Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί δεν παίρνει βάρος


Recommended Posts

Γεια σας! Το μωράκι μου είναι 2 μηνών, γεννήθηκε 4150γρ, βγήκαμε 4030 κ από εκεί άρχισε να παίρνει βάρος. Όχι πολύ,μέχρι 4500 γιατί όπως διαπιστώσαμε στον ένα μήνα είχε πυλωρικη στένωση κ του κάναμε χειρουργείο. Έφτασε τα 3850 μόλις βγήκαμε απ το νοσοκομείο. Ίσως είχε κατέβει κ άλλο. Αμέσως μετά την επέμβαση άρχισε να τρώει κανονικά, ασταμάτητα θα έλεγα. Τον θηλαζα αποκλειστικά αν κ όταν γεννήθηκε έπαιρνε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει το γάλα μου. Πλέον έχω γάλα, τόσο που κάνει γουλιές συχνά. Θηλάζει συνέχεια, Ανα μισή ώρα μπορώ να πω. Γεμίζει 6-7 πάνες την ημέρα. Κλαίει όμως συνεχως, κάθε φορά που τον βάζω στο στήθος κάνει σαν τρελός σαν να μην εχει φάει όλη μέρα! Δεν κοιμάται καθόλου όλη μέρα, τη νύχτα ξυπνάει Ανα δίωρο να φάει κ κοιμάται πάλι. Όλη μέρα όμως κλάμα. Κ χτες πήγαμε για έλεγχο βάρους ενώ είχε φτάσει 4400 τώρα τις τελευταίες δεκα μέρες πήρε μόνο 80γρ κ κ γιατρός άρχισε να με πιέζει για συμπλήρωμα. Μα αφού έχω γάλα! Ζούμε κ εξωτερικό κ είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν έμπιστο γιατρό που δεν θέλει απλά να σε ξεπεταξει! Μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει κάτι παρόμοιο; Φαντάζομαι η στασιμότητα βάρους οφείλεται στην εγχείρηση κ όχι στο γάλα μου. Αυτό που αμέσως όλοι κατηγορούν τη μαμά γιατί;;;; Δεν έχεις αρκετό γάλα, δεν ειναι χορταστικό, δεν είναι παχυντικο. Πριν γιατί έπαιρνε βάρος; Μετά την εγχείρηση γιατί πήρε αμέσως; Σε τρεις μέρες 200γρ! Έχω αγχωθεί παρά πολύ είναι ο πρώτος μου κ ο περίγυρος δεν βοηθάει καθόλου! 

Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή είναι λεπτό το θέμα, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με την σχετική ομάδα στο fb, που έχει και συμβούλους θηλασμού ή στον σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδος. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Επειδή είναι λεπτό το θέμα, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με την σχετική ομάδα στο fb, που έχει και συμβούλους θηλασμού ή στον σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδος. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

   Συμφωνω... Εξαντλησε τα περιθωρια για φυσικο θηλασμο εφ'οσων το θελεις, αλλα επικοινωνησε ειτε με καποια μαια, ειτε με καποια ομαδα για να σε βοηθησει.. Μια φιλη μου καλεσε συμβουλο θηλασμου στο σπιτι της (την πληρωσε σαν ενα απλο ραντεβου γιατρου), η γιατρος παρατηρησε πολυ προσεκτικα τον τροπο που θηλαζει κ τις εδωσε 2-3 σωτηριες συμβουλες.. Δεν εχω θηλασει ακομα, αλλα πιστευω οτι πρεπει να παρατηρησεις καποια βασικα πραγματα, οπως αν αδειαζει το στηθος σου κ αν "μπουκωνεται" καλα το μωρο.. Αν βρισκεται καπου εκει το προβλημα, νομιζω θα λυθει οπως το επιθυμεις-δηλ συνεχιζοντας τον θηλασμο σου ισως με καποια "κολπα" που θα σου δειξει καποιος ειδικος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μαγικό με τον θηλασμό είναι ότι το μωρό ξέρει από την πρώτη στιγμή που θα το βάλεις στο στήθος πως να θηλάσει, ακόμα το θυμάμαι και βουρκώνω που ο μικρός μου έπιασε το στήθος και άρχιζε να θηλάζει λαίμαργα το γαλατάκι του! Οι σύμβουλοι θηλασμού είναι μια εξαιρετική βοήθεια, μην διστάζεις να τους θέσεις τα ερωτήματά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το μαγικό με τον θηλασμό είναι ότι το μωρό ξέρει από την πρώτη στιγμή που θα το βάλεις στο στήθος πως να θηλάσει, ακόμα το θυμάμαι και βουρκώνω που ο μικρός μου έπιασε το στήθος και άρχιζε να θηλάζει λαίμαργα το γαλατάκι του! Οι σύμβουλοι θηλασμού είναι μια εξαιρετική βοήθεια, μην διστάζεις να τους θέσεις τα ερωτήματά σου!

Μας έχει δει μια μαία για να ελέγξει μήπως αυτός είναι ο λόγος που δεν παίρνει βάρος, λανθασμένος θηλασμός δηλαδή. Απ ότι μας είπε δεν έχει τέτοιο θέμα, ακόμα κ κοιμισμένος θηλάζει σωστά Χαχα. Θα ξέρουν παραπάνω οι σύμβουλοι θηλασμού όμως θα το ψάξω παραπάνω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να είναι οτιδήποτε..... Μια σύμβουλος θηλασμου θα σε βοηθήσει. ... τηλεφωνικά μπορείς να μιλήσεις και εδώ http://epilegothilasmo.gr  και σε σχετική ομάδα στο facebook . Γία το βάρος μπορεί να οφείλεται ακόμα και μία ασυμπτωματικη ουρολοιμωξη. .... Εννοείται δεν τα παρατάς. ... Ψαξτο! Να σου ζήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofilia είπε:

Μπορεί να είναι οτιδήποτε..... Μια σύμβουλος θηλασμου θα σε βοηθήσει. ... τηλεφωνικά μπορείς να μιλήσεις και εδώ http://epilegothilasmo.gr  και σε σχετική ομάδα στο facebook . Γία το βάρος μπορεί να οφείλεται ακόμα και μία ασυμπτωματικη ουρολοιμωξη. .... Εννοείται δεν τα παρατάς. ... Ψαξτο! Να σου ζήσει! 

Πιο κουραστική είναι η πίεση των γύρω, δεν έχεις χορταστικό γαλα(Λολ υπάρχει κάτι τέτοιο;;) το παιδί πεινάει πεινάει φτιαξτου ξένο! Έχω την κούραση έχω κ τον κάθε ένα στο κεφάλι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Laila είπε:

Πιο κουραστική είναι η πίεση των γύρω, δεν έχεις χορταστικό γαλα(Λολ υπάρχει κάτι τέτοιο;;) το παιδί πεινάει πεινάει φτιαξτου ξένο! Έχω την κούραση έχω κ τον κάθε ένα στο κεφάλι μου

Ξέρω πολύ καλά σε τι αναφέρεσαι τα πέρασα και εγώ γιατί είχα απλά ένα μικροκαμωμενο μωρακι το οποίο έπαιρνε βάρος με το δικό του ρυθμό και με κάποια θέματα υγειας(έκανε και εμένα χειρουργειο).  Παρόλα αυτα ο παιδιατρος μου είναι ηταν πολύ υποστηρικτος σε αυτό και ούτε μια στιγμή δεν μου είπε για ξενο. ..όταν το μωρο θηλαζει χωρίς ωραρια.  .περιορισμούς. ...μπιμπερό. ..και πιπιλα .... δεν τίθεται θέμα να μην έχεις γαλα...ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΊΝΑΙ ΠΆΝΤΑ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΓΑΛΑ. Και επίσης το στηθος είναι το λιμάνι για το βρέφος πέρα από την πείνα του ακόμα και στον φόβο του ,στην δίψα του ,στον πόνο του κλπ. Με σωστή ενημέρωση και σωστο ψάξιμο και σωστους άνθρωπους γύρω σου όλα θα πάνε καλά και το ταξίδι του θηλασμού θα κρατήσει για όσο θέλετε οι δυο σας....Μην τα παρατήσεις !ψάξτε να δείτε τι φταίει και αντιμετωπιστε το! 

Υ.Γ το κλάμα που περιγράφεις μοιάζει πολύ και με κολικούς.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

Ξέρω πολύ καλά σε τι αναφέρεσαι τα πέρασα και εγώ γιατί είχα απλά ένα μικροκαμωμενο μωρακι το οποίο έπαιρνε βάρος με το δικό του ρυθμό και με κάποια θέματα υγειας(έκανε και εμένα χειρουργειο).  Παρόλα αυτα ο παιδιατρος μου είναι ηταν πολύ υποστηρικτος σε αυτό και ούτε μια στιγμή δεν μου είπε για ξενο. ..όταν το μωρο θηλαζει χωρίς ωραρια.  .περιορισμούς. ...μπιμπερό. ..και πιπιλα .... δεν τίθεται θέμα να μην έχεις γαλα...ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΊΝΑΙ ΠΆΝΤΑ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΓΑΛΑ. Και επίσης το στηθος είναι το λιμάνι για το βρέφος πέρα από την πείνα του ακόμα και στον φόβο του ,στην δίψα του ,στον πόνο του κλπ. Με σωστή ενημέρωση και σωστο ψάξιμο και σωστους άνθρωπους γύρω σου όλα θα πάνε καλά και το ταξίδι του θηλασμού θα κρατήσει για όσο θέλετε οι δυο σας....Μην τα παρατήσεις !ψάξτε να δείτε τι φταίει και αντιμετωπιστε το! 

Υ.Γ το κλάμα που περιγράφεις μοιάζει πολύ και με κολικούς.  

Είναι ίσως κ πόνοι από το έντερο απ ότι μας είπε ο χειρουργός. Για το κλάμα εγώ δεν ανησυχώ παρόλο που κ για αυτό εμένα κατηγορούν, για το βάρος ανησύχησα. Θα δούμε αύριο, θα κάνω μια βόλτα απ τον παιδίατρο κ από τον χειρουργό να μάθουμε. Διάβασα κ για πιθανότητες αλλεργίας θα το ψάξω κ αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο! Ελπίζω το μωράκι σου να είναι καλά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...