Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υποπτοι οι πονοι στην πλατη??


Recommended Posts

   Παλι μεσα στο αγχος ειμαι κ για αλλη μια φορα θελω εμπειριες απ'όσες τα περνανε ή τα εχουν περάσει ή τα γνωριζουν...

   Λοιπον εχω αναφερει κ σε αλλες συζητησεις οτι απο τον 4ο μηνα κ μετα (τωρα ειμαι 5ο) αν βγω εξω κ ειμαι ορθια ή καθομαι σε αβολη θεση πανω απο 3 ωρες, εχω εντονους πονους ψηλα, αριστερα στη πλατη... Μολις ξαπλωσω φευγουν μεσα σε λιγα μονο λεπτα... Αν δε ξαπλωσω αμεσα, ο πονος αντανακλα ψηλα στην κοιλια-κατω απο τον θωρακα (καπου κοντα στο στομαχι). Στην αρχη υπεθεσα πως ολα αυτα ειναι φυσιολογικα στην κυηση, πως μου συμβαινουν επειδη αρχισα να βγαινω κ αποφασισα, να μην ενοχλησω τον γιατρο μου κ να τον ενημερωσω απο κοντα σε λιγες μερες που εχω νεο ραντεβου..

   Σημερα με πηρε τηλ για κατι μετρησεις που ειχα κανει κ του ανεφερα τους πονους στο τηλ. Απο τοτε με εχει φαει το αγχος.. Μου ειπε πως δεν ειναι φυσιολογικα συμπτωματα κυησης αυτα (ειδικα τοσο νωρις) κ πως πρεπει να επισκεφτω αμεσα καρδιολογο κ μετα βλεπουμε...

   Περνανε τα χειροτερα απο το μυαλο μου γιατι τωρα μου ερχονται κι αλλα, οπως κατι δυσπνοιες στον υπνο, λιγη κουραση-πραγματα που πριν μου φαινονταν αθωα... Διαβασα και στο ιντερνετ πως προβληματα καρδιας, μπορει να οδηγησουν σε διακοπη κυησης κ εκει ειναι που επαθα το μεγαλο σοκ.

   Θελω μονο να το κρατησω επιτελους στα χερια μου κ το παρελθον μου δε με βοηθα κ πολυ να χαλαρωσω... Περναν στιγμες που σκεφτομαι "να δεις που παλι θα γινει στραβη"... Ειναι σχεδον αχαριστο να εχω φτασει στον 5ο μηνα κ να μην χαιρομαι ακομα την εγκυμοσυνη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μ καλησπέρα. Δεν γνωρίζω σχετικά άλλα Αφού ο γυναικολόγος σου σ είπε να δεις άμεσα καρδιολόγο αυτό να κάνεις. Μην προτρεχεις. Μπορεί να είχες κπ θεματάκι με την καρδιά κ τώρα με την εγκυμοσύνη να βγήκε. Μην βάζεις κακο με τ νου σου. Ψάξε για έναν καλό καρδιολόγο κ κλείσε άμεσα ένα ραντεβού. Μόνο εκείνος θα ξέρει να σ πει. Μπορεί με μια απλή αγωγή να ρυθμιστεί αν υπάρχει κάτι, μπορεί βέβαια να μην είναι κ τπτ.  Κ αν δ σε καλύψει η γνώμη τ μη διστάσεις να πάρεις κ δεύτερη κ τρίτη. 

Εύχομαι να πάνε όλα Καλά! Ενημέρωσε μας αν θέλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Ευχαριστω παρα πολυ Διωνη..! Νομιζω πως την στιγμη που εγραφα το μηνυμα με ειχε πιασει κριση αγχους..

   Παντως ανεξαρτητα απο το τι θα προκυψει, τελικα, για ολα πρεπει να ενημερωνουμε τους γιατρους κ οχι βα βασιζομαστε σε σκορπιες πληροφοριες.. ολοι μου λεγαν πως τετοιοι πονοι ειναι φυσιολογικοι στην εγκυμοσυνη αλλα τελικα κανενας δεν τους ειχε τοσο νωρις. Φυσικα κ θα ενημερωσω..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Αχ βρε κορίτσι μου και δεν σου το είχα. Μα είναι δυνατόν, να έχεις τόσο έντονο πόνο και να μην το είπες στον γιατρό σου!!!! Σε είχα για πιο συνεργάσιμη....

Λοιπόν, θα κλείσεις ένα ραντεβού με τον καρδιολόγο, και αν είναι από την καρδιά οι πόνοι, θα κάνεις ότι σου πει και όλα θα πάνε καλά.

Κοίτα να απολαύσεις αυτή την περίοδο, όσο έχει μείνει, αφήνοντας το παρελθόν στο παρελθόν, γιατί θα το μετανιώσεις μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Rosemary!

Κάνε ότι σου είπε ο γιατρός και μην αναλώνεσαι σε πληροφορίες απτο internet. Ξέρεις πως η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Έχεις φτάσει ήδη στον 5ο μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε. Είμαι σίγουρη πως τσαμπα ανησυχείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary καλήμερα! Είμαι στο 4ο μήνα, και πόνους στη πλάτη χαμηλά εγω έχω όταν π.χ κάτσω πολύ ώρα σε καρέκλα ή περπατήσω πάρα πολύ, αλλά δεν αντακλά στον θώρακα/ κοιλιά . Εμένα που της είπα οτι έχω συχνούς πονοκεφάλους μου είπε να το παρακολουθήσουμε και αν συνεχίστούν να δω νευρολόγο αλλά παίζει να είναι και απο ορμόνες εγκυμοσύνης...η καθεμία όπως βλέπεις έχει τα δικά της...μην αγχώνεσαι όλες έχουμε το κατιτις μας.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι από μενα!

Δεν είμαι μανούλα οπότε δε ξερω να βοηθήσω...

Εύχομαι όμως να μην είναι τίποτα και να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου! Το περελθόν ανήκει στο παρελθόν! Σε 4 μήνες θα εχεις αγκαλιά το μωρακι σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα! Αχ βρε κορίτσι μου και δεν σου το είχα. Μα είναι δυνατόν, να έχεις τόσο έντονο πόνο και να μην το είπες στον γιατρό σου!!!! Σε είχα για πιο συνεργάσιμη....

   Aχαχαχαχα!! Μα ποσο γελασα!! Ουτε εγω μου το 'χα..! Δε κανω συχνα τετοιες χοντραδες..! Γενικοτερα μου εχω πολυ εμπιστοσυνη (κακο αυτο) κ εμπιστευτηκα την κριση μου...

   Ξερεις, ακουγα κ απο παντου εκφρασεις του τυπου "μην ανησυχεις-ειναι το πιο κοινο συμπτωμα", "κι εγω ειχα πονους στην πλατη", "ολες το περνανε αυτο"... κ τελικα κανενα απο τα ιδια τα ατομα που μου τα ειπαν αυτα, δεν τα περασε τοσο νωρις (γιατι αλλο να ποναει η πλατη σου στον 7ο με την  κοιλαρα που εχεις, κ αλλο στον 4ο με μονο 1 κιλο επιπλεον) κ δεν ειχε τους πονους ψηλα κ αριστερα... Η αληθεια ειναι οτι το ξεζουμησα το ιντερνετ για να βρω κατι, αλλα καμια αναφορα για τετοιους πονους (ναι, πρεπει να κλεισω το pc)! Οχι αλλο καρβουνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2017 at 2:03 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

   Aχαχαχαχα!! Μα ποσο γελασα!! Ουτε εγω μου το 'χα..! Δε κανω συχνα τετοιες χοντραδες..! Γενικοτερα μου εχω πολυ εμπιστοσυνη (κακο αυτο) κ εμπιστευτηκα την κριση μου...

   Ξερεις, ακουγα κ απο παντου εκφρασεις του τυπου "μην ανησυχεις-ειναι το πιο κοινο συμπτωμα", "κι εγω ειχα πονους στην πλατη", "ολες το περνανε αυτο"... κ τελικα κανενα απο τα ιδια τα ατομα που μου τα ειπαν αυτα, δεν τα περασε τοσο νωρις (γιατι αλλο να ποναει η πλατη σου στον 7ο με την  κοιλαρα που εχεις, κ αλλο στον 4ο με μονο 1 κιλο επιπλεον) κ δεν ειχε τους πονους ψηλα κ αριστερα... Η αληθεια ειναι οτι το ξεζουμησα το ιντερνετ για να βρω κατι, αλλα καμια αναφορα για τετοιους πονους (ναι, πρεπει να κλεισω το pc)! Οχι αλλο καρβουνο!!

Rosemary καλημέρα! Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλιά σου :x!!!Παρόλα αυτά όταν θα πας στον γιατρό σου θα σε συμβούλευα να απαιτήσεις να σου κάνει και εξέταση χολής!!! Με έναν απλό υπέρηχο άνω κοιλίας θα φανεί η λειτουργίας και η όψη της. Στα γράφω αυτά γιατί πολλοί γιατροί ακούγοντας αυτά τα συμπτώματα παραπέμπουν αμέσως σε καρδιολόγο, ενώ δυστυχώς αμελούν να εξετάσουν τη χολή, η οποία έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα ( πόνοι σε στομάχι/ θώρακα και αντανακλαστικά πλάτη ή και το αντίθετο). Η χολή δεν είναι κάτι το ανησυχητικό ή επικίνδυνο για την κύηση και εφόσον θα μπεις στην διαδιακασία να ψαχτείς καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις και για αυτό το ενδεχόμενο ακόμα και αν δεν σου το προτείνει ο ίδιος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Rosemary καλημέρα! Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλιά σου :x!!!Παρόλα αυτά όταν θα πας στον γιατρό σου θα σε συμβούλευα να απαιτήσεις να σου κάνει και εξέταση χολής!!!

  Σε ευχαριστω παρα πολυ Σοφια..! Ειχα στο νου μου να ζητησω κ εξεταση παγκρεατος κ νεφρων, αλλα τωρα που μου το ειπες, θα ζητησω κ για χολη.

  Χθες παντως εκλαψα κυριολεκτικα απο τον πονο... Δεν μπορω πια να ελεγξω το αγχος μου.. Ειμαι καθε μερα κ χειροτερα κ σωματικα κ συναισθηματικα.. Αυριο εχω καρδιολογο-μεχρι να μου "πουν ολα καλα" δε νομιζω οτι θα χαλαρωσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ηρεμήσεις...

   Κοριτσια,σας ευχαριστω παρα παρα πολυ ολες..!

   Απο τον καρδιολογο ειμαι οκ!! Ποσο μεγαλο αγχος μου εφυγε, δε φαναζεστε..! Ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι εχω κατι παααρα πολυ σοβαρο..

  Ο καρδιολογος μου ειπε να ψαξω κ με αλλους γιατρους (πνευμονολογο, ορθοπεδικο, γαστρεντερολογο) αλλα το μεγαλο μου αγχος εφυγε..! 

   Παντως τιποτα στην τυχη κοριτσια..! Κ παλι ευχαριστω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Κοριτσια,σας ευχαριστω παρα παρα πολυ ολες..!

   Απο τον καρδιολογο ειμαι οκ!! Ποσο μεγαλο αγχος μου εφυγε, δε φαναζεστε..! Ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι εχω κατι παααρα πολυ σοβαρο..

  Ο καρδιολογος μου ειπε να ψαξω κ με αλλους γιατρους (πνευμονολογο, ορθοπεδικο, γαστρεντερολογο) αλλα το μεγαλο μου αγχος εφυγε..! 

   Παντως τιποτα στην τυχη κοριτσια..! Κ παλι ευχαριστω..!

Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα...το δύσκολο σενάριο έφυγε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...