Μετάβαση σε περιεχόμενο

CMV ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Μανούλες και μανούλες to be καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη περιπέτεια μου για να μου δώσετε κουράγιο και βέβαια αν υπάρχουν μανούλες που έχουν περάσει κάτι ανάλογο να με διαφωτίσετε περισσότερο.  Δυστυχώς κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου  ( τώρα διανύω το δεύτερο)διαγνώστηκε ότι έχω περάσει τη λοίμωξη του κυτταρομεγαλοοιού και χωρίς αντισώματα παρόλο τα 36 μου χρόνια....σοκ!!!Μετά από επαναληπτικές εξετάσεις και καθοδήγηση από τον γυναικολόγο μου έχω ξεκινήσει από πολύ νωρίς (11 εβδομάδα) θεραπεία με γ-σφαιρίνη στο Αττικό με μια ομάδα αξιόλογων γιατρών.  Στην αυχενική διαφάνεια το μπεμπάκι μου ήταν μια χαρά!!!!Όλα απόλυτα φυσιολογικά (ανάπτυξη, ρινικό οστό, αμνιακό υγρό, πλακούντας) καθώς και η papp-A. Δεν πέρασε λεπτό από το μυαλό μου να προβώ στη διαδικασία έκρτωσης χωρίς να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες για ένα υγιές μωρό!!Μέχρι στιγμής όλα είναι μια χαρά....Αναμένω τη β-επιπέδου, μαγνητική καθώς και αμνιοπαρακέντηση....

Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να κρατήσω στα χέρια μου το μωρό μου.....!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Γεια σου κοπελα μου!! Ελπιζω να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα με το μωρακι σου... Βεβαια δεν κατεχω κ πολυ το θεμα, αλλα ξερω πως ειναι πολυ κοινος ιος (κι εγω ημουν θετικη εχοντας ομως κ αντισωματα, βεβαια ειχα κανει ελεγχο πριν μεινω εγκυος). Εσενα σου εμφανιστηκε κατα την διαρκεια της κυησης ή νωριτερα..? Μακαρι το παιδακι σου να μην αντιμετωπισει κανενα προβλημα.. Οι πιθανοτητες παντως εφ οσων κανεις και θεραπεια ειναι με το μερος σου.. Πανω απο το 90% των παιδιων νομιζω πως βγαινουν υγιεστατα. Αλλωστε, ολα αυτο δειχνουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Γεια σου κοπελα μου!! Ελπιζω να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα με το μωρακι σου... Βεβαια δεν κατεχω κ πολυ το θεμα, αλλα ξερω πως ειναι πολυ κοινος ιος (κι εγω ημουν θετικη εχοντας ομως κ αντισωματα, βεβαια ειχα κανει ελεγχο πριν μεινω εγκυος). Εσενα σου εμφανιστηκε κατα την διαρκεια της κυησης ή νωριτερα..? Μακαρι το παιδακι σου να μην αντιμετωπισει κανενα προβλημα.. Οι πιθανοτητες παντως εφ οσων κανεις και θεραπεια ειναι με το μερος σου.. Πανω απο το 90% των παιδιων νομιζω πως βγαινουν υγιεστατα. Αλλωστε, ολα αυτο δειχνουν!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Rosemary!  Κατά τη διάρκεια μου εμφανίστηκε....για την ακρίβεια την 6 εβδομάδα!!  Είναι το δεύτερο παιδάκι μου, στο πρώτο μου ήμουν αρνητική!  Ναι το ποσοστό απ΄ ότι μου είπαν και οι γιατροί είναι με το μέρος του παιδιού!!  Θα σας κράταω ενήμερες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 9/10/2017 at 2:50 ΜΜ, ο/η supergirl είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Rosemary!  Κατά τη διάρκεια μου εμφανίστηκε....για την ακρίβεια την 6 εβδομάδα!!  Είναι το δεύτερο παιδάκι μου, στο πρώτο μου ήμουν αρνητική!  Ναι το ποσοστό απ΄ ότι μου είπαν και οι γιατροί είναι με το μέρος του παιδιού!!  Θα σας κράταω ενήμερες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης!!

Μανούλες  και μανούλες to be καλησπέρα!!!Θα αρχίσω απο τα ευχάριστα τα οποία ειναι πως το μωράκι μου μέχρι στιγμής σε όλους τους υπερήχους ειναι μια χαρά!!Στη β επιπέδου ολα απόλυτα φυσιολογικά και ειμαστε και μια βδομάδα μπροστα στην ανάπτυξη!!!Δυστυχως σημερα έλαβα την απάντηση απο την αμνιοπαρακέντηση η οποία βγήκε θετική , δλδ οτι ο ιός εχει περάσει στο αμνιακό υγρό ... Εφόσον όμως το μωράκι μου υπέρηχο γραφικά ειναι μια χαρά συνεχίζω κανονικά!!!Θα κανω μαγνητική τις επόμενες εβδομάδες και θα συνέχισω τη θεραπεία μου στο Αττικό.Ευχομαι και ελπιζω να ειναι ολα καλα...καλη συνέχεια σε όλες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η supergirl είπε:

Μανούλες  και μανούλες to be καλησπέρα!!!Θα αρχίσω απο τα ευχάριστα τα οποία ειναι πως το μωράκι μου μέχρι στιγμής σε όλους τους υπερήχους ειναι μια χαρά!!Στη β επιπέδου ολα απόλυτα φυσιολογικά και ειμαστε και μια βδομάδα μπροστα στην ανάπτυξη!!!Δυστυχως σημερα έλαβα την απάντηση απο την αμνιοπαρακέντηση η οποία βγήκε θετική , δλδ οτι ο ιός εχει περάσει στο αμνιακό υγρό ... Εφόσον όμως το μωράκι μου υπέρηχο γραφικά ειναι μια χαρά συνεχίζω κανονικά!!!Θα κανω μαγνητική τις επόμενες εβδομάδες και θα συνέχισω τη θεραπεία μου στο Αττικό.Ευχομαι και ελπιζω να ειναι ολα καλα...καλη συνέχεια σε όλες σας!!!

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό που λες, πρώτη φορά το ακούω ! Αλλά σου εύχομαι να είναι το μωράκι σου μια χαρά και υγιέστατο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ eriv!!!ειναι μια λοίμωξη που οταν τη περνάς στην εγκυμοσύνη και χωρίς αντισώματα ειναι επικίνδυνη για το έμβρυο !!Ευχομαι η επιστήμη σύντομα να βρει το κατάλληλο εμβολιο και καμία γυναίκα να μη περνάει τέτοια δοκιμασία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Μανούλες καλησπέρα σας!!!Εχουν περάσει 2 βδομάδες απο τη β επιπέδου και ολα βαίνουν καλώς !!Μαγνητικη δεν εχω κανει   διοτι με ενημέρωσε ο εμβρυολογος μου οτι εφόσον δεν υπάρχει δείγμα της λοίμωξης υπερηχογραφικα να μη γινει προς το παρόν τουλάχιστον !!Ειμαι πολυ θετική και ευχομαι το αγοράκι μου να ειναι υγιέστατο !!!Θα με βοηθούσε πολυ αν μου απαντούσε κάποια που περασε το ίδιο ...Καλη συνέχεια σε όλες σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!!!!Ο χρόνος κυλάει και το μπεμπέ εχει φυσιολογική ανάπτυξη!!Πηγαμε στο καθορισμένο ραντεβου με το γυναικολόγο και ολα έδειχναν απόλυτα φυσιολογικά!!Την άλλη εβδομάδα εχουμε και ραντεβου με τον εμβρυολογο μας!!Καλη συνέχεια σε όλες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλες σας!!Η εγκυμοσύνη μου προχωράει κανονικά, το μπεμπακι μεγαλωνει φυσιολογικά και σε δυο μήνες θα τον κρατάω αγκαλίτσα!!!Αυριο εχω ραντεβου για τη μαγνητικη τομογραφία εγκεφάλου η οποία θα ειναι η τελευταία μας δοκιμασία !!Υπαρχει κάποια μανούλα που εχει κανει τη συγκεκριμένη εξεταση;;Καλη συνέχεια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε! Να έχεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλίτσα σου σε λίγο καιρό!δεν έχω εμπειρία από αυτό που λες, και μαγνητική εγκεφάλου έχω κάνει μόνο εγώ. Όποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

Σου εύχομαι το καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης Σ' ευχαριστώ πολύ!!!Με το καλό και εσύ το μωράκι σου!!!!Η μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου του μωρού βγήκε καθαρή οπότε έχουμε αποκλείσει όλα τα σοβαρά ενδεχόμενα, και όπως δείχνουν όλα θα γεννηθεί ένα υγιέστατο μωρό!!Παρόλα αυτά το άγχος θα υπάρχει μέχρι τη γέννα!!Καλή συνέχεια σε όλες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
    • κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας; με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι;  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...