Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα "ΜΗ" της εγκυμοσύνης


misofeggaro

Recommended Posts

Γεια σας.
Μιας και ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη,  με αγχώνει αρκετά τι είναι αυτά που μπορεί να βλάψουν το έμβρυο από τις πρώτες κιόλας μέρες της σύλληψης. Για παράδειγμα, ένας καφές ή ένα ποτήρι αλκοόλ εκείνες τις μέρες, μπορεί να έχουν ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγιή ανάπτυξή του; 
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να μάθαινα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, καταρχάς σου εύχομαι σύντομα να μας πεις ευχάριστα νέα!

Τώρα όσον αφορά τους προβληματισμούς σου, φυσικά και θα τους συζητήσεις με τον γιατρό σου, αλλά γενικά μην τρελαίνεσαι, και μην διαβάζεις τα άπειρα άρθρα στο internet.

Ένας καφέ την ημέρα είναι επιτρεπτός, ένα ποτήρι κρασί την εβδομάδα πάλι επιτρέπεται. Απαγορεύονται όμως γενικά οι καταχρήσεις. Απαγορεύεται το κάπνισμα. Η βαφή μαλλιών διχάζει ακόμα, αν και η πλειοψήφια των γιατρών την επιτρέπει μετά το 1ο τρίμηνο. 

Επίσης πολύ προσοχή, πως θα σηκώνεις κάτι, πως θα σκύβεις και πολύ προσοχή με την ηλεκτρική σκούπα, πως την σέρνεις. 

Τέλος, μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή, πλούσια σε φρούτα, λαχανικά και γαλακτοκομικά, είναι σύμμαχος σου.

Η σωστή διατροφή βοηθάει και στην σύλληψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν καπνίζω και πίνω περιστασιακά στα πλαίσια των κοινωνικών εκδηλώσεων. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι κατά πόσο η επαφή με άλλες ουσίες μπορεί να είναι επικίνδυνες, για παράδειγμα απορρυπαντικά και πράγματα καθημερινής χρήσης (ασύρματο ίντερνετ, ακτινοβολίες) ή βότανα και φάρμακα, μπορεί να βλάψουν. Και δεν εννοώ όταν υπάρχει επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη, τότε εννοείται ότι τα αποφεύγεις, περισσότερο με "φοβίζουν" εκείνες οι δεκαπέντε μέρες μέχρι να δεις το θετικό αποτέλεσμα. Αυτές τις μέρες όσες γυναίκες προσπαθούν να συλλάβουν τι προσέχουν, εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν στη προηγούμενη απάντηση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με προβληματίζει και εμένα.....Νομίζω κάθε γιατρός δίνει τις δικές του οδηγίες, οπότε είναι και το πού θα πέσεις!Αλκοόλ και εγώ ξέρω για ένα ποτήρι την εβδομάδα αλλά θα δω τι θα μου πει κ ο γιατρός μου.......κάπου είχα διαβάσει οτι το κόκκινο κρασί μάλιστα, βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου!Με την ήπια γυμναστική τι γίνεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Κοριτσια, τιποτα στη φυση δε γινεται χωρις λογο... Πριν την καθυστερηση δεν κινδυνευει απο τιποτε καθημερινο το εμβρυακι σας (ειναι ενα απλο κυτταρακι, που στην αρχη δεν θρεφεται καν απο εσας)!! Ουτε το αλκοολ το ενοχλει, ουτε το τσιγαρο, ουτε το παυσιπονο, ουτε το σεξ, ουτε οι δουλειες κ τα απορρυπαντικα..! Το μονο φυσικα που θα πρεπει να προσεξετε ειναι καποιες ουσιες που απαγορευονται να τις παρουν γυναικες καποιους μηνες πριν μεινουν εγκυες οπως ρετινοειδη (πχ χαπια για ακμη) κ δεν ξερω αν επιτρεπονται επεμβασεις τυπου μποτοξ!! Επισης καποια συμπληρωματα ¨ομορφιας "εχουν θεωρηθει υποπτα (πχ βιταμινες για δερμα, νυχια κ μαλλια που μπορει να περιεχουν μεγαλες ποσοτητες Zn (ψευδαργυρου))..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη rosemary. Μέχρι κ την καθυστέρηση συνεχίζεται κανονικά τις συνήθειες σας. Για να φανεί σάκος η χοριακη πρέπει να είναι πάνω από 1000 μονάδες ποσο μαλλον για να υπαρξει κ εμβρυο, π προϋποθέτει κάποιες μέρες καθυστέρηση. Κ αν σας πάρει μήνες να πετύχετε εγκυμοσύνη το μισό μήνα θα φοβάστε κ δ θα κάνετε τπτ; εμένα μ πήρε δύο χρόνια. Φαντάζεστε 15 μέρες τ μήνα να φοβάμαι να πιω καφέ, να κάνω δουλειές κτλ; άσε π έτσι σ γίνεται αυτοσκοπός κ υπάρχει επιπλέον άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Συμφωνώ με τη rosemary. Μέχρι κ την καθυστέρηση συνεχίζεται κανονικά τις συνήθειες σας. Για να φανεί σάκος η χοριακη πρέπει να είναι πάνω από 1000 μονάδες ποσο μαλλον για να υπαρξει κ εμβρυο, π προϋποθέτει κάποιες μέρες καθυστέρηση. Κ αν σας πάρει μήνες να πετύχετε εγκυμοσύνη το μισό μήνα θα φοβάστε κ δ θα κάνετε τπτ; εμένα μ πήρε δύο χρόνια. Φαντάζεστε 15 μέρες τ μήνα να φοβάμαι να πιω καφέ, να κάνω δουλειές κτλ; άσε π έτσι σ γίνεται αυτοσκοπός κ υπάρχει επιπλέον άγχος.

Και εγώ προς τα εκεί με βλέπω να πηγαίνω, να νιώθω "άρρωστη" το μισό μήνα και να μην κάνω τπτ περιμένοντας να δω αν είμαι έγκυος... Γι' αυτό έθεσα την ερώτηση, νομίζω ότι είναι κάτι για το οποίο οι γυναίκες δεν ενημερώνονται συχνά, ίσως και κάποιες να μην αγχώνονται τόσο και να μην το έχουν σκεφτεί.  Οπότε μέχρι να έχουμε επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη έχουμε μια φυσιολογική δραστηριότητα. Και χαλλλαρά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Και εγώ προς τα εκεί με βλέπω να πηγαίνω, να νιώθω "άρρωστη" το μισό μήνα και να μην κάνω τπτ περιμένοντας να δω αν είμαι έγκυος... Γι' αυτό έθεσα την ερώτηση, νομίζω ότι είναι κάτι για το οποίο οι γυναίκες δεν ενημερώνονται συχνά, ίσως και κάποιες να μην αγχώνονται τόσο και να μην το έχουν σκεφτεί.  Οπότε μέχρι να έχουμε επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη έχουμε μια φυσιολογική δραστηριότητα. Και χαλλλαρά....

Γεια σου κοπελα μου...τον Δεκέμβρη που μας πέρασε κάναμε καποιες προσπάθειες με χαπια και στοχευμένες επαφες..και θεώρησα πως θα πετύχουμε!!εβαλα τον εαυτό μου λοιπον στην διαδικασία να "προσέχει" ..βάρη..να μην κανει νευρικές κινησις(οπως κανω καθε Σάββατο π.χ που κανω γενικη σπιτι..) να μην πίνω καφε πάνω απο ενα φλυτζάνι..και ενα σωρό αλλα πράγματα!!(μονο την βαφή δεν έκοψα αφου ουτως η άλλως τα βάφω με την Olia)κατέληξα για να μην στα πολυλογώ..να κλαιω και να σπάραζω με αρνητικές χοριακες..και αρνητικά τεστ μεχρι και πριν λιγο καιρό..Μην βάλεις τον εαυτό σου σε ψυχοφθόρες διαδικασίες..φτανει και ο ο η δοκιμασία που περνάμε ολες όσες το κυνηγάμε...οπως σου ειπαν τα κοριτσια πιο πάνω..ολα θα γινουν οπως πρεπει..καλη επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απόλυτα φυσιολογική απορία. Κ γω τους πρώτους μήνες προς τ τέλους τ κύκλου δ σήκωνα βάρη, δεν ανέβαινα στο μηχανάκι κτλ. Μετά καταλαβα πως δ έχει νόημα. Ακόμη κ σε εγκυμοσύνη όμως κ ένας καφές επιτρέπεται κ ένα κρασί. Κ υπάρχουν γυναίκες π δουλεύουν κ κάνουν βαριές δουλειές με την κοιλιά στο στόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια, σεχτικά με τα βότανα επειδή καταναλώνω πάρα πολλά είδη κ ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν βρίσκω άκρη (πχ καποιοι αναφέρουν το χαμομήλι ως απαγορευτικό , ενώ κάποιοι ως απολύτως ασφαλές), πείτε μου οι γιατροί σας τι σας συνέστησαν???? Είναι η μεγάλη μου αδυναμία ,πίνω καθημερινά διάφορα είδη κ έχω τρομάξει!!!!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μη της εγκυμοσύνης είναι το άγχος! Η άποψή μου αυτή είναι.  Τώρα για το αλκοόλ, το τσιγάρο, τα βάρη.... ε αν μάθεις ότι είσαι έγκυος είναι εντελώς παράλογο να τα κάνεις! 

Εγώ που έμαθα ότι ειμαι έγκυος στην 9η εβδομάδα... Πριν έκανα δίαιτα... κοιλιακούς, βάρη, τρέξιμο... Και δούλευα Κ 10 ώρες τη μέρα... 

Γι αυτό σου λέω μη σκέφτεσαι ΤΏΡΑ τα μη! Εχεις να τα σκεφτείς για 9 μήνες το λιγότερο ❤

Σου εύχομαι συντομα να έχετε το ευτυχές γεγονός ??❤?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η xamogelo είπε:

κορίτσια, σεχτικά με τα βότανα επειδή καταναλώνω πάρα πολλά είδη κ ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν βρίσκω άκρη (πχ καποιοι αναφέρουν το χαμομήλι ως απαγορευτικό , ενώ κάποιοι ως απολύτως ασφαλές), πείτε μου οι γιατροί σας τι σας συνέστησαν???? Είναι η μεγάλη μου αδυναμία ,πίνω καθημερινά διάφορα είδη κ έχω τρομάξει!!!!...

   Ολα τα κοινα βοτανα επιτρεπονται πριν τη καθυστερηση.. στην εγκυμοσυνη απαγορευονται καποια (πχ φασκομηλο) κ καποια επιτρεπονται μια στο τοσο.. Εμενα στην εγκυμοσυνη ο γιατρος μου επετρεψε να πινω τσαι του βουνου, χαμομηλι, τηλιο κ 2 φορες τη βδομαδα λουιζα..! Για αλλα δε ρωτησα γιατι μονο αυτα πινω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Παντως να προσθεσω κατι ασχετο με την εγκυμοσυνη, επειδη εχω καποια σχεση με τα βοτανα, αν πινεις πολλα, να φροντιζεις να τα εναλλασεις.. μην πινεις δηλ, καθε μερα 2 κουπες μαυρο τσαι για πολυ καιρο.. Η πινε, ενα μηνα πρασινο τσαι, ενα μηνα χαμομηλι, ενα λουιζα κ.α. εγω που λατρευω μονο 2-3 τα πινω 2-3 φορες τη βδομαδα. Δυστυχως το ενα που αγαπω-το φασκομηλο, κοπηκε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχώς το φασκόμηλο γιοκ...!!Πολλά πίνω εγώ, τα εναλλάσσω ναι, αλλά τώρα μάλλον θα κρατήσω μόνο τα πολύ βασικά. Εδώ διάβασα οτι είναι επικίνδυνη η κανέλα!!!( βάζω στα πάντα!:shock:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...