Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε.. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάποιες εξετάσεις από μόνη μ ώστε να δω εάν υπάρχει κάποιο θέμα... Πριν τον ένα χρόνο π ορίζει ο γιατρος... 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Εννοείται ότι μπορείς να ξεκινήσεις τις εξετάσεις όποτε θέλεις...ο ένας χρόνος που δίνουν οι γιατροί είναι ενδεικτικός..εξαρτάται από την ηλικία, το ιστορικό σου..κι εγώ θα ξεκινήσω σε λίγο να το ψάξω πιο συστηματικά αλλά εγώ είμαι 35 χρόνων , ο σύζυγος 42 και με βαρύτατο ιατρικό ιστορικό.. Έχε στο νου σου ότι από τις πρώτες εξετάσεις που θα προτείνει ο γιατρός σου είναι το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου... Εύχομαι να πάνε όλα καλά..

στις On 5/10/2017 at 11:18 ΜΜ, ο/η NikhNikh είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα πρέπει να μ τις γράψει γιατρός? Η μπορώ να πάω μόνη μ στ μικροβιολογικο γνωρίζετε εγώ τι εξετάσεις μπορώ να κάνω? 

στις Just now, ο/η Scooby! είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα πρέπει να μ τις γράψει γιατρός? Η μπορώ να πάω μόνη μ στ μικροβιολογικο γνωρίζετε εγώ τι εξετάσεις μπορώ να κάνω? 

Κάποιο λάθος έκανα κ βγήκε έτσι...

Καλημερα η γυναικα ξεκηνα με σαλπιγγογραφια ο αντρας σπερμοδιαγραμμα και μετα βλεπεις! Καλα αποτελεσματα !!!!η σαλπιγγογραφια δεν γραφετε κοστιζει γυρω στα 150€ το σπερμοδιαγραμμα στα 15€ αν το γραψεις δεν ξερω!

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Scooby! είπε:

Καλημέρα! Συμβουλέψου το γιατρό σου γιατί υπάρχουν αρκετές εξετάσεις που αφορούν την υπογονιμότητα.Ο γιατρός που σε παρακολουθεί ξέρει το ιστορικό σου και θα σου πει με τι πρέπει να ξεκινήσεις..Μην ξεκινάς να ψάχνεσαι μόνη σου γιατί και άκρη δε θα βγάλεις, θα πελαγώσεις και τα λεφτά σου θα πετάξεις. Όσον αφορά τον άντρα θα πρέπει να κάνει σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος. Οι συγκεκριμένες εξετάσεις είναι αρκετά ευαίσθητες, οπότε πήγαινε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε ένα απλό μικροβιολογικό.

Υποθέτω βέβαια ότι προγεννητικό έλεγχο έχεις ήδη κάνει..σωστά;

@Scooby! Και βέβαια μπορείς να κανεις εξετάσεις οποιαδήποτε στιγμή θελεις αλλά προσωπικά θα σου συνιστούσα σε συνεννόηση πάντα με τον γιατρό!! Απο τα πρώτα πράγματα που ελέγχει ο γιατρός είναι αν γίνεται ωορρηξία και αυτό γίνεται με κολπικο υπέρηχο και κάποιες εξετάσεις αίματος γύρω στη 2η μέρα περιόδου!! 

Μετά ακολουθούν σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια.... Εγώ δεν πλήρωσα τη σαλπιγγογραφια γιατί την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο που είναι δωρεάν, αλλά γενικά αν σου γράφει ο γιατρός τις εξετάσεις η συμμετοχή είναι πολύ μικρή!! 

• Like 1

@Scooby! Νας πας στον γιατρό να στης γράψει... θα σου πει εκείνος τη εξετάσεις θα κάνεις.. κορίτσια εμένα πάντως ο γιατρός πρώτα μου έδωσε να κάνω εγώ εξετάσεις και μετά έκανε ο άντρας μου είναι ανάλογος στον γιατρό. Από ότι κατάλαβα η κοπέλα δεν προσπαθεί πολύ καιρό οπότε λογικά θα κάνει απλές δλδ ορμονολογικες και μετά στα υπόλοιπα Είναι μάλλον ανάλογος στον κάθε γιατρό τι θα δώσει πρώτα για εξετάσεις.. 

Νομίζω ότι καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες... οι γιατροί σου λένε πρώτα προσπάθησε και μετά σε περίπτωση που δεν.... Τότε ξεκινούν να κάνουν εξετάσεις. Θεωρούν ότι το πιθανότερο είναι να μην έχεις κάτι και έτσι σου λένε προσπάθησε και βλέπουμε... Εσύ βέβαια έχεις το άγχος σου και η προσπάθεια γίνεται ακομα πιο αγχωτική όταν δεν βλέπεις αποτελέσματα. Οι περισσότερες εξετάσεις γράφονται και έτσι δε χρειάζεται να πληρώσεις καθώς επίσης και δεν μπορείς να ξέρεις ποιες είναι αυτές που πρέπει να κάνεις... Καλό θα ήταν να πεις στο γιατρό σου ότι εγώ θέλω να ξέρω ότι ειμαι εντελώς καλά και παράλληλα να προσπαθώ... Αλλιώς πες του θα πρέπει να αλλάξω γιατρό ο οποίος να με καταλαβαίνει.  

Γιατί τέτοια μου κάνει Κ ο δικος μου που θελω να κάνω και κάποιες άλλες εξετάσεις και δε μ αφήνει Γιατί θεωρητικά δεν υπάρχουν  ενδείξεις ανησυχίας και έτσι δε χρειάζεται να μπω στη διαδικασία αυτή.  Και εκνευρίζομαι... λες και αυτός θα της κάνει. Και σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό.

• Like 1

Αυτό ακριβώς κορίτσια μου είπε να προσπαθήσω για ένα χρόνο κ μετά να πάω για παραπάνω έλεγχο προσιτό παρόν παίρνω inofert έχω καλό κύκλο απλά για ένισχυση μ είπε... Στο τέταρτο μήνα μπαίνω τώρα προσπάθειας.. Κ έχω βέβαια πάρα πολύ ανχος κάθε φορά... Και απο σύμπτωματα έχω αρχίσει και με εκνευρίζω μόνο εμετό δεν κάνω ακόμα... Γιαυτό ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάτι μόνη μ το μόνο π έχω. Κάνει είναι αυτά τα τεστ fsh του εμπορίου... Αυτό το μήνα σκέφτομαι να ξεκινήσω τα ωορηξιας... 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα! Συμβουλέψου το γιατρό σου γιατί υπάρχουν αρκετές εξετάσεις που αφορούν την υπογονιμότητα.Ο γιατρός που σε παρακολουθεί ξέρει το ιστορικό σου και θα σου πει με τι πρέπει να ξεκινήσεις..Μην ξεκινάς να ψάχνεσαι μόνη σου γιατί και άκρη δε θα βγάλεις, θα πελαγώσεις και τα λεφτά σου θα πετάξεις. Όσον αφορά τον άντρα θα πρέπει να κάνει σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος. Οι συγκεκριμένες εξετάσεις είναι αρκετά ευαίσθητες, οπότε πήγαινε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε ένα απλό μικροβιολογικό.

Υποθέτω βέβαια ότι προγεννητικό έλεγχο έχεις ήδη κάνει..σωστά;

Όχι δεν έχω κάνει προγεννητικό μόνο καλλιέργεια κολπικόυ... Κ τίποτα άλλο.. 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Αυτό αν δεν είναι αγχωτικό!!! Τα τεστ ωορρηξίας ... Εγώ προσπαθούσα 4-5 μήνες πριν μείνω έγκυος και το μήνα που δεν έκανα τεστ ... εκείνο το μήνα έμεινα! 

Αν θέλεις στείλε μου με μήνυμα τη διεύθυνση σου να σου στείλω τα δικά μου.... Έχω καμία 25 ρια ακόμα.

• Like 1

στις πριν 8 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Όχι δεν έχω κάνει προγεννητικό μόνο καλλιέργεια κολπικόυ... Κ τίποτα άλλο.. 

Καλημέρα! Καλό είναι να κάνεις ένα προγεννητικό έλεγχο..Σε εμένα ο γιατρός μου πρότεινε  να κάνω καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, γενική αίματος ,ορμονολογικες που σχετίζονται με τον θυρεοειδή και αντισώματα ερυθράς..από κει και έπειτα Scooby μου προσπαθείς πολύ μικρό διάστημα για να μπλέξεις με άλλες εξετάσεις...μπορείς να πάρεις τεστ ωορρηξίας αν θέλεις για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις την ωορρηξία σου. Σκέψου ότι εμένα ο γιατρός μου, που είμαι 35 και προσπαθώ 8 μήνες τώρα αρχίζει να το συζητάει για περαιτέρω εξετάσεις και αυτό με δική μου πίεση...

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lini είπε:

Καλημέρα...αν δεν τα χρειάζεσαι θα τα ήθελα και να στα πληρώσω κανονικά! 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα! Καλό είναι να κάνεις ένα προγεννητικό έλεγχο..Σε εμένα ο γιατρός μου πρότεινε  να κάνω καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, γενική αίματος ,ορμονολογικες που σχετίζονται με τον θυρεοειδή και αντισώματα ερυθράς..από κει και έπειτα Scooby μου προσπαθείς πολύ μικρό διάστημα για να μπλέξεις με άλλες εξετάσεις...μπορείς να πάρεις τεστ ωορρηξίας αν θέλεις για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις την ωορρηξία σου. Σκέψου ότι εμένα ο γιατρός μου, που είμαι 35 και προσπαθώ 8 μήνες τώρα αρχίζει να το συζητάει για περαιτέρω εξετάσεις και αυτό με δική μου πίεση...

Καλημέρα εγώ είμαι 23 δεν μπορώ να αποβαλω το ανχος με τίποτα.. Έχω γίνει πολύ κατάθλιπτικη κλαίω με το παραμικρό χώρις λόγο κ όλο αρνητικές σκέψεις.... 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Scooby! είπε:
στις πριν 3 ώρες, ο/η Lini είπε:

Καλημέρα...αν δεν τα χρειάζεσαι θα τα ήθελα και να στα πληρώσω κανονικά! 

Δε τα χρειάζομαι και δε θέλω να μου τα πληρώσεις. Λήγουν τον 6/2018. Εγώ τον Φλεβάρη πρώτα ο Θεός θα γεννήσω... τι να τα κάνω?

• Like 1

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Scooby! είπε:

Καλημέρα εγώ είμαι 23 δεν μπορώ να αποβαλω το ανχος με τίποτα.. Έχω γίνει πολύ κατάθλιπτικη κλαίω με το παραμικρό χώρις λόγο κ όλο αρνητικές σκέψεις.... 

Είμαστε την ίδια ηλικία πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου της αρνητικές σκέψεις και το άγχος. Είσαι στην αρχή ακόμη και θα έρθει πολύ σύντομα αν χαλαρώσεις Ναι το ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά προσπάθησε και να ευχαριστείς της στιγμές με τον άντρα σου/σύντροφο σου (δεν ξέρω αν είσαι παντρεμένη για αυτό έβαλα και τα δύο) θα έρθει και σύντομα σου εύχομαι...!!! Καλό είναι να κάνεις εξετάσεις όπως είπαν τα κορίτσια τον προγεννητικο ελεγχο.. Όπως και ορμονολογικες.! 

Καλά με 4 μηνες μόνο αγχώνεσαι βρε κορίτσι μου??? Εγώ πχ τι να πω που έμεινα έγκυος μετά από 2 χρόνια, είχα 2 πάλινδρομες κ εδώ κ 6 μήνες ψάχνω να βρω τον λόγο για να μην ξανασυμβεί... Δηλαδή αν βρεις προβλήματα μπροστά σου τι θα κάνεις??? Ηρέμησε κ απολαυσε τη στιγμή! Δεν ειναι εύκολο να μείνεις έγκυος και δεν σου εγγυάται κάνεις ότι και να μείνεις θα γεννήσεις κιόλας! Ηρέμησε κ ψυχραιμία γιατί δεν ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου! Απολαυσε τον άντρα σου, σεβασμού το σώμα σου και θυμήσου ότι προέχει η δική σου σωματική και ψυχολογική ακεραιότητα γιατί μόνο έτσι θα αντιμετωπίσεις ότι σου βγει μπροστά! Και να είσαι αγαπημένη με τον σύντροφο σου γιατί εσείς τα τραβάτε όλα στο κάτω κάτω! Κ πάλι ΗΡΈΜΗΣΕ! 

• Like 1

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Δε τα χρειάζομαι και δε θέλω να μου τα πληρώσεις. Λήγουν τον 6/2018. Εγώ τον Φλεβάρη πρώτα ο Θεός θα γεννήσω... τι να τα κάνω?

Αχ μπράβο με το καλο όλα σ ευχομαι κορίτσι μ! Το πρώτο σου!? 

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Καλά με 4 μηνες μόνο αγχώνεσαι βρε κορίτσι μου??? Εγώ πχ τι να πω που έμεινα έγκυος μετά από 2 χρόνια, είχα 2 πάλινδρομες κ εδώ κ 6 μήνες ψάχνω να βρω τον λόγο για να μην ξανασυμβεί... Δηλαδή αν βρεις προβλήματα μπροστά σου τι θα κάνεις??? Ηρέμησε κ απολαυσε τη στιγμή! Δεν ειναι εύκολο να μείνεις έγκυος και δεν σου εγγυάται κάνεις ότι και να μείνεις θα γεννήσεις κιόλας! Ηρέμησε κ ψυχραιμία γιατί δεν ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου! Απολαυσε τον άντρα σου, σεβασμού το σώμα σου και θυμήσου ότι προέχει η δική σου σωματική και ψυχολογική ακεραιότητα γιατί μόνο έτσι θα αντιμετωπίσεις ότι σου βγει μπροστά! Και να είσαι αγαπημένη με τον σύντροφο σου γιατί εσείς τα τραβάτε όλα στο κάτω κάτω! Κ πάλι ΗΡΈΜΗΣΕ! 

Το ξέρω δεν είναι λογικό να κάνω έτσι από τώρα κάθε φορά λέω πως θα ηρεμησω κ δεν θα τα σκέφτομαι να μην δημιουργω πρόβλημα χωρίς να υπάρχει αλλά δεν μπορώ Ν το βγάλω από το μυαλό μ! 

@Scooby! εγώ σε συμβουλεύω να συζητήσεις τις ανησυχίες σου με τον γιατρό σου και πιστεύω πως και εκείνος θα σε καταλάβει και θα ξεκινήσετε σιγά σιγά τη διερεύνηση.. Αν και κατα τη γνώμη μου είναι παααααρα πολύ νωρίς ακόμα, και είσαι πολύ μικρούλα για να έχεις τόσο άγχος... Στο θέμα της εγκυμοσύνης πέρα απο την υγεία τεράστιο ρόλο παίζει και ο παράγοντας τύχη... 

Θα γίνει βρε κορίτσι μου! Αργά ή γρήγορα, έτσι η αλλιώς! Μόνο όταν το χωνέψεις αυτό θα μείνεις έγκυος! Και ναι είναι κλισέ αλλά θα μείνεις όταν δεν θα το κυνηγάς καν! Έτσι έμεινα κ εγώ! Μην το σκέφτεσαι!! :) :*

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Θα γίνει βρε κορίτσι μου! Αργά ή γρήγορα, έτσι η αλλιώς! Μόνο όταν το χωνέψεις αυτό θα μείνεις έγκυος! Και ναι είναι κλισέ αλλά θα μείνεις όταν δεν θα το κυνηγάς καν! Έτσι έμεινα κ εγώ! Μην το σκέφτεσαι!! :) :*

Όλο αυτό ακούω όταν σταματάς να το σκέφτεσαι κ να το κυνηγάς να είσαι με ένα ημερολόγιο στο χέρι τότε έρχεται..!! 😊 

• Haha 1

στις πριν 1 ώρα, ο/η Scooby! είπε:

Όλο αυτό ακούω όταν σταματάς να το σκέφτεσαι κ να το κυνηγάς να είσαι με ένα ημερολόγιο στο χέρι τότε έρχεται..!! 😊 

Όταν μου το έλεγαν και εμένα τρελαινομουν από το θυμό... Αλλά η ζωή μου απέδειξε ότι το κλισε αυτό ισχύει.. Για αυτό απολαυσε τη ζωή σου, να ευχαριστιεσαι τον σύντροφο σου και όλα θα γίνουν! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Ευχαριστω κορίτσι μου, το ίδιο εύχομαι και σε σένα!  Ο πρώτος υπέρηχος ήταν στις πεντέμισι βδομάδες περίπου και είδαμε μόνο σάκο, ο γιατρός επιβεβαίωσε ότι ήταν ενδομήτριο αλλά είπε ότι ήταν πολύ νωρίς για να φανεί οτιδήποτε άλλο. Προχθές το Σάββατο ήμουν 7 βδομάδες + 2 μέρες και φαινόταν και ακουγόταν όλα πεντακάθαρα! 😍 Δε νομίζω να παίζει ρόλο η χοριακή, η τελευταία μου πάντως πριν τον πρώτο υπέρηχο ήταν 4500. εσυ ποσό υπολογίζεις ότι θα είσαι στον υπέρηχο σου;; έχω ακούσει και για περιπτώσεις που άκουσαν καρδούλα νωρίτερα, στην 6η βδομάδα!! Με το καλό, είναι υπέροχες στιγμές!! ❤️
    • Κορίτσιααααα!!! Μου είχε πει ο γιατρός ότι πρέπει να είναι περίπου 120 και ήταν 188!!! Τώρα μου είπε για μια τελευταία φορά (επειδή η μέτρηση ήταν και σε διαφορετικό διαγνωστικό και όχι ακριβώς 48 ώρες μετά), να κάνω μια τελευταία αν θέλω τετάρτη πρωί για να δούμε να διπλασιάζεται και πάλι! Μετά μου είπε θα περιμένουμε, τι να περιμένουμε δε ξέρω... Θα τον ρωτήσω την Τετάρτη να μου πει... Θέλω κι εγώ να πάμε να ακούσουμε καρδούλαααα!!! (βιάζομαι ε;;;)
    • @eriv μου σε παρακαλώ θύμισε μου σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα!! Συγγνώμη αλλά τα έχω χάσει λίγο αυτές τις μέρες!! 🤔🤔
    • @Rosemary κάτσε... 14 -9 Είναι η φυσιολογική σου πίεση? Μου φαίνεται λίγο τσιμπημενη.  Δεν ρώτησα για μονάδες αμνιακου υγρού... εκείνη τη στιγμή δε μου πήγε καν το μυαλό.  Μου είπε ότι ειναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια μόνο αυτό.  3 εκατοστά είπες είναι ο τράχηλος στις 28 εβδομάδες? Εγώ τώρα στις 30 έχω 3.3 εκατοστά και μου είπε ότι είναι πολύ καλά. Άρα λογικά και τα 3 εκατοστά είναι επίσης καλα... Αχ... Μην ψάχνεις άλλο στο ίντερνετ.  Σε ικετεύω.  Άσε το γιατρό σου να σου δώσει τις συμβουλές που πρέπει και ακολουθησε τις κατά γράμμα. Ξεκουράσου... ξάπλωσε... ηρέμησε... Κάνε θετικές σκέψεις.  
    • @ditaki τι ωραίο θέμα !!λοιπόν όπως και εσύ έχω και εγώ μια μπουμπού 17 μηνών (22/07/2016) το 1ο μου καλοκαιρινό μωρο !!Και περιμένω το 2ο μέχρι 10/07/2018...δεν το είχα σχεδιάσει....ηρθε 😅😅με βλέπω με το νεογέννητο σε παραλίες όχι φυσικά στ ήλιο αλλά να μη στέρησω και στο μεγάλο μου..παιδακι τη θάλασσα που τη λατρεύει!!!το 2016 δε κάναμε κανένα μπάνιο...ειμαι όμως κ εγώ καλοκαιρινή μαμα.(26/07) 😉😀😍με το καλο όλα τα μωράκια του κόσμου να'ναι γερά κ.αυτα κ οι μαμάδες τους!!!!μεταξύ μας για τα μ ωρα το καλοκαίρι είναι η καλύτερη περίοδος ..καθόλου ιώσεις βγαίνεις έξω...το αστείο στη 1η εγκυμοσύνη...ημουν 8 μηνών Ιούνιος ...καυσωνας...με βλέπει μια γυναίκα περπατούσα στο δρόμο...ασε κ εγώ καλοκαίρι γέννησα την πατησα...δε τ ξανακάνα....εγω όμως τ ξανακάνω κ.φυσικα δε τ μετανιώνω !!!!φιλιά σε όλες να τα λεμε.κοριτσια 😍😍😘😘
  • Νέες συζητήσεις