Μετάβαση σε περιεχόμενο

Pregnyl


Astero123

Recommended Posts

Geia sas eimai kainouria sto forium k tha ithela tin voithia sas!teleftaia periodos itan 2/9 tin triti mera tou kuklou ksekinisa ta ovumit 2 fores tin imera gia 5 meres.ekana 4 wothilakia ap ta opoia ta 2 emeinan k stis 14/9 ekana enesi pregnyl o giatros mou eipe oti an den mou erthei periodos mexri tis 29/9 na kano test.perase lipon 29/9 k akoma tipota ekana sinera test kai vgike arnitiko tis teleftaies meres omws exw polu entonous ponous periodou kati pou pote den eixa k to stithos mou einai polu prismeno alla periodos tipota!iparxei periptosi na einai noris k to test na min edikse?i mipos uparxei periptosi i pregnyl na prokali tin kathisterisi???an kserei kapoia kati as mou pei giati me exei faei to anxos....,:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι!!Εγώ όσες φορές έχω κάνει την ένεση έχω αδιαθετισει νωρίτερα γιατί δεν κάνεις καλύτερα αύριο μια χοριακη για να είσαι σίγουρη..εγώ σκέφτομαι μήπως τα άλλα δύο γίνανε κύστες γενικά έχεις σταθερό κύκλο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα εμενα μετα την ovitrelle μου ηρθε περιοδος στις 20 μερες πιστευα κ εγω οτι ειμαι εγκυος.

Αυτη τη βδομαδα θα παω στο γιατρο να μου εξηγησει τι γινεται με τις μερες και να δει αν εχω ωοθηλακια γιατι ξεκινησα παλι σερπαφαρ.

@Astero123 ευχομαι εσυ να εισαι εγκυος και να παρουμε θαρρος ολες γιατι απο ψυχολογια εγω ειμαι στα πατωματα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην απελπιζεσται είναι λίγο δύσκολο να μένετε με την πρώτη προσπάθεια και μετά είναι και πολύ αλλά παράγοντες που εμποδίζουν την σύλληψη.....μετά από τους τρείς κύκλους καλό είναι να κάνετε και άλλες εξετάσεις και ο σύζυγος (αν και πιστεύω ότι πρώτος εκείνος πρέπει να τα κάνει) η οβιτρελε δεν κάνει καθυστέρηση αλλά μπορεί από τα σερπαφαρ καποιο ωθηλακιο να μην σκάσει και να κάνει άνω κάτω όλο το κύκλο γενικά να είστε ήρεμες και χωρίς άγχος για να έχετε καλύτερη ποιότητα πάρετε κάποια βιταμίνη τα ινοφερτ βοηθούν πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Σίγουρα έχεις δίκιο...

Από βιταμίνες κτλ εγώ παίρνω τα profertil.

Γράφουν πολύ ενθαρρυντικά πράγματα αλλα είναι αρκετά ακριβά...

Τα παίρνω για τον άντρα μου από Γερμανία μαζί με τα μεταφορικά κάπου 110 ευρώ τα τρίμηνα εγώ παίρνω ινοφερτ φακελάκι το πρωί το μεσημέρι pregnacare conception βιταμίνηd3 γλουκοφαζ το"αγαπημένο" μου και βράδυ ινοφερτ Πλας μπόλικα χιχιχιχι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Εγώ τα ξεκίνησα στην αρχή αυτού του κύκλου, όταν συνειδητοποίησα ότι η ωορρηξία μου άρχισε να με προδίδει... Επιπλέον: Τ4, prezolon, felicine και salospir! Και νωρίς-νωρίς χοριακες που σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος, να ξεκινήσω κατευθείαν ενέσεις ηπαρίνης και προγεστερόνη...

Τι κόντρα κι αυτή... Χαχαχαχαχαχα!!!

Και να φανταστείς ότι σε όλη την προηγούμενη ζωή μου ήμουν φανατικά κατά των φαρμάκων. Αν δεν ήταν απόλυτη ανάγκη, δεν έπαιρνα ούτε ντεπον!

Την τελευταία φορά που είχα θετική χοριακη, γύρισα από τον γιατρό με μια τσάντα φάρμακα, θυμήθηκα την γιαγιά μου!!! Μια τέτοια έπαιρνε μαζί της όπου κι αν πήγαινε! Και να κατάφερνα τίποτα... Πάλι παλινδρόμησε...

Τέλος πάντων, τώρα μετά από όλες τις εξετάσεις, κάναμε και τα ανοσολογικα, έχουμε κάνει τα πάντα. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι τα έχουμε όλα εντάξει. Με εξαίρεση αυτή την περιβόητη ποιότητα του ωαρίου, το οποίο μας κάνει και το δύσκολο και δεν κατεβαίνει μόνο του τελευταια!

Βοηθάνε λες τα profertil σε αυτό; Δύσκολο μου φαίνεται. Όταν μου είπε ο γιατρός να τα πάρω, μου είπε ότι φροντίζουν να είναι σε καλή κατάσταση οι ωοθήκες, τι να πω, άσε να δω πως θα πάει κι αυτός ο κύκλος...

Βοηθούν αλλά θέλουν το χρόνο τους μην νομίζεις ότι θα δεις αλλαγή σε ενα μήνα πάντως στο σπερμοδιαγραμα έχω δει τεράστια αλλαγή υστεροσκοπησει έχεις κάνει ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gabry είπε:

Καλημέρα Stirella! 

Το σερπαφαρ που αναφέρεις, είναι για να ωριμάσουν περισσότερα από ένα ωοθυλακια; Είσαι σε διαδικασία εξωσωματικής ή προσπαθείς φυσιολογικά μετά την ovitrelle( που την έγραψα λάθος παραπάνω!!!)

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι τα καλύτερα!

καλημερα @Gabry οχι δεν ειμαι σε διαδιακασια εξωσωματικης απλα εχω σπω και δεν κανω καθε μηνα ωορηξια γιαυτο πινω σερπαφαρ και ovitrelle με παρακολουθηση του γιατρου βεβαια. πινω glucophaze ινοφερτ διαιτα και γυμναστικη παρολο που δεν εχω θεμα με τα κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Υστεροσκοπηση έκανα πριν ένα χρόνο ακριβώς, μετά την τρίτη στη σειρά παλινδρόμηση. Ο γιατρός αφαίρεσε πολύ μικρά πολυποδακια, όλο το υλικό που έστειλε για βιοψία ήταν φαντάσου 1,7cm3. Μου είπε κι εκείνος και άλλοι γιατροί ότι δεν οφειλόταν εκεί οι αποβολές. Από κει και μετά έχω κάνει όλες τις ορμονολογικες, ανοσολογικες, Την μοριακή εξέταση με το αίμα της περιόδου και το σπέρμα για ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα, χλαμυδια, υστεροσαλπιγγογραφια τον Ιούλιο και υστερογραφημα ξανά πριν λίγες μέρες. Όλα εξαιρετικά! Προηγουμένως είχαμε κάνει καρυοτυπους και οι δύο, θρομβοφιλια εγώ και γενικά έχω τόμους πολύ καλών εξετάσεων...

Με τη συμβολή του ανοσολογου κάναμε το καλοκαίρι ένα μεγάλο κύκλο 1,5 μήνα με αντιβίωση για να ξηλωσουμε μια υποψία για παλιά φλεγμονή από μυκοπλασμα στον άντρα μου. Όπως μας είπε και η βιολόγος, αποστειρωθηκαμε και αν υπήρχε μικροβιακή αιτία, δεν υπάρχει πλέον.

Κι εκεί που ξεκινήσαμε όλο χαρά τον Αύγουστο ξανά τις προσπάθειες, τον Αύγουστο ένιωσα την ωορρηξία μου, ήρθε περίοδος, λέμε δεν πειράζει. Τον επόμενο κύκλο δεν ένιωσα ωορρηξία, αμάν λέω! Έτσι κι αλλιώς είχα την ανησυχία μου που ο κύκλος μου Απο 25 μέρες έγινε 23 μες στο καλοκαίρι. Ξανά περίοδος, παίρνω τον γιατρό μου λέει για τα profertil. Σε αυτόν τον κύκλο το είδα με υπέρηχους ότι δεν θα έκανα ωορρηξία, οπότε έκανα χθες την ovitrelle...

Στην αρχή παίρνανε την απάντηση, αφού μένεις έγκυος θα κάνεις τα παιδιά σου, ήταν τυχαίο γεγονός.

Μετά το 25% των καθεξιν αποβολών είναι άγνωστου αιτιολογίας. Συνεχίστε να προσπαθείτε.

Τώρα, με την διαταραχή της ωορρηξίας μου, είμαστε στο αν έχετε δύναμη να συνεχίσετε φυσιολογικά, αλλιώς εξωσωματική και προεμφυτευτικος έλεγχος ή δανεικά ωάρια Μια που όλες οι υποψίες πια πέφτουν στην ποιότητα τους!

Τι να πω... Εύχομαι κάποια στιγμή η κακοτυχία μου να σταματήσει...

Κατάλαβα υπομονή και ο Θεός μαζί σου μακάρι να μην ταλαιπωρείεσε άλλο κορίτσι ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

@STIRELLA Καλημέρα!

Εσύ που έχεις κάνει την ovitrelle περισσότερες φορές, ελέγχεις την προγεστερόνη σου ή κάποια άλλη ορμόνη τις επόμενες μέρες ή το αφήνεις και περιμένεις καθυστέρηση;

Σε ευχαριστώ!

@Gabry καλημερα πρωτη φορα εκανα κ εγω την ovitrelle αλλα δεν μου ειπε να ελεγξω κατι. την πεμπτη που θα παω θα τον ρωτησω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gabry είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Καλησπέρα λυπάμαι  για το αποτελέσμα σου εύχομαι  σύντομα με ευχάριστα. Δεν κατάλαβα τι να κάνεις όσον αφορά την ovitrelle εγώ όσες φορές και αν την έκανα  δεν ελέγχα κάτι περίμενα για ωοληψια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

@karen

Σε ευχαριστώ... Εγω δεν είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής(ακόμα τουλάχιστον). Και οι 4 εγκυμοσύνες που έχω ως τώρα ήταν με φυσική και εύκολη σύλληψη.

Απλά Απο κει που ήταν όλα ωραία και καλά, για δύο διαδοχικούς κύκλους δεν έκανα ωορρηξία Και έκανα προχθές την ovitrelle για να την προκαλέσουμε. Προσπαθούμε φυσιολογικά και σε αυτόν τον κύκλο.

Ρωτάω λοιπόν, επειδή δεν παίρνω αλλά φάρμακα εξωσωματικής, μήπως πρέπει να ελέγξω την προγεστερόνη μου και να πάρω utrogestan πχ...

Αλλά μπορεί να είναι και τελείως άκυρη η σκέψη μου. Στις 2 Απο τις 4 έπαιρνα προγεστερόνη από νωρίς αλλά πάλι παλινδρόμηση έγινε.

Κάπου διάβαζα ότι ο οργανισμός λειτουργεί με τη λογική της οικονομίας και αν κρίνει Απο την αρχή ότι το έμβρυο είναι γενετικά ελαττωματικό και μη βιώσιμο, δεν παρέχει όλη την προγεστερόνη γιατι το θεωρεί χαμένη υπόθεση.

Τι να πω... Θα ρωτήσω μάλλον το βράδυ και το γιατρό.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Γιατί κορίτσι μου ψαξατε τα αίτια που γίνονται παλινδρομες τι φταίει δεν είναι μία η δυο για να μιλάμε για τυχαίο γεγονός αλλά δυστυχώς τέσσερις .Νομιζα από εξωσωματικές δεν διάβασα καλά  εύχομαι ότι καλύτερο.Ξερεις ότι δεν θα χει καλή εξέλιξη το αποβάλει η φύση και δεν το αφήνει να περπατήσει  κάτι φταίει δεν γίνετε.τωρα όσο για την οβιτρελ μήπως λες για την οιστραδιολη?  Τα έχω μπερδέψει και εγώ όλα....Μιλα με το γιατρό  να σαι και σίγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για γενετικα τυχον προβληματα?Μου παν και εμενα αλλα δεν εκανα και κοστος υπερβολικο και για καθε ενα ωαριο ξεχωριστα .ο εξωσωματικος λεει ναι και ο γυναικολογος οχι.Τι να πω δεν ξερω .Για μενα παντως μη βιαστεις να προβεις σε εξωσωματικη ψαξου και παρε και αλλες γνωμες ισως κατι που εχει ξεφυγει των γιατρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2017 at 9:42 ΜΜ, ο/η Gabry είπε:

Καλησπέρα!!!

Πως είσαι; Μίλησες με τον γιατρό σου τελικά; Εγώ πήρα τηλέφωνο το πρωί αλλά δε με πήρε ακόμα...

Σου είπε να μετρήσεις κάποια ορμονη;

@Gabry καλημερα ναι πηγα στο γιατρο δεν χρειαστηκε pregnyl αυτη τη φορα εκανα ωορηξια μονη μου. Οχι δεν ελεγξα καποια ορμονη απλα αυτη τη φορα μου εδωσε utrogestan. εσενα τι σου ειπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...