Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Θέλω να κάνω μια "χαζή" μάλλον ερώτηση, αλλά θα με βοηθήσετε ψυχολογικά πολύ.

Στο διάστημα από την ωορρηξία ως την καθυστέρηση, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα σε τυχόν γονιμοποίηση και εμφύτευση, αν έχω επαφές με τον άντρα μου;

ΜΕ βάση τον γιατρό μου και την λογική, η απάντηση είναι μάλλον κανένα πρόβλημα...

Εγώ όμως νιώθω μια συστολή, φοβάμαι Μην κάνουμε κάτι κακό και βασανιζω κι εμένα και τον άντρα μου κάνα δεκαήμερο κάθε μήνα!!! Νιώθω και καλά φουσκωματα, πονάκια Που τα περισσότερα είναι στη φαντασία μου!!! 

Σκέφτομαι εκείνες τις τυχερές που ασχολούνται με την εγκυμοσύνη τους, όταν την καταλάβουν μετά από μια εβδομάδα καθυστέρησης και ζηλεύω....

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Κορίτσι μ απόλαυσε τις επαφές με τ αντρουλη σου! Ακόμη κ να υπάρξει σύλληψη δεν υπάρχει ακόμη έμβρυο. Σκέψου ότι για να φανεί ο σάκος πρέπει η χοριακη να ξεπεράσει τις 1000 μονάδες δηλ να έχεις κάποιες μέρες καθυστέρηση. Καλό ειναι να χεις σε όλο τ μήνα επαφες κ να μη σ γίνει αυτοσκοπός. Μη χάνεις Ούτε μια μέρα!

• Like 1

@Diwni πόσο δίκιο έχεις...

Πραγματικά έχει γίνει αυτοσκοπός. Μια διαρκής αναμονή για κάτι...

Σε ευχαριστώ πολύ, μου κάνει κάνει καλό να τα ακούω και από άλλους για να πείσω τον εαυτό μου...

Στην πρώτη παλινδρόμηση, όταν είδα αίμα, πήγα στο εφημερεύον νοσοκομείο. Η ειδικευομενη που ανέλαβε να με "ξεπεταξει", είδε σάκο αλλά όχι καρδιακή λειτουργία, με ρώτησε τι συμπτώματα είχα και με ρώτησε ευθέως αν είχαμε επαφή. 

Εμείς είχαμε ακούσει καρδιά 3 μέρες πριν. Ο γιατρός μας είχε πει όλα καλά και επαφές με με προφύλαξη και προσοχή. Έτσι λοιπόν κάναμε με όρεξη τις αγκαλίτσες μας το απόγευμα!

Τι ήθελα Και το είπα στην "επιστήμονα" του νοσοκομείου;;; 

"κι εσύ κοπελιά, τι την ήθελες την επαφή;;;" μου απάντησε και δεν έχω νιώσει να χάνω τον κόσμο χειρότερα...

Το επόμενο πρωί, απεβαλα και πέρασα ούτε εγώ ξέρω πόσο καιρό, να κατηγορώ σαν τρελή τον εαυτό μου για την ψυχούλα που έχασα...

Ίσως πρέπει να την συγκεκριμένη γιατρό και να της πώς ότι και στις 3 ακόμα παλινδρομήσεις που είχα από εκεί και πέρα, δεν είχαμε καθόλου επαφές μετά τις γόνιμες μέρες και όμως πάλι δεν προχώρησαν...

Για να μην κάνει σε άλλη κοπέλα το κακό που μου έκανε.

Τώρα, που είμαστε ξανά στις προσπάθειες, προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να έχουμε μια φυσιολογική σεξουαλική ζωή ταυτόχρονα. Δεν έχω τρελή επιτυχία προς το παρόν...

Με πήρε μάλλον χαμπάρι και ο γιατρός μου κι όταν τον ρώτησα πότε να έχουμε επαφές μετά την ovitrelle, μου απάντησε: Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη... Και πριν κανείς την ένεση,  και μετά, να περνάτε καλά!

Το προσπαθώ, αλλά είμαι μαγκωμενη... Πρέπει να έχω μετατραπεί στο πιο αντί-σεξουαλικό πλάσμα του κόσμου!

Λογικό να σκέφτεσαι έτσι εφόσον ειχες αυτή την αντίμετωπιση.

Έχεις ψάξει π οφείλονται οι παλινδρομες; 

Εφόσον διαπιστώσει κύηση πολλοί γιατροί απαγορεύουν τις επαφές στο πρωτ ο τρίμηνο. Ό δικός μ με άφηνε με προφυλάξεις κ ήρεμα. Εμείς προσωπικά τις ξεκινήσαμε μετά τη 10η βδομάδα.

Δυστυχώς παρά τις πολλές και εξειδικευμένες εξετάσεις δεν έχουμε βρει κάποια αιτία. Το καλοκαίρι ψάξαμε και τα ανοσολογικα αίτια, έχω ξεκινήσει κορτιζόνη, αλλά τώρα μου κάνει "νερά" η ωορρηξία μου... 

Γενικά, όλες οι υποψίες πέφτουν στην κακή ποιότητα των ωαρίων. Οπότε ή προσπαθούμε μέχρι να "κάτσει" το καλό ωάριο που θα βγάλει έμβρυο ικανό να εξελιχθεί ή πάμε σε εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο...

Συμφωνω απολυτα με την Διωνη... Μεχρι την καθυστερηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Απο την προσωπικη μου εμπειρια παντως ξερω οτι σε γυναικες με καθ'εξιν αποβολες, απαγορευεται η επαφη το πρωτο τριμηνο κ αργοτερα υπαρχουν επαφες με......αγαπη κ τρυφεροτητα!!

Ναι, ισχύει @Rosemary...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, που δεν είχα τέτοιο ιστορικό, ο γιατρός μας το επέτρεψε ήρεμα και αγαπησιαρικα...

Στις επόμενες, μας είπαν όχι, αλλά και Ναι να έλεγαν πάλι δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουμε κάτι!!! Τόσο πολύ είχα φοβηθεί.

Γι αυτό κι εγώ ρώτησα για το δεύτερο μισό του κύκλου, πριν την καθυστέρηση. Αν πάρω θετικό τεστ ξανά, εννοείται ότι θα αρκεστούμε σε.... φιλάκια στο μάγουλο για οοοοοοοοσο καιρό χρειαστεί!!!!

Κοριτσάκι μ εύχομαι η επόμενη κύηση να σ φέρει ένα γερό μωρό.

Απολαύστε τις επαφές σας σε όλο τ κύκλο γτ ποτέ δ ξέρεις πόσους μήνες μετά θα είναι η επόμενη!

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσάκι μ εύχομαι η επόμενη κύηση να σ φέρει ένα γερό μωρό.

Απολαύστε τις επαφές σας σε όλο τ κύκλο γτ ποτέ δ ξέρεις πόσους μήνες μετά θα είναι η επόμενη!

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!!

Εύχομαι και σε εσένα μέσα από την καρδιά μου, ότι ποθείς...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Νέες συζητήσεις