφασίσανε ενδοφλέβια σίδηρο καθε15 μέρες για να μην παίρνω χάπια και να παίρνω κατι σκονάκια lactotune fiber μέρα παρα μέρα.Συγγνώμη για το κουραστικό μήνυμα αλλά πραγματικά έχω αγχωθεί πολυ με το θέμα της δυσκοιλιότητας. Είναι το πρώτο μου παιδάκι και ενώ ταλαιπωρηθηκα τρομερά 5 μήνες με εμετούς ,ενδοφλεβιους ορούς ,ουρεοπλασμα που ακόμα δεν ξέρω αν θα το χω μέχρι τέλους και τώρα τους κολικούς αυτό το μικρούλι είναι καλά .Αλλά κορίτσια έχω αγχωθεί.Κάθε μέρα φοβάμαι τι θα μου ξημερώσει πάλι...Είχε περάσει κάποια απο σας παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Γεια σου malio !! Ειμαι στην 20η βδομαδα κ εχω παει κι εγω στο νοσοκομειο σε πολυ πρωιμοτερο ομως σταδιο...

   Ημουν 6η βδομαδα οταν ξυπνησα απο σφοδρους πονους (δεν μπορουσα να μιλησω ουτε στο τηλ με τον γιατρο απο τους πονους).. Βεβαια τοτε, νομιζα οτι απεβαλα επειδη ενιωθα να μου ποναν τα παντα μεσα μου.. Πηρα υποθετα γλυκερινης κ αρχισα να κανω καθε γιατροσοφι που μου ειπε ο γιατρος.. Μπορω να πω πως πλεον το προβλημα μου εχει λυθει κ ενω στην αρχη ειχα παρει καποιες φορες το υποθετο (ο γιατρος μου ειχε πει να μην ξεπερασω ποτε τις 3 μερες χωρις τουαλεττα) κ πηγαινε καθε 2-3 μερες τουαλεττα, τωρα παω καθε μερα κ πολυ σπανια μερα παρα μερα..

   Οι συμβουλες του γιατρου μου, ηταν οι εξις: Καθε πρωι, αμεσως μολις ξυπνησω, πινω γρηγορα κ με μεγαλες γουλιες ενα ποτηρι κρυο προς παγωμενο νερο. Πριν κοιμηθω, πινω μια κουταλια ελαιολαδο. Καθε μερα τρωω εστω κ μισο κεσεδακι γιαουρτι ή πινω αριανη. Μειωσα παρα πολυ αμυλο κ υδατανθρακες κ εχω αντικαταστησει το λευκο ψωμι με πολυσπορο κ τα απλα μακαρονια με ολικης. Τελος μου εχει επιτρεψει να πινω εναν μονό, ελαφρυ ελληνικο καφε το πρωι..

   Εγω εχω κ εντονο τυμπανισμο κ αυτο πετρωνει την κοιλια μου κ με αγχωνει επειδη νομιζω οτι ειναι σπασμο... Η αποβολη της δυσκοιλιοτητας με βοηθησε κ σε αυτο..

   Δεν εχεις να χασεις κατι αν τα δοκιμασεις ολα μαζι..! Ευχομαι καλη πορεια στην εγκυμοσυνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ καλή μου για τις συμβουλές σου.Το θεμα μου είναι οτι τα περισσότερα απ αυτά και κυριως το σκετο λάδι δεν τα ανέχεται το στομάχι μου. Θα προσπαθήσω να τρωω περισσοτερες φυτικες ινες  και να πινω το κρύο νερό να δω πως θα πάει..Νιώθω πολυ καλύτερα που βλέπω οτι δεν ειμαι η μόνη...Τρόμαξα πολύ αυτή τη φορά.Σ ευχαριστώ ειλικρινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η malio είπε:

Ευχαριστώ πολυ καλή μου για τις συμβουλές σου.Το θεμα μου είναι οτι τα περισσότερα απ αυτά και κυριως το σκετο λάδι δεν τα ανέχεται το στομάχι μου. Θα προσπαθήσω να τρωω περισσοτερες φυτικες ινες  και να πινω το κρύο νερό να δω πως θα πάει..Νιώθω πολυ καλύτερα που βλέπω οτι δεν ειμαι η μόνη...Τρόμαξα πολύ αυτή τη φορά.Σ ευχαριστώ ειλικρινα!

Εγω στην αρχη που δεν αντεχα το λαδι σκετο, εστιβα λενονι η τσαλαπατουσα 2 ντοματινια κ καταπινα!!!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το προσπαθήσω με το λεμόνι να δω.Πάντως μετά απο διατροφή νοσοκομείου και ήπια και την πρώτη δόση χθες απ τα σκονάκια  ακόμα τίποτα.Μου χει γίνει άγχος...Σ ευχαριστώ και παλι Rosemary.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...