Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γονιμοποίηση ωαρίων


Mariloux

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν εμπειρία σχετικά με το πόσα ωάρια γονιμοποιουνται και απο αυτά πόσα προχωράνε?? Το Σάββατο έκανα ωοληψια μετά απο διέγερση και πήραμε 16 ωάρια, απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 8.. Είπαμε με τον γιατρό να τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκύστες αλλά πραγματικά έχω αγχωθεί.. Αν δεν καταφέρει να φτάσει κανένα σε αυτό το στάδιο; Σήμερα είναι η 3η μέρα αλλά απο το κέντρο μου είπαν οτι δεν είναι καλό να ανοίξουμε τον κλίβανο που βρίσκονται τα εμβρυα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε την περιέργεια μας και να δούμε πόσα μας έχουν μεινει... Αχ, προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά έχω μεγάλη αγωνία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου δε θα στο ελεγαν για βλαστοκυστες αν πιστευαν οτι δε θα φτασουν σε αυτο το σταδιο.. Πιστευω οτι ολα θα πανε καλα κ θα εχεις υπεροχες βλαστοκυστες! Νιωθω την αγωνια σου..σε καταλαβαινω... Ευχομαι ολα να πανε καλα! ?❤??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι να μου πουν πόσα καταψύξαμε και πως είναι τα εμβρυακια μου είχα πολύ αγχος... Ξυπνούσα από τις 4... στριφογυριζα στο κρεβάτι... το σκεφτόμουν όλη την ωρα... σε καταλαβαίνω απόλυτα! Θα περάσουν οι μερες και θα εχεις όμορφα νεα!!!!!! :) 

Απο πόνους ωοληψίας κτλ είσαι καλύτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι είμαι πολύ καλύτερα.. Μου είχαν δώσει στο νοσοκομείο ένα παυσίπονο ενδοφλέβια μετά την ωοληψια και να σου πω την αλήθεια αυτή τη φορά δεν ένιωσα ιδιαίτερους πόνους.. Μου έχει πει ο γιατρός να πίνω πολλά υγρά, να μην τρώω αλμυρά και γλυκά αλλα να τρώω αυγά... Δεν νιώθω καθόλου πρησμένη αλλά πονάω λίγο όταν κουράζομαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σε μενα τα ίδια ακριβως ειχε πει, είχες υψηλη οιστραδιόλη και στα είπε αυτα ή γενικά αυτό λένε μρτα την ωοληψία?... Θα πάτε για εμβρυομεταφορά τωρα ή σε άλλο κύκλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα πολυυυυυυ υψηλή οιστραδιολη γι'αυτο και θα πάω σε εμβρυομεταφορα σε άλλο κύκλο!! Μάλλον θα αφήσω δυο κύκλους γιατί θα κάνω scratching ενδομητριου (έχω 2 αποτυχημένες εμφυτευσεις)... Δεν είναι απαγορευτικό να κανεις εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο αλλά σε περίπτωση εγκυμοσύνης η γυναίκα υποφέρει πάρα πολύ, μπορεί να χρειαστεί ακόμα και να νοσηλευτεί για καμία εβδομάδα γι'αυτο και οι γιατροί δεν θέλουν να ρισκάρουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλύτερα ετσι λοιπόν! :)

Θα δεις που στο τελος όλα θα πανε καλα!

Το μόνο αρνητικό είναι οτι δε περνάνε οι μερες για την εμβρυομεταφορά... δε ξερω για σενα αλλά εγω είμαι πολύ ανυπόμονη!!! Μου φαίνεται αιώνας.. σαν να εχει κολλήσει ο χρόνος... πφφφφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μακάρι, ένα άπιαστο όνειρο μου φαίνεται... Εγώ ευτυχώς δουλεύω αρκετές ώρες και όταν γυρνάω σπίτι προσπαθώ να απασχολούμαι με διάφορα πράγματα.. Παρολαυτα υπάρχουν στιγμές που τα σκέφτομαι όλα και με πιάνει πανικός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην πανικοβαλεσε @Mariloux ολα καλα θα πανε !!!τι σου ειπανε τα φοτογραφιζουν σε πολα σταδια της ημερας να δουν πως προχωρανε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι οτι βγαζουν foto απλα τα κοιτανε σε πολλες φασεις τις ημερας να δουνε πως πανε αν δεν προχωραει καποιο να ξερουν λιγο πολη σε τη φαση ηταν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα οκ! Ναι σε μενα ετσι εκαναν... εγω καταλαβα φωτογραφίες και λεω " Ώπα! φωτογραφίες? Να τα βάλω στο οικογενειακό μας αλμπουμ"  είμαι  χαζή... χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως αυτή η διαδικασία που τα παρακολουθούν συνέχεια λέγεται time lapse, δεν μου είπαν οτι έχουν κάνει κάτι τέτοιο ?... Αλλά είμαι πολύ χαρούμενη γιατί με πήραν απο το κέντρο και μου είπαν οτι κατάφεραν να προχωρήσουν τα 6 σε βλαστοκυστες και τώρα τα έχουν βάλει στην κατάψυξη!! Αυτές τις φωτογραφίες σε Α4 τις έχω και εγώ απο προηγούμενες μου προσπάθειες!! ??

@love30 μας έχεις κάνει καλό ποδαρικό, σίγουρα!!! ❤❤

@peacock πάμε δυναμικά για εμβρυομεταφορα και σύντομα να ακούσουμε και απο σένα υπέροχα νέα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux πολη ωραια τελεια ολα καλα να πανε καλη επυτυχια!!!!!πως θα τα βαλετε κρυοσηντυρηση ενα ενα η δυο δυο? Πολη χερομαι κοριτσακι μου ετσι ευχαριστα να συνεχισεις !!!!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μου έφυγε ένα τεράστιο βάρος!!!! ?? @love30 να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το συζητησαμε καθόλου με τον γιατρό και δεν μου πήγε καν το μυαλό να ρωτήσω.. Φαντάζομαι θα τα έχουν βάλει δυο δυο, αλλά όπως και να είναι δεν με πειραζει καθόλου!!  Ζητάμε εμείς πως θέλουμε να τα βάλουμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν εχει αλλα να βαλετε μαι μονα πητε καπια στιγμη θελετε να κανετε ακομα ενα γιατι να αποψυχθουν και τα δυο !!και οχι μονο αυτο που θελετε !!!δεν ειναι κριμα να καταστραφει το αλλο τοσο κοπο κανουμε!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...