Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποσοστά επιτυχιας εξωσωματικής?


Recommended Posts

Κορίτσια μου ανοίγω αυτό το θέμα γιατί κάθομαι και διαβάζω και σε φόρουμ και στο ίντερνετ για τα ποσοστά εξωσωματικής. (να σημειώσω ότι ξεκινάω την πρώτη μου προσπάθεια). Και η απορίες μου είναι οι εξής : Ισχύει ότι στην πρώτη ίσως και δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής έχεις αρνητικό αποτέλεσμα? Και ότι τα ποσοστά ανεβαίνουν από την τρίτη προσπάθεια και πάνω?

Ποια είναι η γνώμη σας και ποια ίσως και η εμπειρία σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάθε ζευγαρι είναι διαφορετικό, όπως και καθε περίπτωση...

Ενδεικτικά: https://www.hiniadis.com/exosomatiki-epityxia.html

Τωρα για επιτυχία με την 1η φορά ο γιατρός μου πιστευει πως ειναι εφικτό και μαλιστα εχω διαβασει και περιπτωσεις γυναικών εδω μεσα που τα καταφεραν με την 1η ή 2η φορά!

Το σημαντικό θεωρώ για μια γυναίκα που μπαίνει σε αυτη τη διαδικασία είναι να πιστευει στον γιατρό της και πανω απ΄όλα στον εαυτό της οτι θα τα καταφερει! Να πιστευει στην προσπάθεια της! :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 εχει δικιο η @peacock καθε ζευγαρι ειναι διαφορετικη περιπτωση και δεν ειναι απαρετιτο οτι δεν θα πετυχει με την 1η!!!!!επισης οι πιθανοτητες που δινουνε ειναι 35% τοσο ειναι και φυσιολογικη συληψη !!!!!! Αλλα αναλογα μπορει να σου δωσουνε και 50%! Σου ευχομαι καλη επυτυχια καλα αποτελεσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου...ναι έχετε δίκιο.Όμως γενικά που διαβάζω και άλλα κορίτσια έχουν πετύχει μετά την 2η -3η φορά. Ακόμη και εκείνες που δεν έχουν κάποιο λειτουργικό θέμα ούτε εκείνες ούτε ο σύντροφος. Δεν ξέρω....θέλω να είμαι ρεαλιστρια. Καλες οι θετικές σκέψεις και όλα τα άλλα....αλλά....αλλά. 

Εσείς δηλαδή ξέρετε ή διαβάζετε περισσότερες περιπτώσεις που είχαν επιτυχία με την 1η?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω και κοπελα που πετυχε με την πρωτη ξερω και κοπελα που ειναι 47 και πετυχε με την πρωτη αλλα ξερω και κοπελα που εκανε και 3 και 4 αλλα και δυστηχως 10!!! Εγω σου ευχομαι καλα αποτελεσματα να εχεις και μην μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια να σκεφτεσε τα ποσοστα κατσε υρεμη σκεψου θετικα εχε πιστη και ολα θα γινουν!!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 καταλαβαινω την αγωνια σου... Κι εγω αρκετες φορες σκεφτομαι τα ποσοστα επιτυχιας, ακουω η διαβαζω για περιπτωσεις που τα καταφεραν αμεσως αλλα και για περιπτωσεις που εχουν κανει πααααρα πολλες εξωσωματικες... Ποιο το νοημα; Μονο αγχωνομαι! Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αυτο προσπαθω να σκεφτομαι! Θα το ζησω κ θα εχω τη δικη μου εμπειρια... Αυτο να προσπαθησεις να λες κι εσυ στον εαυτο σου! 

Σου στελνω μια αγκαλια και σου ευχομαι οοοολα να πανε καλα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@elena 2 καταλαβαινω την αγωνια σου... Κι εγω αρκετες φορες σκεφτομαι τα ποσοστα επιτυχιας, ακουω η διαβαζω για περιπτωσεις που τα καταφεραν αμεσως αλλα και για περιπτωσεις που εχουν κανει πααααρα πολλες εξωσωματικες... Ποιο το νοημα; Μονο αγχωνομαι! Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αυτο προσπαθω να σκεφτομαι! Θα το ζησω κ θα εχω τη δικη μου εμπειρια... Αυτο να προσπαθησεις να λες κι εσυ στον εαυτο σου! 

Σου στελνω μια αγκαλια και σου ευχομαι οοοολα να πανε καλα! ?

ΚΆΘΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΕΊΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ 

Αυτό θα λέω λοιπόν και εγώ από δω και πέρα.Σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και για την "αγκαλιά" πόσο ανάγκη τα έχω όλα αυτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να μην μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια στο λεει μια που ειδε μεχρι και το χειρουργειο που θα εκανα στο internet και μπορεις να καταλαβεις πως ημουν καθε φορα που κατι ηθελα να κανω αμεσως internet κοντευα να τρελαθω γιατι κοιταγα και τα ποσοστ οπως εσυ μετα ειπα ε οχι τερμα δεν ξαναμπενω!!!!! Αλλα αυτο με το ανχος δυστηχως δεν μπορεσα να φτιαξω ακομα χαχαχα που θα παει θα φτιαξω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena2 γεια σου. Κι μεις σε λιγο καιρο θα ξεκινησουμε την πρωτη μας προσπαθεια. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι το θέμα της αποτυχίας.Όμως μέχρι στιγμής σκέφτομαι πολύ θετικά. Δεν ξέρω γιατί. Ισως επειδή ακόμη δεν ξεκινήσαμε...είμααστε σε φαση που συγκεντρωνουμε τα δικαιολογητικα για την επιτροπη.

Πάντως εμένα στο κέντρο που θα την κάνω μου είπαν για 55%. Αυτό ειναι το ποσοστό τους για γυναίκες κάτω των 35. Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω χρειαζεται θετικη σκεψη μονο...πρεπει να διώχνουμε τις κακες σκεψεις οσο μπορουμε.. Θα τα αντιμετωπισουμε ολα...οτι χρειαστει θα κανουμε και στο τελος καποια στιγμη θα δικαιωθουμε! Θα κραταμε το μωρακι μας στο μελλον, θα το κοιταζουμε και ολα αυτα θα ειναι πολυ μακρινα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Και να πετύχεις τον στόχο σου σύντομα. 

Όσο για το ποσοστό νομίζω ότι είναι πολύ το 55%.Τι να πω....έχω λολαθει πλέον με όλα αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 τα ποσοστα επιτυχίας είναι εξατομικευμένα για το κάθε ζευγάρι.. Υπάρχει ένας μέσος όρος ας πούμε ή το κάθε κέντρο δίνει τα δικά του ποσοστά χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι θα αντιπροσωπεύει και την δίκη μας περίπτωση!! Μπορεί να είμαστε σε αυτό το ποσοστό, μπορεί και όχι!! Εγώ πιστεύω οτι η επιστήμη έχει φτάσει έως ένα συγκεκριμένο σημείο και είναι και θέμα τύχης η επιτυχία!! Μην κουράζεις το μυαλουδάκι σου με αυτές τις σκέψεις, να είσαι αισιόδοξη!! Στην τελική εμείς απο την πλευρά μας κάνουμε ο,τι μπορούμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

@love30 μου ήταν η 1η σου εξωσωματική εσένα?Και αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις?

 

Ειμαι 32 και ηταν η τεταρτη προσπαθεια καινπροσπαθουμε 12 χρονια !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ποσοστα ειναι αναλωγα στο γιατρο εμενα οπροηγουμενος μου ελεγε 35% ειναι η εξωσωματικη ενω αυτος που εχω τωρα μου ειπε 50% τωρα ειμαι 32 τοτε 24!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Συμφωνώ κι εγω ότι το ποσοστό πρέπει να προκύψει εξατομικευμένα για το κάθε ζευγάρι ως συνάρτηση όλων των παραγόντων όπως ειναι η ηλικία, τα προβλήματα που υπάρχουν κτλ.

Όμως να σας πω κάτι; Ένα νέο ζευγάρι, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα που προσπαθεί φυσιολογικά, εχει σε κάθε κύκλο 25% πιθανότητα εγκυμοσύνης. Και από αυτές τις εγκυμοσύνες περίπου το 20% θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό να καταλήξουν σε αποβολή στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου.

Όμως κανείς δεν ασχολείται και δεν ανησυχεί όταν ένα ζευγάρι ας πούμε προσπαθούσε 6 ή 8 ή 10 μήνες ή ένα χρόνο για να τα καταφέρουν στο τέλος. 

Είναι κανονικοί κύκλοι προσπάθειας και αυτοί. Που μπορεί να μην πετυχαίνουν για οποιοδήποτε λόγο.

Άρα τα ποσοστά της εξωσωματικής, είτε 35%, είτε 50% είτε παραπάνω είναι πολύ καλά. Απλά είναι οι ψυχολογικοί και ίσως και οι οικονομικοί παράγοντες που επιβαρύνουν την κατάσταση και κάνουν την αποτυχία να είναι μεγάλη απογοήτευση.

Εγώ το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι καλό θα ήταν πριν ξεκινήσει ένα ζευγάρι προσπάθεια εξωσωματικής, να κάνει όσο γίνεται περισσότερες εξετάσεις. Ώστε να μειώσει τις αρνητικές πιθανότητες.

Από κει και πέρα, μπαίνεις σε μια ελεγχόμενη διαδικασία που σσίγουρα έχει καλύτερα ποσοστά Απο την φυσιολογική προσπάθεια, αλλά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gabry συμφωνω απολυτως με αυτα που ειπες και το 20% των αποβολων τρομακτικο βρε παιδι μου!!! Και το λενε τυχαιο γεγονος τελος παντων ας μην βρεθει κανενα ζευγαρι μπροστα σε τετοιο γεγονος!!!!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ!!!!!!!!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η love30 είπε:

@Gabry συμφωνω απολυτως με αυτα που ειπες και το 20% των αποβολων τρομακτικο βρε παιδι μου!!! Και το λενε τυχαιο γεγονος τελος παντων ας μην βρεθει κανενα ζευγαρι μπροστα σε τετοιο γεγονος!!!!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ!!!!!!!!??????

Αχ,  @love30 , τρομακτικό δε θα πει τίποτα!

4 παλλινδρομες έχω στό ιστορικό μου. Τις 2 φορές πετύχαμε εγκυμοσύνη τον πρώτο μήνα προσπάθειας και τις άλλες 2 τον δεύτερο. Κι όμως...

Η κατάρα των πιθανοτήτων. Ισχύει κι αυτό που έλεγαν οι παλιοί:

Αν έχεις τύχη διαβαινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

 Χαμηλή ΑΜΗ και εδώ και 2 χρόνια ακανονιστους κύκλους. 

Τι είναι η ενδομητριωση?

Η ενδομητρίωση είναι είναι μία πάθηση που δεν θεραπεύεται και εμφανίζεται διαφορετικά σε κάθε γυναίκα. Εμένα μέχρι στιγμής μου εχει δημιουργήσει κύστεις με αίμα στις ωοθήκες. Τον Μάρτιο χειρουργήθηκα για να τις αφαιρέσουμε αλλά δυστυχω΄ς εμφανίστηκαν ξανά.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι τα ποσοστά είναι πολύ γενικά και έχουν να κάνουν με το κάθε ζευγάρι ξεχωριστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κοπελα μου ειχα απογοητευτει καποια στιγμη παρα πολη καπια στιγμη ελεγα δεν προκητε να μεινω εγκυος αρχικα αυτο σκεφτομουνα και τωρα που πετυχε επιτελους !!!!δεν το πιστευουμε τωρα ανχονομαστε γι τους πρωτους μηνες αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι και ολα καλα θα πανε σε ολες μας!!!!!???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξίας έκανα κ γω στον προηγούμενο κύκλο μια μέρα πριν την περίοδο κ ήταν αρκετά σκούρο όποτε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε. Αλλά αν είσαι 15η μέρα κ βλέπεις γραμμούλα μάλλον κάτι καλό έχει γίνει..🙏🏻🙏🏻 Η σημερινή είναι ίδια με τη χθεσινή; Ανέβασε να δούμε καλε!!!!!!! 
    • Εγω γίνομαι 35 σε μερικές μερες έκανα την αυχενική τον Φεβρουάριο μου είπε πως είναι εντάξει δεν μου ζήτησαν κάτι παρά πάνω λόγο ηλικίας τα αποτελέσματα τα ειδαν εμβρυολογος γυναικολογος  τωρα βέβαια πήγα σε άλλον γυναικολόγο στο δημόσιο γιατί πριν ήμουν σε ιδιώτη δεν ξέρω αν έχει διαφορετική άποψη εκεινος και ζητήσει κάτι παρά πάνω..σε 5 μερες πάω για β επιπέδου  εμενα πάνω στο χαρτι της αυχενικής λέει μετά τα 38 ζητάνε ντιπ 🤷‍♀️
    • Δεν το γνώριζα καθόλου αυτό πως είναι διαφορετικες η χοριακες  Είναι ακριβή η εξέταση αλλά από το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλύτερα που την εκανες και εγω στην θέση σου το ίδιο θα έκανα εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα 😊
    • Καλώς σε βρήκαμε ξανά girly μου!!! Πόσο χαίρομαι που είδα μην σου μας έλειψες!!!! Με το καλό η καινούρια προσπάθεια!!!!♥️♥️♥️
    • Ελπίζω να έχουν φωλιάσει τα μωράκια ♥️ αν δεν δω να σκουραίνει το τέστ μου είναι δύσκολο να το πιστέψω... Αλλά ελπίζω...🥰 Annie μου λέγε μου τετοιααααα 🤪 15η είμαι από την ovitrelle 🤪🤪 ίσως κάνω αύριο πάλι ένα να δω μήπως αλλάξει κάτι μην μου βγαίνουν τα μάτια για να δω μια γραμμή... Μέχρι κ ωορρηξίας έκανα 🥴🫣 κ είναι σκούρο... Λένε ότι σκουραίνει στην εγκυμοσύνη... Μπορεί κ να μην ισχύει δεν ξέρω... Πόσο θέλω να το πιστέψω... Ααα ωραία κόκκινη γραμμή 🥰 χωρίς αμφιβολία θετικότατο!!!! Ελπίζω να γίνει κ εμένα έτσι!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...